Dívka z inkoustu a hvězd

Dívka z inkoustu a hvězd https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/348885/bmid_divka-z-inkoustu-a-hvezd-oKl-348885.jpg 4 305 80

Od chvíle, kdy na ostrov dorazil guvernér Adori, nikdo nesměl překročit hranici mezi Gromerou a zbytkem ostrova. Isabelle ale i tak sní o tom, že jednou prozkoumá každičký centimetr Zapomenutého území, které leží hned za hranicemi. Svůj sen si splní, když zmizí její nejlepší kamarádka a Isabelle se vetře do pátrací skupiny - je přeci dcerou kartografa. Kdo jiný by měl skupinu provést nebezpečnou pustinou jen za pomoci map a hvězd?... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

The Girl of Ink and Stars , 2016

Ejmy30
20.03.2024 3 z 5

Kniha mi přijde velmi průměrná, možná až moc.
Nápad mi nepřipadá zas až tak špatný, vlastně je docela dobrý - dívka jménem Isabella, která žije na ostrově Joya pouze se svým otcem kartografem, a která se sama snaží kreslit mapy. Jednoho dne se jí však ztratí kamarádka, a tak se vydá na nebezpečnou záchrannou výpravu.
To je ale tak asi všechno. Příběh se točil pouze kolem této dějové linky. Neříkám sice, že je to špatně, místy ale byla kniha až moc... no... nudná. Ani o charakteru postav nám toho autorka moc neřekla.
Stejně si ale myslím, že stojí za přečtení. Obálka je hrozně hezká a stránky zase velmi originální. Kdyby bylo pokračování, tak si ho nejspíš už nepřečtu, ale Dívku z inkoustu a hvězd rozhodně doporučuju.
(A pokud se nemýlím, tak souřadnice ukazují někam na místo poblíž Kanárských ostrovů)

''Každý z nás si na kůži, ve způsobu chůze, dokonce i v tom, jak roste, nese mapu vlastního života."

simca9342
18.02.2024 5 z 5

Přečteno před lety .

"Každý z nás si na kůži, ve způsobu chůze, dokonce i v tom, jak roste, nese mapu vlastního života."

Slova otce Isabelly mají něco do sebe. Jeho generace dědí mapy, on sám je kartograf, i když chudý, ale přivydělává si tvoření map svého kraje. O sobě říká, že mu tělem proudí černá inkoustová krev. A jeho dcera má po něm výborné pozorovací schopnosti. Právě svůj talent využije, když se v zapomenutém kraji, který je součástí guvernérova sadu a kam nikdo nesmí, ztratí její kamarádka Cata. Napínavý román, nechybí ani dobrodružství. Myslím, že právem získal ocenění v britské Knize roku a překonal tak Harryho Pottera.

broskev28
26.12.2023

Dívka z inkoustu a hvězd byla prvotinou této autorky a já jsem ji chtěla porovnat s knihou Napospas, která se mi opravdu líbila. A výsledek mého porovnávání je – alespoň pro mne – velmi uspokojivý.
Ve své první knize si autorka vymyslela zajímavý svět: (kdysi) plovoucí ostrov Joya, zalidněný zajímavými postavami a opředený ještě zajímavějšími bájemi. Aby toho nebylo málo, hlavní hrdinka Isabella je dcerou kartografů, a právě jediné dědictví po zesnulé matce, látková mapa ostrova, umožní Isabelle zachránit jejich svět. Ale bez dcery guvernéra, její přítelkyně Lupe, by se báje nenaplnila . . .
Byla jsem spokojená: věnování spolu se souřadnicemi, které mě (z)mátly; nádherná grafická úprava knihy – nejen obálka, ale i vlastní text je výborně graficky zarámován; fantastický svět – Afrik, Europa, Amrika, Aegypt, ale třeba taky Dédalo. Pravda, nepochopila jsem třeba ty slepice, koneckonců ani tibicény, ale to je autorská licence, proč ne. Ovšem s čím určitě nesouhlasím, to jsou prohřešky proti české gramatice – ponejvíce to byly chybné shody podmětu s přísudkem. (Jediné, co mě může těšit, že mi mladé čtenářky knihu po přečtení přinesou a velmi se rozhořčují právě nad výskytem těchto chyb.)
Takže soudím, že historické téma se autorce sice povedlo lépe a přesvědčivěji, ale ani fantasy svět plovoucího ostrova není špatný, určitě doporučím!

