Dítě, které v noci našlo slunce

Dítě, které v noci našlo slunce https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303648/bmid_dite-ktere-v-noci-naslo-slunce-1dj-303648.jpg 4 594 188

Raühnval, bohaté knížectví ve východních Alpách. Mladý Marcus tam vede privilegovaný život jako syn zdejšího lenního pána. Až do dne, kdy dojde ke strašlivému krveprolití, při kterém je vyvražděna celá jeho rodina i všichni ostatní obyvatelé hradu. Marcus přežije díky pomoci Eloisy, dcery porodní báby, a prostí vesničané ho přijmou mezi sebe. Vláda krutého nového knížete však způsobí, že v Marcusově nitru brzy začne zrát odvážný plán – chce bojovat za svobodný a spravedlivý život nejen pro sebe, ale i pro všechny ostatní nevolníky v knížectví. Při naplňování tohoto záměru se neustále střetává s nejtemnějšími stránkami lidské existence. Navíc hrozí, že přijde o to nejcennější, co má...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

Il Sole Di Notte , 2015

lucie2371
05.05.2020 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších historických knih, které jsem četla!
Kniha je hodně poutavá a napínavá od samého začátku až do konce. Rozhodně vřele doporučuji a těším se, až si přečtu i další knihy tohoto skvělého autora.

hekarek
23.03.2020 2 z 5

Upřímně nechápu, jak je možné, že má tato kniha tak vysoké hodnocení.

Přiznávám, autor zjevně umí psát velice poutavě, jináč bych nepřečetla téměř 600 stránek o ničem.
Jsem na dlouhé knížky zvyklá, většinou je to pro mě příslib něčeho geniálního, na co se vyplatí si počkat a přečkat i trošičku delší rozjezd, proto jsem se zaujetím přečetla téměř polovinu knihy, která působila velice slibně a napínavě. Po dalších 100 stránkách jsem si říkala, že už by se mohlo začít formovat to očekávané velké finále, po další 100 jsem si začala uvědomovat, že mám za sebou 500 stran z 599 a stále se vlastně nic nestalo a po dalších 50 stranách mi došlo, že už se to až do konce nejspíš ani nezmění. Závěr šíleně přeslazený, takže jako pěkný, všichni jsou šťastný... kromě teda zklamaného čtenáře, ale vážně jsem prahla po něčem větším a hlavně více promyšleném.
První část knihy, zaměřená na hrdinovo dětství, byla zajímavá a člověka navnadila na strhující příběh, který se bohužel nekonal. Hlavní hrdina je v dospělosti vyloženě tupej. Nechápu, kde v něm všichni ti "moudří" muži a ženy, které během svého života potkává, vidí toho vůdce a sjednotitele lidu. Být rolníkem/horníkem/nevolníkem, tak je Mikael ta poslední osoba, kterou bych následovala. Téměř všechny postavy se v průběhu chovají naprosto nelogicky, a veškeré slibně nastíněné zápletky jsou nakonec totálně zazděny. Jo a mimochodem, nakonec zklame i největší záporák.

Takže verdikt, na jednu stranu mě tako kniha naprosto demotivuje k předčtení dalších děl od autora. Na stranu druhou nemohu vyloženě říct, že bych se do čtení této knihy musela nějak nutit, četla se dobře, celkem rychle, ale příběh byl vážně chabý a působil naprosto nedomyšleně.

kotuldaa
07.03.2020 5 z 5

Oddechovka

zimolka
28.02.2020 5 z 5

Když jsem si knihu půjčovala v knihovně,tak jsem nečetla o čem je a já byla mile překvapená,hned na začátku drsné,sem tam romantika.Příběh byl psaný čtivě.Konec je pravda,že byl hoodně romatický,ale za mě je to taková oddechovka.

Ctenar1202
23.02.2020 3 z 5

Knihu mám vypůjčenou z místní knihovny. Když jsem měla přečteno dvě třetiny, tak jsem ji přirovnávala ke skvělým historickým románům Kena Folletta. Mno....ano, příběh byl hezký, napínavý, brutální (tak středověk byl krutý) a fakt se mi kniha moc a moc líbila, ale ten konec, ten konec....nebudu psát samozřejmě jak to dopadlo, ale...bylo to tak vyumělkované, tak moc romantické....takže posledních asi 100 stran jsem si říkala, ok ať už to dočtu.... Hodnotím 3.5 hvězdiček z 5. Kdyby konec nebyl tak telenovelský či jak to napsat, dala bych o hvězdičku víc.

