Drasticky děsivý Dexter

Drasticky děsivý Dexter https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/103364/bmid_dexter-drasticky-desivy-dexter-fZM-103364.jpg 4 581 110

Dexter série

Dexter Morgan není právě typ člověka, kterého byste si přivedli domů a představili ho své matce. I když je zábavný a má nádherně ironický smysl pro humor, jedna z jeho charakterových vad (má vražedné sklony) může působit dost odrazujícím dojmem. Ale v jádru je Dexter dokonalým gentlemanem a skutečnou oporou své sestře Deb, miamské policistce, a zajímá se jen o odklízení lidí, kteří si jeho zvláštní návštěvu skutečně zaslouží. Dex je dost pohledný, ale naprosto nevšímavý (upřímně, i trochu zmatený) k zájmu, který o něj projevují ženy. Přes skutečnost, že nemůže vystát pohled na krev, pracuje na oddělení miamské policie jako specialista na analýzu krevních vzorků; tato práce mu umožňuje sledovat zprávy o nejnovějších zločinech a mít oči otevřené k vyhlížení své nové oběti. Dexterův dokonale uspořádaný život je náhle narušen, když se v Miami objeví druhý, mnohem nápadnější sériový vrah. Dexe fascinuje, dokonce i přivádí k nadšení, že tento druhý vrah má styl připomínající jeho vlastní. Přesto se nemůže zbavit pocitu, že tento tajemný nový příchozí se nejen pohybuje na jeho území, ale obrací se přímo k němu. Tento nový vrah totiž nejen kopíruje Dextera – ale jako by ho vyzýval: „Pojď si se mnou hrát.“ Dexter si svůj tajný dvojí život vytvořil pro osamělou existenci… ale i roztomilého netvora může zaujmout výhled na nalezení přítele. Představujeme jednoho z nejduchaplnějších a nejoriginálnějších vypravěčů za poslední léta, Jeffa Lindsaye a jeho Drasticky děsivého Dextera. Jde o svěží, překvapivý a brilantně napsaný román, který si jistě získá širokou čtenářskou obec. Dexter Morgan je specialistou na analýzu krevních vzorků u miamské policie. Mezi kolegy je oblíbený a má mimořádnou intuici na sériové vrahy. Není divu; Dexter ukrývá tajemství: za měsíčných nocí nad ním vládu přebírá Temný společník a stává se sám sériovým vrahem, netvorem postrádajícím city, který sadisticky likviduje své oběti – jiné vrahy, na které je zákon krátký. Vše šlo dobře a ani Dexova nevlastní sestra Debora, rovněž policistka, nic netušila, když se náhle v Miami objevil sériový vrah, jehož styl je totožný s Dexterovým. Spojitostí je stále víc, až Dexter začne pochybovat sám o sobě, nepáchá snad brutální vraždy skutečně on a neposílá pak sám sobě vzkazy? Jak si má vysvětlit předjímající vize a sny? A když zmizí i Debora, zatímco on měl okno, pokusí se ji zachránit před… kým vlastně, před maniakem, či sám před sebou? Šokující závěr jen korunuje toto strhující dílo napsané jedinečným stylem, plné temnoty, ale i černého humoru. Má veškeré předpoklady stát se kultovní literaturou (jak k tomu došlo v USA) a Dexter již teď stojí po boku Hannibala Lectera. Již je to mnoho let, kdy se naposledy objevil na trhu tak originální thriller, jako je tento Lindsayův, který uchopil omšelý subžánr – román o sériovém vrahovi – a přetvořil ho takovýmto svěžím způsobem. Již Lindsayovo východisko stojí za to: vypravěč příběhu, Dexter Morgan, je specialista miamské policie na analýzu krevních vzorků a současně i sériový vrah… Co ovšem vzbuzuje u tohoto románu největší nadšení, je jeho styl – humorný, sebeironizující, inteligentní a místy i lyrický; jedná se o morbidní zábavnou jízdu…... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , BB art

Darkly Dreaming Dexter , 2004

efka.saf
22.02.2018 4 z 5

Velmi dobře znám seriál Dexter a především první sérii považuji za nejlepší (aspoň já ji mám nejraději). Vůbec jsem ale netušila, že seriál vznikl podle knižní předlohy, takže rozhodování netrvalo dlouho a musela jsem knihu mít. A přesto, že kniha rozhodně patří k tomu lepšímu, tentokrát ve světle dokonale propracovaného seriálu mi kniha přijde z obou počinů ta slabší.

