Digitální demence. Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum

Digitální demence. Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/198686/bmid_digitalni-demence-jak-pripravujeme--pXM-198686.jpg 4 211 54

Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum. Digitální média nás zbavují nutnosti vykonávat duševní práci. To, co jsme dřív prováděli jednoduše pomocí rozumu, nyní obstarávají počítače, smartphony, organizéry a navigace. To s sebou nese nezměrné nebezpečí, říká neurovědec Manfred Spitzer. Výsledky výzkumu, které zmiňuje, jsou alarmující. Na digitálních médiích vzniká závislost. V dlouhodobém horizontu poškozují tělo a především mysl. Jakmile přestaneme vyvíjet duševní úsilí, ochabuje nám paměť. Nervové spoje odumírají, ty nové nepřežijí, protože jich není třeba. U dětí a mladistvých vinou digitálních médií dramaticky klesá schopnost učení a výsledkem jsou poruchy pozornosti a čtení, úzkost a otupělost, poruchy spánku a deprese, nadváha, sklony k násilí a úpadek společnosti. Spitzer ukazuje obavy, jež tento vývoj vzbuzuje, a vybízí k omezení konzumního způsobu života, především u dětí, abychom zabránili digitální demenci. V Německu i anglosaském světě vzbudila kniha mimořádný ohlas jak mezi rodiči a pedagogy, tak i mezi odbornou veřejností, byť reakce byly často rozporuplné. Prodalo se jí přes 200 000 výtisku, několik měsíců se udržela na první příčce bestselleru týdeníku Spiegel a práva na vydání byla prodána zatím do devíti zemí.... celý text

Literatura naučná , Věda , Zdraví

Vydáno: , Host

Digitale Demenz. Wie wir uns und unsere Kinder um den Verstand bringen , 2012

MaroCZ
12.04.2023 4 z 5

Po přečtení jsem pobaveně hledal na různých "pařanských" webech příslušné recenze. Byly vlastně nevědomým potvrzením základních Spitzerových tezí. To byly reakce narkomanů když jim berete drogu :-)

marie.kolarova
04.03.2023 3 z 5

Zajímavá kniha a vlastně první svého druhu, kterou jsem četla. Ztotožňuji se s autorem, že moderní technologie nás zbavují nutnosti více přemýšlet, používat rozum a běžné instinkty. Na druhou stranu kniha skáče z jednoho tématu do druhého, obsahuje hromady odkazů na jinou literaturu či vědecké články a není zrovna čtivá. Zároveň jsou v knize některé názory, které mi přijdou spíše přáním autora než podloženou informací. Co se mi líbilo, bylo shrnutí každé kapitoly. Když si člověk přečte jen to, tak vlastně chybu neudělá.

Ashi
19.02.2023 3 z 5

Stačilo číst shrnutí každé kapitoly!
Autor se zaměřuje na negativní stránku věcí, při větší důvěryhodnost by bylo lepší, aby občas citoval studii, která naopak říká, že je to dobrý.
Kritika je fajn, je důležité se zamyslet i z druhé strany, ale působí to na mě neseriózně, že si autor našel pouze studie podporující jeho názor.

hu_87
18.09.2022 5 z 5

Zajímavě podané téma, určitě stojí k zamyšlení. Digitální technologie nám zkrátka - a dětem - pomáhají v jistém smyslu hloupnout, zlenivět a následky to má dalekosáhlejší, než jsme si jako lidstvo schopni připustit.
Prostě a jednoduše - nedávejte zbytečně malým prckům tablety, když se můžou prodírat normální papírovou knížkou...

kikies
05.09.2022 4 z 5

Hutnější a hůře stravitelnější text, který se četl těžce, dlouho, ale rozhodně se zaujetím. Jde o opravdu náročnější četbu, kterou jsem se chtěla prokousat a která mi přinesla mnoho zajímavých informací, které se pokusím uchovat v hlavě, něco si z toho vzít a aplikovat do praxe. Představa, kam tento svět asi tak spěje, je děsivá nejen po stránce vlivu digitálních médií, těch oblastí je čím dál tím víc a růžově vypadá málokterá, ale tady snad může člověk ještě něco málo zachránit, když nic jiného, tak alespoň u sebe a u svých dětí. Děkuji, pane doktore, za otevření očí, přiblížení složité problematiky a přeji hodně sil do dalšího boje...

