Díla

Ve své první a nejradikálnější knize, nazvané jednoduše Díla, se Édouard Levé (1965–2007) představuje jako podvratný eklektik, teoretický kutil a obsedantní vynálezce takřka rousselovského formátu. Je soupis 533 nerealizovaných – a často nerealizovatelných – děl literaturou, nebo konceptuálním dílem eo ipso? Vzniká umělecké dílo svou fyzickou realizací, nebo již ve chvíli, kdy je mentálně počato – pouhým nápadem? Nekomentovaný Levého soupis nápadů nenabízí mnoho odpovědí. Jeho „díla“ jsou často tajemná a znepokojivá, leckdy absurdní, občas filozofující, sem tam humorná a někdy svéhlavě, autoritativně nesmyslná. Jakkoli je Édouard Levé jako vizuální umělec znám především jako fotograf, pohybuje se v Dílech napříč uměleckými sférami, od zvukového umění, videa a experimentálního filmu přes performance až po monumentální instalace. Dokáže být stejně posedlý absurditou jazyka jako absurditou architektury, zajímá ho náhoda, nevědomost nebo vědomé uvedení v omyl, podoby duplicity i percepční nehody. Bujarou smršť zapsaných nápadů lze chápat jako gesto zdrženlivosti, ale i jako nárokování si bezmezné tvůrčí svobody, nespoutané produkčními omezeními. Své potenciální celoživotní dílo poskytuje Édouard Levé svázané v útlé knize. Jako provokaci, výzvu, reakci i inspiraci....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/291456/dila-60G-291456.jpg 4.612

Œuvres (2002)

Literatura světová
Vydáno:, Rubato

-Pečivo-
29.01.2017

Díla jsou sbírka 533 uměleckých děl z Levého hlavy - jedná se o díla filmová, sochařská, malířská, literární, hudební a tak dále pana krále, z čehož je patrné, že Levé je multifunkční jak naše sekretářka, co zvlándne skenovat, faxovat i kopírovat. Crazy shit.

Oproti Autoportrétu a hlavně Sebevraždě, jsou Díla o dost slabší. Což vůbec neznamená, že jsou špatný Za zmínku stojí třeba díla:

- postavit dům podle obrázku tříletého dítěte
- orchestr si náhodně rozdělí nástroje těsně pred koncertem
- v sále se rozkládá polystyrenový pohoří a uprostřed toho je airbus vymodelován z kebabů
- z mateřského mléka je vyroben lidský sýr
- zlatá vrtačka provrtává jelito

Na druhou starnu je Levé občas takovej umělec, že bych musel na gůgl abych pochopil věci typu: "dovnitř altové violy je marufláží přenesen lep představující anamorfózu jelena”. Jelilkož mě to ale na gůgl nedonutilo, dávám šest a začínám používat častěji slovo marufláž.

Palivo
11.09.2016

Díla od Levého musí dostat pět hvězd už jen proto, že ten frajer napsal na 184 stránek daleko víc nápadů na bizarní umělecké instalace, filmy, knihy, scénky atd, než kolik jich vymyslí průměrný člověk za 500 let. Není divu, že s takovým mozkem nakonec provedl džambulkiádu.

francouzská literatura

Édouard Levé