Diktátor

Strhující román Diktátor je inspirován životem věhlasného řečníka Marka Tullia Cicerona – politika, filozofa, spisovatele a jednoho ze dvou nejmocnějších mužů dávného Říma. Ten se ocitá ve vyhnanství a snaží se získat zpět své výsadní postavení. Ovšem žádná postava veřejného života není zcela v bezpečí před bezohlednými ambicemi druhých. Robert Harris, mistr historické prózy, líčí bouřlivý vývoj impozantních událostí starověkých dějin včetně zavraždění Pompeia i atentátu na Caesara....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/371130/diktator-uhx-371130.jpg 4.58

Římská trilogie (3.)

Dictator (2015)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Knižní klub

Kniha Diktátor

soukroma

Naprosto úžasné čtení (a to ve všech smyslech toho adjektiva): vypadá to, jakoby před Caesarem existoval jen slabý odvar politiky a politik(a) se definoval(a) až s ním a snad nic dalšího po něm vymyšleno nového už nebylo (i pěti-/sedmi-letka byl už jeho nápad!).
Stále mám před jeho inteligencí a schopnosmi respekt, ale stále víc je mi jasné, že prostě touha po moci diriguje a omlouvá ve vlastních očích to, co prostě mnozí ostatní nikdy ospravedlnit nemůžou. A mezi nimi i Cicero, sice také politik (senátor, konzul), ale bez ambicí vládnout (sám), a tudíž bez nutnosti ohýbat mravní zákony, dosahovat nemravných zákulisních kompromisů, jít doslova přes mrtvoly. Když čteme romány o Caesarovi, je potřeba číst i o ostatních v jeho době, abychom dostali jakýs takýs pohled z obou stran - a Harrisova trilogie je - samozřejmě nejen pro tento účel - opravdu skvělá volba.
(Naneštěstí jsem četla první díly už dávno, kdy to vypadalo, že ani poslední díl u nás vydán nebude: teď je trilogie komplet a není lepšího doporučení, než si přečíst všechny tři díly pěkně za sebou.)
Někdy je to čtení trošku moc suché - fakta jsou fakta (Harris ani nešel zdaleka do takových podrobností, jako třeba McCulloughová ve své Římské sáze), však také "vychází" z deníku Ciceronova tajemníka Tirona, ale pořád je to dobré románové čtení.
Víme, co následovalo dál, ale možná se zde pronesené Sybilino proroctví tak nějak týká i nás: nejprve budou vládnout tři, pak dva, pak jeden a nakonec nikdo.

"Takový byl Caesar. Jako vodní vír. Vtahoval k sobě lidi pouhou silou své energie a moci, až uchvátil skoro celý Řím."

Endy17

Závěr trilogie se stejně jako závěr Ciceronova života dá jistě považovat za nejbouřlivější část obojího. Ačkoliv příběh působí místy trochu encyklopedicky nebo možná učebnicově, jde o fascinující obraz doby, která utvářela podobu naší civilizace.

wooloong
08.09.2018

Poslední díl trilogie o životě Marka Tullia Cicerona. Být politikem v přelomové epoše dějin je poněkud nebezpečné a nevděčné povolání, jak pozná Cicero na vlastní kůži. V posledním díle zažije vzlety i pády, skvělé návraty i zoufalé útěky, pocity štěstí i naprosté beznaděje. A třebaže z dějepisu víme, kudy se bude jeho osud ubírat až k hořkému konci (a autor se striktně drží všech faktů dané historické epochy i podrobně zmapovaného osudu hlavního hrdiny), je to napínavé čtení až do poslední stránky.

Bolomsson
24.06.2018

Cicero ztratil vše - pověst, majetek, rodinu a své výsadní postavení. V Římě se stal takřka ze dne na den psancem a utíká z republiky před svými pronásledovateli až do řecké Soluně. Jeho vyhlídky do budoucnosti jsou plné obav a nejistoty. Avšak nevyzpytatelná politika Říma, spolu s mocenskými touhami Caesara, Pompeia a Crassa jej nakonec přeci jen dovedou zpět, aby opět v senátu sehrál jednu z klíčových rolí a dal tak základ celé řadě rozhodnutí, která budou udávat směr, kterým se republika bude ubírat.

Skvělé zakončení této trilogie o Marku Tulliu Ciceronovi a tak trochu mne mrzí, že mám tuto poslední životopisnou knihu slavného řečníka již za sebou. Opravdu se to četlo samo a zvraty v knize jsou dávkovány s takovou pravidelností, že jste při čtení v permanentním napětí a to vás nutí číst dál a dál:-)...a nejlepší na tom všem je, že sotva je jeden problém či nastalá situace zažehnána, vyvstávají zvraty další, takže nudu v této knize budete hledat opravdu jen sporadicky:-).

I přes své výsostné postavení a popularitu v Římě, kterou si Cicero poctivě a pracně vybudoval, to ve svém životě neměl vůbec jednoduché. Kniha ho líčí, jako člověka čestného, milujícího, plného dobrých mravů a zásad, ale i přesto vše byl i samotný Cicero tu a tam nucen jít proti své vůli a zásadám, protože tak to zkrátka ve vrcholné politice Říma chodilo a chodí i dodnes.

ZaS
01.04.2018

Vynikající dílo, které potěší nejen milovníky historie, ale i ty, kteří se zajímají o současnou politiku. Při pohledu o dva tisíce let zpět na dobu Marca Tullia Cicera totiž uvidí neuvěřitelné množství paralel mezi posledními lety římské republiky a vývojem dnešního světa. Ať již se jedná o rozdíl mezi bohatstvím patriciů a plebejců, dosahující nebývalé výše nebo o komercializaci silových složek případně o manipulaci s veřejným míněním. Všechny tyto dílčí faktory přispívají k nárůstu znechucení prostých lidí a následné rezignaci na ideje republiky. To ale ve svém důsledku vede o pět set let později ke zhroucení starověkého světa a dramatickému úpadku civilizace.
Ale protože ve skutečnosti není moc lidí, kteří by tuto podobnost viděli, budeme asi nuceni si historii zopakovat. Jen rychlost, s jakou se vše odehraje, bude zřejmě mnohem vyšší. Rozhodně tedy doporučuji si celou Římskou trilogii přečíst, byť nejde o žádné oddechové čtení. Třeba vám ale pomůže lépe pochopit současnost a připravit se na budoucnost.

Robert Harris

Robert Harris