Příběh letí skutečně svižně, souhlasím s Lanou33, že děj není nikde zbytečně natahován a poměrně rychle sviští dál kupředu až ke zdárnému konci. Když jsem knihu četla, byla jsem velmi mile překvapená tím, že se tvůrci seriálu drželi striktně knižní předlohy, ale řekla bych tak do poloviny. Od poloviny se příběh větví trošku jiným směrem a ani závěr není totožný. To by mi ale nevadilo, proč ne? Ale měla jsem pocit, že tvůrci seriálu tím, že jej natáhli na 10 dílů, měli mnohem víc prostoru propracovat jednotlivé postavy. V knize byl skvěle vykreslen právě Dexter i Deb, do určité míry i LaGuertová, ale ostatní postavy už tolik prostoru neměly. Ale vše má své pro a proti. Věnovat víc prostoru ostatním postavám by znamenalo mít v knize najednou aspoň 450 stran a těžko říct, jak moc by to bylo žádoucí.

Celkově se mi tedy kniha opravdu líbila, jedná se o výborný a originální nápad, kterého si filmaři všimli právem a výsledkem je skvělý seriál, který podle mě knihu mírně předčil. Proto plné hodnocení dát nemůžu, ale 4* si rozhodně zaslouží.

Lana33
15.01.2018

Kniha, která mě od začátku chytla. Velmi dobře napsané, nic se tam sáhodlouze a zbytečně nepopisuje jen proto, aby to dalo 1000 stran. Děj příjemně frčí, má to spád, jedním slovem super.

Martiiiik
08.01.2018 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila :-) Byla jsem velmi překvapená, jak moc se tvůrci seriálu drželi knižní předlohy. Člověk se občas zasmál, ale na druhou stranu je děsivé, že existují lidé jako je Dexter, v reálném světě.. :-) Mohu jen doporučit tomu, kdo se chce trochu smát a trochu bát :-)

Etelea
09.08.2017 5 z 5

Pro mě jednoznačně příjemné překvapení. Dexík se mi líbil, jeho myšlenkové pochody prošpikované ironickými poznámkami a černým humorem mě držely u knížky každou volnou chvilku. Seriálu se pro příště nebudu vyhýbat:-)

Snow-White
12.07.2017 3 z 5

Jednoduchá oddechová četba. Některé pasáže mi přišli nevysvětlené a ne úplně dotažené. I závěr mi přišel dost ukvapený. Knihu ale pozvedají vydařené Dexterovy ironické poznámky a myšlenkové pochody. Na letní dovolenou příjemné (a mrazivé) počtení.

Veronika33
22.06.2017 4 z 5

Príbeh bol pútavý, miestami nechutný (hlavne začiatok) miestami vtipný (myšlienkové pochody Dextera). V podstate celkom príjemné čítanie, ale niečo tomu chýbalo, možno trošku obsiahlejší dej by som privítala, zdal sa mi trochu unáhlený. Uvidíme čo prinesú ďalšie diely.

BlackRaq
11.06.2017 5 z 5

Kniha dost pobavila, i když jsem začala tušit kdo je vrah už po tom, co se něco stalo s kamerou (nechci spoilovat). Ale to je jen můj problém :D Dexter, z jehož pohledu je kniha napsaná je velice chytrý sociopat bez emocí, který vás bude bavit svými poznámkami prakticky celou knihu. Podle mě se kniha čte prakticky sama, děj nenudí a postavy mají velmi zajímavé charaktery.
Nebudu se tady pitvat v tom, jestli je lepší seriál, nebo kniha, protože seriál se s předlohou nakonec začne rozcházet. Dokud tak nečiní si myslím, že i filmové zpracování je kupodivu dobré (ve srovnání s knihou). Akorát ze začátku seriálu tam pro mne bylo několik nejasností se kterými si tvůrci nelámali hlavu, kdežto kniha to v klidu vše vysvětlila.

raffi
24.05.2017 4 z 5

Kým som si neprečítala, že podľa knihy vznikol nejaký seriál, tak som o tom ani nevedela. Takže nemám porovnanie (a ani ho nepotrebujem) s televíznym Dexterom, ale tento sa mi páčil. Vnímanie sveta očami vraha, naviac takého inteligentného sociopata, prešpikované čiernym humorom a poriadnou dávkou sarkazmu je zaujímavé a dokonca aj zábavné.

