Dívka s pomeranči

Dívka s pomeranči https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/868/bmid_divka-s-pomeranci-Wn8-868.jpg 4 1013 177

Hrdinou této knihy je Georg, kterému zemřel otec, když byl hodně malý. A teď se najednou najde jeho dopis adresovaný synovi. Napsal ho krátce před smrtí, protože věděl, že mu chtěl předat některé své myšlenky a poselství, kterým by tehdy malý Georg nerozuměl. Tento emočně nabitý příběh vypráví o nemoci a marném boji, ale také o naději. A samozřejmě tady najdete pár filosofických otázek. Dotisk v r. 2008.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Albatros (ČR)

Appelsinpiken , 2003

eLeR
26.05.2014 5 z 5

Naozaj nádhera. Kniha plná lásky a zamyslenia sa nad bytím ako takým, zaobalená do zaujímavého príbehu. Mne sa veľmi páčilo. A film je dostupný s dabingom na YT.

Klamm
19.05.2014 5 z 5

Vůbec mi nevadilo, že už od první třetiny jsem věděl jak příběh skončí. Nebránilo mi to totiž knihu se zaujetím dokončit. Při četbě mi přišla důležitější cesta, než ten samotný cíl, ke kterému to směřovalo. Střídavě jsem na sebe přebíral pocity otce a syna a nechal se Gaarderem emočně pitvat.
90%

kniholka
16.02.2014 4 z 5

Trochu si neumím představit, jak děti dokáží zpracovat všechny ty emoce, které na ně Gaarder nemilosrdně chrlí. Místy mi přišlo, že zbytečně moc tlačí na pilu, naopak pasáže mezi dopisy bych vynechala úplně, jen brzdily hlavní příběh. Rozpačité pocity, přesto si myslím, že stojí za přečtení.

Amadys33
17.01.2014 5 z 5

Příběh dívky s pomeranči je vtipný a romantický a něco takového by chtěl jistě prožít každý z nás. Kniha by měla být tvořena jen tím. Zbytek se mi nijak zvlášť nelíbil. Dopisní monolog mrtvého otce se svým, nyní již dospívajícím, synem je zbytečně patetický a citově vydírající. A jeden z pilířů knihy, položení otázky, jestli žít a umřít nebo radši vůbec nežít, a hledání její odpovědi je úplně zbytečný, odpověď je jasná... Tím je pro mě tedy i zbytečná tato část knihy. Přesto dávám ale díky té "dívce s pomeranči" 5 hvězdiček.

kirkous
28.12.2013 5 z 5

Když jsem knihu četl podruhé, již jsem z ní sice nebyl tak nadšený, jako před několika lety. S odstupem jsem si uvědomil minimálně dvě věci: Gaarder je tak trochu citový vyděrač. Samotný námět je totiž tak citově nabitý, že drásá srdce: dopis otce synovi, kterého miluje, ale kterého nikdy neuvidí (proto ty slzy a kapesníky, ale proč ne?). A Gaarder je také skvělý manipulátor: čtenáře vmanipulovává, stejně jako otec syna, do situace, aby zodpověděl otázku, zda má smysl žít. Přičemž pouze pozitivní odpověď na osobní otázku osmyslní i životy předchozí, respektive otec deleguje odpovědnost za osmyslnění jeho vlastního života na syna. No, v každém případě ani podruhé jsem nelitoval, kniha stojí za přečtení a patří k tomu nejlepšímu od Gaardera.

Ditules
29.11.2013 5 z 5

Nádherný příběh jedné rodiny. Rozhodně je nutné číst a mít po ruce kapesníky.

Lintu
24.10.2013 4 z 5

Překvapilo mě to. Kniha je záživná a čtivá, ačkoliv je "jen o dopise".

anibeni
06.10.2013 5 z 5

Nádherná knížka, při níž jsem několikrát přes slzy neviděla na stránky.. Tato kniha opravdu stojí za přečtení, protože něco tak poeticky citlivého se vidí málokdy..

Heyhey
30.09.2013 3 z 5

Zajímavá kniha. Zamilovaný příběh. Ale z neobvyklého úhlu pohledu.

klarce
17.09.2013 5 z 5

úžasná kniha, plná zajímavého zamyšlení o tom, co bude potom... hvězdy, vesmír, Hubbleův teleskop a záhadná dívka s pomeranči....

solarka
19.08.2013 5 z 5

Přestože je knížka určená hlavně dětem, tak myslím , že zaujme hlavně dospělé. Ty co jsou zvyklí uvažovat nad životem více, než jen co dnes, co zítra atp....
Začala jsem jí číst, a nešlo to se odtrhnout, takže druhý den dopoledne bylo přečteno.....slzy v očích, nad tím dojemným životním příběhem, nad příběhem všech lidí na této planetě.....

