Dívka od vedle

Dívka od vedle https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/252536/bmid_divka-od-vedle-DZS-252536.jpg 4 282 94

„Dívka od vedle žije. Tento román děs neslibuje, on ho skutečně přináší.“ - Stephen King Předměstí v New Jersey. Padesátá léta. Stinné ulice, zastřižené trávníky a útulné domy. Klidné místo, kde se dá příjemně vyrůstat. Pokud ovšem nejste šestnáctiletá Meg a její mladší sestra Susan a po smrti rodičů se o vás nestará vzdálená pološílená teta se třemi syny, kteří splní, co jí na očích vidí. Kontroverzní trýznivý horor, podle kterého byl v roce 2007 natočen stejnojmenný film. V našem vydání najdete kromě románu také obsáhlou předmluvu Stephena Kinga, doslov Jacka Ketchuma a dvě jeho bonusové povídky, plus rozhovor s Jackem Ketchumem a scénáristy filmu.... celý text

Literatura světová , Horory

Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Girl Next Door , 1989

denib
denib
25.01.2024 4 z 5

Od autora jsem četla Po sezoně a tak jsem i teď čekala dobrý béčkový horor. Ale ouha. Tahle kniha je doslova strašná. Ne, že by to Ketchum neuměl napsat. Ale tolik násilí, sadismu, beznaděje... Líbilo se mi to, dokud se to nerozjelo. Pak jsem měla chuť knihu odložit, protože to je plné násilí na dětech a zvrácenosti, která pořád a pořád pokračovala a měla jsem dojem, že se děj opakuje a nijak neposouvá. Jenže jsem chtěla vědět, jak to dopadne, a děj se posunul... A na konci mě vykolejil doslov s tím, že to je inspirováno skutečnou událostí. Opravdu musíte mít na tohle čtení silný žaludek, je to bolavé a beznadějné čtení. Oceňuji vyprávění z pohledu ne oběti, ani hlavních tyranů, ale kluka, co se účastní, přihlíží a bojuje sám se sebou. Co to udělá s ním? Hodnotím dobře, protože je to dobře napsané. Ale doporučit to opravdu nemůžu.

Mona-Lisa
Mona-Lisa
27.10.2023 4 z 5

Od Ketchuma jsem toho četla už dost. Miluju ho celým svým černým srdcem. Zobrazuje temnotu, zlo, to nejhorší z lidského plémě.
Každá z těch knížek tu zkaženost a zvrácenost vystihla pestře, šťavnatě a za mě bravurně.
Když ti tady vyletělo obočí v kombinaci těch slov v jedné větě, tak ani dál nečti ano? Jeho díla nejsou pro slabé povahy a vůbec ne pro toho, kdo se nechce podívat na dno. Trošku mrknout.Tady se jen lehce nepodíváte. Tady se na vás ty hnusy vylejou jak kýbl s krví na Carrie na plese.
A já jsem třeba zjistila, že v této knížce popsal takové věci, které číst vlastně ani nemusím.
Ale zase tam toho bylo hodně co mě fascinuje, zajímá, cíleně to vyhledávám.
A to, kde se to zlo bere. Kdy se pro tebe stává normou.
Tohle je knížka o překračování hranic. Kdy se z hluboko zasuté touze po násilí stane realita.
Odehrává se v obyčejné americké čtvrti s ne tak obyčejnými obyvateli. V hlavní roli vypravěče je tu kluk, co se přichomítne k trestání dívky u sousedů.
A trošku se to zvrhne.
První půlka je DOKONALÁ předehra k té samotné hrůze. Tak nějak bych ji chtěla dát pet hvězdiček, ale přijde mi to nemístné. Jak kdybych se v tom momentu stala Davidem a taky stála ve dveřích sklepa, všemu přihlížela a neudělala nic.

