Drasticky děsivý Dexter

Drasticky děsivý Dexter https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/103364/bmid_dexter-drasticky-desivy-dexter-fZM-103364.jpg 4 581 110

Dexter série

Dexter Morgan není právě typ člověka, kterého byste si přivedli domů a představili ho své matce. I když je zábavný a má nádherně ironický smysl pro humor, jedna z jeho charakterových vad (má vražedné sklony) může působit dost odrazujícím dojmem. Ale v jádru je Dexter dokonalým gentlemanem a skutečnou oporou své sestře Deb, miamské policistce, a zajímá se jen o odklízení lidí, kteří si jeho zvláštní návštěvu skutečně zaslouží. Dex je dost pohledný, ale naprosto nevšímavý (upřímně, i trochu zmatený) k zájmu, který o něj projevují ženy. Přes skutečnost, že nemůže vystát pohled na krev, pracuje na oddělení miamské policie jako specialista na analýzu krevních vzorků; tato práce mu umožňuje sledovat zprávy o nejnovějších zločinech a mít oči otevřené k vyhlížení své nové oběti. Dexterův dokonale uspořádaný život je náhle narušen, když se v Miami objeví druhý, mnohem nápadnější sériový vrah. Dexe fascinuje, dokonce i přivádí k nadšení, že tento druhý vrah má styl připomínající jeho vlastní. Přesto se nemůže zbavit pocitu, že tento tajemný nový příchozí se nejen pohybuje na jeho území, ale obrací se přímo k němu. Tento nový vrah totiž nejen kopíruje Dextera – ale jako by ho vyzýval: „Pojď si se mnou hrát.“ Dexter si svůj tajný dvojí život vytvořil pro osamělou existenci… ale i roztomilého netvora může zaujmout výhled na nalezení přítele. Představujeme jednoho z nejduchaplnějších a nejoriginálnějších vypravěčů za poslední léta, Jeffa Lindsaye a jeho Drasticky děsivého Dextera. Jde o svěží, překvapivý a brilantně napsaný román, který si jistě získá širokou čtenářskou obec. Dexter Morgan je specialistou na analýzu krevních vzorků u miamské policie. Mezi kolegy je oblíbený a má mimořádnou intuici na sériové vrahy. Není divu; Dexter ukrývá tajemství: za měsíčných nocí nad ním vládu přebírá Temný společník a stává se sám sériovým vrahem, netvorem postrádajícím city, který sadisticky likviduje své oběti – jiné vrahy, na které je zákon krátký. Vše šlo dobře a ani Dexova nevlastní sestra Debora, rovněž policistka, nic netušila, když se náhle v Miami objevil sériový vrah, jehož styl je totožný s Dexterovým. Spojitostí je stále víc, až Dexter začne pochybovat sám o sobě, nepáchá snad brutální vraždy skutečně on a neposílá pak sám sobě vzkazy? Jak si má vysvětlit předjímající vize a sny? A když zmizí i Debora, zatímco on měl okno, pokusí se ji zachránit před… kým vlastně, před maniakem, či sám před sebou? Šokující závěr jen korunuje toto strhující dílo napsané jedinečným stylem, plné temnoty, ale i černého humoru. Má veškeré předpoklady stát se kultovní literaturou (jak k tomu došlo v USA) a Dexter již teď stojí po boku Hannibala Lectera. Již je to mnoho let, kdy se naposledy objevil na trhu tak originální thriller, jako je tento Lindsayův, který uchopil omšelý subžánr – román o sériovém vrahovi – a přetvořil ho takovýmto svěžím způsobem. Již Lindsayovo východisko stojí za to: vypravěč příběhu, Dexter Morgan, je specialista miamské policie na analýzu krevních vzorků a současně i sériový vrah… Co ovšem vzbuzuje u tohoto románu největší nadšení, je jeho styl – humorný, sebeironizující, inteligentní a místy i lyrický; jedná se o morbidní zábavnou jízdu…... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , BB art

Darkly Dreaming Dexter , 2004

Lefty86
07.03.2014 4 z 5

Seriál jsem viděl první a první série kopíruje celou tuhle knihu až na posledních asi 15 stránek, je to špatný systém. Radši bych přečetl první knihu a pak zkoukl seroš.

