Dítě číslo 44

Když strach dokáže umlčet celý národ, alespoň jeden člověk musí vyslovit pravdu... Sovětský svaz, rok 1953. Stalinův železný stisk neustále sílí. Brutální praktiky ministerstva státní bezpečnosti (MGB) nejsou žádným tajemstvím. Režim dokonce občanům přikazuje věřit, že socialistické společnosti se podařilo zcela vymýtit zločinnost. Když se u železniční trati v Moskvě najde mrtvola malého chlapce, zaskočí příslušníka MGB Lva Děmidova – válečného hrdinu, upřímně oddaného režimu – tvrzení příbuzných oběti, že šlo o vraždu. Lev splní rozkaz nadřízených a pomůže zatajit fakta, začnou v něm však hlodat pochybnosti. Brzy poté se jeho život převrátí naruby. Lva degradují a s manželkou Raisou, podezřelou ze špionáže, pošlou do zapadlého města na Urale. Ke svému překvapení Lev zjistí, že k vraždám dětí dochází i tam. Manželé si dobře uvědomují, že později je čeká mnohem tvrdší trest než pouhé vyhnanství. Snad právě proto se rozhodnou riskovat život a pátrat po vrahovi na vlastní pěst. Román Dítě číslo 44, zdařilý a oceňovaný debut mladého britského autora Toma Roba Smithe, vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatila. Román s reálným pozadím nabízí kromě strhujícího kriminálního příběhu i děsivý obraz diktatury, která se drží u moci jen díky stupňovanému teroru....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12088/dite-cislo-44-wF3-12088.jpg 4.51804

Lev Děmidov (1.)

Child 44 (2008)

Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno:, Knižní klub

Kniha Dítě číslo 44

Kaja01

Zajímavá kniha, rozhodně stojí za přečtení. Teď se chystám i na film.

Evaho73

Pozoruhodná kniha, ktorá ma uchvátila nielen svojim obsahom, ale aj spracovaním.
Kniha Dieťa číslo 44 je viacrozmerné literárne dielo, ktoré je možno vnímať ako spoločenský román, psychologickú drámu alebo aj detektívku.
Rusko v 50. rokoch bolo živnou pôdou na rôznorodé udalostí -  bolo to obdobie prenasledovania, strachu, krutostí, nedôvery, zvratov, ale i nádejí a sklamaní, prekvapení alebo intríg, ale predovšetkým krutých a podlých zrád…
Autor toto všetko dômyselne využil a napísal kvalitný román na pozadí reálnych skutočností. Hlavne tento prvok dodal knihe ten najväčší punc kvality.
Román nie je iba dokumentárnym záberom zo života v období stalinizmu a po ňom, ale predovšetkým obsahuje hlavnú detektívnu líniu, pre ktorej spracovanie sa autor motivoval skutočným sériovym vrahom.
Príbeh mal napätie, nejednoznačnosť, pochybnosti, ale hlavne dokonale vyprofilovaného hlavného hrdinu, ktorý sa neustále konfrontoval či už sám so sebou, režimom alebo celým okolím.
Všetky tieto kladné stránky knihy ma nútili ponocovať a čítať.
Nakoniec musím túto knihu iba odporúčiť ako kvalitné "čítaníčko" a už sa teším, že si pozriem aj jej filmovú verziu.

Čtenář112

Nádherná kniha.

ave55

A tak nějak tam žijí dodnes...

Market48

Vyborna kniha, vyborne popisana dobova spolocenska situacia v Rusku.

Simmminek

Koupeno z jediného důvodu a to kvůli Andreje Čikatila, kterým je kniha inspirována. Ze začátku jsem měla problém zvyknout si na styl psaní. Celkově jsme měla dojem, že tu knihu nedočtu. Ale jsem nyní ráda, že jsem vydržela. Asi v polovině začal být děj konečně poutavý a ke konci už jsem musela jen číst a číst, ať vím jak to dopadne. Těžké čtení a mnohdy až k neuvěření, jak to kdysi všechno bohužel fungovalo.