Knihomolka97
Knihomolka97
28.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Jedná se o drsný příběh týrání dívky Meg její tetou Ruth. K ní se přidají i její synové a jejich kamarádi. Takové, s prominutím, hnusné spratky jsem ještě neviděla. Je to síla. Z Ruth a jejích řečí se mi dělalo zle, byla to jednoduše totálně pošahaná ženská.
Vypravěčem je David, soused, který se s touto rodinou, hlavně s klukama, přátelí. Ten mě taky tak vytáčel, to není možný.
Meg se k tetě přestěhuje společně s mladší sestrou Susan po smrti rodičů. Nejhorší je, že Ruth se před světem prezentuje tak, že by do ní nikdo neřekl, jaká je to zrůda.
Meg byla neuvěřitelně silná, nezlomná, krásná dívka, která si prožila peklo. Není to čtení pro slabší povahy. Výtku mám ale k pomalému, zdlouhavému začátku, který mě moc nebavil, takže strhávam jednu hvězdičku.
Kdysi jsem viděla film z roku 2007, takže jsem věděla do čeho jdu, nicméně, i tak mě příběh rozložil. I proto, že je inspirován skutečností.

KlariN
KlariN
04.08.2023 5 z 5

Nehodlám vám lhát. Jsem zničen. Dlouho se mi nestalo, že bych byl natolik destruován knihou. Skvostně napsaná, avšak naprosto zničující analýza totální ztráty nevinnosti. Odpuzující dospělá postava jako svůdce a ničitel dětských duší i těl. Poslední třetinu jsem dočetl na jeden zátah, neboť pokud bych odložil, strašně ztěžka bych se vracel. Klenot i stezka po hřebech. Číst jen na vlastní nebezpečí!

Tamirai
Tamirai
14.04.2023 3 z 5

Nie čítanie pre každého. Mne stačilo ju čítať raz a už pocestovala ďalej. Videla som aj film na námety knihy a v niečom bol silnejší ako kniha. Bolo to nepríjemne a ťažké čítanie, ale viem, že sa vo svete dejú ešte aj oveľa, oveľa horšie veci ako boli popísané v tejto knihe :(

Jurajovamaka
Jurajovamaka
05.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Jej zločin bol neobvyklý a neskutočne odporný. Po smrti matky dievčaťa sa o 16r. Meg a jej postihnutú sestru Susan starala teta, ktorá sirotu Meg neskutočne trýznila a vykonávala na nej tie najohavnejšie zverstvá všetkých čias...a pred očami svojho mladistvého syna a dcér, ako aj detí zo susedstva - umučila svoju zverenkyňu až kým neumrela...údajne preto, aby jej ,,dala lekciu,, o tom, aké je to náročné byť ženou na tomto svete...
Náročné čítanie, vhodné len pre silné povahy a žalúdky...JA som miestami myslela, že ju nedočítam...
Chorá žena, posadnutá diablom, psychicky zdravá osobnosť, by takéto niečo urobiť nedokázala...
No mám dosť...teraz určite budem čítať niečo príjemné...
Podľa tohto knižného diela bol v r.2007 natočený aj film, ktorý nie je ani zďaleka taký desivý, ako keď čítate knihu. Film je v ANJ.
ODPORÚČAM len pre silné povahy...

jiri5027
jiri5027
05.11.2022 5 z 5

Nikdy jsem s tak těžkým srdcem nedával plný počet hvězd. Společně s Umírat v nitru, Srdce v Atlantidě a Po sezóně se řadí Dívka od vedle mezi knihy, které ve mě zůstanou, ale vzpomínka na jejich četbu mě bude bolet...

Karin94
Karin94
05.07.2022 odpad!

Tento prípad je podľa skutočnej udalosti z roku 1965 o Sylvii Likens, ktorá bola vo svojich šestnástich rokoch umučená a zavraždená šialenou opatrovateľkou Gertrude Baniszewski a ostatnými.
Hrozné, hrozné a ešte raz hrozné. Ak by to bola fikcia nebrala by som to až tak vážne, ako keď viem, že to bola skutočnosť a akým nehoráznym peklom si toto dievča muselo prejsť.
No čo ku knihe napísať? Pekné od autora, že príbeh písal pomaly, kým sme došli na pointu a netlačil príliš na pílu. Lenže…ono to bolo ľudia taká nuda. Chápem, že autor chcel opísať život dospievajúcich detí v päťdesiatich rokoch ba dokonca ani niesom typ človeka, ktorý vyslovene čaká len mučenie, ale je pravdou, že som čakala od toho viac. Niekedy som mala chuť pretočiť strany len nech sa tam niečo deje a nie pri knihe doslova zaspávať. No ani tam nenastal žiaden zlom. Ďalšou vecou, ktorá mi pri tejto knihe vadila bola, že to bolo z pohľadu Davida. Určite by to bolo zaujímavejšie keby to je písané z pohľadu tej šialenej Ruth, alebo poprípade samotnej chudinky Meg. Koniec ani neviem čo mal znamenať, úplne ma to vytočilo a znechutilo. A vôbec, neviem čo si mám o celkovej knihe myslieť a absolútne sa mi nepáčila a nebudem ju tentokrát ani hviezdičkovať. Sorry, ale za mňa neuveriteľný knižný brak.
Nemám za potrebu opisovať do detailov ako to s hlavnou hrdinkou v príbehu Meg bolo. Napíšem iba, že to neodporúčam pre slabé povahy. Zvrátené, nechutné a veľmi smutné.
Ak som niekoho navnadila na knihu, tak si môže pozrieť rovno aj film z rovnakým názvom, ktorý je natočený podľa knižnej predlohy z roku 2007. Ak chcete väčšie fakta a nie len útržky z filmu, tak si potom pozrite aj Americký zločin, ktorý je aj lepšie hodnotení a je taktiež z roku 2007.