Eulenleiterin
11.02.2017 5 z 5

Brilantní černý humor, sarkasmus a sympatický motiv, který byl možná trochu nedotažený. Myslím, že by se kniha mohla trochu více věnovat myšlenkám milého Dexíka, než nudným policejním formalitám, které byly vedlejší. Naopak některé pasáže, které v sobě skrývaly největší potenciál, byly až moc stručné. Rozhodně skvělá myšlenka subjektivně zabarveného příběhu kladného sériového vraha, který se potýká nejen s tajemným vrahem, ale především sám se sebou. Zajímavá kniha, mnou hltaná až do nečekaného konce. :)

danny_21
15.11.2016 4 z 5

Moc jsem se těšil, až se dostanu ke knižnímu, původnímu námětu mého jednoho z nejoblíbenějších seriálů o podivínském psychopatovi Dexterovi a musím říct, že pan Lindsay nezklamal. Je to čtivé, stále se něco děje v přijatelné délce naporcovaných kapitolách, ale hlavně neobvyklý námět úchylného, krapet sadistického člena Miamské policejní jednotky společně s velkou dávkou sarkasmu dělají z Dextera hodně zajímavou záležitost. Velká porce ze základní osy seriálového příběhu už byla přednesena v úvodní knize, jsem napnutý, co bude s panem Morganem dál - 85 %

Raven11
01.11.2016 4 z 5

První díl Dexíka mě pobavil, většinou je to kniha, kdo vede na plné čáře oproti televizní předloze, ale v tomto případě si seriál stojí velice dobře. Co mi vyhovuje víc se asi rozhodnu po přečtení více dílu, na které se vážně těším. Trochu doufám, že děj bude více odlišený od seriálu a Dexter mě překvapí mnohostraností svého neobvyklého koníčka :)

alpok
06.10.2016 4 z 5

Seriál jsem si pustila až po přečtení prvních třech dexterovských knih. Musím napsat, že knihy mě bavily víc.

MikeDV3
11.08.2016 4 z 5

Seriál Dexter jsem zbožňoval a když jsem se dozvěděl, že existují i knihy, prostě jsem si je musel přečíst. Kniha je ve srovnání se seriálem podle mě míň propracovaná, ale pořád zvládá s přehledem ukojit moji dexterovskou závislost. :-)

E.Hyde
19.07.2016 5 z 5

Nedávno se mi zdálo, jak se přátelíčkuju s podobným individuem jako je Dexter (doufám, že moje pokřivené sny nevypovídají nic špatného o stavu mé mysli). A jelikož jsem seriál viděla a moc se mi líbil, napadlo mne, že si přečtu i knihu (přiznávám se trapně, že jsem o knižní předloze seriálu až do onoho snu nevěděla).

A byla jsem nadšená. Kdekdo tu píše, jak je lepší seriál a nebo že naopak kniha. Mě se líbilo obojí stejně, a kniha mi dala naprosto to, co jsem od ní očekávala. Není to žádná tlustá kecama nechutně přeplácaná bichle, ale svěží odsejpající příběh naporcovaný v dobře stravitelných kapitolách. Postava Dextra mi přišla úchvatně úchylná a vůbec mi nevadilo jeho libování si v zabíjení (tak to bylo sakra přece i v seriálu, lidi, ne??!). Kdo by ve skutečnosti krájel sériové vrahy jen tak pro naplnění spravedlnosti, a při tom byl v kokosu zcela v pořádku?