"Zlobím se. Zlobím se tak, že se mi chce zvracet. Podíval jsem se ďáblovi do očí. Ale nedovolím mu, aby měl poslední slovo. Otočím s zády ke Zlu , než nade mnou získá moc. Rozhodnu se pro život. Rozhodnu se pro ten malý zlomek dobra, který je mi dopřán, možná existuje i nějaké Dobro. Kdo ví, jestli se nad tím vším neklene nějaký Bůh.
Vím, že existuje Zlo, protože jsem slyšel třetí větu Beathovenovy Měsíční sonáty. Ale vím, že existuje i Dobro.
Vím , že mezi těmi dvěma propastmi roste krásná květina a z ní se za chvíli vznese čmelák, milovník života.
Ha! Teď jsem na to kápl. Naštěstí je v tom výpočtu i veselé allegretto. Mezi tragédiemi se hraje veselé loutkové divadlo a to představení si nechci nechat ujít. Jsem ochoten vsadit všechno na druhou větu!! Existuje něco, čemu se říká chuť do života, a ty dvě další zažít nemusím. Neexistují, nejsou pro mě. Je jen optimistické allegretto.
Krásná kniha, pořád ve mě doznívá ten pocit....nemám ve zvyku číst knihy dvakrát, ale tuto asi ještě jednou s odstupem času přečtu, něco jako Malý princ:-)

rencovav
09.08.2013 5 z 5

Krásná knížka plná hloubky a zamyšlení! :-)

Brabikate
23.07.2013 5 z 5

Romantický příběh, který má hluboký myšlenkový přesah, ale zároveň je podán lehce a jednoduše, takže si jej přebere jak dětský čtenář, tak i člověk, který školním lavicím už dávno odrostl. Oslava života, vesmíru, věčnosti. Nádherný příběh.

Manifest blech
02.07.2013 5 z 5

Do půlky jsem se nějak překousala, poté už jsem jela nadoraz. Nebýt toho, že jsem byla venku, při jedné pasáži bych si pobrečela. Krásný příběh.

Citát: "Vidíš támhle tu planetu? Je to Venuše, ale říká se jí taky Jitřenka. Kdykoli se táta na tu planetu podíval, myslel na tebe."

= kdo nečetl, nepochopí.

Na závěr i krédo knihy a jednoho z vypravěčů: "Život je gigantická loterie, v níž jsou viditelné jen vítězné losy."

Kačuul
02.07.2013 4 z 5

Upřímně jsem čekala o trošičku víc, ale to nic nemění na tom, že byla nádherná, jen některé pasáže mě trochu nudily. Ale rozhodně bych si jí ještě někdy chtěla přečíst, autorovy myšlenkové pochody mě vážně uchvacovaly, stejně jako příběh o Dívce s pomeranči. S některými pohledy na život jsem někdy zcela nesouhlasila, ale on to každý vidí jinak, takže v tom nespatřuju překážku.

Andrejz
02.07.2013 5 z 5

Stylem vyprávění a srozumitelností možná pro děti, námět, příběh a myšlenky jsou ale strhující a jednoznačně pro každého. Z téhle knížky čiší úžasná radost z maličkostí, z přírody a z každého dne. Od Georgova otce a jeho přístupu k životu by se měl každý něco přiučit.:)

Šárka_D
25.06.2013 4 z 5

Ano, i já jsem si na konci pobrečela, a i když bylo vyprávění místy trochu zdlouhavé, výsledný dojem byl hodně pozitivní. Knížka je určena pro starší děti, ale nadchne i dospělé (možná dokonce víc).

kam-pak
08.05.2013 5 z 5

Prostý , krásný příběh, věděla jsem, kudy poplyne... a taky jsem ji proplakala....

Ječmínek
02.05.2013 4 z 5

Zpočátku napínavé díky záhadné dívce, pak zamýšlení nad životem, smrtí, vesmírem, zbytečností, nadějí. Mnoho dobrých myšlenek v romantickém příběhu. Ale přesto jsem se do téhle knihy nezamiloval, něco mi na ní nesedělo. Že by byla trochu účelová a nepřirozená? Nevím.

anarin
10.03.2013 4 z 5

Myslím na večery jak dnes, kdy nebudu už žíti smět..