Lady Dracula
03.01.2014 4 z 5

Pokud tuto knihu začnete číst až potom, co shlédnete seriál, budete mít problém. Vtíravé představy seriálových postav jsou horší než tiché našeptávání Temného pasažéra. Avšak pokud se od nich dokážete odpoutat, vychutnáte si romanticky děsivou krasojízdu za svitu bledého Měsíce a libých tónů nože.

Drahoušek Dexík. Ubohé nevinné monstrum, nelidská bestie. A snad jediný sériový vrah, který si získal srdce miliónů lidí. Proč tomu tak je? Mám teorii ("Miluju teorie!"). Lindsay nám na porcovacím stole předkládá hlavu lidstva, jejíž ústa jsou naplněna bizarními paradoxy. Nebo ne? Dobrý polda (samozřejmě sem tam se škraloupkem) vychová vraha. Dokonce mu povolí vraždit (jak neslýchané!), ale podle pravidel. A tak jeden vrah zabíjí jiné. Nebo: Dokonalá kráska, plastiková panenka bez mozku že by mohla být u policie? A proč ne?

Dextera si zamilujete. Lindsayho styl si zamilujete. Ne proto, že by to byla kniha natřískaná perfektními frázemi a složitostí. Naopak, kniha je tak jednoduchá a prostá až je dobrá.
A Temný spolujezdec na sedadle duše podle mne až takovou vzácností není ;)

A co na závěr? Asi už nic, snad jen, že hvězdička za nápad, 2 za samotného Dextera, a protože půl hvězdy sem dát nejde, tak dávám ještě o jednu navíc za vtipné glosy a naději, že autor bude čím dál tím lepší :)
No a já mám teď chuť na pořádnou koblihu a kafe :)

Vēra Nīkē
13.10.2013 5 z 5

Tahle kniha mě zaujala. Jako první jsem sic viděla seriál a i přes prvotní předsudky (dosud byly pro mne všechny knihy, na jejichž základě se točil seriál příšerné), jsem se začetla a opravdu úžasná kniha, všechno je napsáno velice čtivě a vůbec jsem to zhltla celé najednou. Na závěr mohu jen říci: Lepší než seriál. Mnohokrát.

PavelKrnak
06.10.2013 5 z 5

Celá série je výborná a já jí mohu jenom doporučit. Ke mně se dostal nejdříve seriál, ale já si ho oblíbil, a to díky postavě Dextera, do které jsem se vžil snad jako do žádné jiné. V knihách má Dexter drtivou většinu prostoru a jeho charakter je mnohem propracovanější, proto je mám raději. Celkově jsou oproti seriálu takové "extrémnější" :-)
Děj je sice mnohdy trochu přitažený za vlasy, ale to u takovéhoto žánru snad ani jinak nejde. A vše vtipně dokreslují černě humorné souvětí.

HMatlova
11.09.2013 5 z 5

Knížku jsem četla v originálním jazyce. Ze seriálu jsem něco viděla, ale přesto mě nezklamala.

TessVond
30.08.2013 5 z 5

Skvělé, občas mrazivé počtení.
Konec mne trochu překvapil a zároveň už se těším až si seženu další díl :)

Seriál Dexter opravdu zbožňuji a musím panu Jeff Lindsayi poděkovat za stvoření výjimečné postavy D. Morgana...
A Michael C. Hall je v roli tohoto zajímavého "netvora" neuvěřitelně brilantní...

