Dítě na nástupišti

Dítě na nástupišti https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439232/bmid_dite-na-nastupisti-sqi-439232.jpg 4 250 74

Praha 1939. Mladá matka Eva má tajemství ze své minulosti. Když do země vpadnou nacisté, Eva ví, že jediný způsob, jak udržet její dceru Miriam v bezpečí, je poslat ji pryč - i když to znamená, že ji už nikdy nemusí spatřit. Ale když je Eva odvezena do koncentračního tábora, hrozí, že její tajemství bude odhaleno. V Londýně pomáhá Pamela umístit židovské děti z Evropy. Spřátelí se s jednou nevyzvednutou dívenkou a vezme si ji domů. Teprve když její mladý syn nastoupí do RAF, Pamela si uvědomí, jak snadno by se její vlastní svět mohl zhroutit. Inspirováno skutečným útěkem tisíců židovských dětí z nacisty okupované Evropy ve vlacích Kindertransport do Londýna.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Child On Platform One: Inspired by the children who escaped the Holocaust , 2019

HanulkaK.
26.11.2021 4 z 5

Příjemně a citlivě napsaná kniha, zajímavé bylo číst popisy Čech a Čechů očima britské autorky.

L.Helena
19.11.2021 4 z 5

Příběh jednoho z Wintonových dětí, hodně zajímavý, kniha se moc dobře čte. Celou dobu jsem se však nemohla zbavit dojmu, že autorka o této době moc neví. Někde si přečetla několik dobových zajímavostí, které pak poskládala do příběhu. Na knize je znát, že nevyrůstala v prostředí, jehož bezprostřední historie je v knize vykreslena. Já dějepisu moc neholduji, ale přece jen jsem něco ve škole pochytila, či jsem viděla filmy, jak hrané, tak dokumenty, pojednávající o této době.
SPOILER: Možná se mýlím, ale opravdu v roce 1930 platil v Československu po setmění zákaz vycházení? Když byli v polovině roku 1942 Židé deportováni do Terezína, tak všichni měli ve vlaku místo k sezení? Navíc to bylo v době pár týdnů po atentátu na Heydricha a následnému vypálení Lidic, ve společnosti určitě byla tato atmosféra patrná, v knize o tom ani zmínka. A podobných situací je v knize víc.

Lucciella_L
19.10.2021

Zajímavá kniha, která je příjemnou změnou v oblasti literatury z druhé světové války.
Inspirováno činy sira Nicholase George Wintona.
Děj pěkně zpracovaný, jen ten konec je na můj vkus zrychlený a až moc přitažený za vlasy.
Přesto knihu hodnotím jako pěknou a doporučuji.

MilaJ
28.09.2021 2 z 5

Mám podobný dojem jako Denisa7430. Kniha je dost rozvláčná, některé pasáže nicneříkající, jen jako nějaká výplň.

Barbora.M
22.09.2021 5 z 5

Hezky napsaná a dobře čtivá kniha. V některých pasážích jsem měla slzy na krajíčku. Bylo fajn si přečíst o tom jak sir N. Winton zachraňoval ČS děti. I proto jsem si knihu vybrala a koupila, Většina anotací v knihách o 2. sv. v. je z koncentračních táborů, ale málokterá je o tom, co se dělo mimo jejich zdi. Hned po přečtení jsem knihu půjčila mámě.

zuzca.h
08.09.2021 3 z 5

(SPOILER) Čitivý hezky zpracovaný příběh osudů jedné židovské a jedné kvakerské rodiny a jejich prolnutí. Postavy propracované , čtenář jejich osudy snadno prožíval a lehce si s nima vytvořil vztah. Co mi vadilo a proč dávám o hvězdu míň jsou historické nepřesnosti. Když už si dám tu práci s historickým románem tak si dohledám co nejvíc informací. A opravdu přes Terezín koleje z Prahy do Německa nikdy nevedly. Byla tam "pouze" vlečka, která sloužila k transportům. A když už si tyto informace nezjistím nebo je tedy zjistím až v průběhu psaní knihy tak to zpětně opravím a ne, že na začátku knihy Miriam s Pamelou čekají v Terezíně ve vlaku cestou do Anglie a potom o několi desítek stránek dál je otec Miriam součástí pracovní čety, která staví vlečku do Terezína. A těch nepřesností je tam víc. Což mě trochu mrzelo, ale i tak je to příjmně čtivý román.

