Dívka na vdávání

Dívka na vdávání https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32229/bmid_divka-na-vdavani-5mG-32229.jpg 4 102 22

Humoristickým zpracováním jedné ze starých českých legend oživuje autor příběh Břetislava a Jitky a nutí tak čtenáře k novému pohledu na počátky našich dějin.

wooloong
12.04.2024 5 z 5

Pan Švandrlík je Pan spisovatel. Vtipné, čtivé a ta moderní mluva skvěle podtrhává příběh z doby drsného raného středověku. Vlastně jsem ze Starých pověstí českých nikdy moc nechápala význam tohoto Břetislavova činu, ale pan Švandrlík to vysvětlil docela logicky. Navíc do příběhu umně vpletl linku s Vršovci a ta nemá chybu.

heavy66
21.02.2024 4 z 5

Na mém oblíbeném českém národě miluji schopnost dělat si legraci sám ze sebe a z legendárních postav české historie. Pochybuji, že by totéž dokázali Němci nebo Rusové.
Miloslav Švandrlík byl specialistou na vtipnou modernizaci starobylých příběhů a dějepisných ikon. Dětskému čtenáři tak uvízne v paměti mnohem více detailů, než by získal čtením učebnice!

LukasB.453
13.04.2023 5 z 5

knížka má jednu zásadní vadu - je příliš tenká. ach, jak bych si přál aby mistrovi byl v chaloupce v Mukařově dopřán delší život plný pevného zdraví, a aby kniha dosáhla tloušťky Zrzavého Orma (se kterou má mnoho společného)

Merlinit
04.04.2023 4 z 5

Trochu "polidštěné" dějiny, jsem nakloněna jim věřit. A krom toho jsem se dobře bavila.

feyer
05.02.2021 5 z 5

Velmi příjemné a vtipné čtení, ke kterému se rád vracím i po letech. Kniha jen baví, ale to není málo.

iskovsky
09.12.2020 5 z 5

Ak máte radi históriu a dostali ste do vienka aspoň toľko zmyslu pre humor, aby ste odpustili nepresnosti v záujme väčšej srandy, tak toto nesmiete minúť...

malýčtenář
12.10.2020 3 z 5

Naše historie podaná lehce a humorem , který patří neodmyslitelně k Švandrlíkovi. Docela mě pobavilo, jak je líčena historie očima moderní doby.

mariva
01.02.2020 4 z 5

České dějiny podané s humorem pobaví i připomenou něco z hodin dějepisu.

misaC
18.01.2020 4 z 5

Naposledy jsem tuto knížku četla v pubertě a ráda jsem si to zopakovala. Krásná čeština, vtipné, úžasné narážky - toto vše mě "donutilo" se vrátit do hodin dějepisu a připomenout si rodinné vztahy mezi Přemyslovci.

Jaruš7
16.07.2019 5 z 5

Suprdílko, perlička, takhle prozářit historický obzor v našich drsných dějinách je obdivuhodné unikum. Souvislosti historie podané jak na bohatě prostřené tabuli s logickými zápletkami a humorem autorovi absolutně vlastním.
Citace:"" Jestliže chce markrabě dát sestru Břetislavovi, je to jeho věc a já ho jen musím upřímně litovat, že z toho musí dělat takovou šarádu. " Souhlasit s nerovným sňatkem by bylo pod jeho úroveň, a on by se veřejně zesměšnil. Jak mám zařídit, aby si tě někdo vzal, když si tak prostopášná. Moje pověst je důkazem tvé neschopnosti ovlivňovat veřejné mínění."
"Právo a moc jsou na nic", usmál se Jaromír, "když je proti mysli použít je. .. zmrzačil tě... Měl jinou povahu, byl ctižádostivý, sebevědomý, a myslel si, že by říše bez jeho péče zahynula. Tak se dostal do čela státu a já do basy,"( odpověděl slepec. )""
Vztahy mezi rody Přemyslovci, Vršovci, Slavníkovci, vražedná politika , přerody víry : křesťanství a pohanství, Sázavský klášter, bratrské zvraty na knížecím stolci, olomoucká svatba, patero synů a znovu krev.
Takhle podanou bohatou historii si nesmazatelně zapamatujte.
Doporučuji, skvělé.

