Dívka s pomeranči

Dívka s pomeranči https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/868/bmid_divka-s-pomeranci-Wn8-868.jpg 4 1013 177

Hrdinou této knihy je Georg, kterému zemřel otec, když byl hodně malý. A teď se najednou najde jeho dopis adresovaný synovi. Napsal ho krátce před smrtí, protože věděl, že mu chtěl předat některé své myšlenky a poselství, kterým by tehdy malý Georg nerozuměl. Tento emočně nabitý příběh vypráví o nemoci a marném boji, ale také o naději. A samozřejmě tady najdete pár filosofických otázek. Dotisk v r. 2008.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Albatros (ČR)

Appelsinpiken , 2003

iva23
18.11.2015 2 z 5

Pro mě zklamání. Nevěděla jsem, že kniha je pro děti od 12 let, ale protože jsem se na ni těšila, tak jsem si ji přečetla. Naivní, takové prvoplánové, samozřejmě dojemné, ale moc okatě. Zápletka z počátku tajemná, rozřešení záhady s dívkou s pomeranči odfláknuté.

Shui-Xian
23.10.2015 4 z 5

Krásná, citlivá, poetická kniha. K rozbředlosti nebo zdlouhavosti má ale daleko - naopak, příběh je pomerančově svěží a barevný. Odrazovalo mě jen něco málo ve vypravěčském stylu: zkrátka mi příliš neseděl. Vytkla bych i jemnou sentimentální vtíravost. Jinak jsem příjemně okouzlena, Gaarderovi se povedlo půvabné dílo...

Lily28
19.10.2015 5 z 5

Príbeh umierajúceho muža, ktorý spomína na najkrajšie dni svojho krátkeho života, premýšľa o opodstatnení bytia, plynutí času a zmysle všetkého, vďaka čomu mohol žiť. Nádherná kniha o ľudskej smrteľnosti plná smutnokrásnych, ale často aj zábavných spomienok.

monika6772
15.10.2015 4 z 5

Knihu jsem přečetla bleskově i když je určená mládeži,myslím že k této knize věk vůbec nerozhoduje.Bylo to hezounké čtení i když trochu smutné a sem tam slza ukápla...

Guarnere
14.09.2015 4 z 5

Přečetla jsem ji neuvěřitelně rychle, protože je opravdu čtivá. Místy mi ukápla slza a celkově se mi postava Jana Olava a Dívky s pomeranči líbila, oba byli tajemní a jejich láska opravdu jiskřivá. Trochu méně mě bavily pasáže Georga, místy mi přišly zdlouhavé, ale celkový dojem je více než dobrý.

Bea-trix
29.08.2015 5 z 5

Tohle rozhodně není oddechovka, ale pokud se vám líbí knihy Johna Greena stejně jako mně, měla by se vám líbit. :)

Terezk-a
14.08.2015 2 z 5

Knížku jsem přečetla

To je asi tak všechno...

Schwestrn
30.06.2015 5 z 5

Dokonalá knížka. Můžeme jí číst znovu a znovu a neomrzí.

cuzan
14.06.2015 5 z 5

Krásná kniha, plná něhy, lásky a vlídnosti. Četla jsem ji před lety, ale i dnes mi po ní zůstává silná vzpomínka. Vryla se mi pod kůži a některé obrazy se mnou do dnes žijí. Kam se na ni hrabe nudný Sofiin svět.

kklepkaa
06.05.2015 5 z 5

Nemyslela jsem si, že tahle kniha bude nějaké terno, kor když v knihkupectví to měli v oddělení pro děti. Pletla jsem se... U některých pasáží jsem brečela jak želva a stále jsem taková "nalomená". Tahle kniha má co říct i dospělému člověku a donutí vás zamyslet se nad vaším bytím a odpovídat na otázky splečně s hlavním hrdinou. Velmi mě láká i filmové zpracování této skvělé knihy.

Matematicka
16.04.2015 5 z 5

Kniha, která mě vtáhla do děje... a nepustilo mě to až do konce, přestože děj je dopředu předvídatelný. Krásná kniha. I když souhlasím, že občas až moc polopatická (Zeptejte se svých rodičů...). Ale Josteina Gaardera a jeho výzvy k přemýšlení mám ráda, takže pro mě úžasný zážitek.