Mngwa
29.12.2018

Pěkné 4 hvězdy, něco by se dalo i vytknout (Neuvěřitelné náhody v poslední minutě a tak trochu neuvěřitelnost Leova "přerodu"). Ale kniha je nejen detektivním příběhem ale i děsivou a poučnou sondou do života v totalitní společnosti, kde důležitější je honění se za špióny než reálný zločin a zajímavé nahlédnutí toho jak taková společnost funguje.

hajrys
21.12.2018

Pro mě velmi rozporuplná kniha. Na jednu stranu se vším souhlasím s kap66. Na druhou stranu druhá polovina trochu červená knihovna. Nesrovnávám s fakty, jen mi místy přišly náhody, lehkost s jakou se Lev dostával k důkazům a relativní snadnost útěků velmi nepatřičná. Právě ve srovnání s šíleností té doby.

te-ssiinka3905
19.12.2018

Odvážím se říct, že je to nejlepší kniha co jsem kdy četla, sice jsem film viděla dřív než četla knihu, ale jediný co mi to změnilo na pohledu bylo, že jsem Lva před sebou viděla jako Toma Hardyho (kterého miluje každý) a Vasilije jsem viděla jako Joela Kinnamana (můj nejoblíbenější herec). Kniha Vás nenechá vydechnout, to co ve filmu nikdo nikdy nezahraje - vnitřní pocity, to dělá tu knihu nad filmem, až tady pochopíte tu křehkost vztahu mezi Raisou a Lvem, až tady pochopíte jak Lev bojuje sám se sebou, jak musí být slepě věrný Stalinovi, jak jedno slovo, jedna věta dokáže zničit Váš život... až tady pochopí člověk, že Stalin byl stejné zlo jako Hitler možná i horší... Děkuju Smithovi za tuhle excelentní četbu, které se zatím nic nevyrovnalo!

begoni
08.12.2018

Skvělá kniha, přesto nebo právě proto, velmi těžké čtení...srdce se mi mnohokrát málem zastavilo...

Torey
28.11.2018

Vždycky mě zajímalo, co se děje uvnitř všech těch vyšetřovatelů, mučitelů, tyranů...a tady jsem měla možnost trochu poznat osobnost jednoho z nich. A bylo to hrozně zajímavé, protože existuje tisíc důvodů a každý má ten svůj příběh...a spravedlnost nakonec dohoní každého.

kap66
11.11.2018

Autor nastudoval literaturu týkající se 50. let v Sovětském svazu a seznámil se s případem vraha a kanibala Čikatila z pozdější doby. Díky tomu prvnímu zachytil atmosféru nedůvěry, podezírání, každodenní nejistoty a obav o život. Vyšetřování vražd dětí (inspirované tím druhým, tedy případem ze 70. - 90. let) zasadil do těchto kulis.
Z komentářů cítím někdy zklamání - mnozí jste ke knize přistoupili jako k literatuře faktu a vyčítali jí nepřesnosti. Na druhou stranu - u mnohých z vás vzbudilo Dítě číslo 44 zájem o dějiny, o kterých třeba moc nevíte; velká autorova zásluha!
Pro mě to byla knížka s dobře zachycenou atmosférou; vymyté mozky, absolutní přijetí nejistoty (dnes jsi to ty, zítra to mohu být já), lidský život bez ceny. Horor s reálným podkladem. Samotné vyšetřování jsem brala celkem s nadsázkou a nechala se napínat. A k té "literatuře faktu" - kdyby se autor držel skutečnosti až do konce, měli byste z toho depresi dodnes; takže konec mu nevyčítám, všichni si někdy přejeme mít pocit, že jsou lidé v jádru dobří a nakonec aspoň něco dobře dopadne... Mně to přišlo jako dobrý pokus o nevšední detektivku.

hanča78
03.11.2018

Kniha je dle očekávání plná reálií z doby Stalinismu, děj odsejpá poměrně svižně. Ale něco mi přesto vadilo, abych dala plný počet hvězd.

danny_21
01.11.2018

Zejména první polovina, popisující odzbrojujícím stylem beznadějné poměry občanů ve stalinském Rusku mě neskutečně nadchla a navnadila jako už se mi dlouho nestalo, stejně jako nastavené nekompromisní jednotlivé postavy a krutost, ale STRAŠNĚ mě sere, že autor v podobném duchu nepokračoval a místo toho vykouzlil do druhé poloviny mrazíkovskou pohádku, kdy se vše zlé v dobré obrátí a snad radši ani nezmiňovat motiv Andreje a rozuzlení celé zápletky v závěru, to je prostě na ránu pěstí, takhle to pohřbít. S hořkostí tedy dávám lehký nadprůměr, protože i přes zmíněné nedostatky, doufám, že ve Smithovi ještě něco zajímavého zůstalo, a dostane od mě další šanci - 75 %

