Divňáci z Ňjújorku

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V letech 2010 až 2011 jsem se stal lovcem lidí. Na koloběžce značky Xootr jsem křižoval Manhattanem a šmíroval podivíny. Posloužil mně k tomu drobný, čerstvě zakoupený foťák Cyber-shot. Fotil jsem za jízdy od boku, v parcích, na nárožích, v davu. Za úsměv, za dolar, někdy šlo o hubu. Fotky jsem pak poslušně obkreslil, fascinován vším, co se nedá vymyslet. Petr Nikl. Další autorská kniha Petr Nikla plná poezie a výtvarna z jeho dvouletého amerického pobytu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/140648/divnaci-z-njujorku-mnP-140648.png 4.27
Žánr:
Literatura česká
Vydáno:, Meander
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Divňáci z Ňjújorku

meluzena
21. března

To, že je New York plný exotů, ví každý, kdo tam byl (nebo je viděl v televizi / na internetu). Petr Nikl si je fotil a fotky pak převedl do kreseb a veršů.
Kresby jsou řemeslně zdařilým přepisem fotky asi jako to vídáme u pouličních umělců. Pokud je vrcholem vašeho výtvarného umění domeček jedním tahem, asi budete nadšeni. Pokud aspoň trochu umíte vzít tužku do ruky, budete nejspíš čekat od kreseb v knize něco víc než jen kresebnou "kopii" fotek - budete čekat nějaký "osobní otisk" kreslíře. (Marně).
Veršovánky jsou na tom podobně - občas trochu zakopávají, jindy potěší zajímavým detailem.

"Bělostná
Bílá dáma s bílým psem / splývá v jednu bytost / omotanou poklusem: / Filoména & Horst. // Tlapy nosí návleky, / ona mokasíny, / bílý kožich pravěký / pln Horstovy psiny. // Oba spolu tancují / na pupeční šňůře, / ona má jej a on ji / jako vejce kuře."

Ať už vás kresby a verše nadchnou či nikoli, jedno "Divňákům z Ňjújorku" nelze upřít: jemně nás upozorňují, že i to, co se nám nelíbí, nás svým způsobem fascinuje a přitahuje naši pozornost.


Autor a jeho další knihy

Petr Nikl

Petr Nikl
česká, 1960

všechny knihy autora

Kniha Divňáci z Ňjújorku je:

v Přečtených16x
v Knihotéce3x
v Chystám se číst7x
v Chci si koupit1x