Drasticky děsivý Dexter

Drasticky děsivý Dexter https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207/drasticky-desivy-dexter.jpg 4 581 110

Dexter série

Dexter Morgan není právě typ člověka, kterého byste si přivedli domů a představili ho své matce. I když je zábavný a má nádherně ironický smysl pro humor, jedna z jeho charakterových vad (má vražedné sklony) může působit dost odrazujícím dojmem. Ale v jádru je Dexter dokonalým gentlemanem a skutečnou oporou své sestře Deb, miamské policistce, a zajímá se jen o odklízení lidí, kteří si jeho zvláštní návštěvu skutečně zaslouží. Dex je dost pohledný, ale naprosto nevšímavý (upřímně, i trochu zmatený) k zájmu, který o něj projevují ženy. Přes skutečnost, že nemůže vystát pohled na krev, pracuje na oddělení miamské policie jako specialista na analýzu krevních vzorků; tato práce mu umožňuje sledovat zprávy o nejnovějších zločinech a mít oči otevřené k vyhlížení své nové oběti. Dexterův dokonale uspořádaný život je náhle narušen, když se v Miami objeví druhý, mnohem nápadnější sériový vrah. Dexe fascinuje, dokonce i přivádí k nadšení, že tento druhý vrah má styl připomínající jeho vlastní. Přesto se nemůže zbavit pocitu, že tento tajemný nový příchozí se nejen pohybuje na jeho území, ale obrací se přímo k němu. Tento nový vrah totiž nejen kopíruje Dextera - ale jako by ho vyzýval: „Pojď si se mnou hrát." Dexter si svůj tajný dvojí život vytvořil pro osamělou existenci... ale i roztomilého netvora může zaujmout výhled na nalezení přítele. Jde o svěží, překvapivý a brilantně napsaný román, který si jistě získá širokou čtenářskou obec.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , BB art

Darkly Dreaming Dexter , 2004

PitoR
15.11.2023 5 z 5

Vôbec žiadna krv!
„Nechtěl jsem, aby policisté chytili každého sériového vraha. Co by pak bylo s mým koníčkem?“

Americký spisovateľ Jeff Lindsay stvoril veľmi populárnu 8. dielnu detektívnu sériu "Dexter", ktorá sa dočkala aj televízneho spracovania. Ja mám za sebou knižnú premiéru, televízia ide mimo mňa.

„Jsi odlišný, Dextere, ale můžeš se naučit tu odlišnost kontrolovat a konstruktivně ji využívat.“

"Drasticky děsivý Dexter" je úvodnou časťou série. Čo ku knihe napísať? Je to drastické, desivé, kruté, brutálne, ale na druhej strane - vďaka autorovmu štýlu, čiernemu humoru - stráviteľné. Jeff Lindsay píše fajn, určite treba pochváliť aj český preklad, pretože kniha sa číta sama. Čo povedať k samotnému obsahu? Čo by s nami urobil desivý traumatický zážitok z detstva, ako sa to stalo Dexterovi Morganovi? Ako by sme sa chovali v dospelosti my? Čo by sme robili na jeho mieste? Dexter je vrah, ktorý pracuje v službách polície. Môže ho ospravedlniť fakt, že zabíja iba zlých, krutých a bezcitných vrahov, ku ktorým sa dostane vďaka svojej práci pre metropolitnú políciu v Miami, kde pracuje ako špecialista na krvné vzorky, takže pri usvedčení vinníkov nemôže dôjsť k žiadnemu omylu?

„Má práce mě teší, a jestli vás to rozrušuje, je mi líto. Opravdu velice líto. Ale tak to prostě je. Pochopitelně, nejde o ledajaké zabíjení. Musí být provedeno správnym způsobem...“

V Miami začína vyvádzať masový vrah, pri ktorého obetiach nie je žiadna krv. Dexter je presvedčený, že tento psychopat sa mu svojou precízne odvedenou „prácou“ vysmieva, doslova ho provokuje. Priznám sa, dalo mi to zabrať a neviem, či mám Dextera oslavovať, ľutovať, odsúdiť. Jednoznačne – veľmi zaujímavý námet. Záver ma poriadne prekvapil. A teším sa na druhý diel - "Drasticky dojemný Dexter".