marlowe
30.08.2013 3 z 5

Rada pro všechny, kdo sledují vynikající (možno nahradit synonymem „skvělou“, „bezkonkurenční“, „výbornou“, „výtečnou“, „skvostnou“) filmovou sérii Dextera: Knížkám se raději vyhněte obloukem! Pro mě osobně byl „Drasticky děsivý Dexter“ jedno velké zklamání. Čekal jsem – tak, jak už to většinou bývá – že kniha ještě PŘEDČÍ, POVÝŠÍ dokonale natočený (a napsaný) seriál, ale opak je pravdou. Velké zklamání – a neustálé přemítání, mám-li se přece jenom pustit do dalšího dílu. Pochybuju totiž, že by mě čekalo nějaké překvapení!

evasamankova
14.08.2013 4 z 5

Seriálového Dextera jsem si oblíbila a zvědavost mě nutila poznat i toho knižního. Je to stejné, je to jiné a pořád je to skvělé. Ač jsem nepočítala, že mě děj nějak překvapí, opak byl pravdou. Konec byl zcela jiný, napínavý a rozhodně mě nutí přečíst si i druhý díl. Knižní Dexter není takový "sympaťák" jako seriálový, je zkrátka skutečnější vrah.
Na knize mě velmi upoutala autorova široká slovní zásoba, jak si s jednotlivými slovy hraje a v neposlední řadě výborný černý humor. Nesmím také nezmínit výborný překlad.

pink_ivy
11.08.2013 4 z 5

“I'm not sure what I am. I just know there's something dark in me. I hide it. I certainly don't talk about it, but it's there always, this Dark Passenger.” Seriál zbožňuju, tak jsem se rozhodla dát šanci i knížkám a musím říct, že jsem opravdu velmi příjemně překvapena. Četlo se to velmi dobře, napsané to bylo vtipně. Jen je v podstatě první série přesně podle knížky, takže pro mě se žádné překvapení nekonalo, proto dávám jen 4*

Adrianam
04.06.2013 4 z 5

Kdybych neviděla seriál, který se mimořádně povedl, asi bych hodnotila výš. Ale i knihu jsem "zhltla" za pár hodin, výborná - až na ten překombinovaný závěr. Určitě mám chuť si přečíst další.

King
24.04.2013

Z knížky jsem byl naprosto nadšený. Vybrat si jako hlavního hrdiny sériového vraha? Naprosto dokonalý nápad. Dexter Morgan je odteď moje nejoblíbenější postava. Knižní i seriálová. Nejlepší byl ten konec, když LaGuertová vtrhla do toho domu zrovna ve chvíli, kdy Brian přesvědčoval Dextera, aby zabil Deb. Tady Lindsay dokonale vystihl poškozenou duši sériového vraha. Naprosto dokonalé.
Je obrovská škoda, že jsem seriál poznal dřív. Kdybych věděl o existenci těchto knížek, neváhal bych a okamžitě po nic skočil. A to doslova. Teď o samotném seriálu. Mr. Michael C. Hall Dextera zahrál naprosto dokonale. Ten jeho hlas (v originále) zbožňuju. Obdivuji ho. Zahrát totiž vraha není žádný med. Tady pan Hall předvedl svůj herecký talent. Takže jedním slovem. PANE JEFFE A PANE MICHAELI, POKLONU VÁM. JEN JDĚTE POŘÁD NA HORU. JEŠTĚ, PANE LINDSAYI, POKRAČUJTE DÁL V MORBIDNÍCH VTIPECH.

Tom Riddle
27.02.2013 2 z 5

Po všech stránkách podprůměr. To jediné, co Jeff Lindsay v knižním Dexterovi přináší, je nápad. Masový vrah jako (anti)hrdina knížky, kterému čtenář fandí. Proč? Protože zabíjí vrahy. Onen kontroverzní nápad je jediná skutečně silná stránka knížky, problém je, že autor s nápadem neumí pracovat, neumí vytvořit konzistentní postavy a řešení zápletek je prakticky nahodilé, z lidského hlediska nereálné a z větší části nedává smysl. Nějakým zázračným způsobem se Showtimu podařilo z Lindsayho nápadu nechat jenom kostru a díky překopání všeho ostatního stvořili skvělý seriál. Podívejte se radši na něj a neztrácejte čas u tohohle předraženého a špatně napsaného braku.

