Dívka, která zvítězila nad IS

Dívka, která zvítězila nad IS https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291550/bmid_divka-ktera-zvitezila-nad-is-Ult-291550.jpg 4 104 28

Kocho, idylická vesnička na úpatí severoiráckého pohoří Sindžár, v níž žijí příslušníci náboženské menšiny Jezidů. Farida právě ukončila předposlední třídu osmiletého gymnázia a těší se na letní prázdniny. Ale všechno dopadne jinak. V srpnu 2014 přepadnou její vesnici ozbrojenci takzvaného Islámského státu. Postřílejí všechny muže a ženy odvlečou do zajetí. Faridu drží po několik měsíců jako otrokyni – a děvče prožívá nepředstavitelné útrapy. Ale jednoho dne se jí podaří uprchnout, společně s pěti dalšími dívkami. Jedinečný dobový dokument o hrůzách páchaných teroristy „Islámského státu“. Dojemný příběh o tom, že přátelství, láska a vůle přežít jsou silnější než jakékoli barbarství.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Ikar (ČR)

Das Mädchen, das den IS besiegte , 2016

HŠ
07.03.2024 2 z 5

(SPOILER) Hodnotím knihu, ne prožitý příběh. Je to neemotivní, opakující se stále dokola, místy protiřečící, kdy se chce Farida raději zabít, než by se dostala IS do rukou, vzápětí má strach z toho, že ji zabijí oni, nedokázala jsem se do Faridy vžít, do jejích pocitů. Byla jsem překvapená, když jsem se v půlce knihy dozvěděla, že je jí 18, jednání mi občas přišlo tak na 14 let. Nedokážu pochopit náboženství ani jedné strany. Nejhorší hrůza ze zneuctění, ne ze samého aktu, ale co řeknou potom ostatní? Co to do nich ti rodiče cpou? Občas jsem se fakt rozčílila.

Jirinamac
21.11.2022 4 z 5

Nepochopitelné a neuvěřitelné, že toto se děje v 21. století. Co to je za primitivy, že si to ještě obhájí svojí vírou a nábožným fanatismem.

KaLiBi
18.06.2022 4 z 5

Kniha se četla velmi dobře, je napínavá a srozumitelná. K síle tohoto příběhu “pomáhá” i doba, kdy se tato genocida odehrává. Je téměř neuvěřitelné, že podobná zvěrstva se mohou dít i v civilizovaném jednadvacátém století. Odvahu hlavní hrdinky obdivuji.

micha-ella
16.02.2022 3 z 5

Souhlasím s komentářem Daniela 6015, v těchto zemích jsou bigotní fanatici skoro všichni. Styl, kterým je knížka napsaná, mi taky moc nevyhovoval, některé pasáže jsou vskutku novinářské (když někoho opakovaně mlátí železnou tyčí a strefí se mu i do hlavy, tak pochybuji, že by přežil). Věřím, že se tento a podobné příběhy dějí a je to strašné, ovšem přestěhovat všechny uprchlíky do Evropy nelze.

werick
22.11.2021 5 z 5

Podobných knih už jsem přečetla spousty, ale pořád nedokáži pochopit, jak je vůbec možné, že tohle se prostě pořád děje. Jak se k ženám a dětem takhle mohou chovat. Kniha se četla dobře, ale bohužel ten příběh je smutný.

Sova15
14.01.2021 3 z 5

Jak je nožné, že se něco takového děje ještě v 21.století? Jak mohou takovéto zločiny páchat lidé pod rouškou náboženství? To jim to jejich Alláh promine? A pokud je islámské náboženství takto založeno, máme se oprávněně čeho bát. Vždyť bychom všichni "nemuslimové" byli nepřátelé a mohli bychom dopadnout jako Farida.
Autorku obdivuji, chápu, jak se cítila v zajetí i potom. Chápu i její odchod do Německa, ale není přeci řešení, aby všichni, co nesouhlasí s IS odešli. Situace je složitá a řešení je v nedohlednu. Zbývá nám jen sympatizovat s podobnými osudy???