„Báje je něco, co se stalo tak dávno, že lidi radši předstírají, že to nebylo doopravdy, i když bylo.“

hrusisek
18.10.2023 3 z 5

První, co asi každého včetně mě zaujme, je obálka a vizuální zpracování, které se opravdu povedlo. Navíc kniha dostala ocenění v prestižních soutěžích, což staví laťku vysoko a od příběhu se pak hodně očekává. Na mladší náctileté publikum možná kniha zapůsobí více, než jak zapůsobila na mě. Očekávala jsem trochu víc. Ani mi nevadí, že kniha má "jen" něco přes dvě stě stran, spíše to, jak je napsaná. Příběh mi připadá zajímavý, jen poněkud stroze napsaný, jednoduchý, málo detailní a popisný - chtěla bych se zkrátka dozvědět víc podrobností a informací o Joye, Yotem a guvernérovi. Jinak se kniha četla příjemně a odpočinula jsem si u ní.

katerina1237
23.09.2023 5 z 5

Kouzelná jednohubka na víkend.
Sáhla jsem po knize kvůli nádherné originální obálce a grafickému zpracování. Nevěděla jsem o čem kniha bude, ani to, jaký je to žánr. A dost mě to překvapilo. Že je kniha krátká? Pfff. Právě to přidává na pozitivním hodnocení. Kdyby byla delší, zbytečně by se děj táhl. Kniha je dokonalá, tak jak je.
Pár z postav mi někoho blízkého připomíná a tak jsem byla v “domáckém prostředí. Vžila jsem se hned.
Trochu jsem si na konci poplakala, ještě budu dlouho přemýšlet.
A ani se nedivím, že v knize roku porazila Harryho Pottera (prokleté dítě).
Je to poutavě napsaný příběh, děj je napínavý a prostě chcete číst dál!
Tuto knížku jsem si jednoduše zamilovala :)

bergle
08.05.2023 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Moc se mi příběh líbil a určitě si ji přečtu jednou znovu.

Hello Kitty161
28.09.2022 4 z 5

Knížka je o holčičce jménem Isabella, která žije na ostrově Joya. Její tatínek je kartograf a maminka jí zemřela. Jednoho dne zmizí její nejlepší kamarádka. Isabella se nenápadně připojí do pátrací skupiny. Díky její dobré orientaci ve hvězdách a starodávné mapě po mamince, je jediná kdo muže skupinu provést zapomenutým ostrovem. Zjistí, že má ostrov temná tajemství. Knížka se mi moc líbí a celkově se mi moc líbí ten příběh, a konec mě zaskočil. Moc Doporučuju.

Knihomolka506
12.06.2022 5 z 5

Hezké zakončení víkendu ve společnosti nadané dívky, pomoci druhým a nekonečna dobrodružství .
Jo, už jsem psala, že obálka je boží?!

Ellis03
09.05.2022 5 z 5

Mě se příběh moc líbil. A také se mi moc líbilo grafické zpracování knihy. To bylo samo o sobě naprosto kouzelné.
(A velmi osvěžující mi přišlo i to, ze se nejedna o sérii a ani o 600 strankovou bichli :) )

Vlci.Sestra
24.12.2021 5 z 5

Tuhle knihu jsem četla už čtyřikrát a neustále se ujišťuji, že je naprosto kouzelná. Autorka píše nádherné příběhy, které vás chytí za srdce. Určitě všem doporučuji.

Artemis886
03.10.2021 5 z 5

Tuhle knihu jsem četla podruhé a jen jsem se ujistila že je nádherná. Celý příběh, postavy, prostředí a celá Joya byli úžasní tehdy když mi bylo 12 a i teď. Kniha své kouzlo neztrácí a tahle to jen potvrzuje. Můžu jen doporučit.

oblakaknih
07.09.2021 3 z 5

3,5/5

Příběh má krásnou pohádkovou atmosféru, která je ale zastíněná dávnou bájí. Kniha mi místy připomínala Kolébku všech světů ze série s Jane Doe a Naslouchače, což je velkým plusem - obě knihy se mi líbily.

Na můj vkus je kniha příliš krátká a dostatečné sblížení s postavami. Hlavní hrdinka byla místy nepříjemná a mezi mé oblíbené se určitě nezařadí. Její kamarádka mohla v knize dostat mnohem více prostoru. Nejvíce mi byl sympatický asi Pablo.

Styl psaní působil jednoduše, ale ke knize seděl. Dobře a rychle se četla.

Do příběhu jsem byla naplno začtená a užívala jsem si ho, jen v něm bylo pár nedotažených detailů, díky kterým by působil uceleněji.

Přesto jsem si knihu užila a jako odpočinkové čtení ji mohu doporučit.

Hellothere
06.07.2021 2 z 5

No, tohle bylo tedy poměrně zklamání. Od knihy jsem moc nečekala, takže nejsem zase TAK moc zklamaná. Ale pořád jsem čekala o dost více.

Začátek vypadal slibně, sice jsem z toho měla pocit, že autorka neví jak funguje, není schopná si v hlavě srovnat, co vlastně chce s myšlenkou dělat a vaří z vody, ale říkala jsem si, že se to třeba nějak vyvine. Takový pocit jsem ale měla během celého čtení.

