Díváme se na paty větru...

Díváme se na paty větru... https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447/divame-se-na-paty-vetru.jpg 4 8 2

Výborem Díváme se na paty větru…, který připravil Marek Fikar, připomínáme sté výročí narození jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta. Knížky „sladkého“ pěvce chudoby, lásky a Prahy napsané po delším odmlčení v šedesátých letech byly ve své době zjevením jakéhosi nového básníka, který se náhle rozepsal pod starým jménem. Zprozaičtělého, zmoudřelého, dozrálého.... celý text

ZÓNA
18.07.2018 4 z 5

Jaké odhodlání musím mít, když nositeli Nobelovy ceny neudělím plný počet bodů? Upřímně, stále mi to přijde drzé.
Básně jsou to prozaické, o životě, o smrti, ale i o ženách a lásce.
Seifert je napsal v rozmezí let 1965-77, což je široké rozpětí času. Ale tématicky do sebe zapadají a tvoří kompaktní celek.
Mám raději Seiferta melodického, veršujícího.
Básně jsou to ovšem chytré, působivé a inteligentní. Většinou první sloky navnadí, ale pokračování mnohdy nevyzní dokonale.
Přesto bych chtěl ocenit báseň VENUŠIN PAHOREK. Je velice pravdivá a jemná. Budu si ji číst ještě několikrát. Vypráví totiž o možnostech a dopadech lidského konání, lidského rozdělení na muže a ženu. A já v básni viděl smutný úděl světa.
Pan Seifert psal básně, které jsou krásné. I tohle bylo krásné. I když ne tolik pro moji duši...

ZuzziŠ
09.09.2016 3 z 5

Tak nevím, buď mě láká jenom mladý Seifert a ke starému jsem ještě neodrostla, nebo moje zklamání pochází z výběru.
Nevím.

Jaroslav Seifert
česká, 1901 - 1986
1925  74%Na vlnách TSF
1999  95%Všecky krásy světa
1950  83%Píseň o Viktorce
1971  86%Maminka
1984  85%Býti básníkem

Kniha Díváme se na paty větru... je v