Taja2013
15.02.2013 3 z 5

Dexter je pro mě jeden z nejlepších seriálů současnosti. Proto jsem s chutí sáhl po této knize, ale nebylo to jaksi ono. Ale velké díky autorovi za stvoření postavy Dextera Morgana.

Ellkarka
02.02.2013 2 z 5

Seriál Dexter asi každý zná. Já ho zbožňuji a když jsem zjistila, že jsou napsány i knihy mile mě to překvapilo. Ale jak už znám seriál nazpaměť knížka pro mě nebyla překvapením.. táhla se se mnou pár měsíců a já pořád na něco čekala, na to pravidlo kniha lepší než film. Bohužel jsem se ničeho nedočkala. Dočetla jsem ji jen z donucení ať ji mám za sebou. Pro ty co Dextra neviděli na obrazovce si myslím, že kniha bude dobrá knížka.

sigela
27.01.2013 2 z 5

Ani jsem to nedočetla ,autor zřejmě usoudil ,že budeli házat jeden vyšinutej vrah po druhým na dálnici uřezanou lidskou hlavu a rozřezávat pilou lidi za živa ,že má o úspěch postaráno no v mém případě tomu tak není dávám dvě hvězy za trošku toho humoru

Okřídlená li
07.08.2012 5 z 5

Dexter - dojemný a ničemný ničitel iluzí. Vlk v rouše beránka, neznalý znalec, monstrum s tváří člověka. Jednomu je ho skoro líto, jindy závidí, jak nemusí nic cítit. Kniha sama o sobě je krásnou symfonií slov, baletem písmenek a hlasitým projevem myšlenek. Jen ne každému může vyhovovat provedení, zvláště potom, co jste viděli seriál. Osobně jsem postrádala klasický spád děje; v Dextrově podání i nejodpornější vražda vypadá jako kdybyste zpívali novorozeněti ukolébavku. Ale to neubírá nic na její kvalitě. Není to jen další řadová detektivka, kterou pro změnu píše sériový vrah.

Císařovna
01.08.2012 5 z 5

Dexter je skvělá kniha, úplně mě nadchla! Bohužel jsem první viděla seriál, který se od knihy trochu liší. Nedokážu porovnat, jestli je lepší knižní nebo seriálové zpracování, ale oboje miluji. :-)

harumi
23.07.2012 5 z 5

Pitomost je srovnávat seriál a knihu. V seriálu vidíte to, co tvůrci chtějí, abyste viděli a v knize máte fantazii, čas na přemýšlení. Já tento díl zhltla opravdu v krátkém čase. Miluju knižního Dextera - seriálový je skvělý, ale moje představa o Dexterovi dostala nový směr a to jen díky knize. Je sice pravda, že jsem také jako první viděla seriál a jsem jím mírně ovlivněná, a proto jsou nějaké pasáže nudné, protože je znám ze seriálu. Kniha a první série se velmi podobají. Konec je ale úplně odlišný! Další série prý nejsou s knihami tolik podobné. Tím lépe. Dexter je skvělý sériový vrah a věřím, že u něj zůstanu až do posledního dílu. Musím hodnotit jako špičkové. Jeff Dextera popisuje a vykresluje opravdu věrohodně a vražedně :))

evafort
24.06.2012

přidávám se k většině názorů, seriál jsem viděla dříve a kniha mě zklamala, seriál je mnohem lepší..

Wea
22.03.2012 4 z 5

Seriál jsem neviděla,tudíž nemůžu porovnat s knihou,přesto musím upřímně říct,že tato kniha mě nenadchla.Při čtení jsem něco postrádala,ten pocit,že knihu nesmím ani na okamžik odložit..ne že by mě přímo nudila,to ne!Jen si myslím,že tam něco chybí,proto dávám čtyři hvězdy:-).Každopádně si určitě přečtu další díl a pak uvidím:-)

zfilmováno sérioví vrazi černý humor Florida zfilmováno – TV seriál

Jeff Lindsay (p)