Divadlo aneb snář

Svou životní pouť doplněnou fotkami vylíčil autor.

Edice Klub čtenářů sv. 371.

Jako předmluvy použito básnického eseje Vítězslava Nezvala z roku 1928.

https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/53537/divadlo-aneb-snar-WqX-53537.jpg 4.78
Literatura česká, Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Odeon

Kniha Divadlo aneb snář

1amu
06.07.2018

Čtenáři si pamatují herce z filmů a z televize, bohužel tomu tak není u divadla. To byla ve druhé polovině jeho života smůla Eduarda Kohouta, " PANA HERCE" ze staré školy. Sám říká v těchto svých pamětech, že měl zkrátka na film smůlu. Nikdo neznal tolik úžasných historek s geniálním režisérem Národního divadla Karlem Hugo Hilarem. Tak třeba:
Na rok 1932 ohlásil Hilar Sofoklova "Krále Oidipa". V hlavní roli Jokasty Jarmila Kronbauerová, její královna byla krásná antická dáma a vášnivá milenka. Hilar chtěl, aby naše společná scéna vypovídala o bezděčné krvesmilné vášni. Hilar: Kohout, Oidipus uchopí matičku vášnivě za hýždě a praví - Ó Jokaste, už se mnou na lůžko pojď !
Zdálo se mi to zbytečné a obával jsem se možného skandálu, divadlu právě snížili subvenci a diváci se nesměli dráždit. Při příští zkoušce jsem naschvál Hilarovo přání víc než splnil a přehnal jsem to až do grotesky. popadl jsem Kronbauerovou tak, že Hilar volal: "Kohout, Oidipus uchopí matičku za hýždě, ale subvencovaně prosím . Jen subvencovaně !"
Není to krásné ?
Mistr, kterému říkali "Edáček" uměl !

herectví divadlo

Autor knihy

Eduard Kohout
česká, 1889 - 1976

Kniha Divadlo aneb snář je v

dalších seznamech2x