Dítě útesů

Dítě útesů https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/337707/bmid_dite-utesu-NAu-337707.jpg 4 134 48

Hluboký hrob série

Nemohu si pomoci a házím zoufalý pohled přes rameno, když vidím cosi následovat člun. Tichý šepot ve vlnách, chladný proud pod hladinou, mnohem rychlejší než já. Nemohu uniknout... Dvanáctiletá Tuva si se svými spolužáky moc nerozumí a tráví hodně času sama. Ale na Haro, kde žije, se cítí jako doma. Má ráda místní malé ostrovy a útesy jako hřbet ruky. Ale letošní podzim je to jiné. Lidé mizí beze stopy v moři, pod hladinou se vlní tmavé stíny a v korunách stromů byly spatřeny nadpřirozené bytosti. Dítě útesů je první část serie thrillerů pro dospívající mládež z pera Camilly a Vivecy Stenových. Nadpřirozené prvky ze severské mytologie se střetávají se starými námořnickými pověrami a legendami. Hlavní hrdinka Tuva má také svůj příběh: jaké to asi je vyrůstat na ostrově v souostroví, když letní sezóna skončí, turisté odjedou a hladinu oceánu pokrývá hustá mlha.... celý text

Literatura světová , Thrillery , Pro děti a mládež

Vydáno: , Omega

Djupgraven , 2016

Butterfly340
02.04.2023 3 z 5

Na tuhle knihu jsem narazila v knihovně. Obálka i anotace mě ihned zaujaly. Fakt, že jde o literaturu pro děti, jsem zjistila až když jsem začala číst. Z nějakého důvodu je totiž u nás v knihovně Dítě útesů řazeno do oddělení pro dospělé :D Nicméně podle komentářů zde naše knihovna evidentně není jediná.

Když už jsem knihu měla doma, tak jsem se rozhodla ji i přečíst.
Nebylo to úplně špatné, četlo se to rychle, ale že by mě to bavilo, to se říct nedá. Vadilo mi střídání nálad hrdinky, nad čím bych však i zvládla přimhouřit oči, protože tak se některé děti vážně chovají. Dále ty názvy všemožných ostrovů byly docela pain. Neorientovala jsem se v tom ani na konci knihy.
Taktéž to rozdělení do dnů nebylo úplně šťastné. Věčně jsem netušila, který den zrovna je. V kombinaci s tím, že jsem nezvládla ani orientaci v prostoru, jak už jsem ostatně psala, to bylo takové... Dezorientované.

Chybělo mi tam trochu víc popisů. A děj ubíhal až moc rychle. Jasný, je to dětská kniha, ale i tak.
Přiznám se, že moc nevím, komu bych to doporučila. Kdyby se mi kniha dostala do ruky, když mi bylo deset, asi bych ji odložila kvůli těm názvům. A když bych ji četla ve dvanácti, tak ji odložím taky, protože by mi přišla nudná :D Nemá to úplně vyhraněnou cílovku. Jsou tam prvky spíše pro menší děti, ale i ty, které svědčí spíše o starší cílovce.

Co bylo super, byly ty fantasy potvory. Přišlo mi to kouzelný a úplně mě to vrátilo do dětství.
Na druhou stranu, to míchání ekologie do děje... Ještě na konci jsou doporučení pro děti, jak by měly přispět k ochraně moře. Některý doporučení jsou fajn. Třídit odpad, snažit se neplýtvat s vodou a jídlem, nebo třeba zasadit strom. To beru. Ale neházet tampóny do záchodu? :D Kolik dětí používá tampóny, proboha? Nebo rada, že mají přemluvit rodiče, aby si koupili elektromobil. Popřípadě má nejoblíbenější - napsat dopisy na ambasády cizích států, aby začaly chránit moře. Protože Švédsko už přece dělá dost, takže ať se začne snažit někdo jinej. A ano, je tam doslovně psáno, že Švédsko dělá pro ochranu přírody dost, ale ostatní státy se vůbec nesnaží. Jmenovitě je tam uvedeno například Německo a Dánsko.
Jako, je fajn, že se Švédové dokáží tak poplácat po ramenou...

Abych to shrnula. Kniha nebyla špatná. Dalo se. Ale dítěti bych ji asi číst nedávala.

Margerite
25.12.2022

Odloženo po asi 30 stranách. Nějak jsem přehlídla, že se jedná o literaturu pro dospívající. Já si sice i ve svém věku 35+ ráda občas přečtu young adult, ale tohle je fakt pro děti ze ZŠ. Ani to nechci hodnotit, navnadilo mě vysoké hodnocení, příště musím číst pořádně anotaci. A obálka neodradila, naopak navnadila, na první pohled to prostě knížka pro děti není :) Navíc i v knihovně ji měli u dospěláckých.

Šárka88
30.10.2022 4 z 5

3+1*
Kdyby mi bylo těch 12 let, tak řeknu super. Jenže jsem už asi moc stará na takové čtení víl a hadů:-D. Příběh se motal ve stylu co by kdyby, hodně popisováni švédské krajiny. Chybělo mi více rozvinutí napětí, zápletka. Velké plus mají větší písmena a čtivost, knížka přečtena v podstatě za den. Moc se mi líbil podtext se znečišťováním Baltského moře a pro budoucí generaci, která toto bude číst je to dobrý start, zamyšlení kolik plastu je v mořích. Pro teenagery doporučuji.

