Hrůza za závojem

Hrůza za závojem https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397838/bmid_hruza-za-zavojem-vkk-397838.jpg 3 16 5

Dishonored série

< 3. díl

BILLII LURCHOVÉ SE PODAŘILO NĚCO NEMOŽNÉHO: OUTSIDER PADL. NYNÍ JE VŠAK PRÁZDNOTA NEVYROVNANÁ A V SÁZCE JE OSUD SVĚTA. Od Tyvie po Serkonos se v textuře skutečnosti objevily záhadné trhliny – portály do Prázdnoty s potenciálem roztrhat svět na kusy. Billie se při pátrání po zdroji této nestability ocitá daleko od Dunwallu, ve městě trhlinou rozpolceném vedví, a v království, jež se vzpamatovává z občanské války a vládne v něm neklidné příměří. Jakožto bývalá nájemná vražedkyně, pašeračka a lovkyně lidí má Billie pořádně tuhý kořínek, a je tou jedinou, kdo dokáže věci dát do pořádku – na to však musí konfrontovat vlastní minulost, a výsledky jejích akcí mohou změnit svět.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Baronet

Dishonored – The Veiled Terror , 2018

ArkAngel
ArkAngel
03.05.2023 2 z 5

Jinak než epilogem k epilogu se tenhle román ani nazvat nedá... a byť se nečte vůbec špatně, je to akorát natahovaná nuda, která se rázem promění v záchranu celého světa, jemuž hrozí totální destrukce. Zatímco tedy ve videohrách zachraňujeme akorát království, závěrečná kniha to musela povýšit na vyšší úroveň a autor zde přimíchal ještě alternativní reality, dvojníky a podobně. Sem tam mi některé pasáže navíc nedávaly smysl a příliš mne nepotěšilo, že pomalu jediný charakterový rys, který autor hrdince dal, je de facto závislost na droze. Pokud máte videohry rádi, klidně skončete poslední hrou a tuhle knihu vynechte... případně přeskočte celou knižní sérii, která toho příliš nepřináší.

KillHurt
KillHurt
19.12.2021 1 z 5

Předně - nemám dohraný první díl a nic jiného jsem z tohota světa nečetl, což se asi valně podílí na mých pocitech z Hrůzy za závojem. Kniha odkazuje na hry, na předešlé knihy a na komiksy, které nejsou u nás k dostání.
Hlavní postavouje Billie Lurková. Bývalá assasinka, Daudova chráněnkyně, momentálně velká kamarádka císařovny Emily... Kniha trpí velkou popisností. Stále předkládá popis okolí a toho, co zrovna Billie dělá. V některých pasážích to hraničí s líčením hráče, který s postavou prochází jednotlivé levely. Neustále se dozvídáme, jak Billie otevírá dveře, používá srpek (umělé oko), plíží se okolím atd. Přistihl jsem se, že uvažuju o tom, které klávesnice k daným činnostem použít. Navíc Billie nemá žádný charakter. Jediná její vlastnost je, že žvýká bylinu zelená královna, aby utlumila dozvuky nočních můr. Svojí závislosti se navíc rychle a bez důsledků zbaví. Její motivace je prakticky neznámá. Kolem ní se dějí zvěrstva a ona na to nijak emočně nereaguje. Kniha je prezentována jako zakončení důležitých příběhových linek. Trhliny se nevyřeší a Billie čeká kvanta práce, která je příběhově nezajímavá, protože její výsledek už byl vyzrazen v této knize. Echch.

AuroN
AuroN
26.08.2020 2 z 5

Tak jsem se nemýlil. I když vlastně ano, protože ve skutečnosti to je ještě horší, než jsem si myslel. A to jako doopravdy. Ale dobrá, zkusím to ještě jednou naposled aspoň trochu konstruktivně.

