Diktatury v rukavičkách?

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Zrod a fungování pěti evropských autoritativních režimů v období mezi dvěma světovými válkami a obecné zasady budování demokratických systémů a mechanismů. Srovnávací studie. Na konkrétním historickém vývoji Maďarska, Polska, Lotyšska, Estonska a Litvy ve 20. a 30. letech 20. stol. dokumentuje zákonitosti, složitosti a problémy budování demokratických režimů. Pojmenovává příčiny ztroskotání těchto snah ve výše uvedených zemích. Definuje základní rysy režimů, ve kterých byla formální existence demokratických institucí pouhou zástěrkou pro diktaturu jedince....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/100781/diktatury-v-rukavickach-6lg-100781.jpg 47
Žánr
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Triton
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Diktatury v rukavičkách?

KejmlP
04.09.2017

Hitlera či Stalina zná každý (respektive, každý si to myslí). I Mussoliniho zná leckdo (byť reálně málokdo). Ale Horthyho a Pilsudského znají už jen zájemci o dějiny, a co teprve Smetonu, Pätse a Ulmanise? Ty už znají jen skuteční historičtí fajnšmekři a čtenáři této výborné knihy, která (s ohledem na svůj formát) poskytuje vše, co lze od takto tématicky zaměřené knihy očekávat.
Autoři zavádí zájemce do většinou opomíjených oblastí meziválečné východní Evropy, kde rovněž vládly autoritářské režimy, ale jelikož postrádaly jak expanzionistické snahy, tak efektivní ohňové průvody či expresivní řečníky, historie na ně málem zapomněla. A přitom se mi zdá, že jejich příběhy jsou pro dnešní dobu mnohem aktuálnější (či inspirativnější?), než stokrát omílané zrození bolševického či nacistického režimu, které je do velké míry (alespoň v Evropě) neopakovatelné. Diktátoři jako byl Hitler jsou totiž velmi vzácní, ale moderní dějiny jsou plné pevnou rukou vládnoucích mužů, jejichž hodnocení dějinami je mnohdy rozporuplné, ale rozhodně z nich nedělá čiré zlo, často jde spíš o kontroverzní otce národa.
Napsáno čtivě, s odpovídajícím zachycením všech důležitých momentů každého z režimů. Autoři k tématu přistupují profesionálně a s nadhledem, bez jakýchkoliv laciných emocionálních soudů. Doporučuji všem, co se chtějí dozvědět, jak vypadají "obyčejné" diktatury, proč lidi rádi silné vůdce, či čeho se vyvarovat, aby vám někdo neukradl revoluci.

Doporučujeme

Intimní historie od antiky po baroko
Intimní historie od antiky po baroko
Totální rauš – Drogy ve třetí říši
Totální rauš – Drogy ve třetí říši
Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem
Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem
Hanin kufřík
Hanin kufřík