85098211
15.02.2020 5 z 5

Musím přiznat, že mne tato kniha na začátku lehce iritovala. Po určitou dobu jsem se do ní nemohla pořádně začíst a i vyprávění jako takové mě nedokázalo strhnout do takové míry, jak bych si přála. Ale to všechno byly jen počáteční obtíže, které jsem brzy překonala - a potom už nebylo úniku ;-). Kniha je opravdu čtivá, strhující a zároveň krutá. Což však lze (samozřejmě) přičíst době, ve které se příběh odehrává. Některé scény opravdu nejsou ani náhodou vhodné pro slabší povahy... Nechci spoilerovat a ostatní čtenáře tak připravit o překvapení, ráda bych však podotkla snad jen to, že jsem byla překvapená, jak velký prostor zde byl věnován postavě Jana Husa - část knihy se totiž odehrává v Kostnici, a ještě prozradím, že budeme svědky nejen setkání hlavního hrdiny s tímto slavným Čechem, ale i jeho strašného konce upálením... Úplný závěr příběhu je sice opravdu silně happyendový a možná i těžko uvěřitelný, ale to mi nevadilo natolik, abych kvůli tomu hodnotila hůř, než si kniha zaslouží. Autor píše skvěle a je tedy pravděpodobné, že se k němu zase někdy vrátím? ;-)
PS: A i když i zde dávám pět hvězdiček, jednoznačně u mne vítězí jiná autorova kniha - a sice Dívka, která se dotkla nebe. To je moje srdcovka :-).

animovanej medv
03.02.2020 2 z 5

Nuda. Jako vážně nuda na 600 stranách. Kdyby měla knížka polovinu stránek, tak je super, ale bohužel autor zabil příběh tím, že se ho nesmyslně snažil natáhnout a taky přeslazeným koncem, ze kterého se kazily zuby...

AlenaF
31.01.2020 4 z 5

Příjemné a nenáročné čtení s dobrým koncem.

aginecka
27.01.2020 4 z 5

Luca Di Fulvio pokračuje v šíření svého poselství „zázraky se dějí v každé době“. A tentokrát došlo na krutý středověk. Dívku, která se dotkla nebe asi už nepřekoná, ale rozhodně lepší než sladkobolný a těžko uvěřitelný Chlapec. I přes pár hluchých míst a tradičně naivního hrdinu času stráveného s Dítětem nelituju, a až zase zatoužím po dávce optimismu, pustím se do Snu.

Iwy
10.01.2020 3 z 5

Kniha mi byla doporučena jako úžasná - historické romány mám velmi ráda, takže jsem se do ní ráda pustila; bohužel tato kniha úplně můj šálek kávy není…
Možná je na vině i (alespoň pro mě) jaksi tuhý překlad, ale netuším, jak byla napsán originál. Sám autor každopádně vylíčil poměrně jednoduchý příběh na až přehnané spoustě stránek (mimochodem, jinak tlusté knihy vysloveně miluju). Je to prostě moc dlouhé, místy díky nedostatku děje až nudné, přeskakovala jsem řádky, abych se dostala k něčemu zajímavému… Dočetla jsem do konce statečně, ale bez nadšení.
Hlavní hrdina mi byl od začátku nesympatický a kupodivu mi to vydrželo až do konce, autorovy pokusy o jakési psychologické propracování a vyzrávání charakterů postav mi přišly úsměvné, příběh celý na mě nepůsobí reálně, spíš jako pohádka pro dospělé, kdy dobro nakonec zvítězí a všichni jsou šťastní a popravdě jsem čekala, že nakonec padnou i všechny třídní rozdíly a hlavní hrdina bude s ostatními vesničany dál zvesela žít v chatrči a obdělávat pole… Až tak budovatelské to nakonec nebylo, ale přeslazeno se mi to zdálo dost.
Některé části děje jsem vůbec ani nepochopila – proč vlastně bylo potřeba, aby rebelové cestovali do Kostnice? Nechápal to ani Mikael, nebylo nijak vyjasněno, napadá mě jen možnost, že autor potřeboval příběh něčím zpestřit a dodat mu punc historické uvěřitelnosti, a tak do něj vecpal koncil kostnický. Vlastně všechny události byly jaksi násilně pospojované a držely pohromadě jen hlavní postavou. Detailní líčení poprav a mučení je prvoplánové, čtenářova dušička se může zatetelit příjemným mrazením nad tím drsným světem středověku a oddechnout si, že jí se něco takového stát nemůže.
A příběh šlechtického synka, který vyrůstá po vyvraždění rodiny inkognito jako chudák… kde už jsem to viděla? Docela klišé…
Čili za mě nic objevného, kniha se číst dala, ale i tak si připadám trochu dotčená tím, jak malé nároky klade autor na inteligenci čtenáře. Kniha je nicméně bestsellerem (což pro mě nemusí být vždy důkazem kvality a v dnešní době je tak označená snad každá třetí vydaná kniha), autor je zdá se oblíbený, ale tak každý má holt jiný vkus, a to i u knih. Plusem je pěkná vazba samotné knihy, tak dávám 3 hvězdičky

