Digitálna pevnosť

Digitálna pevnosť https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32253/bmid_digitalna-pevnost-FOK-32253.jpg 4 2378 218

V americkom Národnom bezpečnostnom úrade vznikne v záujme boja proti organizovanému zločinu, mafii a terorizmu najvýkonnejší počítač na svete TRANSLTR. Jeho cieľom je dešifrovať elektronickú poštu sveta zločinu. S touto predstavou nastúpi do úradu aj jeden z najlepších japonských kryptológov a expertov na počítače Ensei Tankado. Časom však zistí, že TRANSLTR dešifruje aj elektronickú poštu celkom nevinných ľudí. Odíde z úradu a začne proti nemu bojovať – vymyslí algoritmus, ktorým sa pokúsi nielen zneškodniť TRANSLTR, ale preniknúť aj do informačných trezorov Národného bezpečnostného úradu. Hrozí prezradenie všetkých tajných informácií týkajúcich sa americkej vlády, tajných služieb, vývoja najnovších zbraní a priemyselných technológií... Vedenie úradu na čele s veliteľom Strathmorom, hlavnou kryptologičkou Susan Fletcherovou a jej snúbencom Davidom Beckerom sa pustia zachraňovať informácie nedozernej hodnoty.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (SK)

Digital Fortress , 1998

Vjeerus
23.01.2024 5 z 5

Na opětovné přečtení knihy jsem se chystala už dlouho, protože moje vzpomínky na ní jsou víc než kladné. A musím říct, že nadšení vlastně ani nekleslo, jen jsem si v příběhu našla jiné plusy.
Ač je rozjezd k uzoufání pomalý, i tak musím hodnotit velmi vysoko, jelikož autor opravdu vyšperkoval tu pozvolnou gradaci, kdy se z nečekané a vlastně neškodné žádosti stane doslova boj o život. Postupné odhalování (polovičatých) informací nám moc nedává šanci si ukázat prstem na toho jednoho zlého, protože se vždy najde někdo druhý, kdo má dostatek informací/schopností/zášti, aby mohl figurovat stejně negativně. A v tomto bodě opravdu hodně funguje rozmanitost charakterů.
Co mi opravdu drásalo nervy, tak to byl závěr knihy. Možná to působí skoro až neuvěřitelně, že by banda supermozků nebyla schopná hned na první dobrou vidět v těch nápovědách řešení, ale já sama jsem byla v reálném životě svědkem dost podobné situace. To, že jsou lidé špičky ve svých oborech ještě neznamená, že vědí všechno (a dost často trpí na takzvanou profesní degeneraci a jednoduchá řešení přeskakujou) a tak mi nezbylo nic jiného, než v duchu křičet na hrdiny, že chemie není jen o kouřících kádinkách a že má dost logických a jasných informací, jako matematika.
Upřímně by mě možná v epilogu víc zajímalo, jak se NSA popasovalo s důsledky celé knihy, než romantická vsuvka hlavních hrdinů, ale zase se krásně uzavřel příběh vzhledem k pomalému začátku.

Dédečko75
01.01.2024 4 z 5

No trošku natažený, ale i tak dobrý

Andrea864
02.09.2023 3 z 5

Kniha je čtivá, má spád, má dobrou zápletku, má i napětí, ale jakoby něco chybělo. Příběh byl pro mě málo uvěřitelný, až moc šťastných náhod a konec vcelku předvídavý. Za mě zklamání.

m2056
01.09.2023 5 z 5

Kniha se dobře čte není nějak složité popsáno technika a podobný věci příběh je o několika lidech tak se v něm nejde ztratit určitě stojí za přečtení.

Belanna
06.08.2023 4 z 5

Kniha se stále aktuálním tématem.
První část je spíše popisná, mnoho odborných termínů, šifrování, ale pak už jen akce střídá akci a děj dostane ten správný spád.
Jak jsme již od pana Browna naučení, i zde hlavní hrdina přežije vše.

jprst
15.06.2023 3 z 5

Asi nejslabší věc, kterou jsem od Browna četl, pro mě tedy docela zklamání a dost nuda. Nicméně připouštím, že toto téma nepatří mezi mé až tak oblíbené, takže mé hodnocení je asi dost subjektivní, ale tohle dílo jsem si mohl klidně odpustit.

willy9203
11.06.2023 3 z 5

Námět dobrý, zápletka zajímavá, napínavý průběh. Klasické brownovské prvky, které slibují velkou zábavu. Ale konec mi připadal jednak trochu jako nastavovaná kaše a to hledané heslo (snad to nikdo nebude brát jako spoiler) - to, co trvalo nejlepším americkým mozkům celou věčnost, bylo první, co mě napadlo (tím nechci říct, že bych byl lepší než ty mozky, ale že se to Danovi moc nepovedlo).

Ramiel
10.06.2023 1 z 5

Představy autora o fungování NSA a "špionážních" postupech jsou tak naivní, že jsem to v půlce knihy vzdal.

Belohlavek.D
05.06.2023 5 z 5

Dala mi to přečíst moje žena, abych si rozšířil obzory. Od Browna jsem neměl velká očekávání, filmy jako Šifra Mistra Leonarda se mi líbily, ale ke knížkám jsem se nemohl dokopat. Tohle ale bylo hodně dobré. Napínavé tak akorát, technické pojmy zaujaly a nejednou jsem si něco vyhledal, abych se zas trochu poučil. Překonalo to moje očekávání.

