Devět princů Amberu

Devět princů Amberu https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48798/bmid_devet-princu-amberu-9f9-48798.jpg 4 475 79

Amber – jediný, opravdu skutečný svět. Všechny ostatní jsou jen stíny. Nekonečný je svět Amberu vrhajícího stíny, jejichž velkolepé odlesky vytvářejí všechny ostatní světy, včetně toho, v kterém žijeme. Nekonečný jako velkolepá tajemství, před kterými se nám , smrtelníkům, tají dech. Čím však je ve skutečnosti? Z jakých rozmarů byl stvořen? Jak obrovská musí být síla, hrající si s mocnými světy jako se zrnky písku? Otevírá se před vámi první z deseti kronik psané vládci nejmocnější říše vesmírů. Kronik plných fantazie a toho nejlepšího vypravěčského umění jakým se žánr fantasy může pochlubit. Od prvního okamžiku budete sledovat osudy rozvětvené královské rodiny, kde každý bojuje s každým. Uzavírají se prchavá spojenectví a prchavá nepřátelství. Každý ze členů rodiny vládne silami kouzel, magie a… nesmrtelností. První knihu otvírá Corwin, nadčlověk se ztrátou paměti, který se probouzí na nemocničním lůžku po těžké autonehodě. Netuší nic o svých příbuzných lačnících po věčném trůnu, ani o cestě, na jejímž počátku se právě ocitl. Nevzpomíná si na Logrus ani na jeho protipól Vzor. Navíc postrádá svůj balíček Trumfů, který by mu mohl pomoci překonat pasti nastražené neznámými silami. Udržován pod vlivem narkotik zůstává sám, a někde hluboko uvnitř něho čekají na probuzení nadlidské schopnosti.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Classic

Nine Princes of Amber , 1970

Fifineek
05.12.2020 4 z 5

„Dozvím se, co potřebuju, vezmu si, co chci, budu pamatovat na ty, kdo mi pomohli, a ostatní zničím.“

Co když se probudíte v nemocnici, nevzpomínáte si, co se vám stalo, natož kdo vlastně jste? Jediné co se vám vybavuje je slovo Amber, ale co nebo kdo ten Amber vlastně je? Později to ale zjistíte. Amber je jediný pravý svět. A vy jste jeden z jeho princů.

Knihu mi před lety kdosi doporučil a od té doby jsem ji měl v seznamu přání. Nedávno jsem si ji tedy pořídil a neočekával jsem od ní teda nic extra i přes její hodnocení na internetu. Začátek se mi dost líbil, ale potom jsem se ke čtení musel nutit. Od poloviny se začala objevovat akce, intriky a plánování a v tomto duchu se kniha nesla až do konce. Postavy byly sympatické a bylo jich tak akorát, svět byl zajímavý a některé hlášky jsem si zamiloval! Rozhodně mám v plánu si dokoupit další díly a v sérii pokračovat!

gambinka87
15.05.2020 3 z 5

ke knize jsem se dostala díky souboru povídek různých autorů (Divoké karty), a protože právě Zelaznyho povídka se mi líbila nejvíce, koupila jsem si první díl Amberu. Hned se vrhnu na dvojku, protože mě rozhodně zajímá, jak se příběh vyvine dál. Přestože ze začátku je děj celkem zmatený, stejně jako je sám Corwin, člověk poznává spoustu jmen, tak postupně se otevírá kouzelný svět Amberu. Kniha má spád, někdy možná až moc rychlý, dovedla bych si představit číst o bitvách a zápletkách i déle. Uvidím, co přinesou další díly a těším se :-)

Kočičáci
04.05.2020 4 z 5

Tímto úvodním dílem vstupujeme do dokonalého a tajemného světa Amberu. Vypadá to na pěkný propletenec - spousta princů, bratrů, sester, kouzel, příšer a stínových světů - a já se nemůžu dočkat, až je všechny poznám blíže. Corwin je už teď mým oblíbencem, no a Erika samosebou nesnáším :-D

hardrock
18.04.2020 2 z 5

Kniha pripadala ako pracovná verzia, nie finálne dielo. Fantasy mám rád, ale toto ma za srdce nechytilo. Chcel som dat 1*, ale posledné 2 kapitoly to vytiahli na **. Veľmi zvažujem, či otvorím aj druhý diel...

Mates84
26.02.2020 4 z 5

nebyt tolika kladnych recenzi tak bych knihu po par strankach odlozila.Kniha nebyla spatna,urcite jdu na druhy dil.Ale jak uz tu nekdo psal trochu mi vadil styl jazyka hlavnich postav.Uplne me to tam nesedlo.Bylo to jako by vzal nekdo postavu z detektivky z 80 let a dal ji do fantasy .Rozhodovala sem se mezi 3-4hvezdickama .idealne bych dala 3,5.