„Kdybych byl někdy natolik neopatrný a dopadli mně, prohlásili by, že jsem sociopatické monstrum, nemocný a pokřivený démon, který ani není člověk...“

janina66
06.11.2023 4 z 5

Velice zvláštní kniha o klaďasovi-vrahovi. Smysl pro humor a jeho myšlenkové pochody mě moc bavily. Taková pohodová kniha. Určitě si přečtu pokračování.

Mona-Lisa
27.04.2023 5 z 5

Tak vtipné a zároveň to každou kapitolu balancuje na hranici toho, co je vhodné.
Tak považte. Krevní analytik, který postrádá emoce a city a jediné, co ho dovede do rauše je, když někoho zavraždí.
Jelikož měl uvědomělého pěstouna policajta, který jeho choutky v dospívání přesměroval vhodným směrem, jeho oběti jsou násilníci, chlípní kněží, vrazi apod.
Pěstouni umřeli, ale Dexterovy choutky přetrvaly, takže i jeho modus operandy.
Jo a ještě jsem neřekla, že jsme v současné Americe! Takže pole na vyžití má velice pestré.
Konkrétně v Miami, které autor vtipně glosuje jako divoký západ.
Dexter pracuje jako analytik krve u policie stejně jako jeho nevlastní sestra seržant, které má pomoc s karierními ambicemi v oddělení vražd.
A to ho přivede s sériovému vrahovi který má s Dexterem znepokojivě hodně společného.
Jak moc se dozvíš ve velkolepém finále, které primo křičí: udělejte z této knížky seriál!
No stalo se, že!? V roce 2006. A musím říct, že je stejně návykový a vtipný jako tato knížka.
Nejvíc úžasné je na tom samozřejmě to, jak této samozvané ruce spravedlnosti fandíš, když tyto zmetky kosí. Ale hnedka vzápětí přemýšlíš: o co je lepší, než oni, že?
A to je to, co je na tomto audiu na pět hvězdiček.
Ještě hlas Aleše Procházky samozřejmě.
A v neposlední řadě jeho hlášky a vnitřní pochody.

Možná proto se mi líbil. Další chlapík co předstírá že je člověk, přesně jako já.

Jsem co jsem, moc nad tím nepřemýšlím. Copak není krásné rozřezat vraha dětí?

Nechtěl jsem,aby policisté chytli každého sériového vraha. Co by pak bylo s mým koníčkem?

Zkratka jízda! Od začátku do konce. Poslechnuté za pár dní. S přednesem Aleše Procházky to ani nijak nešlo, mistr.

Nejúžasnější momenty byly: kdy si čtenář říká- Chudák malý Dexter. A vzápětí: Počkat, co ho lituju, vždyť je to chladnokrevný vrah!DOKONALOST!
Ještě by se hodilo varování před naturalistickými popisy. Já v tom pořád vidím černý humor na hraně, ale věřím, že pro někoho to bude až moc.
Jediné(!) mínus je frackovitá věcně ufňukaná sestra policistka, kterou ale vyvažuje nakažlivý šarm Dextera.

Fifth Element
29.03.2023 3 z 5

Začala jsem číst Dextera, protože jsem chtěla vědět, proč je tak vychvaleny Mrchozrout, který mě absolutně nenadchl. Jenže to ani Dexter. Sice to bylo o chlup lepší, ale jen docela nepatrný, prostě se mi tohle čtivo nelíbilo, byť se to četlo vcelku dobře. Navíc ještě sestra celou dobu na přes ústa, která se chce stát detektivem, ale odpovědi hledá u bratra. A humor? A ještě černý? Možná spíš divný az trapný..
Za mě další díl ani jedné serie už nejspíš ne..
A nejspíš jsem poslední, kdo neviděl ani neuvidí seriál :/

ctenar2846
12.11.2022 3 z 5

Několikrát jsem byl hodně na vážkách jestli knihu odložit nebo pokračovat dál. Spousta pasáží a myšlenkových pochodů hlavního hrdiny mi přišla neuvěřitelně zdlouhavá.. Nemohu říct že kniha je napsaná špatně, to vůbec ne, ale seriálový Dexter mi opravdu sedí víc.

