Dívka, která se třpytila

Dívka, která se třpytila https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/241862/bmid_divka-ktera-se-trpytila-6fU-241862.jpg 3 150 42

Harper získá v roce 1931 klíč od domu, který mu umožní cestovat časem. Nachází zde pokoj plný trofejí z vražd, které jednou spáchá – protože už je vlastně spáchal. Putuje časem od světové hospodářské krize třicátých let minulého století až po léta devadesátá a pronásleduje „zářící dívky“, mladé inteligentní a nadějné ženy „s potenciálem“. Pod dohledem je má od jejich dětství a zabíjí je až jako dospělé ženy. Vyprávění klouže dekádami tam a zpět. Vrah vedle těl zanechává obyčejné, ale přece zvláštní předměty a jiné trofeje si zase odnáší. Kirby měla to štěstí, že Harperovo napadení přežila. Ví, že kromě toho, že se jedná o násilníka a psychopata, je na útočníkovi ještě něco zvláštního. Začne hledat další dívky, které však tolik štěstí neměly a podobná napadení nepřežily. S pomocí novinových výstřižků a rodin obětí pátrá po spojitostech s útočníkem a po jeho totožnosti. Jediného spojence nachází v novináři Danu Velasquezovi, který se jejím případem před léty zabýval. Kirby k němu přichází do redakce na stáž a jejich původně pracovní vztah se postupně začíná měnit v cosi osobnějšího. Důkaz – Dům a jeho tajemství –, který Kirby nachází, se zdá neuvěřitelný. Ale pro dívku, která přežila vlastní smrt, není nic nemožné. Situace se mění v neprospěch Harpera, protože teď začne ona pronásledovat jeho. Tak dlouho dokud celou věc nedovede až do konce.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Jota

The Shining Girls , 2013

KnihomolkaMari
26.03.2017 4 z 5

Kniha mě něčím uchvátila, možná tím cestováním v čase nebo způsobem vyprávění ale určitě ve mně něco ponechala! I když musím uznat, že jsem někdy něčemu nerozuměla ale byla to malá špetka.
Jinak Harper sám o sobě byl velmi zajímavou postavou a dopadl tak jak měl. Sympatická Kirby i Dan mi utkvěli v srdci a doslov mě vcelku překvapil.

Knihu doporučuji, má svoje jisté osobní kouzlo, jen ji musíte chtíti porozumět.

Toffee
30.12.2016 1 z 5

Tohle byl tedy galymatyáš s cestováním časem! Možná to autor myslel dobře, ale jaksi se mu to nepovedlo.

Dragell
20.09.2016 3 z 5

Kirby je zářící dívkou a její vrah je k ní přitahován jako můra ke světlu. Ačkoliv nebohá dívka nic netuší, nakonec přežívá bestiální útok a rozhodne se pátrat po svém násilníkovi. To ovšem netuší, že on je cestovatel časem a je v podstatě nevystopovatelný.

První část knihy je obtížnější, objevují se věci, které nedávají smysl a náš záporný hlavní hrdina je prostě bere, jak leží, běží. Jakmile se děj přehoupne, najednou do sebe začne vše zapadat, dávat smysl a teprve tehdy si opravdu začnete knihu užívat. Má výbornou atmosféru, gradující děj, napětí. Kdo vlastně vyjde z tohoto souboje času jako vítěz?

Kromě toho, že Harper cestuje časem tam i zpátky, navíc sledujeme jeho příběh, příběh jeho obětí při jeho návštěvě a také příběh Kirby, která jeho útok přežila. V postavách je zde ovšem dobrá orientace.

Aichah
15.09.2016 2 z 5

Díky přeskakování v čase jsem měla v příběhu pěkný binec. Samotné vraždy popisovány celkem pohodově,takže jsem se ani nebála. Nevím čím se tahle knížka stala takovým hitem. Mě tedy moc neoslovila.

