Dívka v modrém plášti

Dívka v modrém plášti https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/337890/bmid_divka-v-modrem-plasti-FRk-337890.jpg 4 219 78

Píše se rok 1943 a v nacisty okupovaném Amsterdamu vládne přídělový systém. Mladičká Hanneke se ale vyzná. Na černém trhu se pohybuje jako ryba ve vodě a dokáže obstarat většinu věcí, které lidé potřebují. Při jedné z donášek ji její pravidelná zákaznice požádá o pomoc. Nechce sehnat maso nebo petrolej. Chce, aby Hanneke našla židovskou dívku, kterou u sebe ukrývala. Vzala si jen svůj modrý plášť a zmizela neznámo kam. Hanneke zprvu ani neuvažuje o tom, že by se do nebezpečného pátrání pustila. Pak ale položí první otázku. Když dostane odpověď, chce najednou vědět víc. Postupně je vtažena do pavučiny tajemství a ohromujících odhalení, která ji zavedou až do samého srdce studentského protinacistického odboje…... celý text

Literatura světová , Válečné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

Girl in the Blue Coat , 2016

bábuška
24.02.2019 4 z 5

Opět další kniha o vyhlazování Židů v maličkém Holandsku. Malé vojsko, žádný odboj, vysoký stupeň kolaborace. Příběh je vyprávěn v první osobě mladinkou dívkou, která zprvu pomáhá známým i sousedům při shánění nedostatkového zboží a posléze se seznámí se známými studenty, kteří jako skupina chtějí škodit okupovanému městu. Setkáváme se s odvahou, ale i naivitou mládí, časem však nabývají zkušenosti i ostražitost a skutečně se jim občas daří plány uskutečnit. Na druhé straně jsou však i neúspěchy zaplacené mnoha a mnoha slzami. Velice čtivá ale i smutná kniha.

Milena2017
22.01.2019 5 z 5

Knížka byla pěkná, napínavá a čtivá :-))

Páájinka
05.01.2019 5 z 5

Moc pěkně napsaná kniha. Válka byla strašná a pokaždé mě překvapí odvaha některých lidí a vycuranost jiných.

perpe2a
24.11.2018 3 z 5

Knížek z období války už jsem četla nespočet. Tato nebyla špatná, ale hodnotím ji jako lepší průměr. Chvílemi mi přišel příběh trochu naivní, chvílemi dramatický. Ale i tak stojí za přečtení.

Danago
25.10.2018 5 z 5

Knížka o životě obyčejných lidí v Amsterdamu za druhé světové vály.
Smyšlený příběh je postavený na pozadí skutečných historický událostí a odehrává se na místech, která v Amsterdamu opravdu naleznete.
Knížka má silný příběh, dobře vymyšlený, napínavý, ale zároveň i smutný. Nejednou jsem musela utírat slzy.
Jako velké plus je i čtivost knížky a proto ji můžu doporučit každému.
Náhled do Holandska v této době je pro mě dalším obohacením.

helenkan
19.09.2018 3 z 5

Pro mě průměr.

Michajela.cz
03.09.2018 4 z 5

Víc takových příběhů, říkám!
Knížka je velmi čtivá, psaná formou, kterou skousne i mladý a začínající čtenář.
Jako mnoho knih s tématikou druhé světové války je i tato výpovědí o velkých činech "malých" , obyčejných lidí.
Místo děje je zasazeno do Amsterdamu, což je pro mě (jako milovnici knih dějem odehrávajícím se za druhé světové války) velmi osvěžující!

alnahu
03.09.2018 3 z 5

Tentokrát příběh z druhé světové války o statečnosti obyčejných lidí za války. Příběh Hanneke , která je požádána aby nalezla ztracenou židovskou dívku -neví ,jak vypadá ,ale poznávací znamení je modrý plášť. Proti své vůli je vtažena do skutečného odboje. Smutná kniha.

Marekh
25.08.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila, je čtivá, napínavá, vyskytují se v ní překvapivé okamžiky. Od knihy jsem se nemohl odpoutat. Svým stylem psaní je vhodná také pro děti a mládež, ale myslím si, že také dokáže oslovit dospělého čtenáře. Příběhy a postavy v knize jsou smyšlené, ale místa a historické události k nimž došlo v Holandsku během 2. světové války jsou skutečná. Autorka studovala řadu knih (mimo jiné také knihu Deník Anny Frankové), aby co nejlépe vykreslila místo a celkovou atmosféru, do které děj knihy umístila.

