Dívka, již jsi tu zanechal

Dívka, již jsi tu zanechal https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/272584/mid_divka-jiz-jsi-tu-zanechal-WNh-272584.jpg 5 2470 656

Píše se rok 1916, když francouzský malíř Édouard Lefevre odchází bojovat na frontu. Jeho mladé manželce Sophii zůstává na památku její portrét, na svou dobu poněkud nezvyklý.

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

The Girl You Left Behind , 2013

KnihomolkaEva
KnihomolkaEva
předevčírem

Chování německého důstojníka se mi zdálo velmi nevěrohodné a rušilo mě v četbě natolik, že knihu odkládám nedočtenou.

Makaja
Makaja
22.02.2024 5 z 5

První část mě naprosto spolkla, nemohla jsem přestat číst..... druhá byla trochu zbytečně rozvleklá a trochu mi vadily i ty odbočky zpět v čase, pro mě by k dokreslení celého příběhu postačila ta korespondence a vzpomínky. Celkově ale dobré, promyšlené, propojené, čtivé.

Neluš
Neluš
14.02.2024 5 z 5

Mé oblíbené téma od moc šikovné autorky. Co víc si přát :)

mia.com
mia.com
20.12.2023 5 z 5

To byla zase pecka. Mam rada prolinani pribehu z historie a soucasnosti. Autorka to umi skvele podat, hezky nam to nadavkuje, abychom az do konce byli napnuti k prasknuti, jak to vlastne dopadne. No a cele je to samozrejme dramo dramicko a dojak jak svina.

Marcik7
Marcik7
04.12.2023 5 z 5

Příběh jednoho obrazu, odehrávající se ve dvou časových obdobích, počínaje rokem 1916 a pak současností. Otřesné zážitky obyvatel během obou světových válek, nekončící naděje ve shledání a naprosto nečekaný závěr...určitě doporučuji k přečtení.

michaela5515
michaela5515
27.10.2023

Téma skvělé. Nemohla jsem se odtrhnout. Skvěle se prolínají oba příběhy. Za mě velká spokojenost.

Pajina68
Pajina68
26.09.2023 5 z 5

Krásná kniha, krásný příběh.

Andynka
Andynka
12.09.2023 5 z 5

Autorka mě opět překvapila volbou tématu. Vůbec jsem nečekala, že se v příběhu ocitnu v roce 1916 a pak ten příběh budu sledovat po 100 Letech.
Strašně zajímavý námět, celkově i do umění, ktere bylo zabaveno vojaky za války.
Ač jsem tomu chvilku nemohla přijít na kloub. A linak z přítomnosti mě moc nebavila. Nakonec jsem tomu celá propadla. A příběh opravdu hltala. Mám ráda, když mi kniha i něco da. A po dočtení nad ní musím stále přemýšlet. Opravdu skvělý příběh!

Dietwithstyle
Dietwithstyle
27.08.2023 5 z 5

Většinou nečtu anotace knih, protože mám ráda překvapení. A tak jsem si řekla, že po řadě historických a válečných příběhů si přečtu něco současného od Jojo Moyes. No, jak se to vezme :-D Každopádně mě kniha pohltila, jen se mi první přechod mezi dvěma dějovými linkami zdál poněkud násilný. Čím více se potom příběhy hlavních hrdinek prolínaly, tím víc mě kniha bavila.

YellowQueen
YellowQueen
02.07.2023 4 z 5

Hrozně dlouho mi trvalo, než jsem se do ní začetla, ale musím říct, že nakonec to bylo krásné počtení. Ne tak krásné jako třeba u Než jsem tě poznala, ale rozhodně to stojí za to. Byla jsem pak hrozně napnutá, jak to vlastně celé dopadne a můžu říct, pro mě to byl překvapivý konec.

11zuzik
11zuzik
18.06.2023 4 z 5

Kniha se mi líbila, čtivá a příběh byl pěkně promyšlený. Více se mi líbila úvodní část z Francie, kterou jsem přečetla na jeden zátah. Trochu jsem se prala s naivitou obou postav, ale kdo ví, jak bych se zachovala já v takové situaci. Celkově knihu doporučuju, je to zajímavé čtení.

alekis
alekis
12.06.2023 5 z 5

Tak toto byla pecka! Zvláště první část, odehrávající se v letech 1916 -17 na francouzském území okupovaném Němci... Je to kniha, je to fikce, ale autorka mi dokonale dokázala přiblížit atmosféru strachu, bídy, hladu, zmaru... Beznaděje.
I když naděje umírá až jako poslední - a proto dvě sestry věří, že jejich manželé se vrátí z fronty zpátky k nim. Domů... A snaží se pro to udělat cokoliv.

