Drasticky dojemný Dexter

Drasticky dojemný Dexter https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/208/bmid_dexter-drasticky-dojemny-dexter-kZy-208.jpg 4 388 56

Dexter série

Dexter Morgan se ocitá pod velkým tlakem. Skutečně pro něj není snadné být etickým sériovým vrahem - zejména když se pokouší vyhnout neotřesitelnému podezření nebezpečného seržanta Doakese (který je pevně přesvědčen, že je Dexter vražedným maniakem... v čemž má pochopitelně pravdu). Při pokusu svést Doakese ze stopy musí Dexter sáhnout až na dno svého bezvadně fungujícího umění předstírat. Když právě nepracuje jako specialista pro analýzu krevních vzorků v oddělení miamské policie, tráví většinu volného času se svou spokojenou přítelkyní Ritou a jejími dvěma dětmi, popíjí pivo a pomalu se stává prvním světovým sériovým domácím povalečem. Ale jak dlouho si Dexter vydrží hrát na schovávanou, namísto na rozřezávání vrahů? Jak dlouho vydrží jeho Temný společník, než ho přinutí nechat téhle šarády a znovu osvobodit netvora uvnitř? V čase zkoušek zasáhne náhoda. Napříč Miami si klestí cestu obzvláště zrůdný psychopat - muž, jehož zvrácený způsob vraždění bere dech dokonce i Dexterovi. Jak procitají Dexterovy temné choutky, jeho sestra Debora (čerstvě povýšená a ocelově tvrdá policistka miamského oddělení vražd) je do případu osobně zatažená. Brzy se ukáže, že takového netvora dokáže dopadnout pouze jiný netvor - ale ne dřív, než je unesen i jeho úhlavní nepřítel; teprve pak se může Dex naplno opřít do pátrání po nové hračce. Pokud ho ovšem nová hračka nedostane dřív... Dexter Morgan je okouzlující netvor... děsivý hrdina... sériový vrah, který zabíjí jen zlé lidi. Fascinující a zábavné čtení. Autor Jeff Lindsay skrze svého hrdiny prokazuje, že je jedním z nejoriginálnějších a nejbarvitějších vypravěčů posledních let.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , BB art

Dearly Devoted Dexter , 2005

Criosphinxx
29.08.2022 5 z 5

Jak už jsem psal u prvního dílu…nesmí se to srovnávat se seriálem. Když to uděláte, tak si to tak neužijete, věřte mi! A byla by to škoda, pač se jedná o skvělou krimi záležitost.

Rozhodně lepší, než první díl. Bylo to napínavé, nápadité a opět plné černého humoru a sarkazmu. Hlavní postavy byly taky super.

Dexter zde řeší hodně problémů. V životě osobním, kariérním a ve své oblíbené zálibě, takže se nudit nebudete, ačkoliv je zde “Dextrem dojemným.”

Mám chuť si zahrát šibenici.:)

jaroiva
29.04.2022 4 z 5

Asi jsem druhý díl četla moc brzo po prvním, už mi nepřipadalo totéž tak vtipné a detailní popisy mi připadaly nechutnější. Před dalším dílem (do kterého se určitě pustím) si dám větší odstup.

alishek
15.10.2021 5 z 5

Zase super, opět si potvrzuji, že je kniha lepší než seriál, svižné, akční, napínavé čtení.

Hakate
12.09.2021 5 z 5

Serie Dextera je skvělé a i když jsem mezitím přečetla již mnoho knih, Dexter bude asi vždycky jedním z mých TOP seriových vrahů.
Skvělá kniha, skvělá serie.

Nikusha
10.07.2021 3 z 5

Za mně je povedenější seriál. Ten jsem si hned zamilovala. Knižní zpracování mi přišlo vcelku nudné a ploché.

Dody345
16.02.2021 5 z 5

Tak sice i prvnímu dílu jsem dal plný počet hvězd, ale druhý díl byl ještě řekněme o další hvězdičku lepší. Knížka byla neskutečně čtivá a napínavá. (Je možné, že budou následovat drobné spoilery) První místo činu a objevení první oběti jsem jako ostatní četl i já několikrát. Ten popis mě neskutečně uhranul. Dr. Danko je neskutečný psychopat a strašně jsem se těšil na konfrontaci jeho a Dextera. Jejich rozhovor byl zajímavý, ale přál bych si, aby byl delší. Číst zrovna tuhle knihu po večerech ovšem asi není úplně nejlepší nápad. Kdybych měl porovnat druhou sérii seriálu a druhou knížku, tak tady není o čem. Kniha jasně vítězí. V seriálu jsem sice mohli vidět Jaime Murray neboli postavu "Sorry za ty kozy", ale kniha si mě získala mnohem více. V knihovně už na mě čeká třetí díl série, na kterou se co nejdříve vrhnu, protože mě Jeffrey Lindsay neskutečně navnadil.

