Dívka, had, trn

Dívka, had, trn https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474654/bmid_divka-had-trn-XmS-474654.jpg 3 188 54

Podmanivá a originální pohádka o prokleté dívce, která může kohokoli otrávit jediným dotekem a která zjišťuje, jaká síla se v její kletbě skutečně skrývá… Soraya je prokletá. V krvi jí koluje jed, který ohrožuje každého, kdo se k ní přiblíží moc blízko. Musí proto žít v ústraní, daleko od své rodiny. Útočištěm jsou jí jen zahrady, kde cítí alespoň náznak svobody. Brzy se má však konat svatba jejího bratra a Soraya se musí rozhodnout, jestli má dost odvahy na to, aby vystoupila ze stínů. V podzemí se zatím skrývá démon, který jako jediný zná způsob, jak Sorayinu kletbu zlomit...... celý text

Literatura světová , Pro děti a mládež , Pohádky

Vydáno: , Yoli (ČR)

Girl, Serpent, Thorn , 2020

whiolet
22.05.2022 3 z 5

Nebyla to špatná knížka, ale bohužel by ji prospělo rozsáhlejší zpracování. Ze začátku je člověk totiž dost zmatený ( kdo je kdo, proč to tak bylo atd.), čemuž se dalo předejít, kdyby si s tim autorka více prohrála.
Jinak to bylo zajímavé fantasy, ale dost málo propracované.

LucieK
16.05.2022 3 z 5

(SPOILER) Na první pohled mne zaujala kniha obálkou, po té i anotace. Po přečtení první kapitoly jsem se dlouho premahala číst dál. Po pár kapitolách jsem už musela číst dál a s napětím jsem očekávala, jak to tedy vše dopadne. Ke konci už mi přijde, že je pribeh protahován než vyvrcholí. Závěr mne zklamal, do posledni chvíle jsem čekala že to s Azardem dopadne jinak, škoda.

petulkapeta
24.04.2022 3 z 5

Obalka je nadherna,příběh zajimavy a to je tak vše..Nemohla jsem se začít a nějak to nebylo asi to v co jsem doufala...

KlaraBirnbaum
06.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Knihu jsem četla nějakou chvíli od vydání a věděla jsem, že je plná zvratů. Přesto jsem ale vůbec neodhadla, kam příběh směřuje a netroufla si tipnou, jak skončí . Ze začátku jsem měla trochu problém se začíst, ale pak to byla jedna velká jízda. Mínus za pro mě v této knize zbytečnou LGBT zápletku.

LexiS
01.02.2022 4 z 5

Tak tahle kniha mě opravdu překvapila, čekala jsem prostě průměrnou oddechovku, nic zvláštního. Ale wow, to mě opravdu nadchlo. Už jen ta obálka, je naprosto nádherná a nebojím se napsat, že to je jedna z nejhezčích knih, kterou mám v knihovně.
A ačkoli LGBT tématiku úplně nevyhledávám, tady mi to docela sedlo. Opravdu krásný a hlavně originální příběh. Jsem moc spokojená.
Jen by mě teda zajímalo, jak se jí podařilo samotné vylít plnou vanu vody :D

baru_lienka
30.01.2022 4 z 5

(SPOILER) ◾LGBT+ i feministické prvky jsou v knize skvěle zpracované a přirozené. Jedno překvapení střídá další (na můj vkus až moc rychle), a i když Sorája bojovala hlavně se Šáhmarem, ten opravdový boj se na každé stránce odehrával v její mysli.
◾Mohl by mi někdo říct, co Sorája celé ta roky dělala? Jednou za rok dostala knihu a růži. To by mě zabavilo tak na 3 dny a čau, já bych si asi uhryzala nohy nudou
◾Celkově hodnotím 3+1* za prvky z perských tradic a folklóru.

Slůník
17.01.2022 4 z 5

Už věnování na začátku mě okouzlilo a zbytek knihy nezklamal :-)

Andrea_I_Am
09.01.2022 3 z 5

Začátek byl náročný, tolik jmen a názvů začínající na "S" jsem už dlouho neviděla. :-) Špatně jsem se tím prokousávala, ale pak se to nějak zlomilo a děj začal být i zajímavý. Námět byl poutavý, místy to bylo hodně čtivé, dokonce i překvapivé. Co mě moc nenadchlo je slovní zásoba. Nemůžu si pomoct, ale Young adult knihy pro mě z 90% tak nějak kloužou po povrchu, ale nepřináší opravdový čtenářský zážitek. Hvězdičky za originální příběh, ne za zpracování.

lena.o.knihach
09.01.2022 3 z 5

Takhle originální retelling jsem už dlouho nečetla. Autorka se inspirovala starověkou Persií a jejím folklórem. Ze začátku jsem hltala každé slovo a těšila se na tu atmosféru. Jenže ono se to všechno drželo stále tak nějak při zemi a mě to bavilo čím dál méně.

