Divadlo

Divadlo https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234801/mid_divadlo-234801.png 4 2 1

,,Nepraktické teorie překážejí umění i obživě a nepomohou nikomu kromě intelektuálů, pro něž je přemýšlení o divadle dalším z teoretických cvičení, v nichž si tak libují. Podstatou divadla ale je, aby se příjemně cítili i diváci, a ze zkušenosti vím, že aby toho praktik dosáhl, musí se naučit sebekázni.´´

honajz
26.04.2018 3 z 5

Neotřelý Mametův pohled na svět divadla, výběr tématu, žánru, dramatu, herectví, režie, ale i všeho kolem. Některé eseje mi přišly hodně nezáživné, protože se v nich Mamet ničeho většího nedobral, jen zopakoval jakési jasné postoje a dokonce fráze o divadle, ale tak zhruba čtvrtina knihy dává zajímavé podněty, včetně toho, co je, a co není politická korektnost, jaké americké divadelní hry jsou skutečně americké a proč, rozebere Aristotelovu Poetiku, důvody jak a proč udržovat napětí, a také úskalí režiséra, kdy jich jen skutečně málo podle něho dovede hru pochopit, vcítit a pak jen v podstatě dirigovat. Těchto pár esejů je skutečně zajímavých a stojí za to si je přečíst.

David Mamet
americká, 1947