RyonMathrin
20.02.2020 4 z 5

Dostal jsem se k další legendě fantastiky, alespoň podle recenzí a komentářů. Je to skutečně skvělá záležitost, psaná perfektním stylem. Nesedly mi některé drobnosti ohledně světa Amberu, ale to jsou detaily. Postupné odhalování minulosti po ztrátě paměti není výjimečná zápletka, to je sice pravda, na druhou stranu právě díky tomu napětí "o co tady vlastně xakru jde?!" byla četba velice napínavá. Obdivoval jsem Corwyna, jak dlouho dokázal předstírat, že se nic neděje (že si vše normálně pamatuje). A užíval jsem si jeho glosy, kdy dokázal rozhovor obrátit tak, aby vyzněl v jeho prospěch nebo alespoň získal nad tím druhým navrch. Zejména u hostiny s Erikem, kdy mu měl připít jako novému králi: "Na Erika, posledního chudáka u mého stolu." To je prostě bomba.
Postupně se chystám na celý cyklus Amberu a tuto knihu mohu zejména příznivcům fantastiky v klidu doporučit.
(jo, a taky mi byl Corwin blízký svými osobními barvami - černou a stříbrnou :-))

Layyen
19.01.2020 5 z 5

Fantasy běžně moc nečtu, udělal jsem výjimku, a byl jsem překvapen. Děj vtáhne, a konec překvapí.

orson
13.12.2019 3 z 5

Chtěl jsem si doplnit své fantasy vzdělání - o tomhle se říká, že to je klasika... no popravdě, nějak moc mě to nepřesvědčilo. První půlku jsem moc nechápal o co jde (stejně jako hlavní hrdina) a v druhé to nebylo o moc lepší, ale dám tomu ještě šanci v druhém dílu.

Ahmose
10.11.2019 4 z 5

Toto je hodnotenie za celý Corwinov cyklus, teda prvých päť kníh, nie len túto knihu !
Kroniky Amberu sú opisované ako "najfarebnejšia, najexotickejšia a najnezabudnuteľnejšia sága" a ja si dovolím pridať ešte "najoriginálnejšia a najzložitejšia."
Svet Amberu alebo presnejšie svety Amberu sú vytvorené bravúrne, muselo to stáť kopu hodín premýšľania, kretivity a energie. Sú to svety, kde nič nefunguje tak ako sme zvyknutý, neplatí tam fyzika ani biológia, čas plynie inak, slnko výchazda na západe, život je smrť a hore je dole. Skutočný zážitok !
Po stránke postáv to už, ale až taká sláva nie je. V prvých 3 knihách vám nebude ani trochu jasná motivácia, prečo dané postavy konajú tak ako konajú ani na čej sú strane. Čo by nevadilo, ale ako sa hovorí "menej je niekedy viac" pretože tu som sa už v tých vztahoch, kto , s kým, kedy a ako človek začne strácať. Človek očakáva nejaký výraznejší zvrat, konflikt, epickú bitku, milostný románik či vraždu, niečo čo zrazu zamieša karty, prekvapí a vyrazí vam dych, žiaľ ničoho z toho sa poriadne nedočká. Premýšľaľ som či sérií udeliť 3 alebo 4 hviezdičky. Za tú originalitu som sa rozhodol pre 4. Určite odporúčam prečítať aspoň túto prvú knihu ságy, zažiť to prostredie to stojí za to.

michal3736
10.10.2019 3 z 5

Na to, že kniha byla napsána skoro před 50 lety, tak klobouk dolů. Nízké hodnocení, protože si nejsem jistý co si o knize myslím. Příběh se čte velmi dobře, rychle. Přesto autor stále dokola opakuje určité sekvence. Dám tomu ještě jeden díl a uvidíme... :)

Zlord Antiježíš
25.07.2019 3 z 5

Nevím, jestli budeme s Rogerem Zelaznym úplně kamarádi. Má skvělé nápady, ale je možné že jeho styl mi nesedí. Pán světla mě skoro až nudil, ač nápad dobrý, ale stejně mě to moc nebavilo. Teď jsem se vrhl na "ten slavný Amber" a příjemné je, že jsem se nenudil ani chvilku. Ale ten styl a stálý pocit nevyužitého potenciálu. Proč ta ztráta paměti a zprvu postupné odkrývání pravdy, když pak autor potřebuje posun v ději a tak luskne prsty a je to pryč? Podobných okamžiků je více.
Přemýšlím, zda se pouštět do dalšího dílu, když mě vlastně zajímá, co bude dál, ale zároveň mi nesedí styl kdy sledujeme hlavního hrdinu od začátku do konce v jedné linii, od události k události, z bodu A do bodu B. Tohle beru u Eragona, nebo Harryho Pottera, ale Amber asi není cílen úplně na děti, tak by děj zasloužil trochu členitosti.
Možná jsem očekával příliš, zklamání tu je...a rozhodně za to nemůže zápletka.