Hlavní hrdinka mi byla velmi sympatická a líbila se mi do doby, než sama odtáhla vanu plnou vody, aby ji mohla vylít. Tu scénu jsem si musela přečíst několikrát, abych se pokaždé ujistila, že fakt jedna obyčejná holka posunula plnou vanu.

Dívka, had, trn je trochu víc překombinovanou pohádkou, ze které se dalo vytěžit mnohem více. Obálku má teda ale nádhernou.

Horselen
03.01.2022 5 z 5

První letošní kniha a první veliké překvapení. Zpočátku možná budete mít problém se začíst. Autorka na vás vychrlí spoustu cizích slov během jediné stránky a pár dalších stran se v tom pravděpodobně budete plácat.
Ale pak se konečně dostanete k pohádkovému příběhu, který je velice netradičním retellingem. Pro nás jako pro Čechy o to víc poutavým, protože málokdo zdá perské legendy.
Konec byl možná trochu moc překombinovaný a asi by neškodilo, kdyby kniha byla o několik stránek kratší, ale já jsem spokojená.

Lexikon.knih
01.01.2022 4 z 5

Když moje mamka viděla moje Story o tom, že čtu pohádku a zeptala se mě proč ji čtu, tak jsem chvíli váhala. Přemýšlela jsem, jak ji vysvětlit, že to není to, co si většina lidí pod pojmem pohádka představí. I já jsem si dříve pod pojmem pohádka představila něco pro děti. Ale tahle kniha mě vyvedla z omylu. Takže ano, je to pohádka. Splňuje to rysy pohádky. Ale pokud vás právě tohle zjištění od knihy odrazovalo, tak vás ujistím, že bych to do ruky dítěti nedala.
Tahle kniha mě opravdu zaujala námětem. Prokletá princezna, která se ukrývá. No wow. A to zpracování mě uchvátilo ještě víc. Mělo to zajímavý děj. Už od začátku jsem se nenudila.
Hlavní postava mi byla opravdu sympatická! Myslím že na jejím místě bych se nezachovala jinak. Vedlejší postavy byly úžasné! Azad mi byl také moc sympatický, i když by asi být neměl. Ta kniha ve mě vyvolala mou temnou stránku a já se ji nemohla nabažit! Chci víc takových knih!
Mělo to spád. Postavy byly propracované. I ony se totiž vyvíjely. Byla zde spousta krásných myšlenek, které se nedaly nelepíkovat. Er-forma mi v této knize opravdu sedla a ani za střídání pohledů bych ji nevyměnila (A to je co říct).
LGBT linka v knize je neuvěřitelně originální! A ani ve snu by mě nenapadlo, že někdo takovouhle linku vymyslí! Z počátku jsem sice z ní byla malinko v rozpacích, ale následně rozpaky vystřídalo nadšení.
Sorájina kletba byla skvěle vymyšlená. A nenapadlo by mě, proč byla Sorája prokletá. Autorka přidala i spoustu druhů démonů, kteří se opravdu dobře starali o akci, která zde byla už neuvěřitelně brzo.
Jak už jste asi někde slyšeli, tak konec je opravdu logický. I když mě mírně zklamal, ale upřímně jsem za něj ráda. Dal knize reálnost.
Prostředí knihy bylo perfektně popsáno. Hrozně se mi líbily chodby, kterých tu bylo až až.
Kniha mi kromě skvělého pocitu ze čtení dala velká moudra a poučení.
Pevně věřím, že se do českého jazyka přeloží i další autorčiny knihy. Rozhodně bych si chtěla přečíst víc takových pohádek! Jestli nějaké znáte, tak mi určitě dejte vědět! A pokud jste váhali nad přečtením, tak za mě určitě kniha stojí to. Dejte jí šanci.