Criosphinxx
21.08.2022 4 z 5

Dexter je můj nejoblíbenější seriál a knihy beru jako mou povinnost si přečíst. A konečně došlo na první díl!

Ačkoliv bylo seriálové ztvárnění první řady mnohem logičtější a celkově prostě lépe promyšlené…zklamaný nejsem!

Celou dobu jsem si říkal, že tam chybí tohle, že tam není tamto, ale pochopil jsem, že knihu už porovnávat se seriálem raději nebudu, protože se každé médium vydalo svou vlastní cestou a to je vlastně dobře. Víc obsahu pro mě, víc Dextera pro mě:D!!!

Celkově si myslim, že i kdybych do toho šel s nevědomostí, tak si to užiju stejně. Napínavé to bylo. Čtivé taky a nechyběl ani černý humor.

Vážit bychom si toho měli už jen z důvodu, že bylo dost revoluční napsat děj se sériovým vrahem, který je hlavní postavou.

jaroiva
23.04.2022 5 z 5

Měla jsem už dopředu nějakou představu, o co jde, protože jsem o fenoménu Dexter něco četla, doporučení od kamarádky na shlédnutí seriálu ale zůstalo zatím nerealizováno. Seriál jsem zatím neviděla, takže jsem si knížku maximálně užila.
Je to vtipně podané. Asi bych se měla pohoršovat. Jak by člověk mohl fandit vrahovi, že?
Ale nepohoršuju se, narozdíl od mnohých současných detektivek se autor nevyžívá v naturalistických popisech, takže za mě dobré čtení. Co nejdřív se budu chtít pustit do dalšího dílu.

uzivatel9843
09.02.2022 2 z 5

jeden z tech mala pripadu kdy filmove (v tomhle pripade serialove) zpracovani je lepsi nez knizni predloha

blazejmartin
09.02.2022 5 z 5

V některých věcech je lepší seriál, někdy je to ovšem naopak. Doporučuji obě varianty.

Mayaotzin
08.01.2022 4 z 5

Dexter je prostě nejsympatičtější sériový vrah :-D Seriálové zpracování se mi líbí o malinko víc. Ale pokud máte rádi D&D, tak do toho určitě jděte :-) Mám chuť si teď pustit první sérii :-)

pohoda58
18.12.2021 5 z 5

Kdo zná Dextera že seriálu, tak nezklame. Kdo rád čte detektivky a trillery, tak doporučuji.

animovanej medv
15.11.2021 4 z 5

Ohooo Dexter byl lepší než jsem čekala.
Nějak jsem neměla valná očekávání, ale kniha byla rozhodně dobrá!
Hrozně mě bavilo vyprávění postavy o sobě jako "dobré nápodobě člověka". Přijde mi, že kniha otevírá otázku toho, s čím se sem tam setkáme v seriálech z nemocničního prostředí - jak má žít člověk, který má neovladatelné touhy, které nejsou slučitelné se zákony společnosti, ve které žije?

Jsem ráda, že moje neovladatelná touha se týká čtení a ne řezání lidí...

alishek
15.10.2021 5 z 5

Prvně jsem viděla seriál, ale beru knihy jako jen námět, protože se seriál vydal jiným směrem. Kniha je za mě podstatně lepší než seriál, celý koncept se mi líbí, takový milý soused - sériový vrah.

Hakate
12.09.2021 5 z 5

Serie Dextera je skvělé a i když jsem mezitím přečetla již mnoho knih, Dexter bude asi vždycky jedním z mých TOP seriových vrahů.
Skvělá kniha, skvělá serie.