Hlavní postavou je Hanneke, kterou jednoho dne osloví jedna žena, aby ji pomohla nalézt jednu dívku, kterou u sebe ukrývala. Zpočátku váhala, ale nakonec se pustila do pátrání. V knize se také dočteme o její první lásce, o nebezpečích, která podstoupila, aby se dozvěděla pravdu za každou cenu. Líbilo se mi její odhodlání, s jakým se do pátrání pustila, přestože ji hrozilo velké nebezpečí. Při čtení mi ukáplo několik slz, nebránil jsem se jim. Závěr knihy je velmi překvapivý.

anamor.avonoz
12.08.2018 4 z 5

Skvělá kniha

An52imal
05.05.2018 5 z 5

Od prvních stránek mě kniha nesmírně chytla, byla velmi čtivá, hltala jsem každé slovo. Jen mi úplně nesedl k celé knize ten prolog a celkově ta věc s Basem mi připadala navíc. Dávám ale 5* protože na takhle čtivou knihu narazím málokdy.
Jestli se vám tato kniha líbila, doporučuju přečíst taky Zlodějku knih, kde se taky točí příběh kolem druhé světové války a je to zároveň i na povinnou četbu.

Anna 13
19.04.2018 5 z 5

Vynikající kniha z 2. světové války i pro mladší čtenáře, jelikož se jedná o náctileté hrdiny.
Překvapilo mě, jak přenádherně je tu vyobrazen okupovaný Amsterdam, jak se autorka vžívala do života v té době: strach, ponížení, bolest, ztráta, zoufalství, vztek,...

Příběh vypráví mladá dívka jež ve válce ztratila svou první lásku a sama pracuje v podsvětí. Brzy má však najít jedno židovské děvče a teprve poté poznává brutálnost nacistických vojáků a je svědkem tolika násilných činů, že na ně do konce života nezapomene... Přidá se k odboji? Najde dívku, která má mít na sobě údajně modrý plášť?

Kniha je navíc plná zvratů a překvapivých odhalení. A je ABSOLUTNĚ nepředvídatelná a bez klišé. Což je největší plusový prvek. A konečné rozuzlení příběhu nikdo neočekává a nikoho nenapadne...

Rozhodně doporučuji!!!

stju
15.04.2018 3 z 5

Zpočátku mě příběh Hanneke hodně zaujal, zajímavé bylo také dozvědět se, jak vypadal život běžných Holanďanů za války. Závěr knihy mi však dojem pokazil. Měla jsem pocit, nenapadá mě lepší výraz, že byl takový "slepovaný".

JIVaJaH
23.03.2018 3 z 5

Celá kniha je protkána odvahou. Na druhém místě láskou a přátelstvím. Jako statické kulisy stojí v pozadí prostředí, doba a její hrůzy. Jinak pojata kniha z období války.
Ale ani přesto vše mě kniha k sobě nepřikovala...

1v8na
12.02.2018 5 z 5

Příběh je suprový a ohromně jsem si ho užila. Knihu hodnotím velmi kladně a pozitivně. Oceňuji hlavně umístění románu do druhé světové války. Hlavní hrdinka Hanneke byla velmi sympatická a vynalézavá, příběh byl uvěřitelný, kapitoly krátké, čtivé a zápletka velmi propracovaná. Postavy mi přirostly k srdci a obdivovala jsem jejich odvahu, vyspělost, rozvážnost, odpovědnost a smysl pro pomoc.

medlovice
19.01.2018 3 z 5

Nalákal mě ten krásný obal a slibný název. Hanneke si získala moje sympatie . Mladá, zvídavá a velmi aktivní dívka jde za svým posláním tak šikovně, že jí prominete i to, že hledala dívku v modrém plásti a našla dívku v modrém kabátě.

Kecallka
15.01.2018 4 z 5

I když je kniha spíše pro mládež, velice se mi líbila. Zápletka a její rozuzlení bylo zajímavé.

danazeskolky
01.01.2018 5 z 5

Souhlasím s tím, že kniha je víc pro mládež a možná víc pro dívky. I když já už dávno nejsem dívka, příběh se mi velmi líbil. Jde sice o fikci, možná o pohled na válku a odboj pouze očima mladých lidí, ale to mě nijak nebránilo v silném prožitku. Pocity viny jsou podle mě výstižně podány. Otázky, co kdo chtěl nebo nechtěl způsobit... Rodičovský strach, odvaha nebo jen nerozvážnost.. Jak bychom asi obstáli my sami?

ritz
13.12.2017 5 z 5

Krásná knížka o odvaze, přátelství a snaze pomoci.

allebra
12.11.2017 4 z 5

Kniha nás zavede do Amsterdamu v období 2. světové války, v době, kdy neuvážené špatné rozhodnutí může mít nedozírné následky. Kniha je nejen o odvaze, lásce a přátelství, ale i o všedním životě v hodně náročném období. Je zajímavá, hezky napsaná a čtivá. Navíc musím pochválit velmi povedený obal.

druhá světová válka (1939–1945) ženy dobrodružství pro mládež

Monica Hesse
americká
2017  78%Dívka v modrém plášti
2020  80%Poslali je nalevo
2019  64%Vojna okolo nás

Kniha Dívka v modrém plášti je v