Ditules
02.09.2021 4 z 5

(SPOILER) Spletitý osud dvou rodin a jejich přátel od 30. do konce 60. let 20. století. Bylo to napínavé, dojemné, strašlivé a musím říct, že v určité chvíli i překvapivé. Moc se mi líbilo zapojení Československa a reálných osobností do příběhu (N. Winton, E. Beneš, Věra Diamantová...).

denisa7430
28.08.2021 2 z 5

Jsem ráda, že se konečně objevil příběh inspirovaný činy sira Nicholase George Wintona, ale samotný román mě zas až tolik neoslovil.

HDosoudilová
21.08.2021 4 z 5

Anotace mě zaujala hned jak kniha vyšla, jelikož příběhy druhé světové války mě moc baví. Četla jsem jich už spousty. Ale tato má jedno prvenství a tím je právě britské zachraňování dětí v tomto období. Většinou se totiž děj odehrává hlavně v koncentračním táboře. I zde se na chvíli ocitneme v jednom z nich, konkrétně v Terezíně. Ale to jen na několika stranách, i když ty jsou pro děj velmi zásadní. Velká část se však odehrává ve Velké Británii.
Obě hlavní hrdinky mi byly sympatické, byť Pamela mi nejdřív přišla lehce naivní. Nakonec si mě však získala svou srdečností. Evě jsem přála, aby se dočkala konce války a mohla se tak znovu setkat s Miriam. A pak nastal zvrat, který jsem tak úplně nečekala. Respektive tušila jsem, jaké asi tajemství Eva skrývá. Ale i přesto mě vývoj příběhu překvapil. Byť ten konec.. možná trochu přeslazený...
Kniha se mi četla skvěle, byť některé pasáže mě bavily méně a někdy děj plynul dost pomalu. Celkově jsem však spokojená. Bylo to zase něco jiného než jsem zvyklá.

RADOST
10.08.2021 4 z 5

Nástup fašismu. Holokaust Židů. Terezín, Osvětim. Wintonovy vlaky převážející děti do bezpečnějšího Spojeného království. RAF. Norimberský proces. Život a politický vývoj v poválečném Československu.
Toto vše tato kniha poutavě zprostředkovává čtenářům líčením životního příběhu jedné anglické a jedné české rodiny. Kniha postrádá přímé popisy násilí a hrůz, ale přesto velmi působivě a bolestně zasáhne čtenáře. Varující kniha o bezpráví, zvůli, zmařených nadějích, plná smutku a psychických dilemat.

Ronnie68
02.08.2021 4 z 5

Krásná dojemní kniha, u které jsem měla párkrát opravdu na krajíčku se slzami ...

veronika4937
13.07.2021 4 z 5

Téma 2. světové války, čte se velmi dobře, děj má spád, ale oproti jiným knížkám s touto tématikou mi podle této knížky přišlo, že to tenkrát vlastně až tak hrozné nebylo, nejsou tam tak detailně popisované hrůzy, které se tehdy děly.

Titas9001
24.06.2021 5 z 5

Ke knize jsem přistupovala s velkým respektem a úvod mě dost vyděsil, i když chápu, že tohle ta doba přinášela. Ale celkově je to kniha o solidaritě a síle rodinných pout. Terezín popsán zase z jiného pohledu a velmi zajímavě bez brutálních scén a osudy hlavních postav si domýšlíme na pozadí příběhu. Tak trochu "americký" konec odpouštím.

alexis818
20.06.2021 5 z 5

Mně se to opravdu hodně líbilo, příběh moc hezky, náhled do Terezína byl zajímavý. Bylo to krásné napsané, dobře se četlo. Doporučuji.