Breberuše
15.10.2018

Nesmyslné štěstí, které hlavní hrdiny provázelo až do konce mě opravdu udivovalo. Ne však více, než popis doby, kdy si člověk nemohl ani prdnout, aby ho nezatkli za vlastizradu. Celkově hodnotím knížku spíše kladně, ale podruhé už bych do ní nejspíš nešla. Určitě je spousta dalších knih, které budu více odporoučet. Každý, kdo si ji však přečte a alespoň trochu se o tuto literaturu zajímá nebude litovat... :)

Klára90
10.10.2018

Více než detektivní příběh mě zaujalo vyprávění o životě v tehdejším Sovětském svazu...jasně, není to faktická četba a autor si jistě nějaké skutečnosti "přikrášlil", nicméně všudypřítomný strach z režimu a mocenských aparátů tam byl a tento strach mě provázel celou knihou, úplně jsem ho z ní cítila a se všemi postavami prožívala. Líbilo se mi, že hlavní postavy nebyly kladné "ztělesnění lásky a dobra", v knize prošly jakýmsi vývojem dle vzorce Boží mlýny melou...Pointa příběhu zajímavá.

SanFrancisco2
28.09.2018

Čtivé, ale trochu krkolomná zápletka, zobrazení krutostí komunistického režimu americkýma očima. Jako detektivka rozhodně ano, jako svědectví o době existuje mnoho lepších knih.

zuzka894
19.09.2018

Skvěle zachycený režim Sovětského svazu. Zatýkání a mučení za kdejakou nesmyslnou věc, člověk aby se bál i kýchnout, neboť by to bylo označeno za protistátní zlo. Druhá polovina knihy mě bavila víc než ta první. Od druhé půlky to mělo konečně spád. Takže s knihou jsem byla spokojena, jen nevím jestli se pustím do dalšího dílu. Ale určitě shlédnu film.

agatha2
22.08.2018

Kniha se velmi dobře četla, netvrdím, že je to TOP thriller, ale pro mě kniha splnila svůj účel. Dozvěděla jsem se zase něco nového o Sovětském svazu a opět mě i tato kniha utvrdila v tom, že bych tam nechtěla žít ani za milion.

iveta35
06.08.2018

Za mě dobrý, dám si autora do oblíbených a zkusím i něco jiného přečíst, teď ale potřebuju spíš něco klidnějšího na nervy )))

knihomolka111
05.08.2018

Skvělá knížka zachycující režim 50. let v Sovětském svazu, kdy byla vražda sprosté slovo. Režim popírá existenci zločinů jako takových a tím jim poskytuje dokonalou ochranu. Vrah tak pokračuje v řádění dál, nikdo ho nestíhá, je nepolapitelný, ale nikoli díky své vychytralosti, ale zásluhou státu. Vraždy jsou jednoduše spojeny s těmi, kteří jsou v danou chvíli "nepohodlní".
Lev, který se na vlastní pěst vydává po stopě sériového vraha, se tak paradoxně stává hledaným nebezpečným zločincem a nepřítelem státu.

Opravdu vynikající kniha, plná napětí. Četla se jedním dechem a na konci vše zapadne do sebe. Doporučuji.