Krom toho - sarkasmus, trocha sadismu, napínavý děj, charakterově nápadité postavy, zajímavá a originální metaforická přirovnání - nemohu jinak než 5/5... a už krájím druhý díl.

jisimi
03.06.2016

V tomto případě dávám pět hvězdiček seriálu. Jeho tvůrci si skvěle poradili s rozpolcenou postavou Dextera Morgana. Donutili nás Dextera milovat, navzdory tomu, že je to psychopat a vrah. Všichni mu držíme palce, aby nikdy nebyl dopaden. Autorovi děkuji za fenomenální námět.

jane4352
21.04.2016 2 z 5

Ke knihám o Dexterovi jsem se dostala přes seriál, který mě nadchnul a chtěla jsem poznat originál. Pořídila jsem si rovnou 5 prvních knih v sérii, ale už po první knížce (která je dějově dost podobná seriálové první sérii) mi bylo jasné, že tohle můj šálek čaje nebude. Knižní Dexter rozhodně není ten seriálový sympoš, který postupně prochází proměnou v "normálního" člověka, tohle je prostě čistokrevnej psychopat, který se vyžívá v mučení svých obětí. V některých případech stačí třeba jen naznačit, ne rozpitvávat dopodrobna, jakýma nechutnýma způsobama se dá člověku ubližovat. No a další knihy mě v tom jen hlouběji utvrzovaly, takže za mě knižní podoba opravdu nee, číst se to dá, napínavý to je, ale tak nějak mi to přijde nestravitelný, zlatej seriálovej Dexík :-)

scheril
19.03.2016

Docela nudný, seriál mě bavil mnohem víc.

Lucynka
05.01.2016 5 z 5

Kniha se mi velice líbila, i když na začátku byl autorův styl psaní velice matoucí. Přesto byl děj velice napínavý a čtivý. Kniha se četla úplně sama. Akurát s koncem knihy jsem měla trochu problémy, konec byl totiž trochu zmatený, ale i tak to bylo krásné počtení

Phorbo
17.12.2015 4 z 5

Linday mě hodně překvapil. Jelikož jsem nejdřív viděl seriál a teprve až teď, kdy je 7 řad venku, se dostávám ke knize, tak je to příjemná změna. Zaujal mě styl psaní, kterým Lindsay píše (nebo to je možná překladem, kdo ví). Je to chytlavé, rychlé a není tam toho moc navíc, byť by být mohlo. Akorát mě to kazí konec. Od chvíle, kdy se Dexter setka s LaGuertou v přístavu je to opruz. Kor jak potká Briana. Závěr mě popravdě naštval, ale předpokládám, že to bude na pokračování a jen tak to nebude končit... tak Dexi směle do toho!

Dinosaur
16.11.2015 5 z 5

(☆10/10) "V půl páté ráno byl kněz již uklizený. Cítil jsem se mnohem lépe. Vždy se pak cítím lépe. Zabíjení mi zvedá náladu. Uvolňuje ze mě temné touhy drahouška Dextera. Je to sladká úleva, nutné vypuštění páry ze všech těch malých tlakových záklopek tam uvnitř. Má práce mě těší, a jestli vás to rozrušuje, je mi líto. Opravdu velice líto. Ale tak to prostě je. Pochopitelně nejde jen o ledajaké zabíjení. Musí být provedeno správným způsobem, ve správný čas a se správným partnerem – je to značně komplikované, ale naprosto nezbytné."

K Dexterovi jsem se dostal už před nějakým tím rokem skrz seriál a díky zdejším komentům se trochu bál, že si díky tomu na toho knižního nezvyknu. Naštěstí zbytečně. Vůbec mi nevadí, že je knižní Dexter trochu jiný a na konci se se seriálem rozchází. Díky tomu pro mě poslední stránky byly pěkně napínavé a říkal si: "Tohle ale doufám dopadne stejně jako v seriálu, že? Že? Přece to neudělá? Nebo snad jo?" Dokonce mě jistý rozdíl mezi těmito verzemi i potěšil a jsem zvědavý, jestli to bude v následujících knihách ještě nějak využito (doufám, že ano). Kniha odsýpala nejen díky nepříliš velkému počtu stran a Dextera a jeho myšlenky si prostě nešlo nezamilovat. Jestli to takhle půjde dál, tak to bude rozhodně jedna z mých nejoblíbenějších sérií, i když (jak už tu také padlo) Dexterevo pátrání zde bylo založeno spíš na jeho až podezřele dobré intuici, snech či pocitech než na skutečném vyšetřování. A taky do budoucna doufám, že knihy budou zakončeny lépe než seriál, který sice miluju, ale ten konec mi ani trochu nesedl... (9. 6. 2015)

zfilmováno sérioví vrazi černý humor Florida zfilmováno – TV seriál

Jeff Lindsay (p)