Hani77
19.06.2021 3 z 5

Očekávala jsem víc. Příběh se mi zdál těžko uvěřitelný. Setkání v Terezíně bylo dojemné, ale konec už byl takový moc americký. Mám načteno mnoho příběhů o Židech za války, ale přeci jen skutečné příběhy vypadají reálněji než tento. A vadily mi také ty nepřesnosti. Bylo hodně poznat, že o Češích nepíše Češka. Ale moc se mi líbily ty dvě dějové linky-v Československu a v Anglii.

KláraJurdová
16.06.2021 5 z 5

Knížka se mi četla nádherně. Přečteno během víkendu ;-)

Vybubu
13.06.2021 4 z 5

Dlouho už jsem neměla záchvat pláče u knížky, tady jsem musela vstát a jít si nalít víno.... pozor trochu spoiler!:)
Jakmile má člověk děti, dívá se na věci jinak, v první polovině knihy, jak se Eva vzdává své dcery a scéna u vlaku, dlouho už jsem tak neplakala - starší dcera je ve věku malé. Hrozné, říkala jsem si v té chvíli. Nevěděla jsem, zda knížku dočtu, tak moc mě to sebralo... ale potom už se mi děj zdál až melodramatický, až moc nereálný a "americký", konec jsem tlačila očima. Nedávám plný počet hvězd, každopádně knížka je to moc pěkná a pro čtenáře, kteří nechtějí úplnou syrovost koncentračních táborů a židovské tématiky při druhé světové, určitě velmi poutavá a troufám si říct, že i poučná... ale co si budeme, začátek mě prostě rozsekal....

martisko3
04.06.2021 4 z 5

Historie Československa 1930-1950 v kostce. Fiktivní příběh na základě skutečných událostí.

MilackovaN
02.06.2021 5 z 5

Nádherná knížka, která propojila mnoho témat z naší historie. Ačkoliv ještě nemám děti, dovedu si představit, jak těžké bylo vzdát se dítěte, i když s vidinou toho, že bude v bezpečí. Muselo to být něco nepředstavitelného a obdivuju všechny rodiče, kteří to pro své děti udělali. Obdiv také patří rodinám, které přijali cizí dítě za vlastní, a byli ochotni věnovat každou korunu za jejich blaho, vzdělání... Miluju příběhy, které se týkají pana Nicholase Wintona. Byl to určitě skvělý člověk s obrovským srdcem, a myslím, že se jeho činům už nic nevyrovná.

Příběh plyne pomalu, ale je čtivý a všechny informace dávkuje postupně. Největší překvapení můžete očekávat v Terezíně, ačkoliv jsem něco podobného, vzhledem k okolnostem, tak nějak tušila už na začátku.

Knihu určitě doporučuji k přečtení. Některé historické nesrovnalosti se dají vzhledem k povaze příběhu prominout.

LadyCotton
02.06.2021 4 z 5

Začátek knihy je trochu plytký... Pokud ale vydržíte, dostanete příběh, který jste doposud určitě nečetli. Autorka "namíchala" několik zajímavých témat jako např. Nicholas Winton (Angličan, který z Prahy dostal několik set dětí do Anglie), předválečná Praha, Ghetto v Terezíně, poválečná Praha, osud přeživších Židů v Československu a mnohé další.
Ano, je pravda, že v příběhu několik historických nepřesností. Ale myslím, že to autorce odpustíte.
Anotace ke knize je velice zkrácená - poutá pouze na 1/3 příběhu knihy.

druhá světová válka (1939–1945) tajemství okupace Československa záchrana dětí

Gill Thompson
anglická
2021  85%Dítě na nástupišti
2021  85%Oceán mezi námi
2023  86%Sestry od majáku

Kniha Dítě na nástupišti je v