YA-girl
29.08.2021 3 z 5

Na seriál jsem se díval nechtěla, jsem už těmi detektivními "přecpaná", tak jsem zkusila knížku - a první díl mi stačil. Zajímavý nápad, to ano, i Dexterovo vyprávění a úvahy se mi dobře četly, ale na mě to bylo přece jenom příliš drastické. Z otevřeného konce jsem si udělala obrázek, o čem budou další díly - a nemám zájem se do nich pouštět.

xLvicex
29.06.2021

Při honbě za devátou řadou seriálu jsem objevila knižní předlohu. Stydím se, že jsem se o ní dozvěděla až teď díky článku https://www.rexter.cz/rubriky/zajimavosti/dexter-nova-9-serie-kdy-se-bude-vysilat-online_1012.html
Doufám, že mě knihy nezklamou a že je budu moct nakoupit celé rodině jako dárek k Vánocům a narozeninám.

Petronela16
03.06.2021 1 z 5

Opäť jedna z knih, ktorú keby som neprečítala, teda aby som neklamala, nevypočula, tak sa vôbec nič nestane.Takže takto: možno pre niekoho, kto nevidel seriál (neviem, či vobec niekto taký existuje) by to bola kniha celkom zaujímavá.Ja nepopieram - námet to je skutočne unikátny, zaujme hneď , veď vrah, ktorý svoje vraždiace chúťky ukaja vraždami ľudí,ktorí si to "zaslúžia" je unikát.Vobec sa mi nepáčil štýl písania,bolo to trápne a úplne také prvoplánove.Dexter v tejto knihe mi príde ako samoluby narcis a v seriáli mi pripadal skrátka totálne iný.Knihu som si vypočula ako audioknihu, určite by som ju ako knihu nečítala.Uz aj to počúvanie mi dalo zabrať, ale tak úprimne - pri upratovaní som to nejak zvládla sem tam som vypla príjem zvuku v mojej hlave /o nič som neprišla/ a strašne som sa potešila koncu, ktorý bol tak naaaaa-tiaaaa-hnuuuu-tyyyyyyý , že až.Takze moje rezumé znie- Boh ochraňuj od čítania toho, kto videl seriál. Toť vsjo.

Layyen
24.03.2021 5 z 5

Mnohem poutavejsi a zajímavější forma vůči seriálu, postupně se pustím i do dalších knih.

Dody345
06.02.2021 5 z 5

Relativně nedávno jsem se dodíval na seriál a když jsem zjistil, že je natočen na základě knížek, tak jsem si je chtěl přečíst, protože seriál se mi velmi líbil a bylo mi líto, že už to skončilo. Po delším hledání jsem knihu sehnal a musím říct, že byla vážně dobrá. Oproti seriálu jsou zde jisté rozdíly a to i v samotném Dexterovi, který je řekněme tak trochu drsnější. I vedlejší postavy jsou poněkud odlišnější od svých podob v seriálu. A příběh s vrahem z mrazírenského vozu má zde taky jiný konec. Ovšem ty odlišnosti nejsou špatné, protože pořád zůstáváte v pozoru. A při konci knížky jsem ty řádky doslova hltal a sám byl zvědavý jak to nakonec dopadne. Pokud jde o černý humor tak i v knize Dexter přímo exceluje a řekl bych, že ještě o něco více než v seriálu. Kolem a kolem to byla hodně dobrá knížka a v nejbližší době se určitě poohlédnu po druhém dílu knižní série.

Andrée
30.01.2021 5 z 5

Už je to vážně hrozně dlouho, co jsem četla knihy o Dexterovi. A protože kniha byla první, tak nějak mi ve srovnání se seriálem přijde jednoznačně lepší, byť seriálová verze rozhodně nedělá ostudu.

Dexter je takový zajímavý týpek, trochu (víc) psycho. Na první pohled nevyčnívá z davu, ale v jeho hlavně to není tak úplně v pořádku. Jakožto forenzní laborant má info o vrazích na zlatém podnose a jeho temné alter ego je pořádný sousto pro psychologa. Dexter je emočně plochý, nějak nemá cit pro to, co ostatním přijde normální. V noci se z něj stává dravec, prahnoucí po své oběti. A v tom všem se snaží naučit normálnosti, aby zapald mezi davem obyčejných lidí.