Diktátor

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Strhující román Diktátor je inspirován životem věhlasného řečníka Marka Tullia Cicerona – politika, filozofa, spisovatele a jednoho ze dvou nejmocnějších mužů dávného Říma. Ten se ocitá ve vyhnanství a snaží se získat zpět své výsadní postavení. Ovšem žádná postava veřejného života není zcela v bezpečí před bezohlednými ambicemi druhých. Robert Harris, mistr historické prózy, líčí bouřlivý vývoj impozantních událostí starověkých dějin včetně zavraždění Pompeia i atentátu na Caesara....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/371130/diktator-uhx-371130.jpg 4.58
Série:

Římská trilogie (3.)

Orig. název:

Dictator (2015)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Diktátor

Přidat komentář
soukroma
29. března

Naprosto úžasné čtení (a to ve všech smyslech toho adjektiva): vypadá to, jakoby před Caesarem existoval jen slabý odvar politiky a politik(a) se definoval(a) až s ním a snad nic dalšího po něm vymyšleno nového už nebylo (i pěti-/sedmi-letka byl už jeho nápad!).
Stále mám před jeho inteligencí a schopnosmi respekt, ale stále víc je mi jasné, že prostě touha po moci diriguje a omlouvá ve vlastních očích to, co prostě mnozí ostatní nikdy ospravedlnit nemůžou. A mezi nimi i Cicero, sice také politik (senátor, konzul), ale bez ambicí vládnout (sám), a tudíž bez nutnosti ohýbat mravní zákony, dosahovat nemravných zákulisních kompromisů, jít doslova přes mrtvoly. Když čteme romány o Caesarovi, je potřeba číst i o ostatních v jeho době, abychom dostali jakýs takýs pohled z obou stran - a Harrisova trilogie je - samozřejmě nejen pro tento účel - opravdu skvělá volba.
(Naneštěstí jsem četla první díly už dávno, kdy to vypadalo, že ani poslední díl u nás vydán nebude: teď je trilogie komplet a není lepšího doporučení, než si přečíst všechny tři díly pěkně za sebou.)
Někdy je to čtení trošku moc suché - fakta jsou fakta (Harris ani nešel zdaleka do takových podrobností, jako třeba McCulloughová ve své Římské sáze), však také "vychází" z deníku Ciceronova tajemníka Tirona, ale pořád je to dobré románové čtení.
Víme, co následovalo dál, ale možná se zde pronesené Sybilino proroctví tak nějak týká i nás: nejprve budou vládnout tři, pak dva, pak jeden a nakonec nikdo.

"Takový byl Caesar. Jako vodní vír. Vtahoval k sobě lidi pouhou silou své energie a moci, až uchvátil skoro celý Řím."

Endy17
19. března

Závěr trilogie se stejně jako závěr Ciceronova života dá jistě považovat za nejbouřlivější část obojího. Ačkoliv příběh působí místy trochu encyklopedicky nebo možná učebnicově, jde o fascinující obraz doby, která utvářela podobu naší civilizace.

wooloong
08.09.2018

Poslední díl trilogie o životě Marka Tullia Cicerona. Být politikem v přelomové epoše dějin je poněkud nebezpečné a nevděčné povolání, jak pozná Cicero na vlastní kůži. V posledním díle zažije vzlety i pády, skvělé návraty i zoufalé útěky, pocity štěstí i naprosté beznaděje. A třebaže z dějepisu víme, kudy se bude jeho osud ubírat až k hořkému konci (a autor se striktně drží všech faktů dané historické epochy i podrobně zmapovaného osudu hlavního hrdiny), je to napínavé čtení až do poslední stránky.

Bolomsson
24.06.2018

Cicero ztratil vše - pověst, majetek, rodinu a své výsadní postavení. V Římě se stal takřka ze dne na den psancem a utíká z republiky před svými pronásledovateli až do řecké Soluně. Jeho vyhlídky do budoucnosti jsou plné obav a nejistoty. Avšak nevyzpytatelná politika Říma, spolu s mocenskými touhami Caesara, Pompeia a Crassa jej nakonec přeci jen dovedou zpět, aby opět v senátu sehrál jednu z klíčových rolí a dal tak základ celé řadě rozhodnutí, která budou udávat směr, kterým se republika bude ubírat.

Skvělé zakončení této trilogie o Marku Tulliu Ciceronovi a tak trochu mne mrzí, že mám tuto poslední životopisnou knihu slavného řečníka již za sebou. Opravdu se to četlo samo a zvraty v knize jsou dávkovány s takovou pravidelností, že jste při čtení v permanentním napětí a to vás nutí číst dál a dál:-)...a nejlepší na tom všem je, že sotva je jeden problém či nastalá situace zažehnána, vyvstávají zvraty další, takže nudu v této knize budete hledat opravdu jen sporadicky:-).

I přes své výsostné postavení a popularitu v Římě, kterou si Cicero poctivě a pracně vybudoval, to ve svém životě neměl vůbec jednoduché. Kniha ho líčí, jako člověka čestného, milujícího, plného dobrých mravů a zásad, ale i přesto vše byl i samotný Cicero tu a tam nucen jít proti své vůli a zásadám, protože tak to zkrátka ve vrcholné politice Říma chodilo a chodí i dodnes.

ZaS
01.04.2018

Vynikající dílo, které potěší nejen milovníky historie, ale i ty, kteří se zajímají o současnou politiku. Při pohledu o dva tisíce let zpět na dobu Marca Tullia Cicera totiž uvidí neuvěřitelné množství paralel mezi posledními lety římské republiky a vývojem dnešního světa. Ať již se jedná o rozdíl mezi bohatstvím patriciů a plebejců, dosahující nebývalé výše nebo o komercializaci silových složek případně o manipulaci s veřejným míněním. Všechny tyto dílčí faktory přispívají k nárůstu znechucení prostých lidí a následné rezignaci na ideje republiky. To ale ve svém důsledku vede o pět set let později ke zhroucení starověkého světa a dramatickému úpadku civilizace.
Ale protože ve skutečnosti není moc lidí, kteří by tuto podobnost viděli, budeme asi nuceni si historii zopakovat. Jen rychlost, s jakou se vše odehraje, bude zřejmě mnohem vyšší. Rozhodně tedy doporučuji si celou Římskou trilogii přečíst, byť nejde o žádné oddechové čtení. Třeba vám ale pomůže lépe pochopit současnost a připravit se na budoucnost.


Autor a jeho další knihy

Robert Harris

Robert Harris
anglická, 1957

všechny knihy autora

Kniha Diktátor je:

v Právě čtených1x
v Přečtených13x
v Čtenářské výzvě1x
v Doporučených1x
v Knihotéce28x
v Chystám se číst19x
v Chci si koupit10x