inachisio
28.11.2020 4 z 5

Nevím, zda se taková knížka dá hodnotit objektivně. Zanechala ve mě hlubokou stopu, pocity lítosti, zoufalství, ale i síly a odvahy. Příběh i statečnost dívek je neuvěřitelný. Lituju je však i kvůli jejich rodinám, které se k nim zachovaly velice hnusně, místo, aby je povzbudily. Vyhovoval mi i styl psaní, který byl nenáročný a čtivý.

rozvera
11.11.2019 4 z 5

Není to tak dávno, co se sdělovací prostředky zmiňovaly o útrapách až genocidě jezídských obyvatel v severním Iráku v souvislosti s válkou proti Islámskému státu. V děsivém příběhu je popsáno utrpení jedné mladé příslušnice této komunity, její rodiny a obyvatelů vesnice v době, kdy jejich území ovládli islámští bojovníci , vraždili a plenili jako středověcí nájezdníci všechny, kdo odmítali přijmout jejich náboženství. Neveselé čtení o tom, co se děje ve 21. století, v době neuvěřitelného pokroku ve všech oborech lidské činností , jen lidé se v průběhu věků jaksi zapomněli změnit k lepšímu.

prochajda
03.07.2019 5 z 5

Hrůzné až děsivé, že se ještě někde něco takového v současnosti děje. Kniha se dobře četla , bohužel velmi smutné téma.

St.Evelin
18.03.2019 4 z 5

Farida, hlavní hrdinka, byla několik měsíců držena jako (zejména sexuální) otrokyně. Tento čas byl proložen neúměrným fyzickým násilím a nelidským zacházením. Po tom všem však našla zbytky zbytky fyzickým a hlavně morálních sil, aby s dalšími pěti dívkami dokázala uprchnout.
Velký klobouk dolů před Faridou. Kolik vnitřní lidské síly dokázala najít! Je až neuvěřitelné, co vše dokáže lidské tělo snést! Stejně tak se ukazuje, že síla mysli je neskutečná!
Upřímně, náboženství jde mimo mne. Mám na něj svůj pohled (viz je zcela vedlejší). Jen prostě nepochopím, jak ve jménu víry může být v pořádku ubližovat (fyzicky či psychicky jiné lidské bytosti - ať uz křesťanství se svými kauzami zneužívání kněžími nebo třeba právě islám a zotročování žen jako válečné kořisti).

orinka3
28.11.2018 5 z 5

Každý máme nějaký ten světonázor, mnozí jsou věřící. Svého Boha uctívají a vyznávají různými způsoby. Je to v pořádku do té doby, než si někdo usmyslí, že ten jeho způsob je jediný správný. A snaží se o to, aby ho třeba i násilně šířil dál. Je zlé, pokud se takoví fanatičtí "osvětáři" dostanou k moci. IS je smutným potvrzením toho, jaké zlo vyklíčí z nevzdělanosti a fanatismu. Vylíčené osudy jezídské rodiny jsou pro mě jen těžko představitelné. Tím spíš, že se to všecko stalo teprve nedávno, v 21. století. Ti lidé si zaslouží lepší budoucnost. A pokud už to nejde v jejich vlasti, pak tam, kde je přijmou. Těchto imigrantů si, na rozdíl od ekonomických a jiných nevítaných skupin, vážím, protože skýtají záruku, že se budou chtít snažit najít své místo ve společnosti, a nebudou žít na úkor hostitelské země.

daniela7015
01.09.2018 3 z 5

Muj nazor na kniha jako dilo neni moc pozitivni, a nazor na pribeh jako zazitek take ne. Trvalo mi zacist se asi 50 stran (kniha je celkem stroha, opakujici se scenare jen na jinych mistech)... Jako clovek zapadniho sveta nemam pochopeni pro zadne nabozenstvi. IS neberu jako nabozenske fanatiky, spis si z islamu udelali berlicku aby mohli valcit, nakonec se i v knize ukazuje, ze pokud jde o prachy, Alah nebo jiny Buh je vedlejsi... Nesympatizovala jsem ani s nabozenstvim Faridy a jejim pohledem, ze byli "normalni" rodina... Normalni rodina s nekolikadennimi modlitbami, obrizkami a hanbou pro znasilneni zeny? Myslim, ze temto zemim chybi to, co zbytek sveta uz prozil... Straslivou valku s miliony mrtvych kvuli ideologiim... Pak snad prozrou? Nabozenstvi je opium lidstva, a nejhorsi hrich je nutit svou viru svym detem... Bez moznosti volby, aby i oni pak vnimali tento zivot jako normalni...jako Farida. Zajimava kniha, ktera me spis rozcilila. :-)

