Devět dní

Devět dní https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/358751/bmid_devet-dni-KDs-358751.jpg 4 299 94

Devět dní série

Věřit a nepochybovat. Lee Parker věří, Sera Trantorová věří – pouze každý něčemu jinému. Vleklé války nejen že měly fatální dopad na tvář přírody, ale rozdělily lidstvo na dva nesmiřitelné tábory. Životním krédem kněžích je askeze. Hlavními hodnotami jsou čistota, zbožnost a také absence citu. Proti této nesmyslné víře stojí Povstalci, kteří bojují za návrat původního světa. A jejich přesvědčení je neméně houževnaté, jak brzy na vlastní kůži pocítí Parker, nejlepší voják z elitní jednotky Jestřábů a vykonavatel kněžské vůle, který má jasný úkol: přivést do Citadely Povstalkyni Seru živou. Ovšem ani Seřiny pevně vštěpované morální zásady nezůstanou ušetřeny tvrdé zkoušky. Brzy však oba shledají, že uprostřed nezmapované divočiny budou muset čelit novému nebezpečí – záhadnému atmosférickému jevu známému jako Růžová bouře, z jejíchž purpurových blesků dosud nevyšel nikdo živý. Budou Sera s Leem první a budou to ještě vůbec oni? Otočil se snad svět naruby, nebo byl takový i předtím? Dva úhly pohledu, dvě přesvědčení. A pravda ukrytá někde úplně jinde.... celý text

Vercutka
01.12.2019 5 z 5

Moc pěkně napsané. Příběh super. Závěr mi přišel takový přitažený za vlasy, ale celkově výborné čtení, spíše tedy pro holky. Na druhý díl se těším.

Fifineek
30.11.2019 4 z 5

Děj se odehrává ve světě tak jak ho neznáme, na jedné straně stojí hlavní město Sabrie – Citadela a na druhé Povstalci. Zatímco Citadela je pod nadvládou kněžích, kteří prosazují jako hlavní hodnoty lidu čistotu, zbožnost a absenci citu a mají k dispozici širokou škálu moderních technologií společně s obrovskou armádou a elitní jednotkou Jestřábů, ke které patří hlavní hrdina Lee Parker. Tak na druhé straně proti této nesmyslné víře stojí Povstalci, včetně hlavní hrdinky Sery Trantorové, kteří žijí za hranicí protolesa, chovají zvířata a zpívají a poslouchají písničky. Bohužel Povstalci nedisponují takovými technologiemi a medikamenty jako Citadela, proto se často vydávají na obohacující výpravy do měst, spadajících pod nadvládu Citadely, které ne vždy dopadají podle jejich plánů...
Devět dní vás vtáhne do děje hned na začátku a pustí až na konci. Zprvu mi v knize chybělo více akce, která se naštěstí dostavila v posledních pár kapitolách a vše mi vynahradila! Na začátku je i mapka Sabrie, díky které se můžeme lépe orientovat mezi městy. Jediné co mi na knize dost vadilo, byl předvídatelný děj a poměrně vysoký počet nevysvětlených věcí – třeba se jich dočkám ve 2. díle.

veruptackova
03.11.2019 4 z 5

A teď vážně - tohle napsala česká autorka? Místy jsme měla pocit, že čtu světový bestseller. Naprosto krásná čeština, skvělé slovní obraty a samotný příběh vás taky vtáhne. Moc se mi líbil popis fanatismu a to, jak hlavní hrdinové bojují s tím, v čem vyrůstali, co považovali za správné a svými myšlenkami. Rozhodně stojí za přečtení.

Kacennnka
02.11.2019 4 z 5

Devět dní je kniha, od které jsem nic nečekala a dostala toho poměrně dost. Vojensky oritentovaná a nábožensky zfanatizovaná společnost, akce a intriky, zajímavý a smysluplný sci-fi svět k příklonem k post-apu. Zajímavý, leč občas chaotický styl vyprávění, zajímavé zvraty a nepředvítelnost. Pokud chcete začít koketovat s českým sci-fi, Devět dní rozhodně není špatná volba.

Lucas.94
30.10.2019 5 z 5

To byla bomba! Nevím, jak to autorka dokázala, ale všemu, co napsala, jsem bezmezně věřil a naprosto mě to pohltilo. Ten svět, kde se děj odehrává prostě nemá chybu.