Misalina
13.04.2016 3 z 5

Příběh skvělý, vážně. Ale po dočtení jsem měla chuť knížkou praštit, konec se prostě nepovedl.

anishta
07.04.2016 4 z 5

Námět skvělý. Jiný konec ani být nemohl, jenom mi přišel moc uspěchaný. Pohled budoucích zavražděných žen byl zajímavý. Samotné vraždy si myslím, že byly ošizené. Nejvíce mě samozřejmě zásáhla Kirby a Tokyo. Nejen, že byla Kirby sympatická, ale dost jsem jí fandila.

NikaMirka
08.03.2016 2 z 5

Tak teda musím říct VELKÉ ZKLAMÁNÍ. Což o to, příběh by to byl docela dobrý, kdyby byl psán jinak. Věty zbytečně složité, špatně se mi četly a občas mi nezapadaly do celku. Musela jsem některé číst dvakrát, někdy celé odstavce, přesto jsem měla pocit, že se ztrácím. Možná, kdybych vydržela a neukončila čtení v polovině knihy, začaly by věci do sebe zapadat , ale spíš ne. Přeskakování od oběti k vrahovi a zpět, v takovém stylu v jakém to bylo psané, mi prostě nevyhovovalo. Za mě pouze dvě hvězdičky, za název a nápad!

trudoš
04.03.2016 4 z 5

Lauren Beukesová už románem Zoo City dokázala, že v sobě má nezanedbatelný vypravěčský potenciál. Bohužel jej však ve své další knize nedokázala zcela zúročit. Což o to, imaginaci má stále ohromující, jenže po dějové stránce mě pro tentokrát dost zklamala. Místo aby děj plánovitě gradoval, představuje rekapitulaci zločinů jednoho psychopata putujícího napříč časem, aniž by jednání hrdinů do věci nějak významně zasáhlo. Autorka má jednoznačný cit pro živé postavy, ale zápletka jí najednou dělá potíže, nemluvě o finále, které narychlo zpytlíkuje v posledních padesáti stranách. A i když se zpočátku poměrně chytře vyhýbá popisu skutečností, jež vyplynou z kontextu, nakonec stejně neodolá a podrobně rozepíše to, co už předtím shrnula v pár větách. Dle mě naprosto zbytečně, osobně bych byl raději, kdyby se věnovala tomu, co se teprve stát má, než tomu co se již odehrálo. Celek tak pro mě ztratil konzistenci na úkor nepodstatných detailů, přestože jednotlivé scény a nápady jsou fantastické.

natkaf
09.01.2016 4 z 5

Velice zajímavá kniha. V dobrém slova smyslu. Strašně zajímavý námět. Občas děsivý, jindy morbidní a někdy zvrácený. Děj byl napínavý a nepředvídatelný, ale občas mi dělalo problém se do knihy pořádně začíst. Konec mi přišel moc uspěchaný a také otevřený. Můžu doporučit.

Nasko
03.01.2016 2 z 5

Tahle kniha se mi moc nelíbila. Autorka si sice vybrala zajímavý námět, ale nedokázala ho dost dobře zpracovat. Jedna hlavní postava ve mne vyvolávala čirý odpor, druhá mne nudila...

Kniha obsahuje mnoho skvělých motivů, ale to už nevyváží nezáživné hrdiny a jejich přihlouplé motivy. Vyprávění je vleklé a často se zadrhává.

A moje celkové dojmy? Ehm... Překombinované a podivné.

JudgeURBAN
23.12.2015 4 z 5

Jedním slovem divné, ale ne špatně divné, správně divné. Není to takové jaké jsem to očekával, ale měl jsem nejspíš přemrštěná očekávání, ale toto zpracování dopadlo skvěle. Mělo to svoje špatné chvilky nebo spíš slabší, ale dějová linka Harpera a Kurby to plně vynahrazovala. Jen mě mrzí že autorka nepřidala na brutalitě pro někoho to může být brutální dost, ale pro mě ne. ( 27.11.15 až 20.12.15 )

RecycledCarrey
16.11.2015 4 z 5

Knihu musím hodnotit velice kladně. I přesto, že mě od ní odrazovalo ne tak vysoké hodnocení, musím říci, že jsem četla o mnoho horší knihy, které měly "červené hodnocení."
Originální námět, zpracování také skvělé, i když jsem se ze začátku ztrácela, brzy jsem pochopila děj a postavy. Překvapila mě, líbila se mi, nechala jsem se ztrhnout a dávám 4 (a pomyslné půl) hvězdičky.