MirkaProk
24.07.2018

Tuto knihu jsem si přečetla na základě komentářů zde, ale pro mě trochu zklamání. Nemohla jsem se vůbec začíst a trvalo dlouho než jsem knihu přečetla. Vylíčení jak to v té době chodilo zajímavé a děsivé, příběh celkově nakonec také zajímavý, ale nepatří mezi knihy, které bych si někdy chtěla přečíst znovu

irskádívka
23.07.2018

Jsem na vážkách, jak knihu hodnotit. V jednu chvíli jsem ji odložila a nechtěla ji dočítat, po pár týdnech mě ale nedočtená kniha tak trápila, že jsem se zhluboka nadechla a pustila se do toho. A druhá půlka knihy opravdu stála za to.
Popis života, neustálého strachu, opatrnosti i před vlastní rodinou, pocit nebezpečí v každé situaci: co říct před sousedy, návštěva kina vyvolává hluboce nepříjemné pocity. Rozhodnutí každého člověka ovlivňovala touha, přežít, ne žít dobře, užitečně, ale přežít a téměř vždy při tom musel někoho jiného udat, obvinit, vypnout svědomí a vlastní názory.
Hlavní postava Lev i jeho manželka Raisa jsou až do půlky knihy nesympatické osoby, jejichž osud jsem jim sice nepřála, ale ani jsem se o něj moc nezajímala. Pak autor děj posunul, odkryl další vrstvy a náhle mě hrdinové knihy zaujali. Chtěla jsem vědět, co se stane dál. Chtěla jsem vědět, co se stane s nimi.
Samotné vraždy s popisem jejich cesty a popisem života v hrozných podmínkách Ruska za nejtvrdšího komunismu trochu ustupují do pozadí. Neustálé napětí na každém jejich kroku nutí čtenáře myslet jen na ně.
Konec knihy byl trošku příliš...dobrý, pozitivní. Náhle všechno dobře dopadlo. Byla jsem překvapená, ale vzrušení na posledních stránkách knihy mě nadchlo.

Kopretina_aku
12.07.2018

Vlastně nevím, kolik dát *. Četlo se mi dobře, příběh byl zajímavý, ale na mne až moc krutý, když jde o vraždy dětí. Život v tehdejším Stalinistickém Rusku byl velmi těžký, přesto mě toto téma zaujalo více třeba v knize Sašenka.

Melic
10.07.2018

Popsaná společenská situace v této době připomíná procesy z knihy Kladivo na čarodějnice, avšak v mnohem větším (celostátním) měřítku. Pociťujeme stejnou bezmoc obviněných, kdy obvinění je rovno rozsudku a kdy mučení zajišťuje přiznání. Na pozadí popsaného společenského stavu se mi hrůznost nějakého sériového vraha až ztrácela.

julie8829
03.07.2018

Opravdu skvělá kniha ! Doporučuji každému přečíst. Měla jsem možnost si doplnit historické znalosti a vidět jak těžká doba to dříve byla.Určitě jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla.

pavčape
30.06.2018

Myslím, že jsem od knihy čekala něco jiného, než mi nabídla. Čekala jsem románovou "rekonstrukci" bestiálního řádění Andreje Čikatila, ale tohle byla jen slabá náhražka. Začátek knihy popisující hladomor sliboval atmosféru hrůzy, utrpení a beznaděje. Popis života v tehdejším Rusku naznačoval, že se snad děj tímhle bude směrem ubírat. Ovšem v okamžiku, kdy se Lev rozhodl, že vraha zastaví stůj co stůj, se kniha změnila v romantickou četbu kdo z koho. Nakonec dobro přeci jen zvítězilo nad zlem a náš, na správnou stranu se obrátivší hrdina, triumfoval. Nicméně ten závěr a vysvětlení, proč Andrej vraždil ... No to snad ne.
Tři hvězdičky za čtivost si snad zaslouží.

michaela7087
18.06.2018

Knihu řadím mezi ty nejlepší, co jsem kdy četla.

mynamail
13.06.2018

Tak jsem tak trochu v šoku. Asi jsme se ve škole moc neučili o Sovětském svazu "s černými puntíky", pro mou generaci to byl vzor všeho a pro všechny. Ideál. Bezchybnost.
O to více jsem tak trochu v šoku... Metody, které MGB používalo, tresty, jaké udělovalo, ty transporty do gulagů..... co mi to jenom připomínalo? .... Až mě z toho mrazilo.
Příběh hrdiny Lva byl však úchvatný. Neskutečný. Najednou se z něho stal sympaťák. Jasně, to román potřebuje. Ale i tak jsem byla knížkou uchvácena a četla jsem (možná i díky nemocenské...) na jeden zátah.
Doporučuji.

Ivaksa
06.06.2018

Velmi zdařilá a mrazivá rozhlasová dramatizace.Doporučuji.