Ticiana
17.09.2021 5 z 5

To bylo parádní počteníčko. Dobre jsem udělala, ze jsem pockala na všechny díly. Tenhle pribeh se mi moc libil, hned od začátku to bylo ctive, mistami trosku děsivé a fascinující. A ted rychle na další dil.

Agatha84
24.08.2021 4 z 5

Pokud k tomu přistoupíte jako k literatuře pro děti/mládež, je to vlastně dost prima počtení. Možná jsem i dokonce nalákána na druhý díl.

Anannas
07.05.2021 3 z 5

Bohužel mě tahle kniha moc nezaujala. Čekala jsem větší horor. Možná to bylo tím, že to je určené pro mladší čtenáře. Kdyby byl můj věk podobný věku hlavní hrdinky, asi bych to prožívala víc.
Jinak se mi ale hodně líbila atmosféra téměř opuštěného, severského souostroví u Baltského moře. Například způsob dopravy mě hodně zaujal (taky bych chtěla jezdit do školy lodí :D ). Líbila se mi i ta "mytologická" stránka příběhu.
Už ale nemám chuť pustit se do dalšího dílu...

L3nch4
07.02.2021 5 z 5

I presto, ze je tato serie urcena dospivajici mladezi, jsem si jista, ze zaujme i dospele ctenare. U me to tak bylo.
Z obalu knihy: “Nadprirozene prvky ze severske mytologie se stretavaji se starymi namornickymi poverami a legendami.” Pribeh dvanactilete Tuvy je chytlavy a zajimavy.
Nyni se chystam na druhy dil teto trilogie. Jen me mrzi, ze o vydani tretiho dilu u nas, ktery se v originalu jmenuje Mareld, nejsou zatim zadne informace. Snad se ho nekdy dockam.
Kniha se cte skvele, je v ni napeti.
Co mi vadilo, byly obcasne chyby. Spatny slovosled, vynechani zvratneho zajmena se, zrejme divny preklad - nekdy jsem si musela precist vetu vickrat, abych si ujasnila, zda to ci ono chapu spravne.
Kdyz pominu chyby, muzu knihu vrele doporucit. Za me 4,5 z 5*.

Hanifa
17.01.2021 4 z 5

Pro nactilete a nejen pro ne vyborne. Dobrodruzstvi kamaradstvi a vztahy a fantasy a ekologie.

Roseblood
06.01.2021 5 z 5

Kniha kterou jsem přečetla za den. Neskutečně mě bavila.

Zábavná a moc pěkně napsaná, těším se na další díl.
Vřele doporučuji.

hodnocení: 5/5*

Didi15
29.12.2020 5 z 5

Pohádka :) Ačkoliv psáno pro teenagery, tak mně to bavilo. Velice čtivé, zatahla jsem to za dvě hodiny.

Simstr
05.10.2020 4 z 5

Knížka pro teen. Mě je 30+ a knihu jsem si užila. Mohu doporučit i dospělým čtenářům, ale i jejích dítkám. Druhý díl si určitě přečtu :-)

Polach809
02.10.2020

Kniha se mi velice líbila. Měla skvělou atmosféru a velice jsem si ji užil. I když už nespadá do mé věkové kategorie i mě velmi bavila a připadalo mi že čtu knihu pro vyšší věkovou kategorie. Kniha určitě zaujme jak teenagery tak i dospělé! :)

wiana82
03.08.2020 5 z 5

Kniha mě moc bavila, jedna z těch co se začtete hned od první stránky.

Lucieda
27.07.2020 5 z 5

Po všech těch Šikmých kostelech, Gertách Schnirch, Mlýnech a podobných knihách, jsem asi potřebovala právě něco takového. Temnou, skandinávskou "pohádku", která mne ihned vtáhla do děje a dovolila mi strávit pár hodin ve světě fantasy. Já si to tak užila! Přestože rozhodně nepatřím do cílové skupiny, nebo možná právě proto. Krásná kniha! Těším se na pokračování.

sadlo
26.07.2020

Čtivé, má to spád.Již se chystám na druhý díl."Mlha z moře". Knihu doporučuji mladým čtenářům, kteří mají rádi fantasy.

LadyD
28.06.2020 5 z 5

Tak tohle byl úžasnej zážitek, okamžitě mě to vtáhlo do děje, četlo se to skvěle. Už dlouho se mi nestalo, abych přečetla 400 stránkovou knihu za jedno odpoledne. Příběh byl velmi zajímavý, zápletka byla sice velmi rychle odhalitelná, ale i tak byla kniha skvělá. Těším se až si přečtu pokračování.

pavlusa025
11.06.2020 5 z 5

Přečteno za jeden den. Super děj.

SilvieSisinka
20.04.2020 5 z 5

Příběh mě pohltil a knihu jsem odložila až jsem dočetla. Velice podarena fantasy kniha. Dítě útesu pasuje ke starým bajim a pohádkami, které mají schopnost ucarovat.

Aurelie44
12.04.2020 odpad!

Knihy od spisovatele se mi moc libi,plne vzruseni

SpeeDeeX
09.04.2020 5 z 5

Knížku jsem začala číst bez jakéhokoliv očekávání a jsem fakt nadšená. Příběh je velmi čtivý, originální, napínavý a místy i trochu strašidelný. Líbí se mi, že autorky upozorňují na znečištění baltského moře a že na konec knihy vložily tipy, jak zamezit jeho znečišťování. Těším se na další díly :)

Autoři knihy

Viveca Sten