Formol
08.04.2019 5 z 5

Co jsem čekal, to jsem dostal. Lehké, zábavné, nadčasová ironie,...

Finskej
09.11.2016 3 z 5

Nic těžce intelektuálního, ale pan Švandrlík zkrátka uměl a na úrovni lidového humoru dokáže být nevulgární a neurážlivý, což se počítá. Do vlaku a na dovolenou dobrá volba :-)

„Co se stalo mezi Oldřichem, mužem vášnivým, divokým, násilnickým a temperamentním, a nahou krasavicí, nevíme. Slavilo snad smilstvo své naprosté vítězství? Zřejmě ano, neboť sedlák Křesina přerazil o knížete hrábě. Tento konflikt zůstal později veřejnosti z pochopitelných důvodů utajen. Nešlo však o pouhé dočasné milostné vzplanutí, které by se rozplynulo a zůstalo bez následků. Oldřich přikázal nahé krasavici, aby se oblékla a připravila se na to, že se stane českou kněžnou. Křesina křičel, že tento bezbožný a neřestný čin může být proveden jedině tváří v tvář jeho zohavené mrtvole. Kníže pravil, že to není zase tak velký problém, a vsunul šíp do tětivy svého luku.“

WeeWar
01.10.2016 5 z 5

Za mě dobrý, pobavil jsem se, oddechl si. Trošku jako kdyby to z prkna vypadlo z Ringových Dívčích válek (Pro pana Švandrlíka bohužel, páč Ringa jako člověka fakt nemusím)

sulcv
28.02.2016 5 z 5

Staročeská pověst napsaná s humorem a z úplně jiného pohledu než jsme zvyklí. Škoda, že takových pověstí mistr neupravil víc.

fan_tomas
20.09.2015 3 z 5

Dobře jsem se pobavil :-)

Sněžková
03.07.2015 5 z 5

Báječná knížka, která - tak trochu z jiného úhlu pohledu - nastiňuje české dějiny z takového lidksého a mnohdy dost sarkastického pohledu. Rozbroje s Vršovci nejsou nejdůležitější starostí, horší je dcera se špatnou pověstí.
Takže jak to bylo doopravdy s Břetislavem a Jitkou???

martin6744
17.08.2014 5 z 5

Bezvadná knížka o tom, jak to třeba kdysi také mohlo být..:) Jak jinak, než s laskavým humorem. Kdyby tohle byla povinná četba na základce, tak myslím, že by děti začal dějepis celkem bavit..:) Na konci má člověk strašnou touhu zjistit, jak to doopravdy bylo, a jak to pokračovalo..:) za mě 100%

Modrina
21.05.2014 5 z 5

Podle mě jedna z nejlepších autorových knížek. :)

SiuxBeast
17.04.2014 5 z 5

Tohle mě hodně baví, moc pěkná knížka spousta srandy, sarkasmů...

Ben Nevis
30.09.2013 3 z 5

Knížečka líčí staročeské dějiny moderním jazykem, srší sarkasmem a utahuje si z tehdejších mocipánů.
Bohužel vtipnost se s přibývajícími stránkami vytrácí. Příběh začíná nudit, což je způsobeno neustálým opakováním rozhovorů (například Břetislavovy problémy s nárokem na trůn řeší všichni se všemi a když člověk po x-té musí číst o tom, jak je Břetislav levoboček, a proto si musí vzít Jitku, začíná uvažovat o zaklapnutí knížky). Humor spočívá v líčení hrdlořezů jako neškodných ťulpasů a zlehčování utrpení nevinných, takže nikomu se vlastně neděje nic špatného. Na začátku je naplánovaná akce, která se pak s minimem překážek realizuje a o všem jsme zpraveni dopředu, takže se nekoná žádné překvapení.

Dívka na vdávání nepatří mezi Švandrlíkovy nejpovedenější knížky, protože humor - jako jediná fungující složka - se brzo omrzí.