Filomena1961
21.05.2023 4 z 5

Knížku jsem četla před několika lety. Má všechno, co se od detektivky očekává - spád, napětí, propletené osudy, eskalaci, akčnost. Bezesporu je Brown dobrým vypravěčem a kniha Digitální pevnost - dobrá oddychovka.

HollyUndead
19.04.2023 5 z 5

Tahle kniha mi před zhruba 10 lety otevřela brány k napínavé literatuře. K detektivkám, kriminálním a špionážním románům a thrillerům. I když nejsem žádný technický či matematický mág, Brown dokázal všechno podstatné vysvětlit tak, že mě to bavilo, že mě technické stránky věci neodradily, ba co víc, že příběh utekl jako voda, ani jsem se nedokázal vzpamatovat z toho, že už je konec. Jistě, některé situace byly poněkud přehnané nebo neuvěřitelné, ale od toho se píší romány. Ne vždy odpovídají realitě. A někdy je realita dost nereálná. Takže proč ne.

kinsey
11.02.2023 3 z 5

Jsem zklamaná, nelíbilo se mi to. Na mě až moc neuvěřitelých náhod u neuvěřitelně jakože chytrých lidí, kteří mně neuvěřitelně lezli na nervy :-D

Timkim
04.10.2022 3 z 5

Jak by zhodnotil tuto knihu výpočetní technikou nepolíbený člověk jako já.....bla bla bla superpočítač, bla bla bla algoritmus, prsten, vražda, pátrání, bla bla bla uzel 3.....a stále dokola. Námět asi dobrý, ale moje vědomosti jsou u hodnoty telefonu a Windows XP. Takže nezaujalo, spíš nudilo.

janina66
02.09.2022 4 z 5

Zajímavé a stále aktuální téma knihy. Napínavé, čtivé, stále se něco děje. Líbila se mi.

Hakate
06.08.2022 4 z 5

Velmi dobré, čtivé, zajímavá zápletka.
Příběh má spád, rychle odsýpá.
Super.

boruf
21.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Příběh má spád, s minimem hluchých míst a několika zvraty. Když už máte pocit, že víte kdo za vším stojí, autor vám do toho hodí vidle. Prostě klasický Brown.
Drobný spoiler:
Trochu mi vadilo, že někdy řešení hrdinům až samo padalo do klína (např. hledání prstenu) a jindy na něj nemohli přijít, ačkoliv to bylo nad slunce jasné (heslo).
Vzhledem k tomu, že je to autorova prvotina, budiž mu odpuštěno. Navíc musím říct, že se kniha četla opravdu velmi dobře a bavila mě.

janka2000
15.02.2022 4 z 5

Dle mého názoru nejslabší kniha od Dana Browna, kterou jsem četla. Nerozluštitelná šifra, která by znamenala obrovský úspěch pro organizovaný zločin, stojí životy a ukáže se ještě zapeklitější než se zdá.

KateTheBlogger
16.12.2021 5 z 5

Čtivé, napínavé, poutavé.

Merlin_CZ
19.09.2021 4 z 5

Fajn čtení, sice trošku zastaralé technologie, ale napínavý příběh a bavilo, takže doporučuji.

Paldiny
15.08.2021 2 z 5

„Kto bude strážiť strážcov?“ je otázka akú si kladie Dan Brown vo svojej prvotine. Na úvod nie zlý námet, no s ďalším popisom deja vystávajú otázky, na ktoré sa už odpoveď hľadá ťažšie. Máme tu tajnú organizáciu o rozpočte 20 miliárd, pre ktorú maká 25 000 vysoko kvalifikovaných ľudí v obore matematiky, techniky, IT či kryptológie. A z tejto masy ľudí tu máme štyroch, ktorí si prejdú peklom a piateho, civila, ktorý má byť poslednou inštanciou kdesi v Španielsku. Pýtate sa, čo potom ostatní? Odpoveď je prostá, ono je sobota a vtedy národná bezpečnosť na kontrolu všetkého spí. A tak sa v jeden pekný víkend môže v hlavnej budove odohrať súbežne vražda aj rezignácia prístroja za miliardy a nebyť vo finále ako v peci, tak si rozuzlenie toho čo sa v nej odohralo, počká až na upratovačku, ktorá bude v pondelok ráno polievať kancelársku zeleň. Brown tu načrtá otázku nerešpektovania súkromia, o ktoré nás majú pripravovať tí, čo nás chcú za každú cenu chrániť. Samotná hranica, kam by sa už zájsť nemalo ale zostáva na čitateľovom úsudku. Do jadra skutočného konfliktu sa tak nepozrieme, zostávame len vo fiktívnom svete, kde mi okrem iného vadilo aj to, že mozgy s IQ 180 sa potácali s otázkami, na ktoré som ja s bežným IQ poznal odpoveď kapitolu-dve pred nimi. Na druhú stranu je kniha svižnejšia ako autorov Bod klamu. Kvalitatívne ale vidím DIGI Pevnosť o nejaký ten megabajt nižšie.