Ninjer
11.10.2020 4 z 5

Sériový vrah Dexter se vrací a nechává za sebou mrtvoly... a nedořešené věci. První díl série o sériovém vrahovi sériových vrahů a jiných monster skončil velkým zvratem, který nebudu vyzrazovat, ale mělo to trochu zatřást s Dexterovým životem. No, nezatřáslo. Dexter pokračuje, jakoby se nic nestalo, a celá ta věc, která by v seriálu byla něčím, nad čím by si lámal hlavu celý tým scenáristů, se tu stěží okomentuje ve třech větách.

Seriál se nimral ve vztazích občas až moc a občas to bylo otravné, ale knižní Dexter má přesně opačný přístup, což taky není dobrý. Ve druhém díle je jasně vidět, jak jsou postavy jednorozměrné, slouží spíš jen jako zábavné figurky, které můžeme kdykoliv odstranit z hracího plánu. Někdo by mohl říct, že to může být tím, že takhle holt asociální Dexter vnímá svůj svět a my čteme knihu jeho očima. Jenže prostě u některých situacích by bylo potřeba nějaké drama mezi postavami. Samotný Dexter je pak jediná propracovaná postava. Je opravdu zábavným vypravěčem, který nejde pro hlášku daleko, a jeho vlastní dilemata a občas i překvapivý pohled na svět je fakt velkým tahounem knihy. Škoda jen, že když dojde na interakci mezi postavami, tak všichni kolem něho jsou spíš jenom prázdné nádoby z béčkových kriminálek. S druhou hlavní postavou, jeho sestrou Debrou, leccos prožijí, ale ve společných rozhovorech pouze řeší případ nebo se jen navzájem (někdy i vtipně) stírají. Civilní Dexter (ten, co nedává na veřejnosti najevo svou pravou temnou povahu) je celkově možná až moc velký vtipálek. Téměř neustále na všechno reaguje s humorem jako nějaký neúspěšný komik. Navenek není žádný roztomilý mimoň jako v seriálu.

Dextera nyní otravuje seržant Doakes, který ho neustále šmíruje, a tak nemá prostor na svůj oblíbený koníček (vraždění sadistických pedofilů a tak podobně). V Miami se však vyskytl i záhadný vrah, který své oběti rád rozřezává na kousky - zaživa. Narovinu říkám, že pro slabší povahy tahle kniha není, protože místní zabiják je neskutečný úchyl. Na druhou stranu mi taky jeho vraždění přišlo už trochu přitažené za vlasy. Nejsem si jistý, jestli lidské tělo takhle může fungovat... No, ale nejsem doktor (a dokonce ani sériový vrah ne).

Co je ale rozhodně už trochu otravné a nerealistické je řešení samotného případu. Celý policejní tým nikdy nedokáže vypátrat to, co Dexter během jednoho sezení u počítače nebo během meditace v autě. OK, možná je jen Dexter nějak napojený na mysl všech vrahů a úchyláků, což mu dává až nadpřirozené detektivní schopnosti. Ale šílený je, jak jeho sestra policajtka, on jakožto odborník na krev a později tajný agent z Washingtonu naprosto svobodně vyšetřují případ sériového vraha. Nikomu se nezodpovídají, nikomu nic neříkají... jakoby policie ani neexistovala. Je to tak nebezpečnější (nezavolají si třeba zálohu), ale myslím, že hlavně spisovatelsky jednodušší.

Drasticky dojemný Dexter je stále zábavný i napínavý, ale je občas příliš jednoduchý, co se týče postav i děje. Působí to už spíše jako béčkový pulpový román.

Sedm postav na zabití z deseti.

kofola33
06.04.2020 5 z 5

Drahousek Dexter nezklamal. Tento dil byl pro me ctivejsi nez prvni, vice jsem si Dexterovy myslenkove pochody uzivala, mozna proto, ze jsem nemohla srovnavat se serialem. Doktor Danko byl naprosty silenec a Dexter si to nalezite po dexterovsku uzival...jsem zvedava jak se to bude vyvijet s detma a Deb...

Lucek
04.02.2020 4 z 5

Malinko slabší než díl první, tak nějak mě ty Dexterovy filozofické úvahy začaly v druhé polovině knihy nudit a štvát.

hasta
28.12.2018

Ani druhý díl knihy o Dexterovi mě neuspokojil. Stále jsem se nedozvěděla Debořin názor na její zážitek z prvního dílu a stejně tak se mi nelíbilo, když Doakes zmizel, ale život všech ostatních šel dál jako by se nic nestalo, všichni chodili do práce, pojídali koblihy a vzpamatovávali se z Dexterovi rozlučky se svobodou a nikdo si nevšiml, že jim chybí kolega? Nikdo se po něm nesnažil pátrat? Co to má jako znamenat?
Seriál prostě vede. Po dvou přečtených dílech knižního Dextera odkládám.
Jediné, co stojí za zmínku jsou Dexterovi myšlenkové pochody a trocha jeho fajn černého humoru.

Ester71
01.12.2018 5 z 5

Super knížka, Dexter mě hodně baví!! Těším se na další díly, které si přečtu...