Obraz Dívky tu hraje jednu z hlavních rolí a autorka kolem něj spředla pavučinu událostí, která se jen tak nevidí! Děj v 21. století nebyl tak smutný, ale byl rovněž hodně dramatický a pro další z hlavních hrdinek složitý. Chápala jsem její motivy i její chování. Kdo ví, co bych cítila já v její situaci? Člověk má někdy pocit, že je ze všech stran jenom bit a mnohdy nemá sílu se vzepřít...
Je tu opět ten odpaďák, ten smrdutý chlívek "Román pro ženy". Spousta čtenářů i čtenářek tím pádem tuto knihu nikdy neotevře. Nu což, je to jejich výběr.

Evkaha
Evkaha
12.06.2023 5 z 5

Moc pěkná dobře čtivá kniha. Smutnější příběh s milým koncem.

Aligi
Aligi
01.06.2023 5 z 5

Nádherná kniha, přechází z minulosti do přítomnosti a naopak. Takový styl mám ráda, četla jsem dvakrát. Patří do mých oblíbených od autorky. :-)

jana277
jana277
09.05.2023 4 z 5

Veľmi dobrý, zaujímavý námet, no pre mňa veľa romantiky.

Ivka14
Ivka14
19.03.2023 4 z 5

Jojo Moyesová opět napsala úžasnou knihu, ve které se prolínají dva životy.

Hned od první stránky mě uchvátila a hlavní hrdinku Sophie jsem si rychle oblíbila. Líbilo se mi, jak Jojo Moyes umožňuje čtenáři sledovat Sophie a její příběh asi první třetinu knihy, než se přesuneme do moderní doby k Liv a samotnému obrazu. Osobně bych se nezlobila, kdybychom se Sophie zůstali o něco déle.

Kohynka
Kohynka
31.01.2023 5 z 5

Nádherná, pro mě nejhezčí od autorky a kniha díky které jsem začala číst knihy s vážnějším obsahem, válka, holocaust...

Lena78537
Lena78537
10.01.2023 3 z 5

Pro mě asi nejslabší kniha autorky. Fajn téma a potenciál. Oba příběhy jsou za mě nepropracované a nedotažené, jakoby spíchnuté horkou jehlou.
Obě hrdinky mě většinou štvaly svou naivitou a chováním. Romantická linka je nevěrohodná a místy až přehnaná. Tahle kniha mi nesedla tak, jak jsem od ní očekávala.

ElikaS
ElikaS
14.12.2022 4 z 5

Do knížky jsem se pustila, díky čtenářské výzvě. A na začátku jsem z ní byla nadšená, kapitoly z průběhu první světové války byly úžasné a byla jsem hrozně zvědavá, jak příběh bude pokračovat. Pak ale bohužel nastal střih a dostali jsme se do současnosti a já měla hrozný problém se znovu začíst. Nepomohla tomu ani změna formy vyprávění na er formu, kterou obecně moc nemusím, ale tady mě vyloženě rušila.
Z linky, která se odehrává v přítomnosti, mě nejvíce zaujal eticko-právní spor, který se zde řešil. Upřímně jsem si nebyla jistá, na jakou stranu se přiklonit a celá ta myšlenka mi přišla hodně zajímavá.
Samotná romantická linka současnosti byla hodně čitelná a předvídatelná. Při čtení jsem si byla jistá, že předvídatelný je i výrok soudu, ale tam mě některé věci v soudním procesu příjemně překvapili.
Kdyby knížka vyprávěla pouze příběh Sophie byla by na 5 hvězdiček, kdyby naopak vyprávěla pouze příběh Liv, bylo by to maximálně na tři hvězdičky. Vzhledem k tomu, že se oba příběhy doplňují dala jsem 4 :-)

Titas9001
Titas9001
22.11.2022 5 z 5

Nedosahuje to kvalit Než jsem tě poznala, ale stejně hodnotím vysoko. Příběh obrazu, který sehrává u dvou žen v různých dobách důležitou roli. Vlastně u obou jako vzpomínku na nedávnou minulost. Trochu více mě bavila první část - doba 1. světové války, která se zdála z mého pohledu věrohodnější.