Chápu, že kniha je asi určena primárně mladším čtenářům než jsem já (16), ale nejsem si jistá, jestli by se mi to v doporučeném věku od 13+ let líbilo. V tomto věku jsem četla jiné, mnohem lepší série - např. Sedmý smysl - kterým tato kniha nesahala ani po kotníky a stále se mi i teď hrozně líbí.

Na to, že tato kniha je standalone je dost tenká - nemá ani 300 stran - už v tu dobu jsem byla trochu skeptická. Bohužel, děj mi přišel zbytečně uspěchaný, dost naivní a povrchní. Za celou knihu se vlastně nedozvíme nic o fungování světa, ani o tom jak vlastně ten generál - oprava guvernér - nebo kdo že to tam vlastně vládne, dostal k moci a zemi.

Ale abych pořád jenom neříkala negativa je tady jedno velké pozitivum, díky kterému jsem dala 2*. A tím je nádherná vizuální strana knihy. Kniha má krásnou obálku - tvrdý paperback - která je černooranžová a lesknou se na ní modré hvězdičky. Uvnitř je každá strana pomalována různými obrázky, mapami a hvězdami. Vzhledem k tomu, že je to příběh o 13ti leté kartografce, tak je zde i velké množství map. Tím si mě dost autorka získala, protože mám mapy velmi ráda - i když byly takové "narychlo" a nebyly moc propracované.

Takže nejsem si jistá jestli by se mi to líbilo tehdy, ale ani teď nejsem úplně fanouškem. Asi si ji nechám pouze kvůli sběratelské stránce - ta vizuální část je vážně něco - ale pravděpodobně se do ní už znovu pouštět nebudu.

Knihomollla
24.03.2021 5 z 5

Krásný a nezvyklý příběh s hodně emotivním koncem.

Hedvika959
03.03.2021 3 z 5

Rozhodně zajímavá kniha. Po přečtení jsem o ní dlouho přemýšlela. Autorka má velmi pěkné vykreslený svět a celý příběh je spíš drsnější pohádka. Ovšem zaujala mě jak obálkou tak obsahem.

tomas9591
03.03.2021 3 z 5

Má skoro první přečtená kniha, taková nostalgie. :D

eli.bernatova
23.02.2021 4 z 5

Knihu jsem četla před delší dobou, je spíše pro děti, ale zaujal mě jak příběh, tak hlavně vzhled obálky a hlavně stránek ????

LittleAvocado
10.02.2021 5 z 5

Tuto knížku jsem dostala pár roků zpátky k Vánocům. Když jsem se poprvé podívala, o čem tato kniha je, moc mě její obsah nezaujal, ale i tak jsem se dala do čtení. K mému překvapení tato knížka nebyla vůbec špatná, dokonce jsem ji celkem rychle přečetla. Celkem mě láká myšlenka si knihu znovu přečíst, možná se potom moje hodnocení změní. Největší radost mi udělala nakreslená mapa. Miluji, když jsou v knihách mapy :D

lucygreen
08.02.2021 5 z 5

První přečtení 2018:
Byla to dobrá knížka, ale ne nic tak světoborného :). Svět se mi líbil a líbila se mi i stvoření, která v něm žila. Bylo to takové hezké čtení, ale nic, co bych si pamatovala až do smrti. Každopádně se mi líbilo hlavně město ve kterém hlavní hrdinka žila a hodnotím průměrně. Věková kategorie bych řekla tak 12 let.

Druhé přečtení 2021:
Opravdu jsem si z této knihy, kterou jsem přečetla cca před 2 lety moc nepamatovala. Ale svým způsobem mě lákalo přečíst ji znovu. teprve na druhý pokus jsem objevila její kouzlo. Je to prostě krásný a dojemný příběh prosycený pravým přátelstvím a tajemnou atmosférou s nádherným ostrovem v pozadí. V mnoha místech se dá najít hlubší význam a postavy jsem si zamilovala. To jak jsou v knize popisovány city je opravdu silné. věkovou kategorii bych teď určitě posunula výše, jelikož mi to tentokrát dává větší smysl, než když jsem byla mladší. Jsem opravdu ráda, že jsem si knihu přečetla znovu. I když nemá vysoké hodnocení, myslím si, že je kouzelná :).

Anakondysek
30.12.2020 3 z 5

Když jsem knihu dočetla byla jsem sklamaná, protože jsem čekala něco víc. V popisu akce jsem se hodně ztrácela a postavy byly málo napsané. Někdy jsem ani nevěděla, jak některá postava vypadá. Ovšem když na knihu vzpomínám, nemyslím si, že byla tak hrozná.

pro dívky dobrodružství kartografie fantasy

2017  70%Dívka z inkoustu a hvězd
2018  85%Ostrov na konci všeho
2021  79%Napospas
2019  74%Až přejde zima
2023  94%Julie a žralok

Kniha Dívka z inkoustu a hvězd je v