M1ra
16.10.2015 5 z 5

Na tuto knihu jsem se velmi, opravdu velmi těšil a měl jsem od ní obrovská očekávání. Už od začátku mě kniha chytla a byla skvělá, postupně to ještě gradovalo a kniha byla o mnoho lepší než jsem očekával.

groula
13.10.2015 3 z 5

Tak to bylo hodne zvlastni cteni. puvodni myslenka je super, ale nejak sem nepochopil to zpracovani. Nikde v knize neni vysvetleno proc to hlavni hrdina vlastne vsechno dela. Spousta nejasnosti kolem.
Kniha me chytla v samotnem zaveru, ktery je povedeny, jinak slabota.....

DariDerek
10.10.2015 3 z 5

trochu překombinované... více v recenzi, pokud chcete :)

Maragad
29.08.2015 4 z 5

Dívka, která se třpytila je žánrově složitější kniha. Najdete zde prvky sci-fi, thrilleru, ale i detektivky. Navíc i pro samotného čtenáře je její čtení složitější a rozhodně nejde o žádnou oddechovou četbu. Poutavý příběh je psán hned z několika pohledů, ale nejen to, je v něm i několik časových rovin, a pokud si čtenář nedá pozor, může se v ději snadno ztratit. Naštěstí je každá kapitola řádně nadepsaná, a když budete číst pozorně, čeká na vás spletitý příběh, jenž vás do sebe vtáhne a nepustí.

ivousekk
11.08.2015 4 z 5

Zajimá, velice zajímavá kombinace - spojit brutálního sériového vraha s možností cestovat v čase mi přijde jako skvělý nápad. Zároveň je to naprosto děsivé, když si řeknete, co kdyby to bylo možné... Kirby jsem hodně fandila a čekala, zda se jí podaří Harpera najít a překazit mu jeho vraždící běsnění.

čef
10.08.2015 5 z 5

Cestování v čase nebo příběh sériového vraha známe z mnoha knih. V kombinaci je to však dost ojedinělé a když si navíc uvědomíme, že jde hlavně o dramatický příběh zvráceného člověka, který dostane obrovský dar a využije ho jen k uspokojení svých nejnižších pudů, pak nám nezbude než autorce k tomuto dílu poblahopřát. Každý, komu nevadí popření principu základní kauzality, zapojí svou fantazii a snění a dovede ocenit inteligentní a často vtipné psychologické postřehy v běhu času, musí být tímto románem jenom nadšen.

Týnušxxx
08.08.2015 3 z 5

Sériový vrah, který dokáže cestovat časem, je opravdu úžasný námět, ale podle mého zvláštně napsaný. Místy jsem se ztrácela, nebo se nudila.
Nevím no, čekala jsem od knihy rozhodně více.
Musím ale pochválit autorku za pěkně popsané brutální scény.

Rodaw
28.06.2015 3 z 5

Je pro mě hodně těžké tuto knížku ohodnotit hvězdičkami. Asi bych to viděla tak nějak 3,5/5.
Geniální náměr, zvláštní zpracování. Něco se mi v této knížce strašně líbilo, něco jsem úplně nepochopila, někdy jsem se místy nudila. Je to hodně zvláštní knížka, sama svá :)

jihoafrická literatura Cena Augusta Derletha zfilmováno – TV seriál

Lauren Beukes
jihoafrická, 1976
2015  66%Dívka, která se třpytila
2013  63%Zoo City
2021  34%Afterland

Kniha Dívka, která se třpytila je v