PMR
06.06.2022 4 z 5

Kniha je už dost zastaralá. Nicméně online výuka během covidu potvrdila dost jasně, že to není žádná legrace. Lidský mozek je rezistentní - nejde ho používat zcela libovolně a člověk na netu jenom ztrácí čas (například komentováním knih :-)

Čand@
19.04.2022 3 z 5

Kniha prináša súhrn mnohých zaujímavých dlhoročných výskumov na tému následkov dnes už takmer nevyhnutného využívania digitálnych technológií a ich vplyvu na našu myseľ, stupeň inteligencie, na naše schopnosti, znalosti, interakciu s okolím, na náš osobný, spoločenský i profesný život atď. Ponúka ozaj široký pohľad na to, ako sa vlastne ľudstvo vďaka svojmu vývoju paradoxne rúti do záhuby postupnej degenerácie.
Pripomenula mi sci-fi komédiu Absurdistán z r. 2006. Podľa tu citovaných výskumov práve do takejto budúcnosti mierime. Dosť otrasná vízia, však ako sa zdá, bohužiaľ i dosť reálna.
Keďže kniha vyšla pred 10 rokmi, jej terminológia je miestami už trošku zastaralá, ale nič sa nemení na jej posolstve. Vnímam ju ako varovanie. Nedomnievam sa ale, že bude vypočuté.

DreamerX9
11.02.2022 3 z 5

V některých názorech s autorem souhlasím a v jiných ne. Přišlo mi to spíš jako kupa autorových názorů na dané téma než jako ověřená fakta. Líbí se mi celková myšlenka a díky zavislostem a celkově častým kontaktem s moderními zdroji vznikl digitalni detox, který bychom si čas od času měli dopřát. Ale za mě je to spíš o rodičích jaký vztah a příklad dávají dětem ohledně telefonu pc i televize a to se pak na nich odráží.

Bedřich63
02.12.2021 4 z 5

Některé informace se v knize opakují, ale tak to už v podobných knihách chodí. Nová kapitola začíná nějakým souhrnem a ten může obsahovat i dříve uvedené informace.
Co je však podstatnější, tak kniha obsahuje spoustu informací pro rodiče, výchovné pracovníky i dospívající děti a mládež, proč je dobré omezit čas strávený u TV, PC, ntb, tabletu, mobilu, herní konzoly apod.
Takže určitě nelituji času stráveného při studiu této knihy (samozřejmě v papírové formě).
Nelze než souhlasit s tím, že náš moderní svět by se bez digitálního zpracování informací zhroutil, nelze tedy digitální média z našeho života odstranit.
Co však může udělat každý z nás, je pomoci najít míru využívání těchto médií našim dětem, vnukům, příbuzným a známým. Digitální média mají vysoký závislostní potenciál a při dlouhodobém nadměrném používání lidem škodí. Jak a proč je v knize velmi podrobně popsáno a vysvětleno. Za mě velmi přínosná kniha.

Sandalkar
22.11.2021 5 z 5

Cteni me moc bavilo a prineslo spoustu novych informaci. Jen prenest je do praxe bude fuska...

TomTomis
17.08.2021 4 z 5

Kniha shromáždila nebývalé množství studií, různých výzkumů, aby ukázala, kam může vést, když jsou zejména děti vystaveni neustálému tlaku digitálních médií. Postupuje v souladu s novými poznatky neurovědy.
Kniha místy nadbytečně opakuje, někdy by stačilo přečíst si shrnutí. I tak jsem si v knize našel hromadu podnětů k přemýšlení, podtrhl si kupu zajímavých myšlenek. Nadbytečnost opakování chápu jako autorovu snahu o to, aby člověk neopomněl, nezapomněl ... a je v tom cítit zapálení pro věc, což zastánce dig.médií asi musí štvát.

martineden
28.05.2021 5 z 5

Možná ještě aktuálnější než kdy dřív!

jadunka
15.05.2021 4 z 5

Vědecky pojatá kniha plná zdrojů a výzkumů. Načasovat si její čtení doprostřed pandemie, kdy jsme děti na rok nuceně zavřeli k počítačům, nebylo úplně nejvhodnější, protože teď se bojím ještě víc, jak tyhle škody napravíme...

Lucynka603
12.05.2021 5 z 5

Náročná, ale úžasná kniha! Doporučila bych ji jako povinnou literaturu všem učitelům a rodičům.

