Zaříkavání živých / Adam a Eva / Jak se trhá srdce

Zaříkavání živých / Adam a Eva / Jak se trhá srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14305/mid_zarikavani-zivych-adam-a-eva-jak-se-Wfr-14305.png 4 5 2

Jako druhý svazek sebraných spisů Karla Šiktance vychází svazek s pořadovým číslem tři. Obsahuje autorovy básnické cykly z druhé poloviny šedesátých let, sbírky Zaříkavaní živých, Jak se trhá srdce a Adam a Eva.

V_M
06.01.2022 4 z 5

Tři kvalitní sbírky z vrcholného období Šiktancovy básnické tvorby. Vrátil jsem se k nim hned po přečtení zprávy o básníkově úmrtí. Nejsilněji bezpochyby působí sbírka Zaříkávání živých, zejména básně Zaříkávání dospělosti, Z. synů, Z. závisti, Z. mužů a Z. lítosti. Pro tuto sbírku, ale i pro obě zbývající (z nichž výše stavím svazek Jak se trhá srdce) platí v podstatě všecky nejcharakterističtější rysy pro Šiktancovo dílo (nejen) tohoto údobí: trhavá, leč propracovaná rytmičnost až melodičnost, velký spád, prvky dialogičnosti a narativity, lidové zemitosti i písňovosti, Halas i Orten (i jiní), spousta raritních a vzácných slov a forem (čtěte to s Příručním slovníkem jazyka českého u ruky [nebo v telefonu] - leccos se naučíte), čas od času neologismy... Prostě to, co máme na Šiktancovi rádi (a co zároveň občas bývá jeho limitou/limitem).

ecce
13.11.2019