Adelína_čte
22.12.2021 3 z 5

Jako první musím ocenit ten skvělý nápad, autorka vycházela ze staré perské legendy/pohádky, dalo by se tedy učitě mluvit o originálním retelingu. Velká spousta potenciálu! O to víc mě mrzí, že jsem po dočtení nebyla nějak zvlášť nadšená.
Těšila jsem se na podmanivou atmosféru z perského prostředí, nového fantasy světa...Tady o nějaké atmosféře bohužel však nemohla být vůbec řeč
V první polovině zde bylo dost překvapivých zvratů, ke konci se už děj stal dost předvídatelným a ne úplně napínavým.
Co se postav týče, musím uznat, že na malém prostoru se podařilo docela dobře rozvinout jejich jednotlivé charaktery. Největšího prostoru se tu dočkala hlavní hrdinka Sorája, líbily se mi její myšlenkové pochody, její úvahy o dobru a zlu, balancování mezi netvorem a perskou princeznou. No a hlavně musím vyzdvihnout ten feministický nádech
Prvotní romantická linka se mi fakt nezdála, naštěstí se tu pak postupně zrodila jiná romantika. Nenásilná, slow burn, uvěřitelná.
Možná by mě kniha vtáhla více, nebýt toho krátkého rozsahu. Hned několik věcí na mě působilo nedořešeně/nedomyšleně... Na druhou stranu tu byly chvíle, u kterých jsem si říkala, že se tohle autorce opravdu povedlo. Bohužel je pak ale zastínily ty ploché části.

„Podmanivá a originální pohádka o prokleté dívce, která může kohokoli otrávit jediným dotekem a která zjišťuje, jaká síla se v její kletbě skutečně skrývá… Soraya je prokletá. V krvi jí koluje jed, který ohrožuje každého, kdo se k ní přiblíží moc blízko. Musí proto žít v ústraní, daleko od své rodiny. Útočištěm jsou jí jen zahrady, kde cítí alespoň náznak svobody. Brzy se má však konat svatba jejího bratra a Soraya se musí rozhodnout, jestli má dost odvahy na to, aby vystoupila ze stínů. V podzemí se zatím skrývá démon, který jako jediný zná způsob, jak Sorayinu kletbu zlomit...“

knihomolkajanca
21.12.2021 3 z 5

Od knihy Dívka, had, trn jsem neměla mnoho očekávání. O to více mě překvapila tím, že mě od začátku dokázala zaujmout a vtáhnout do děje. Cizokrajná atmosféra pro mě byla příjemnou změnou a autorce se ji dařilo dobře budovat nejen díky použití exotických výrazů a jmen, ale i zakomponováním částí mýtů a legend smíchaných se špetkou historie.

Jak už to u pohádek bývá zvykem, kniha je psána er-formou. Přesto jsem však k Soraye měla blízko. Soraya je hrdinka, která celý život touží po společnosti, po lásce a lidském doteku. Když spatří možnost, že by tohle všechno mohla získat, nedokáže přemýšlet nad něčím jiným a zmítá se ve svých protichůdných pocitech. Strach, bezmoc, vztek, ale i odhodlání nebo láska – to všechno budete se Sorayou prožívat. Ano, je to trochu jako na horské dráze, ale díky tomu na mě Soraya působila lidsky a uvěřitelně.

Celkově jsou postavy silnou stránkou knihy, protože nebyly černobílé, poháněly je různé motivace a stejně jako v opravdovém světě se dopouštěly chyb.
Celý svět je propracovaný v takové míře, v jaké bych to u pohádky nečekala. Často se totiž ukázalo, že i zdánlivé maličkosti dokážou naprosto změnit směr příběhu. Zvraty jsem nedokázala předvídat, ale ke konci jsem se nemohla ubránit dojmu, že je zápletka možná až trochu moc překombinovaná, a kdyby jen jedna z postav byla trochu zvídavější, vše by se zhroutilo jako domino.

Ocenila bych o něco více akce, která by mě udržovala ve větším napětí a nutila do čtení. Když jsem totiž knihu odložila, neměla jsem úplně potřebu se k ní vracet.

S každou stránkou je kniha temnější a temnější, na své si ale přijdou i milovníci romantiky. LGBTQ+ YA romantická linka nepůsobí úplně prvoplánově a líbil se mi způsob, jakým byla v knize prezentována a přijímána okolím.

Sečteno a podtrženo, Dívka, had, trn má vše, co správná pohádka potřebuje, a to včetně lákavé obálky. Myslím, že nadchne zejména mladší čtenáře, ale vzhledem k temnému nádechu se jí nemusí bát ani dospělí toužící po oddechové četbě.