lachtan77
lachtan77
26.05.2022 5 z 5

skvělá práce. Líbilo se mi, že od začátku autor netlačil na pilu. Vlažně popisoval příběh party dospívajících dětí ve skoro perfektním prostředí. Musím přiznat, že jsem se nemohl dočkat až se to rozjede, čekal jsem každou stránkou od Meg mstu, krev prostě jatka :-) Později jsem samozřejmě pochopil , že tady o krev nepůjde nebo ne ve smyslu krvavé odvety. O to víc to bylo napínavý. Dlouho jsem nečetl nic co by se tomu podobalo. Prostě jsem hltal každou stránku.

kazatell
kazatell
06.05.2022 4 z 5

Nemám ani slov, k obsahu této knihy se vyjadřovat prostě nedokážu. Jediné co tedy napíšu, pokud máte slabší povahu, tak se do čtení ani nepouštějte

TerezaRůža
TerezaRůža
10.03.2022 4 z 5

Příběh, kterým se autor inspiroval, bohužel znám moc dobře. Knížka se sice v něčem od reality lišila, ale zpracování se mi líbilo, krásné čtivý.

kapitan9556
kapitan9556
10.02.2022 5 z 5

Uf. To už jsem nějaký ten horror přečetl, ale tohle bylo hodně nepříjemný! Přesto bravurní práce!!!

Shaxx
Shaxx
17.10.2021 3 z 5

Takže...Dívka od vedle je příběh silně inspirovaný skutečnou událostí, týrání a umučení Silvie Likens.
Což je pro mě zásadní fakt. Takže ne, opravdu autor není zvrácený úchyl, který by si to vycucal z prstu a vy četli výplod jeho zvrácené mysli, kterou pro své uspokojení sepsal do knihy, jak si mnozí podle komentářů k této knize myslí...
Vypravěčem je kluk od sousedů, který se od nevinné postavy propadá do morálně sporné postavy, protože i jeho nečinnost vůči tomu, co se děje v sousedovic sklepě, přispěje k strašnému konci. Je to mladý kluk, ve kterém se toho bije hodně - zvědavost, touha, zděšení, chtíč pomoci, ale zároveň chtíč vidět, co bude dál...Střelka jeho morálního kompasu dostává zabrat.
Každopádně, jen silný námět nestačí. Chybělo mi tu nějaké důkladnější rozpitvání osobnosti ženy, která celé tohle započala. Kniha pár slovy zmíní, co ji k tomu vedlo, ale pokud se zdravá mysl takto propadne do temnoty, chce to asi více osvětlit.

Pavlina50
Pavlina50
03.09.2021

Kapitola čtyřicátá druhá:
„O tomhle vyprávět nebudu. Odmítám to.
Jsou věci, o nichž víte, že spíš umřete, než byste je vypověděli, věci, o nichž víte, že jste měli spíš umřít, než je vidět.
Já se díval a viděl je.“

Já četla a přečetla to. Podrobněji hodnotit nemůžu a nechci.
Toto bylo až příliš úchylné. Vlastně se stydím za to, že jsem to byla schopna dočíst a dočíst jsem prostě musela, protože jsem prostě po těch odpornostech nutně potřebovala happyend.
Přišel – nepřišel?
Spoilerovat pro ty, co budou mít odvahu se do této knihy pustit, nebudu.
Kdo má dobrý žaludek, tak možná do toho…, ale jinak opravdu nedoporučuju. Byla to prostě Hra…