Třetí díl Dishonored je de facto "pokračováním" Death of the Outsider, takže pakliže jste zvědaví, co vaše činy způsobily (ať už byl u vás konec hry jakýkoliv), zde se to dozvíte. Tedy alespoň na to Hrůza za závojem čtenáře láká a do jisté míry tuto zvědavost i uspokojí, ale cena za to je na můj vkus příliš vysoká. Opravdová hrůza je totiž tenhle počin číst. Nevím, co je Adam Christpoher zač, ale dost mi to připomíná situaci, kdy máte materiál na dobrý videoherní film - třeba takový Assassin´s Creed a dáte to do ruky VELMI průměrnému režisérovi. Výsledek je pak přesně takový, jaký byste čekali, tedy jakési užmoulané, jednoduchoučké, nic neříkající, průhledné.... něco. Námět totiž opět není špatný: svět se rozpadá, lidé pomalu přicházejí o rozum a na pozadí toho všeho se děje něco nekalého. Zde už je nějaká hrací plocha, kde lze rozehrát zajímavou partii s více hráči. Jenže zápletka je využitá jen lehce a většinu toho dobrého nabídne až v úplném závěru. Nelze ocenit ani práci s postavami, protože tam nikde není žádná hloubka, se kterou by autor pracoval. Zde nejspíš musím přiznat, že Billie Lurk je mi už od prvního Dishonored těžce nesympatická, takže jako s hlavním charakterem se s ní mohu spojit jen velmi těžko. Čekal bych nějaký výraznější posun, nebo aspoň malinkatý vývoj, jenže tam není lautr nic. Vše je velmi koordinovaně servírováno, Billie působí jako drsňák, ale nemá moc proč a kniha to jen pramálo podpoří. V konečném výsledku to pak nevzbuzuje absolutně žádné emoce a charakter je vám zcela ukradený. Staří známí jako Corvo, Emily nebo Daud jsou těžce nevyužití a hlavní záporáci stojí za starou bačkoru. Co mě pak úplně odrovnalo je závěrečný bossfight (?!), kde už si autor asi nevěděl rady, tak to ukončil tím asi nejjednodušším způsobem, který ho napadl. O videoherních prvcích, které nás provází napříč všemi knihami už se raději nezmiňuji, protože už bych asi ztratil chuť se k tomu dál vyjadřovat.

V konečném souhrnu tak odvážně tvrdím, že Dishonored knihy se moc nepovedly a třetí díl je z nich vyloženě nejhorší. Vše co zbývá jsou tak myšlenky, jak moc promrhaná příležitost to doopravdy je.

+ námět
+ nádech na poslední chvíli v závěrečných kapitolách

- velmi nešťastně zpracovaný a nevyužitý námět
- ploché charaktery bez hloubky
- typické "herní prvky"
- nepůsobí ani trochu jako Dishonored
- trapný závěrečný bossfight

celkové hodnocení: 35%

B4LU
B4LU
14.03.2020 2 z 5

Velmi rozporuplné pocity. Kniha má zajímavý námět - aspoň zpočátku. Prázdnota (pořád jsem si na české názvy nezvykl) už není soudržná, jako byla pod Outsiderovým vlivem, a kdosi toho začal využívat ke svým účelům. Billie se vydává zjistit víc.
První část je přímočará a předvídatelná, druhá je rozpačitá a zmatená, a ta třetí je prostě absurdní. Čtení nijak nedrhne - kniha se dá zpracovat za den dva - ale prožitek nic moc. Kniha ani nepřináší do univerza nějakou přidanou hodnotu (vyjma voidritu) a celkově pro mě představuje spíše podprůměr.

Highlander
Highlander
26.08.2019 3 z 5

Trošku mě to zklamalo... sice mi to asi přišlo lepší, než s Daudem, líp jsem se s Billie sžil, zápletka zajímavá....
Ale skoro žádné drama, akce... spousta popisných částí... vše šlo moc hladce... takže i když se mi to četlo asi nejlíp z těch dílů, zároveň je to i nejslabší.

herní adaptace fantasy

Adam Christopher
novozélandská, 1978
2020  66%Temnota na okraji města
2017  73%Zkorodovaný muž
2018  73%Daudův návrat
2019  60%Hrůza za závojem

Kniha Hrůza za závojem je v