Knizectvi
24.10.2019 4 z 5

Musím říct, že zpočátku jsem měl trochu strach. Začátek knihy se mi zas až tak nelíbil a nemohl jsem se moc začíst. Ale pak.... no nepředbíhejme. Kniha se odehrává v budoucnosti, ve světě kde se zapomnělo na vědění a historii lidstva a všechna města ovládají náboženští fanatici proti kterým bojují povstalci ukrytí mimo civilizaci. Naši dva hlavní hrdinové samozřejmě pocházejí každý z jiné frakce a jsou tedy nepřátelé. Navíc Lee má pro Citadelu ulovit a přivést povstalkyni Seru. V lese je však zastihne smrtící bouře a oni se musí ukrýt na delší dobu v jeskyni. A tady začínáme sledovat jejich osudy, to jak se navzájem ovlivňují i když byl každý vychován naprosto odlišně. Měli by se nenávidět ale je tomu opravdu tak ? Jsou více lidmi nebo výplody ideologií, ze kterých pocházejí? Kniha krásně popisuje nitro člověka, stejně jako nitro a problémy společnosti. Ukazuje, že i dvě odlišné ideologie mají naprosto stejné problemy. No prostě je toho v příběhu mnohem ale mnohem více než by jste čekali od klasického scifi. Na stránkách knihy se otevírá spoustu větších problémů a otázek než jenom skvělý příběh dvou hlavnich hrdinů. Autorčin styl psaní je skvěle čistý a nijak nezamotaný, to dělá knihu naprosto skvěle čtivou. Nemůžu se dočkat až se pustím do druhého dílu, potřebuju se dozvědět mnohem více o tomhle světě. Doporučuju prostě všem, kteří mají aspoň trochu zájem o scifi. A k Fantomu bych se ještě chtěl vyjádřit. Spousta lidí mi řeklo či napsalo, že se jim nelíbí jejich obálky. Ja musím říct že mě se obalky většinou líbí, je to takové klasické fantasy a scifi jako z mého dětství, a navíc myslím že co se případně ušetřilo na některých obálkách se naprosto viditelně odráží na skvělé ceně knížek. No podívejte se sami a uznejte, že mám pravdu.

Janadvorackova
05.10.2019 3 z 5

Audio: Pavel Soukup čte příjemně, tempem "tak akorát."
Pěkný svět. Líbila se mi představa asfaltových cest mizejících v lesním podrostu. Divná růžová bouře a hromada polo-známých rostlin a živočichů (vlkuma je výborná, chci kresbu :)).
Nedá mi to - vlk a puma? To je ono? To musela být šlupka, že umožnila páření psovitých a kočkovitých šelem :). Mazec :).

Líbilo se mi dokonce i rozdělení společnosti a zprávy, hlásané Citadelou, vsunuté do děje. Autorka tak krásně a jednoduše nastínila situaci každodenního života společnosti, (popravy vždycky zaberou) :). Zákaz umění (trochu to připomínalo Equilibrium).
Zamlouvaly se mi i různé zdravotnické vychytávky jako ze Star Treku :). Nevadilo to.

Skvělý byl též začátek - honička, část v jeskyni, důvod, proč Seru v Citadele "potřebují."
Náboženští fanatici nikdy neměli takovou moc, jak si sami mysleli a problémy na jejich straně písečku mě bavily. Chování některých "představených" už ne. V jisté chvíli byli na ránu.
A fakt nevím, jestli je to chyba, ale když se někdo jmenuje třeba Antonius, tak mi rve ucho skloňování stylem "viděl jsem otce Antoniuse, dal jsem to Antoniusovi." To je vážně správně?

Nebavila mě hlavní hrdinka, její (v sedmadvaceti) pubertální manýry a nevyzrálost. Šátek, který si nechá, i když ho může někdo poznat? To už jsem si povzdechla.

Hlavní hrdina byl od počátku "trochu jiný," ale chyběl mi uvěřitelný důvod, proč jim to v Citadele nevadilo, když každou odlišnost trestali minimálně smrtí.

Líbilo by se mi dozvědět se víc o světě, i když tuším, mám ráda maličkosti, jejich historii a nástin budoucnosti. Nemůžu za to :), ráda se hrabu v detailech.

