Konec perského prince

Konec perského prince https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26933/bmid_ota-fink-discret-konec-perskeho-pri-JVS-26933.jpg 4 72 12

Discret (Ota Fink) série

První z případů pražské detektivní kanceláře Discret, v němž detektiv Otakar Fink má pouze nalézt dvě moravská děvčata, která se přijela do Prahy povyrazit, a objevit polehčující okolnosti pro nezvedeného synovce žižkovského deratizačního podnikatele Demétera. Po bezděčném nálezu první mrtvoly je všechno jinak... V roce 2007 vydalo v edici „Kapitán Kid“ Nakladatelství PRIMUS, Praha ve spolupráci s nakladatelstvím KAPITÁN KID, Libouchec. V Nakladatelství PRIMUS vydání první.... celý text

heavy66
15.10.2023 5 z 5

Výborná detektivka s uvěřitelnou pointou z divokých pražských devadesátek. Jak jen to Jaroslav Velinský dokázal zalidnit svůj detektivní příběh tolika zajímavými postavami? Dědic perského trůnu Al Adar nebo žižkovský cigán Aladár Demeter, tajemná Sára Kiulesipoulusová nebo atraktivní sekretářka Linda Pundová, která v přítmí dokáže zapomenout na propastný věkový rozdíl, který ji dělí od charismatického detektiva! Jak jen to Jaroslav Velinský dělal?

broskev28
08.01.2023 4 z 5

Perský princ byl mou první a zřejmě i na delší dobu poslední Velinského knihou. Četla jsem na jeho psaní spoustu pochvalných komentářů a musím uznat, že nepřeháněly, ale můj šálek kávy to nebude.
Přesto určitě doporučuju – navzdory dřívější době vydání je to svižné, nesporně inteligentní a vtipné čtivo. I když mě poněkud zarazilo tvrzení na s.28 – pokud je mi známo (a mělo by mi být, bo su z Moravy, kus od Holomóca), olomoucké tvarůžky se rozhodně nevyrábějí v Mohelnici. Podružný detail, ale zamrzí.

„Na dveřích kanceláře, kam mě zavedl, nebyla žádná tabulka. Asi ani být nemusela, protože každý v baráku věděl, kdo je uvnitř. Na Olympu taky není napsáno Zeus Hromovládný, šéf.“

pohrobot
09.08.2022 4 z 5

Deratizace - Dezinfekce - Deméter!

Dlouho jsem se téhle série bál, nemám tu všivou dobu rád (a zdá se, že Ota z ní taky není dvakrát na větvi). Ale nakonec se to nečetlo vůbec špatně. Prostředí je autenticky devadesátkově eklhaft, případ správně zamotaný - a taky tam není takové to věčné pomrkávání na odvážné čtenářky a sličné čtenáře, co mi občas lezlo na nervy v pozdních finkovkách. Však taky tahle knížka vyšla v roce 1995, dávno před stříbrnými hádky, před Marií, "klibnou", Juditou a Modravými stíny.

(Autor pokračuje ve svých hravých mystifikacích ohledně pražského místopisu. Ulice U Močálu sice v Kateřinkách je, ale paneláky byste tam hledali marně - ty jsou až o kus dál v ulici U Pramene.)

Luigi1
28.02.2022 4 z 5

No detektivka,ale jinak to šlo.

kolacky
20.02.2022 5 z 5

Vynikající postřehy. Skvěle napsáno. A miluju, když někdo umí být drzý a ke všemu mít pravdu, abych nespoilerovala, najděte si stránky 171-173. I jinde...

konicekbily
25.11.2021 5 z 5

Moc hezky napsaná knížka zapadající do převratné doby první poloviny devadesátých let minulého století napsaná vtipnou češtinou s kouzelnými popisnými větami (popisující prostředí pražské i venkovské, v bytech i v hospodách, charaktery osob a vše jiné) a plnohodnotnými dialogy. Pěkná odpočinková četba nyní a v budoucnu se dá použít pro studii historie : jak to tenkrát vše bylo! Vše odpovídá tehdejší realitě!

faba
02.05.2021 4 z 5

První setkání s důchodcem O.Finkem a jeho detektivní kanceláří Discret a hned přeskočila jiskra. Není divu, už Augustin Veliký, mistr Smetana a slečna Gréta Hornová, mě nikdy nezklamali a autor, ať se jmenuje Rabský, Velinský, Bílá, Clarkson, je pro mě záruka kvality. A humor, který v jeho dílech nechybí a mně vyhovuje. („Omlouvám se, že jsem vás vzbudil v tuto nekřesťanskou hodinu." „Nevadí, já jsem budhista." :-D).
Ale ke knize. Je tu mrtvých jako u Verdunu, a do konce není jasné kdo a proč ty nepěkné věci dělá. A navíc devadesátky v přímém přenosu. Jo to se děly věci...
Dobrá kniha, skvělý úvod. Těším se na další.

jprst
03.07.2020 4 z 5

Autorova tvorba mě dosud míjela, ale hned tato první kniha, do které jsem se pustil, mě příjemně překvapila - náznak špice mezi detektivkami současných českých autorů.

p0stm0derna
01.07.2019 5 z 5

"...vypadala vedle ní jako mucholapka vedle broušené sklenice plné medu..." :-D
Porevoluční Ota Fink tentokrát ve výborné formě, sveřepý a činorodý. Ze sarkasmů odletují špony. Prostředí zadýchali opravdoví kriminálníci. Dívky omdlévají vzrušením, když jen zaslechnou motor penzistova žiguli. Zkorumpovaní politici městnají svá tučná těla do schematu zkorumpovaných politiků. Prostitutky se nakrucují ve staromódních hadrech. Policie je samozřejmě bezradná. Ota Fink s čenichem na stopě, sycen uzeninami, zachraňuje republiku, správný svět a čest VB.
Obvyklé vtipné tlachání proloženo příjemnou akcí. Užil jsem si to.

Kerberos
04.03.2018 4 z 5

Celkem dobrá detektivka z českého prostředí.

bertrand
18.12.2014 5 z 5

Podle mne nejlepší Discretovka s Otou Finkem. Atmosférický, velmi uvěřitelný příběh (až na tu seniorskou přitažlivost Otovu, ale nešť, až dostárnu, třeba mi něco dojde), dobře popisující atmosféru devadesátých let, zde krajně pošmournou a odcizenou.... lahůdka pro milovníky hard-boiled, Chandlera a spol.

tenax
14.08.2013 4 z 5

Pro mne objev, výborná detektivka. Ota Fink je český Phil Marlowe. Moc se mi líbí, tím spíš, že se pohybuje v soudobých českých reálií, které čtenář důvěrně zná.