Simajs
15.11.2019 5 z 5

Po sérii krimi změna a trocha "odlehčení" (středověk - šílené období) na konci happyend, co více si přát a navíc se i dobře četla, takže určitě sáhnu i po jiné knize od tohoto autora

danka13
20.09.2019 5 z 5

Jsem ráda, že nemusím žít ve středověku, divím se, že to vůbec někdo přežil. Čtivá kniha, hlavně s dobrým koncem, to mám ráda.

ivousekk
20.09.2019 3 z 5

Druhá knížka od autora, kterou jsem přečetla. A protože ta první byla skvělá a tato má hodně vysoké hodnocení, čekala jsem, že to bude opět pecka. Ale mám docela smíšené pocity.

Pohled na život na začátku 15. století super, napínavost fajn, délka děs. Spousta věcí tam byla naprosto zbytečných, hlavně tolik stran o cestě do Kostnice a o pobytu v Kostnici, to šlo vážně zkrátit. Naopak závěr byl o proti zbytku docela zrychlený a až moc velký happy end. Ale co si budeme povídat, min od 1/3 bylo jasné, jak se vše vyvine. Nejzajímavější postavy pro mne byly Agnette a starý Raffael. Mikael byl strasně dlouho děsný ufňukánek a to mne docela rozčilovalo.

Za mne 3* málo, 4* moc.

Eeli
22.08.2019 5 z 5

Překrásný román odehrávající se v době středověku. V tomto strhujícím příběhu se ocitneme v kruté době a v místě, kde pán byl všemocný a prostí lidé byli zvířata bez svobody, dokud se jeden nevolník, dítě s urozenou krví a se srdcem rebela, nerozhodl najít v noci slunce.
Myšlenka poznání jiné stránky života, sáhnutí si na dno, síly naděje, boje za pravdu a objevení vlastní hrdosti utváří propozice pro tuto dobrodružně romantickou knihu, díky nimž při čtení nechybí mnoho silných momentů.
A "setkání" s Janem Husem je perlička pro české čtenáře. :)

Knihu doporučuji všemi deseti.

Jaruna644
13.08.2019

Není co řešit,kniha se četla dobře,ale není to pro mně to pravé ořechové. Jaruna 644

Jido
29.06.2019 3 z 5

Pohádka pro dospělé, že... Nemám ráda, když po několika kapitolách vím, jak děj bude pokračovat - to se zde bohužel stalo. Prvky červené knihovny se to jenom hemží, jak už je zde několikrát zmíněno. Kladně hodnotím vsuvku s koncilem v Kostnici, i když i ta byla zřejmě použita jen proto, aby ta červená knihovna nebyla až tak červená a trocha historických reálií tomu asi mělo dopomoci. Autorův vypravěčský um je ale nezpochybnitelný, možná zkusím ještě některou z jeho knih...

monika0356
30.05.2019 5 z 5

Velice mě bavilo tuto knihu číst, každá jediná stránka mě bavila. To se mi dlouho nestalo, abych se těšila na každou chvilku kdy ji vezmu do ruky. Doporučuji

Mathiola8
17.05.2019 5 z 5

Úžasná kniha, jedná z těch, které čtěte pořád a přesto ji nechcete dočíst. Děj se stálými zvraty. Velmi čtivá. Určitě doporučuji :)

Augiee
07.05.2019

Tato knížka byla od autora třetí a nedokážu říci, která mě nejvíce bavila. Tuto knížku jsem přečetla jedním dechem a dokonce kvůli tomu, jsem nešla spát. Kniha byla skvělá, tolik zvratů, hnusných podlých věcí, které se stávaly ve středověku. Vsuvka Jana Huse a zmínky o Zikmundovi Lucemburskému se mi líbila a nadmula mě pýchou. Rozhodne doporučuji, pokud nehledáte velmi těžké čtení ale takovou oddychovku. :)

daza.dt
06.05.2019 5 z 5

Knížka se četla rychle, děj měl spád, vše dobře gradovalo. Ale je pravda, že tam mohlo být trošku méně té červené knihovny (všichni nevolníci byli chápaví, uvědomělí, závěrečný happy end - no dobrá, pohádka má dopadnout dobře). Není to žádné složité dílo, hezky a jasně rozdělené role klaďasů a záporáků. Doporučuji.

středověk Německo Jan Hus, 1370-1415 Kostnice svoboda zbojníci nevolnictví

Luca Di Fulvio
italská, 1957 - 2023
2016  88%Dítě, které v noci našlo slunce
2015  87%Chlapec, který rozdával sny
2014  81%Dívka, která se dotkla nebe
2019  88%Sen, který se naplnil
2021  83%Všechny touhy vedou do Říma

Kniha Dítě, které v noci našlo slunce je v