Jako prvotina to není vůbec špatné, mladistvým slečnám se to bude moc a moc zamlouvat.
Druhý díl si poslechnu, pokud bude audio.

Roscata
30.09.2019 5 z 5

České autory moc nečtu ale když už se k nějakému dostanu většinou jsem nadšená. A ani tentokrát jsem nebyla zklamaná.
Autorka tu představuje, na první pohled, jednouduchý dystopický příběh o světě kde lidem vládnou kněží, kteří ve jménu Boha páchají zvěrstva a proti nim stojících Povstalcích, kteří se snaží vládu věřících zastavit.
Hlavními hrdiny příběhu jsou Sera, dcera jednoho z vůdců Povstalců a Lee Parker, nejlepší elitní voják kněží. Lee má za úkol seru zajmout a živou dopravit ke kněžím, ale jak to tak bývá věci se zkomplikují a oni jsou nuceni devět dní přežít v jeskyni kde je uvěznila tzv. Růžová bouře, kterou zatím nikdo nepřežil.
I když má kniha pár much, celkově je zábavná a myslím si že třeba fanoušci Naslouchače nebudou zklamaní.
Tohle je přesně kniha u které je škoda že se o ní více neví.

LiLLu
04.09.2019 5 z 5

Jako podle anotece bych cekala neco jineho, navnadil me komentar 8..........:-))))
Ja teda anotace moc nectu jen prvni vetu ale tohle bylo super fakt jo!

Tesset
08.08.2019 4 z 5

Já české autory v podstatě nečtu (nevím proč, ale nějak mě odrazují), ale jsem ráda, že tady jsem udělala výjimku. Kniha by směle mohla konkurovat těm zahraničním, klobouk dolů. Spolu se Stehlíkovou považuji za top současné české tvorby.

druzickaster
17.07.2019 3 z 5

Líbí se mi dva světy po katastrofě. Líbí se mi rozdílné filozofie, každá jiná, ale přece jen stejná, autoritářská a drtící své lidi za každý drobný prohřešek. Nelíbí se mi hlavní hrdinové, obzvláště Sera. Na to, že má být elitní bojovník jedné ze stran, je ukňouraná, ubrečená a upřímně bylo mi úplně jedno co se s ní stane. Parker, na to jak byl zásadový, zase vyměkl nějak moc snadno a ochotně, ale budiž. Celkově je škoda nápadu, ten má velmi silný potenciál, ale charaktery hlavních postav ho sráží dolů. Uvidíme co přinese další díl.

petaSk
05.06.2019 2 z 5

[audiokniha]
Svět rozdělený na asketickou kněžími ovládanou část a povstalce, kteří chtějí návrat k lidské přirozenosti byl načrtnutý zajímavě. Škoda, že autorka více neprokreslila tento svět a jeho pravidla a soustředila se hlavně na milostný příběh, který mě v tomhle podání ale vůbec nebavil. Ačkoliv je hlavním hrdinům skoro třicet, tak chování ženské postavy připomínalo spíše puberťačku, která lavírovala mezi svou touhou se s nepřítelem vyspat a uražeností. Uvažování a nelogická rozhodnutí mnoha postav bylo na facku, i když se jednalo o vůdce. Dialogy byly kostrbaté. Nebavilo mě to. Na druhou stranu to může být vhodná kniha pro teenagery, kteří chtějí vykročit k dospělému sci-fi.
Pavla Soukupa jako interpreta mi přišlo pro tohle dílo až škoda. Myslím, ale že až se autorka vypíše a oprostí se od YA klišé a neduhů, tak se máme na co těšit :-)

85098211
02.06.2019 5 z 5

(audiokniha)
Tuto knihu bych si - za normálních okolností - asi nikdy nevybrala. Za prvé mne knihy českých autorů jen málokdy zajímají a za druhé (a to hlavně) moc nemusím sci-fi. Ale poté, co mi ji doporučil jeden dobrý kamarád, rozhodla jsem se, že na něj dám ;-). A stalo se co? Z mé strany se konalo hodně příjemné překvapení. Knihu načetl Pavel Soukup, který je zárukou kvality za všech okolností. Ale to není všechno - příběh je dobře vymyšlený a čtivě napsaný, od české autorky bych to snad ani nečekala. Je to sice víceméně pohádka pro dospělé, ale to zrovna v tomto konkrétním případě nevadí, protože kniha má i jiný rozměr. Každopádně se mi příběh moc líbil, takže hodnotím pěti hvězdičkami, knihu doporučuji a pevně doufám, že bude načtený i druhý díl...

soupik2012
01.06.2019 5 z 5

Tato kniha mě moc bavila. Líbila se mi myšlenka postupného sbližování dvou nepřátel. A potom už je to klasická pohádka, hra dobra se zlem. Akční zábava, kde není potřeba nad ničím moc přemýšlet a mohu si děj jenom užívat. Audioknihu čte pan Pavel Soukup, což celkový prožitek ještě umocňuje.

