Dívka s perlou

Dívka s perlou https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41290/divka-s-perlou-41290.jpg 4 153 34

Šestnáctileté Griet, nové služebné v početné domácnosti slavného Johannese Vermeera z holandského města Delft, byl vedle půvabu dán do vínku i cit pro krásu uměleckého díla. Mezi ní a dvaatřicetiletým malířem vzniká křehký vztah, a když umělcův mecenáš přiměje Vermeera, aby dívku namaloval, zrodí se jeden z nejobdivovanějších a nejtajemnějších obrazů světa Podle tohoto mistrně napsaného románu byl natočen stejnojmenný britsko-lucemburský film, který získal řadu ocenění a v roce 2004 byl za výpravu, kameru a kostýmy nominován na Oscara.... celý text

Literatura světová Romány Umění
Vydáno: , Brána

Girl with a Pearl Earring , 1999

petvet
08.04.2016 3 z 5

Vermeer Van Delft mě zaujal jako malíř na střední škole při dějinách umění - jeho obrazy nesly příběh, precizní propracovanost, světla, barvy... Tato kniha není žádný trhák, ale čtenáře seznámí se životem a tvorbou děl jednoho z nejznámějších barokních malířů. I když měla kniha pouze 161 stran,tak mi to přišlo, jak kdyby měla stran 500. Jednoznačně zajímavé počtení :)

PS: při četbě jsem listovala v knize s obrazy Vermeera - příjemně to doplňovalo děj.

eeeror
07.08.2015 2 z 5

Pěkně a čtivě napsáno, ale děj...žádný.

Guepp
28.02.2015 4 z 5

Filmem jsem byla kdysi nadšená, Scarlett v něm ztvárnila jemnost a křehkost. Knihu jsem objevila až teď, už na mne neměla takové kouzlo, ale přečetla jsem ji po dvou dnech. Milé, plné náznaků a čtenáři otevřené.

Petrasuvicka
30.01.2015 3 z 5

Knížka byla opravdu tenká a mohla být i tenčí, kdyby si autorka odpustila zbytečně podrobné popisy jejích naivních úvah nebo činností služky. Jen o ždibeček lepší než nudný a utahaný film.

Ranuncul
05.09.2014 2 z 5

Pěkně napsané,těžký život služebné v bohatší rodině.I když možná byli bohatí,jen když prodali obraz.Jinak skoro pořád žili na dluh.
A 11 dětí?Malířova manželka asi nebyla normální i v tehdejší době.

Alizon
08.07.2014 5 z 5

Krasne a poeticke. Cetla jsem ji pred lety pujcenou z knihovny. Chystam se ji precist znovu.

drbohlav
17.02.2014 5 z 5

je to jedna z těch knih, která se musí přečíst celá, aby zanechala ten správný dojem. Zatímco začátek se táhl, nakonci jsem s knížkou s lítostí loučila. Griet nastoupí jako služebná v rodině známého malíře. Ač je to velice tichá, pracovitá dívka, která se snaží udržet své zaměstnání, samota a zájem o zaměstnavatelovu tvorbu ji sblíží se zaměstnavatelem samotným. Nejedná se vztah založený na fyzické přitažlivosti, ale spíš je to podobnost chrakterů a vnímání okolního světa, co oba hrdiny spojuje. Film byl právě zkrácen o konec, který příběhu dodává onu nezapomenutelnou dramatičnost

tatruszka
06.02.2014 5 z 5

Krásný příběh plný zvláštního jiskření. Rozhodně patří mezi mé oblíbené příběhy.

Eva2412
16.06.2013 5 z 5

Film se líbil, ovšem kniha byla fantastická a za ní film opravdu pokulhává.

kadgam
05.03.2013 5 z 5

Čítala som ju v angličtine. Veľmi dobre opísané prostredie, kde sa dej odohráva aj pohnútky k namaľovaniu obrazu. Nie je to dokument, sotva sa takto prihodila jediná scéna, ale na tento obraz nezabudnem.

Tapani
29.01.2013 5 z 5

Kniha mě chytila a nepustila do samotného konce. Opravdu se mi hodně líbila. Film už tak kvalitní nebyl. :)

Edita77
09.08.2012

Krásně zpracovaná kniha... čte se jedním dechem. Příběh vás chytne a už vás nepustí. Film jsem viděla před a po přečtení knihy. Když jsem ho viděla poprvé strašně mě nadchnul. Když jsem ho shlédla po přečtení knihy velice mě zklamal. Má mnoho nedostatků v samém příběhu. V knize je všechno krásně vylíčeno...

Calwen306
09.03.2012 5 z 5

Krásny príbeh a veľmi pekne napísaná kniha. Jeden z najkrajších historických románov aké som čítala.

Janamarie
04.01.2012 4 z 5

Krásná kniha a dnes se podívám opět i na film...