Ence
05.04.2015 3 z 5

V této knize jsem se neztotožnil s názory hlavní postavy - otce.
Připadá mi dost pochybné, že člověk uvědomující si rozmanitost života na Zemi a rozlehlost a nepochopitelnost kosmu se takřka vždy sesype, když pomyslí na vlastní smrtelnost. Dále mě opravdu dojalo (ironie), když mladý Georg přemýšlí, zda by se zúčastnil, nebo s díky odmítl, když jako poslední a krajní možnost zmiňuje, že možná existuje jakési Dobro a že se možná nad tím klene Bůh.
Autor je zarytý materialista, já se za materialistu nepovažuji, ale materialismus je mi pochopitelný. Ale to nesmíření se se smrtí a zoufalství z toho, že jsme tu po omezený čas, to mi připadá neuvěřitelné a nepochopitelné, obzvlášť při debatách o kosmu a kosmickém vědomí. Obzvláště zrůdné mi to připadá u někoho, kdo napsal Sofiin svět. Pokud je to útočení na emoce, tak budiž, s tím nemám problém, jenže po přečtení několika knih tohoto autora mám pocit, že tato zoufalost je v něm samém.

vakkets
22.03.2015 5 z 5

Srozumitelné, smutné, krásné. Brečel jsem. Kniha, kterou si musíte přečíst!

Verrrunka
12.12.2014 4 z 5

Já snad ani nedokážu vysvětíit, proč jsem jednu hvězdičku ubrala... Příběh byl moc hezky stavěný, dojemný, chvílemi jsem myslela, že mi snad i slza ukápne... Jen prostě něco chybělo. Možná kdyby to bylo napsáno víc pro dospělého čtenáře, nevím. Kdybychto četla třeba před pár lety, vzalo by mě to o trochu víc. Rozhodně budu doporučovat mladším generacím!

Klaris 99
10.10.2014 3 z 5

Pěkná tenoučká knížka, která ve mě určitě neco zanechala a to něco bylo příjemné.

jaja10
08.10.2014 5 z 5

Mně se kniha moc líbila, byla taková jiná, neotřelá......

Esie
10.09.2014 4 z 5

Krásná kniha, ale občas to místama vázlo. Já si nemužu pomoc, ale plné hodnocení tomu dát prostě nemužu.

Jennkie
04.09.2014 3 z 5

Oproti předchozím dvěma knihám od J. Gaardera, tato mi přišla trochu slabší. Chvílemi byly popisy zbytečně rozvláčné, ale kdyby jich nebylo, zbyla by z knihy nadmíru romantická povídka. Bohužel ani poselství, které měla kniha předávat, mě nijak moc neoslnilo, přišlo mi takové umělé, někdy až násilím přidané do příběhu... Nevím, tento kousek mi asi od tohoto autora nesedl...

Kyta
01.08.2014 5 z 5

Nádherná kniha, která skrývá hodně citlivý příběh. Příběh o patnáctiletém Georgovi, který dostal od zesnulého otce dopis, který mu napsal těsně před svou smrtí. Ptá se v něm, zda má smysl žít... Nejvíc dojímavé na tom celém je, že už se nikdy neuvidí a protože Georg si na svého otce moc nepamatuje, jako jedinou vzpomínku na něj má právě ten dopis.
Dívka s pomeranči je dojímavá a až příliš citově silná kniha, která pořádně chytne za srdce. Příběh vypráví o lásce a vztazích v rodině; samozřejmě nechybí ani trocha filozofie. Přestože čtenář ví, jak celý příběh dopadne, stejně ho to na konci velmi emocionálně zasáhne.
Určitě stojí za přečtení a já se k ní s jistotou ještě vrátím.

"Snít o něčem nepravděpodobném má své jméno. Říká se tomu naděje."

hlina
29.05.2014 5 z 5

Moc krásná knížka, u které vůbec nevadí, že čtenář předvídá, jak dopadne. O to vůbec nejde. Jde o styl psaní, o vykreslení lásky a mezilidských vztahů. Měla jsem pocit, jako by ke mně přišla z jiného světa. Ke konci jsem přes slzy neviděla na stránky, jak to pro mě bylo silné.
Určitě si přečtu i další autorovy knihy.