Dívčí deníky Zdenky Kaizlové z let 1909 - 1919

Dívčí deníky Zdenky Kaizlové z let 1909 - 1919 https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/302876/bmid_divci-deniky-zdenky-kaizlove-z-let--BSo-302876.jpg 3 10 7

O vánočních svátcích roku 1909 si začala desetiletá dcera zesnulého rakouského ministra financí Josefa Kaizla Zdenka psát deník. Poslední stránky popsala v červnu 1919. Deníky jsou unikátním svědectvím dospívání dívky z lepších společenských vrstev v době předválečné a zejména v období 1. světové války. Ozvěny válečných hrůz i milostné sny, rodinná dramata, politické proměny české společnosti i vznik nového státu jsou témata, která v deníku rezonují. Edice deníků je doplněna dopisy Josefa Fanty ml. Zdence Kaizlové psanými z italské fronty v roce 1918. Studie editorek přibližuje životní osudy Zdenky Kaizlové a její rodiny.... celý text

hopla
11.07.2017 5 z 5

Překvapivě silný příběh. Díky doprovodnému textu může vnímavý čtenář zažít autentickou atmosféru oněch časů docela intenzívně. Stačí se nenechat odradit banálností počátečních zápisků a sledovat, jak se z pubertální příslušnice zlaté mládeže klube inteligentní žena, zorientovaná v politické situaci, připravená pomáhat při vzniku nové československé republiky. Epilog v podobě dovyprávění jejích osudů je dost mrazivou tečkou... Autorkám vřelé díky, skvělá práce!

Vlasta155
06.07.2017 5 z 5

Zajímavý obraz doby.

Hell_Rihova
05.07.2017 3 z 5

No, tak jsem si myslela, že mě kniha zaujme víc. Líbil se mi vývoj psaní - od dívky, která si zapisovala obyčejné všední zážitky až po dívku, která ztratila svou lásku ve válce a už věděla, že život není peříčko. Myslela jsem si, že tam bude více zobrazené téma války jak slibovala anotace.

bookcase
25.03.2017 5 z 5

Pro mě velmi cenné svědectví o dobách dávno minulých. Nebýt takových deníků, nevíme o životě obyčejných /i těch "lepších"/ lidí nic zajímavého.
Mrzí mě, že tady na DK má kniha tak nízké hodnocení a negativní komentáře, vůbec si to nezaslouží. Myslím, že autorky si daly opravdu velkou práci a udělaly ji precizně - viz podrobné vysvětlivky a rejstřík.
Vůbec si nemyslím, že kniha je čtenářsky nezajímavá, jak tu někdo psal. Doufám, že ji ocení i jiní milovníci deníků a starých dob. :-)

itulenka
07.03.2017 1 z 5

Docela jsem se na čtení těšila,ale vůbec mě to nechytlo. Místama jsem text preskakovala jak mě nudil.

XenasChakram
06.03.2017 1 z 5

Unudilo mě to velmi...

alabra
20.01.2017 4 z 5

Obraz doby a života vyšší společnosti, čtenářsky nezajímavé, čtyři hvězdy za přínos pro poznávání tehdejší doby z jiného pohledu

deníky první republika, 1918-1938

Autoři knihy