GuitarPhil
09.12.2020 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, mnohdy člověka při čtení tvrdých dat až mrazí. Velmi, velmi poučné čtení. Střídmost v užívání digitálních médií je vskutku namístě. Povinná četba pro každého, kdo si chce uchovat zbytek soudnosti a zdravého vnímání :-)

WildEv
20.05.2020 5 z 5

Velice čtivá odborná kniha, která podává reálný pohled na současnou situaci s používáním moderní techniky, hlavně dětmi. Občas mi přišlo, že se píše pořád o tom samém, akorát jinými slovy, ale knihu rozhodně doporučuji přečíst, hlavně těm, kteří nedají mobil z ruky.

kurama45
28.04.2020 4 z 5

Triezvy pohľad na súčasný predigitalizovaný svet. Informácie sú tu podané vecne a sú podložené vedeckými článkami o vplyve médií, hlavne počítačov na rozvoj detí a mladistvých. Bez okľúk ide autor priamo k veci a rúca predstavy o tom, že počítač je náš spasiteľ. A podobne ako v prípade rastu kostnej hmoty platí, že aj pri rozvoji mozgu človek to, čo sa nenaučí na mladosť, v dospelosti nedoženie. Kniha je o deťoch, ale nie je deťom určená. Mieri na tých, ktorí sú za budúcu generáciu zodpovední. Na rodičov, učiteľov, politikov. Škoda len, že tí počúvať väčšinou nielenže nemajú čas, ale dokonca nechcú a stoja si za svojimi skostnatelými názormi. Ako raz povedal George Bernard Shaw: „Debata vždy nadobudne na dynamike, keď aspoň jeden zúčastnený o veci vôbec nič nevie.”

Čo sa mi nepáčilo:

-Niekedy až prílišná sústredenosť na stav v Nemecku (ok, viem, že sa nemám čomu diviť, autor je predsa Nemec…)
-Neustále omieľanie toho istého, iba inými slovami. Ale zase, ide o populárne náučnú literatúru, nie vedeckú publikáciu. Takto existuje šanca, že si čitateľ zapamätá aspoň niečo.
-Zameranie iba na deti. Podľa názvu som si myslela, že bude autor pojednávať o probléme vo všetkých generáciách.
-Otrasná obálka.

Záver: Určite si knihu prečítajte. Nemusíte s autorovými názormi súhlasiť, ale minimálne vás kniha donúti sa nad dnešným svetom a stavom vecí v ňom zamyslieť. A o tom predsa populárne náučná literatúra je.

Pár citátov:

„Myslící se z nedokonalého učí intenzivněji.“
„Učit znamená rozdmýchávat oheň, nikoli plnit sudy.“
„Stres nezávisí na tom, co je objektivně dáno, nýbrž na tom, do jaké míry máme tu kterou situaci pod kontrolou.“
„Stres nezpůsobují nepříjemné zkušenosti, nýbrž pocit, že jsme jim bezmocně vydáni napospas.“
„Duše má barvu tvých myšlenek.“ Marcus Aurelius

matej.kulistak
02.01.2020 5 z 5

Přes vysokou odbornost (snad v každém odstavci je alespoň jeden odkaz na odbornou literaturu) a nemalou délku vysoce čtivé. Naprasto zdrcující kritika nadužívání digitálních médií a srozumitelný a věcný výklad toho, co je špatně. Na závěr kapitola, jak s tím bojovat a co dělat líp. Žádné lamentování, ale aktivní přístup otevřený nápravě. Jak autor říká, kdyby se nic dělat nedalo, neměl by potřebu psát o tom knihu.
Výsledek: 8 stran poznámek a předsevzetí změnit se. Kolik knih tohle dokáže?

managalante
30.12.2019 3 z 5

Kniha obsáhlá spoustou nezáživných studií, které po většinou ukazovali, že lidé nepoužívající digitální média jsou v určitých ohledech schopnější, trpělivější, více přítomní a duševně i fyzicky zdravější. Myšlenku to mělo. Líbily se mi některé pasáže.

Kulturnice
28.07.2019

Jestli by byla pravda jen polovina, tak jsme pěkně v háji. Jo, technologie, stejně jako oheň, jsou dobrý sluha, ale zlý pán....vypněte počítač, mobil a pusťte se do čtení a pak vezměte děti do přírody.

internet počítače vývoj a výchova dětí školství společnost internetová komunikace závislosti počítače a zdraví

Manfred Spitzer
německá, 1958
2014  76%Digitální demence. Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum
2016  75%Kybernemoc!
2019  73%Kyber a eko

Kniha Digitální demence. Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum je v