Julinka679
28.05.2018 5 z 5

Myslím, že by měl někdo přidat víc hvězd (na Dextera mi hodnocení "pouze" 5* nestačí :D).
Opět skvělá kniha, jsem nadšená! Tohle je asi první série, která se mi líbí jak svým knižním zpracováním, tak i tím seriálovým (a ano, budu se pořád opakovat :D). Dexter se stal mým oblíbeným hlavním "hrdinou" i s jeho Temným společníkem a tímto druhým dílem se jen potvrdilo jak skvělá série to je! :-)
Druhý díl byl vážně "dojemný" a já si jen říkala "Sakra Dextere, vzchop se!". Načež se vzchopil a byla to ta stejná "napodobenina člověka" jakou známe.
Rozhodně doporučuji přečíst a podívat se na seriál (Michael C. Hall hlavní postavu ztvárnil skvěle!) :-)

S.partan
20.03.2018 5 z 5

Obrovský překvapení. Ze zásady odděluju knižní a filmovej svět, protože mě vždycky jedno nebo druhý zklame. Buď film podle knížky nebo knížka podle filmu. Tady jsem udělal výjimku, protože se ke mně Dexter dostal nějakým záhadným obloukem a donutil mě si ho přečíst... a nelituju toho. Bude to dílem autora a dílem překladatele, ale už dlouho se mi nestalo, abych zůstal vzhůru do tří a hltal stránku za stránkou. Lindsay má obdivuhodnou fantasii, slovní zásobu a smysl pro humor a díky bohu za to, že je čeština tak košatej jazyk. U týhle série se nemůže nudit snad vůbec nikdo. Takže paráda, další sběratelská mánie začíná, abych si do knihovny přitloukl ještě jeden foch :-)

Veronika33
14.03.2018 4 z 5

Tento diel bol o poznanie lepší ako prvý. Čítanie som si užívala, dej bol pútavý, zaujímavý. Ku koncu ma však kniha sklamala, koniec bol taký nemastný-neslaný akoby nasilu narýchlo dokončený. S Dexterom to však nevzdávam a teším sa na ďalší diel. (Hneď ako si ho zoženiem :P)

nothing_forever
04.09.2017 4 z 5

Báječné, i když docela drsné čtení. Už chápu, proč se scenáristé televizního seriálu rozhodli opustit knižní linku příběhu. Připomělo mi to jeden slavný britský horor, u kterého jsem si zakrýval oči hrůzou a zároveň jsem se musel smát jak to bylo legrační. Toto bylo něco podobného skrze Dexterovy drsné a vtipné poznámky. Celé čtení mi krásně dokreslovala hudba Tito Puenteho, kterou mne inspiroval autor skrze šíleného Dexterova protivníka. Příběh postupně vygradoval až do perfektního finále. Tam se opět ukázalo, že Dexter není žádný nesmrtelný superman, ale v podstatě jenom velice racionálně smýšlejíci človek nezatížen emocemi. A občas musí spoléhat taky na pomoc druhých. Velice se mi taky líbilo to propletení děje s Dexterovými hrátkami s dětmi. Nejsem si jist, jestli to bylo už v tomhle dílu, ale Dexter a Vince se spolu baví jako šaolinský učeň a jeho mistr z mého oblíbeného seriálu Kung-fu.

danny_21
23.06.2017 5 z 5

Lindsayův styl se mi dostal pod kůži a pevnĕ se tam společně s Dexterem zakousli. Druhé pokračování je o fous lepší, díky kráječi Dankovi krvavĕjší a vůbec to celé Dexovo lopotĕni nabírá zajímavé obrátky, moc se těším na další cestu s Temným společníkem. Jedinou výhradou na celkové kvalitě je pro mě postava Clutskyho, která se drobném amputačním zarovnáním chová jako hrdina Rodriguezovy série Grindhouse - 90 %

alpok
06.10.2016 5 z 5

První kniha ze série, kterou jsem četla. Příjemné čtení a neskutečná zábava (pro milovníky černého humoru).

E.Hyde
05.08.2016 5 z 5

Obsahově i kvalitou srovnatelné s prvním dílem. Četla jsem i lepší knihy, ale Dexter má prostě svoje kouzlo. Určitě rozkrájím i třetí díl.

RamonVarga
04.05.2016 3 z 5

Pěkná oddychovka, nic víc, nic míň jsem od ní nečekal a zklamán jsem ale také nebyl.

Phorbo
17.12.2015 3 z 5

Líbí se mi, jak je knižní série jiná, než televizní. Každé má svoje pro a proti, ale zatím se v každé verzi vypořádá Dexter jiným způsobem. Tedy s bráchou se vypořádal víceméně stejně, ale s Doakesem je to úplně jiný. Což teda mi vyhovuje víc než dost. Aspoň to není taková nuda jako některé adaptace

zfilmováno sérioví vrazi černý humor Florida zfilmováno – TV seriál

Jeff Lindsay (p)