Tesssay
17.06.2019 2 z 5

Knihu jsem precetla, libila se mi... i kdyz ze zacatku jsem byla zmatena stejne, jako hlavni hrdina. Nicmene nevim, jestli mam chut se poustet i do dalsich dilu.

Shashlick
11.04.2019 1 z 5

Amber (ani Jantar) mě moc nezaujal, děj mi přišel zdlouhavý a komentáře hlavního hrdiny otravné. Do pokračování ságy už se nepustím.

***SPOILER ALERT***
Málo využitá mi přišla i počáteční premisa s naší Zemí a ztrátou paměti. Zemi hrdina opustí tak po čtvrtině knihy a paměť se mu vrátí po polovině. A ani jedno v podstatě není nijak náročným úkolem, prostě se to stane.

GIF242
05.02.2019 5 z 5

Už ani nevím kdy jsem poprvé propadl mezi světy a začal hledat svůj Amber. Celou sérii jsem četl několikrát a i když některé díly jsou slabší, tak jako celek hodnotím 10/10.

Dyaebl
05.02.2019 2 z 5

Hlavní důvod, proč jsem se rozhodl sáhnout po Amberu, je zároveň snad jediným skutečným kladem knihy. Jediný skutečný svět Amberu. Vše ostatní jsou jen stíny...
Unikátní a skvělý motiv s obrovským potenciálem, který ale zůstává nevyužit.

První zápor vidím v mém subjektivním názoru, že kombinace fantasy s moderním světem prostě není dobrá a tady mě to chvílemi dost drásalo nervy. S tímto je spjat i jazyk, kterým je psána celá kniha a s tím spojen styl, jakým mluví postavy. Novodobý jazyk plný moderních výrazů a nadávek je něco, co na fantasy skutečně nemusím.

Navzdory těmto důvodům bych stále knihu hodnotil kladně, neboť je plná akce a má velmi málo momentů, kdy by si člověk vydechl. Žel je i toto záporná vlastnost knihy, protože v ní není žádný náznak psychologie postav či snad nějakého vývinu nebo alespoň motivů, proč jednají jak jednají. A hlavní hrdina Corwin, jakožto typický archetyp drsňáka, k dobru také nepřidává.

Nejedná se o špatnou knihu a už vůbec ne o špatný svět, ale i přes na první pohled zajímavé intriky a machinace jednotlivých postav, se jedná o slabou záležitost na poli fantasy.

Třeba další díly vyplní nedostatky, které zde nacházím. Jednou se do světa Amberu vrátím.

VesmirnaOndatra
29.01.2019 3 z 5

Amber - mýtická zem, kde skutočnosť je len tieňom snov, zem, kde neplatia fyzikálne zákony, kde nefunguje strelný prach a kde v drogérke nezoženiete kondómy, takže Corwin má 14 a viac súrodencov, z ktorých tí zlí sa ho snažia zabiť, tí dobrí tiež a ja sa im zas až tak nečudujem.

Kakiko
23.01.2019 1 z 5

Kniha bohužel patří k těm, které alespoň mě nemají čím zaujmout. Postavám jsem se nemohla dostat pod kůži, hlavní hrdina, který celý příběh vypráví, je nudný a bez charakteru. Nijak jsem s ním nesoucítila a jeho osud mě tudíž ani moc nezajímal. Příběh je také dost slabý, o co tam vlastně jde? Jeden trůn a spousta těch, kteří na něj chtějí usednout. Příběh skáče od jedné intriky k druhé, z jednoho souboje do druhého. Motivace postav? Neuvěřitelná, pomalu žádná. Autorův styl velmi nezáživný.
Měla jsem velká očekávání a ta se bohužel nenaplnila a kniha mě zklamala.

pavel.2
18.01.2019 5 z 5

Právě jen tahle první kniha ze série Devět princů Amberu mě donutila přečíst si i ostatní (z těch jsem byl ale zklamaný). Je ale vidět, že Zelazny umí psát velmi poutavě a jeho Země je velmi zajímavým místem.

Mosi-oa-Tunya
16.12.2018 5 z 5

Celou sérii jsem četl několikrát. Je to skvělé čtení. Určitě nejlepší dílo autora.

tlllk
12.12.2018 4 z 5

slušný rozbeh, celkom originálna zápletka aj postavy tak som zvedavý ako sa to vyvinie. Ako audiokniha to bolo celkom fajn. Ta myšlienka "kresliča reality" sa objavila aj v Temnej veži, náhoda ....

americká literatura fantasy

Roger Zelazny