„V tom sklepě, s Ruth, jsem chápal, že zlost, nenávist, strach a osamělost tvoří jediné tlačítko, které čeká na dotek jediného prstu, aby je odpálil k ničení.
A pochopil jsem, že můžou chutnat jako vítězství…“

bekule
bekule
25.08.2021

Týrání nevinných nešťastných osiřeláých dětí osobou která je má chránit a bandou malých spratků, na to nemám žaludek a odkládám ovšem ta pachuť zhnusení i bolesti duše zůstává.

davidurban1973
davidurban1973
29.04.2021 5 z 5

Podle komentářů u knihy jsem se obával, že to bude opravdu hrozny hnus a váhal jsem, zda knihu vůbec začít číst. Nicméně jsem do toho šel a rozhodně ve mě zanechala velký dojem a nekonečně rezonující otázku, jako je tohle proboha možné?
Autor píše poutavé, čtivě a hodně uveritelne. Neskutečný příběh o nezletilých dětech, které se pod dozorem a se souhlasem matky dopouští naprosto nelidských skutků na vlastní sestřenici byl zkrátka k neuvěření. Ne z důvodu, že by to byl výmysl, ale člověk zkrátka nemohl a nechtěl věřit tomu, že by popisované hrůzy opravdu někdo páchal. Z jednání postav rozum zůstával stát. Autor prováděné hrůzy gradoval s každou další kapitolou až do finálního vyústění. Jeho popis nebyl zas tak brutálně popisný a nechutný, jak se z komentářů zdálo, ale volil v pravou chvíli správná slova, kterými konsternoval, když jste si popisovaný děj predstavili.
Děj knihy byl rozhodně šílený a nepředstavitelný, ale když v doslovu knihy uvedl, že je příběh postaven na pravdivém případu a on vynechal ty nejhorší skutky a mučení, tak si neumím představit, co mohlo být horšího než, co popisoval...vlastne, nechci si to představit...
Každopádně na tuto knihu jen tak nezapomenete.

Johny_H.
Johny_H.
17.04.2021 5 z 5

I když tuto knihu dávám do doporučovaných (Jelikož z mého pohledu se jedná o malé plus k pěti hvězdám a tudíž nejvyšší hodnocení) nemohu tuto knihu nikomu doporučit. Psané je to naprosto perfektně, ale díky tomu o čem tato kniha je vám bude opravdu nevolno. Pokud nechcete být na nervy a hádat se sám se sebou že tuto knihu dál číst už nemůžete a zase moc chcete protože vás zajímá konec nepouštějte se do ní i když to v jistém smyslu stojí opravdu zato.

čef
čef
24.03.2021 4 z 5

Opravdu se tato hrůza nedá číst, pokud si čtenář hodlá zachovat trochu rozumu. Děsivé scény jsou strašně vyčerpávající a nepřestavitelně surové. Oběť je naprosto bezmocná a mučitelé hodně hnusní a pod vedením opravdové bláznivé příšery. Není zde naprosto nic, co by dalo čtenáři trochu naděje. Nečtěte to, budete znechuceni jako já!

maximus13
maximus13
14.01.2021 odpad!

To je byl hnus. Jestli je mučení dívky bandou nezletilých fracků a jejich tetou "Dílo moderního hororu", tak nevím co k tomu dodat. Těšil jsem se na opravdu dobrý horor, ale místo toho jsem přečetl nechutnou hovadinu. Vážně ujetý autor.

LuCi_Lle
LuCi_Lle
03.01.2021 4 z 5

"Myslíte si, že víte něco o bolesti?"

Ne, do chvíle, než jsem přečetla tuhle knihu, jsem o bolesti nevěděla zhola nic.
Příběh, který si už znovu nepřečtete, zato dlouho se vám udrží v hlavě.

vraždy zfilmováno sadismus horory týrání podle skutečných událostí

Část díla

Jack Ketchum (p)
americká, 1946 - 2018
2015  86%Dívka od vedle
2011  82%Po sezoně
2018  68%Schovka
2016  83%Red
2019  82%Křižovatky

Kniha Dívka od vedle je v