AninaK
13.06.2018 5 z 5

Šílené, poutavý příběh, který vypráví o zvěrstvech, které je schopen muž konat na ženě na lidech, ve jménu tzv. víry. Nelze pochopit, nelze obhájit, člověku je z toho skutečně zle. Ženám jenž prošli takovým peklem snad jen popřát, aby se znovu naučily žít.... Stále v plejádě knih, které jsem četla o muslimech a pod. stále se snažím přijít na to proč jim mnohdy Evropanky naletí, vím není to problematikou této knihy, ale pořád to ve mě evokuje to, že tito muži si ženy absolutně neváží... tak proč...těch promrhanych životů, zkažených dětství, iluzí, ztráta ženskosti, ztráta identity...kéž by chtěla nějaká vyšší moc udělat konec s tím vším...Kniha se opravdu čte jedním dechem.

lenkavildomcova
14.04.2018 5 z 5

Hrůza co prožila hlavní hrdinka je opravdu strašná. V knize je popisováno ukrutné bití a trestání jako normální součást života, jako to nejmenší z toho zla, které jim dělali. Nechápu jak je možné, že chlap dokáže takhle ubližovat ženě. To přece musí být nějaká nemoc, nějaké šílenství... Nechápu.

JIVaJaH
04.11.2017 4 z 5

Farida, to je zde obrovská síla, nenávist ke všemu, co by ji mělo ovládat, pošpinit víru celé rodiny...to byl velký motor pro útěk a boj této dívky! Smekám!
Bohužel je ještě spousta lidí, kteří si myslí, že je toto nebezpečí daleko! Ale, jak bylo trefně psáno..."... myslí si, že jeho stát bude jednou tak velký, že zahrne i Německo a Austrálii....což by ale znamenalo, že z těch zemí vyžene všechny, kdo mají jinou víru než islám....

Mergirus
16.10.2017 3 z 5

Je to velmi emotivní příběh. Je smutné, že i v dnešní době se něco takového děje. Nejvíc zaráží přístup některých žen, že je lepší pro dívku být mrtvá než zneuctěná, neboť jako zneuctěná podle nich nebude mít žádný život, nikdo si ji nevezme. Opět mi to zavání fanatickým náboženstvím. A tito lidé zavítají do demokratického Německa...no nevím. Jsem pro, zvítězit nad IS a pomoci lidem znovu žít v jejich domovině. Ale jak píše i sama hlavní hrdinka, v Německu si nezvykla a díky své rodině si dál udržuje své náboženství a zvyky.

tezzpoletsar
11.08.2017 5 z 5

Hrůza, kterou si nedokážu představit, že se tohle pořád ještě na světě odehrává.. Smutné, děsivé. Prožívala jsem to s hlavní hrdinkou, která je pro mne opravdu hrdinka.

mirunda
28.04.2017 5 z 5

Velmi čtivý příběh. Člověk si ani neuvědomí, jaké hrůzy si asi ty dívky musely zažít.

Lena79
19.02.2017 5 z 5

Kniha se čte, navzdory hrůzám v ní obsažené, dobře. Pro nás je dost nepředstavitelné pochopit, čím si hrdinka knihy musela projít.

siminka5980
18.12.2016

Kniha, mě okamžitě v tiskla do příběhu malé Faridy s napětím jsem ji přečetla az do konce. Doporučuji každému kecalovi, který strká uprchlíky do jednoho pytle

islám hnutí Islámský stát

Autorovy knížky