Dívka v modrém plášti

Dívka v modrém plášti https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/337890/bmid_divka-v-modrem-plasti-FRk-337890.jpg 4 219 78

Píše se rok 1943 a v nacisty okupovaném Amsterdamu vládne přídělový systém. Mladičká Hanneke se ale vyzná. Na černém trhu se pohybuje jako ryba ve vodě a dokáže obstarat většinu věcí, které lidé potřebují. Při jedné z donášek ji její pravidelná zákaznice požádá o pomoc. Nechce sehnat maso nebo petrolej. Chce, aby Hanneke našla židovskou dívku, kterou u sebe ukrývala. Vzala si jen svůj modrý plášť a zmizela neznámo kam. Hanneke zprvu ani neuvažuje o tom, že by se do nebezpečného pátrání pustila. Pak ale položí první otázku. Když dostane odpověď, chce najednou vědět víc. Postupně je vtažena do pavučiny tajemství a ohromujících odhalení, která ji zavedou až do samého srdce studentského protinacistického odboje…... celý text

Literatura světová , Válečné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

Girl in the Blue Coat , 2016

Richisa
07.04.2020 4 z 5

Kniha se krásně četla, čím dál ke konci jsem se nemohla odtrhnout a potřebovala vědět, jak vše dopadne. Nutilo mě stále číst dál. I styl byl moc hezký.

Přesto mi přišlo, že je příběh poněkud naivní. Chápu, že dospívající mohou být lehkomyslní a to dodávalo příběhu lehkost, ale nějak mi to bránilo uvěřit tomu příběhu jako celku. Kniha žánru young adult (s výhodami i nevýhodami).

Přesto fajn odpočinková kniha.

bookwoman
05.04.2020 5 z 5

Woow! Určitě jedna z nejlepších knih, které jsem poslední dobou četla. Knihu jsem měla přečtenou ani ne za tři dny, vůbec jsem se od ní neuměla odtrhnout. Přijde mi neuvěřitelné, že tohle se doopravdy dělo. Samozřejmě vím, že kniha není podle skutečné události, ale je skvělé, že si autorka před napsáním díla nastudovala informace, aby to bylo co nejvíc reálné. Hlavní hrdinka Hanneke byla sympatická, odvážná a prostě taková, jaká by hlavní hrdinka měla být. A odvážná vlastně nebyla jen Hanneke, ale i Ollie, Willem, Judith, Mina a samozřejmě ti, kteří Židy schovávaly, takže paní de Vriesová, paní Janssenová a další... Bylo obdivuhodné, že se Hanneke nevzdávala nalézt Mirjam, i když už to vypadalo, že to nebude možné. Hanneke mi bylo líto ohledně Base, je šílené, že lidé umírali a ještě k tomu tak mladí... Vlastně ani nevím, jestli kniha skončila dobrým koncem, nebo ne... Protože kamarádka Mirjam zemřela, a kdo ví, jak by to dopadlo s ostatními hrdiny z knihy, kdyby pokračovala, když ještě válka trvala... Konec jsem nečekala, hlavně tu noc, kdy se Ollie převlekl do uniformy a stalo se to, co se stalo... Knížka byla prostě skvělá, napínavá od začátku do konce a určitě ji doporučuji.

Aďka007
04.04.2020 5 z 5

Ukrývat u sebe židy, shánět věci na černém trhu, dávat potřebným falešné doklady to bylo za 2. světové války hrozně nebezpečné. Proto jsem šťastná, že se v těžkých časech najdou lidé, kteří i přes všechno, co může nastat pomohou. Hřeje mě to u srdce.
Tento příběh to všechno vystihoval. Strach z války, strach o rodinu, přátele. Strach o svůj vlastní život. Ale i přátelství, soudružnost, odvahu. Brečela jsem, když zabili Mirjam (která vlastně nebyla Mirjam). Jenže brečet kvůli jednomu člověku, když jich umřelo ve válkách tisíce, statisíce? To mě vehnalo do očí další a další slzy. Proto je dobře, že si památky zesnulých ve válce připomínáme, nejen svátky, ale také čtením knih o těchto lidech.
Děkuju za úžasný příběh...

chrastitko
03.04.2020 5 z 5

Neskutečně dojemná a čtivá kniha o lásce, přátelství, zradě, ale i zoufalství, zasazená do velmi těžké a pochmurného období Amsterdamu za 2.sv. Moc jsem si oblíbila hlavní hrdinku Hanneke, během celé knihy jsem s ní prožívala všechny strastiplné překážky.
Po celou dobu byl děj napínavý a nepředvídatelný, do samotného konce jsem neměla ani tušení jak to všechno vlastně dopadne, upřímně byl pro mě konec opravdu překvapivý.
Celkově příběh hodnotím jako jeden z nejoriginálnějších nápadů z knih o 2.sv. , jaké jsem kdy četla. Miluji Holandsko, takže to všemu dodalo vrcholný bod dokonalosti.
Všem moc DOPORUČUJI!!!☺️
A už se těším na další autorčinu knihu, která doufám, že bude brzy vydána.

kajčamach
21.03.2020 5 z 5

Stále se snažím najít ta správná slova, kterými by se dala vyjádřit tato kniha.
Nevím co říct...