Hodnocení: 70%
Za knihu k recenzi moc děkuji Knihy Dobrovský

DreamerX9
23.11.2021 3 z 5

Tohle bylo takové jiné,zvláštní a přesto originální. Mě upřímně zaujal celkový nápad a jednoduchost děje protkaná jedem a fantazií. Neřekla bych že to byl průměr jen se kniha těžko hodnotí jelikož obal me zaujal více než vnitřek a na druhé straně něco na tom vnitřku bylo :)

michaela_books
22.11.2021 3 z 5

„Pohádky vždycky začínají stejně: Bylo nebylo. V těch slovech jsou možnosti, šance na naději nebo zoufalství…“ Podmanivá pohádka o prokleté dívce, která zjišťuje, jaká síla se v její kletbě skutečně skrývá.”
Kniha Dívka, had, trn mě zaujala hodně samozřejmě obálkou a taky zajímavou anotací…ale chtěla jsem si na tuto pohádku udělat svůj vlastní názor. Musím říct, že se mi hodně líbil námět zakleté princezny a perské kultury, jenom jsem měla občas malinký problém s názvy… ale když jsem si potom všimla, že je na konci knihy názvosloví, tak už jsem se začala orientovat. Příběh byl už od samého začátku velmi čtivý, je tady spousta zvratů, pohádkových bytostí a celkově mě nadchl originální námět autorky! I když jsem možná malinko od knihy čekala víc… i tak to bylo fajn oddechové čtení. Pokud máte i vy rádi temnější pohádky, zkuste tuto standalone fantasy.

marina4088
21.11.2021 4 z 5

Na tuhle knížku jsem se tak hrozně těšila, a to hlavně z důvodu té naprosto úžasné obálky, protože na to já slyším. U většiny knih je u mě rozhodující obálka.

Hlavní hrdinka byla skvělá. Hrozně se mi líbil ten nápad jejího prokletí, což je zjednodušeně smrt dotykem. V žilách ji totiž koluje krev, který usmrtí kohokoliv pouhým dotykem, proto není vystavována světu, nikoho nemá, jelikož se s nikým nesmí vídat a její jedinou zábavou a oporou je její zahrada.

To vše se však změní v moment, kdy zjistí, že v jejich hradě ukrývají démona, který by ji mohl pomoct kletbu zlomit. A tak se rozhodne pro to udělat cokoliv.

Hrozně se mi líbilo vyobrazení světa, příšer, lidí i samotné Soráji. Hrdinka občas jednala hodně impulzivně a naivně, ale není se čemu divit, když byla celý život zavřená a konečně dostala naději, že by to mohlo být jinak. Ale sama za chvíli zjistí, že cena za vysvobození byla strašlivá a rozhodně se necítila tak dobře, jak si myslela, že se bude cítit.

Romantická linka mezi Sorájou a Parvane byla skvělá, hlavně protože se člověku nevnucovala. Prostě příběh pomalu plynul a s ním i vývoj tenhle vztahu, vůbec sem nebyl daný na sílu.

Jediné mínus co tu vidím, je to, že kniha by si zasloužila klidně druhý díl nebo aspoň o 100 stran víc, protože to byl super námět inspirovaný jak různými pohádkami, tak perskou mytologií, takže rozhodně měl co víc nabídnout.

Zakončení bylo super jakožto poukázání toho, že člověk se nemá vzdát toho, co bere jako prokletí ale udělat z toho přednost.

kolacky
21.11.2021 4 z 5

Obálka bylo to, co mě první zaujalo, a nelituju. Příběh originální a svižný a Soráje jsem moc fandila.

dontbullshitme
18.11.2021 3 z 5

Víc se mi líbily vysvětlivky na konci příběhu než samotný příběh a to je asi špatně. Je to hezká oddychovka, spisovatelka se inspirovala zajímavými fakty, ale hrozně se mi to táhlo a ani jsem si nikoho neoblíbila. Na knihu asi pravděpodobně brzy zapomenu, což je škoda.

Njangu
13.11.2021 5 z 5

Zajímavý příběh - pohádka. Do poslední chvíle jsem nevěděla, jakým směrem se bude vyvíjet. Až posledních cca 40 stránek se hlavní linie ukáže. Pěkné, napínavé, zajímavý nápad. Moc se mně líbilo i závěrečné vysvětlení a seznámení s námětem.

vandalindakova
08.11.2021 4 z 5

Dostal se mi do rukou zase trochu jiný retelling. Originální pohádku neznám, ale samotný tento příběh měl takový hodně pohádkový vibe. A mě to celkem bavilo.
Byla to jiná kultura, jiné zvyky a jiné nadpřirozené bytosti. Četlo se to dobře, a hlavně mě to u toho dokázalo udržet. Já furt chtěla vědět, co bude dál, a jak to dopadne. Zvrat v jedné třetině příběhu jsem upřímně moc nečekala, ale potom už to bylo hodně takový protahovaný, co se právě těch zvratů týká. Furt se to klopilo na jednu stranu, pak na druhou a znovu.
Čtení jsem si ale užila, a jsem ráda, že jsme převzali originální obálku. Ta je totiž nádherná.

přátelství mýty a legendy samota svoboda moderní pohádky

Autorovy knížky

2021  69%Dívka, had, trn

Kniha Dívka, had, trn je v