Knihou jsem byla neskutečně pohlcena, přečetla jsem ji za den. V jedné chvíli jsem se chtěla radovat, ale potom jsem si uvědomila, že nemůžu, protože se objevila věc díky které se radovat nejde. Strašně čtivá kniha, která pohlíží na holokaust z trošku jiného úhlu. Neřeší se zde přímo koncentrační tábory, ale to co se odehrává před nimi (respektive než se tam dostanete). Asi nejvíce mě zasáhlo že se teprve 14letá holčička zapojuje do odboje A pomáhá s věcmi při kterých ji můžou na místě zastřelit. Jak absurdní že? Všechny postavy jsem si dokázala naprosto představit i to co a jak se cítily. Kniha mi pomohla pochopit situaci v Nizozemsku za 2 sv. války, o které se ve škole tak podrobně neučí.
Velmi mě zaujalo, že autorka dříve než tuhle knihu psala a i potom si zjišťovala tehdejší situace, aby se tenhle román co nejvíce shodoval s tou dobou.

Sarriii
09.03.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Téma je mi blízké a četla jsem hodně knížek. Tato byla jiná, vyprávěná očima dospívající dívky. Příběh byl napínavý.Bylo v něm dost emocí a zvratů.Konec byl taky překvapivý. Doporučuji :)

Aaloha
04.03.2020 4 z 5

Příběh je čtivý, napínavý, líbil se mi. Trochu jiné místo, z pohledu mladých lidí. Stojí za přečtení.

marcela8908
08.02.2020 4 z 5

Pěkné napínavé čtení a příběh z méně známého prostředí.

esfinge
26.01.2020 2 z 5

Ne a ne mě kniha vtáhnout... Z tohoto období jsem četla spoustu knih, ale tato mě prostě neoslovila. Chvílema až naivní příběh.

angelak
16.01.2020 5 z 5

Pěkný příběh z války .Ze začátku se děj rozbíhá velice pomalu a pak události nabrají spád ..Konec překvapí.

ZetHolda
24.11.2019 5 z 5

Pribeh ve mne zanechal velky dojem. Okupace, skryvani, odboj a vsudepritomny strach z nacistu. A take snaha pomahat a nevzdavat se, i za cenu vlastniho pohodli nebo dokonce vlastniho zivota. Jedna se sice o smysleny pribeh, ale castecne na zaklade skutecnych historickych udalosti.

dark.ma93
22.11.2019 5 z 5

Celou knihu jsem si užívala maximálně. Je to moje oblíbená.

MonikaV
23.10.2019 4 z 5

Místy to byl teda nervák. Určitě přečtěte!

Heyhey
10.10.2019 5 z 5

Knih o válce se teď vyrojilo spousta. Tahle byla jiná. Ale stejně silná a oslovující.

ivzu77
09.10.2019 4 z 5

Kniha je určitě pěkně napsaná pro věkovou kategorii mládež. Já jsem si ji přečetla, přestože jsem od ní čekala více, zaujalo mne to téma a jeho zpracování. Téma války, holokaustu a vyhlazování Židů je otřesné, ale nesmí se o něm mlčet, musí se o něm s dětmi mluvit a nevědomost a ochrana v tomto případě je pouze ke škodě, pro další generace.

Lathien
25.08.2019 5 z 5

První polovina kniha mi nepřišla až tak záživná, ale pak události nabraly opravdu spád. A konec byl opravdu překvapivý.

Sjuzz
17.08.2019 4 z 5

Aj keď je to kniha z 2.sv.vojny, číta sa ľahšie než ostatné, keďže sa nejedná o skutočný príbeh. Avšak všetko ostatné skutočné bolo...
Dej sa rozbieha pomaly a až na konci naberá na zaujímavosti, čo ma dosť iritovalo.
Hlavná hrdinka si toho na svoj mladý vek zažila veľa a aj keď nie je židovka, pustí sa do neľahkej úlohy, aby jednu židovku našla.

zuzad
05.06.2019 2 z 5

I přes závažné téma mě kniha nedokázala vtáhnout do děje, musela jsem ji odložit.

Popko
14.04.2019 2 z 5

Knihu hodnotím jako průměrnou.

Evišťátko
06.03.2019 4 z 5

Do poloviny románu jsem z něj měla smíšené pocity, popravdě jsem si nebyla jistá co od něj vlastně čekám. Musím říct, že hlavní dějová linie s několika odbočkami, je čtivá , poučná ( kolik toho víme o válečném dění v Holandsku?) a za srdce beroucí. "V každém z nás je zároveň hrdina i zbabělec".

druhá světová válka (1939–1945) ženy dobrodružství pro mládež

Monica Hesse
americká
2017  78%Dívka v modrém plášti
2020  80%Poslali je nalevo
2019  64%Vojna okolo nás

Kniha Dívka v modrém plášti je v