Jana65
21.05.2019 5 z 5

Moc české autory nečtu, ale u této knihy jsem ráda, že jsem udělala výjimku a knihu si přečetla. Měla jsem přečteno za dva dny a určitě si přečtu i druhý díl. Za sebe mohu doporučit.

Dani3
02.05.2019 3 z 5

Kniha se mi četla dobře. Některé dialogy jsou sice trochu šroubované a místy naivní, ale vynahradilo mi to svižné tempo děje a plno akce.

Líbilo se mi vykreslení dvou zcela rozlišných myšlenkových pochodů hlavních hrdinů. Parker má vymytý mozek a chová se přesně tak, jak byl naučený. Jeho postava se s časem mění a vyvíjí. S chováním a jednáním Sery jsem ale hodně „bojovala“, protože vzhledem k jejímu věku a přechozím zkušenostem se chovala naprosto nedospěle a často nelogicky.

Chybělo mi tam nějaké vysvětlení k růžové bouři, ale možná se toho dočkám v dalším díle.

tiffani1212
24.04.2019 5 z 5

Mám ráda české autory a tenhle příběh mě chytnul. Konec jsem přečetla naráz. Těším se na další knihy.

Arwen777
18.04.2019 2 z 5

V podstatě souhlasím s Eslem. Devět dní je pro mě nevyzrálé Young Adult dílo. Začíná celkem slibně, svět, který Strachotová vytvořila, je zajímavý a má potenciál. Ale myšlenka není hlouběji propracovaná, svět není dostatečně vykreslený a mezitím vztah hlavních postav, které se zmítají mezi přitažlivostí k sobě a klidným odchodem od sebe. Neustálé střídání toužení a nenávisti a odmítání mě už iritovalo. Do toho nějaké boje a vojenské akce. Knihu jsem dočetla jen z povinnosti a další díl už nevyhledám.

Eslem
31.03.2019 3 z 5

Čtivá a stylisticky velmi solidně zvládnutá prvotina, která je po obsahové stránce bohužel jen militarizovanou hromádkou postapo YA klišé. První třetinu knihy bezezbytku vyplňuje čistokrevná rape culture romantika - hrdinka je střídavě ošetřovaná, uklidňovaná, psychicky i fyzicky týraná, aby si čtenář mohl vychutnat nekonečnou sinusovku jejího zoufalství/naděje. Samozřejmě je krásná, a jakmile si všimne Parkerových modrých očí, následky na sebe nenechají dlouho čekat. V návalu autorského zoufalství se je Z. Strachotová dokonce nebála popohnat ad absurdum, aby se jich vzápětí patřičně drasticky zbavila.

Na ústřední duo jsem moc sympatií nevyplýtvala - většina Seřiných výlevů odkazuje na klasickou ublíženou puberťačku, nikoli na dospělou ženu čelící strachu o život. Parker ztělesňuje další oblíbené klišé - elitního a rozervaného zabijáka/oddaného fanatika nakročeného k prozření. Svět Citadelanů a Povstalců je poměrně přímočarý a pro mě osobně bez výraznější atmosféry. Autorka si sice dává záležet na popisu bojových akcí, ale na spoustu dalších věcí hřeší - Sera i Parker například v jeskyni vysloveně mrznou, ale přece se zas a znova noří do ledové vody, no a Citadelané, kteří mají podle všeho k dispozici zázračné léky málem i na smrt (aby následky těžkých zranění náhodou nezpomalily děj), se rebelů nevysvětlitelně štítí a s výjimkou elitních vojáků mají panický strach z jakékoli zvěře...

lapetitedeny
27.03.2019 4 z 5

Zuzana Strachotová se do literárního světa uvedla skvělým dystopickým počinem, který si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Není to tak úplně young adult, přestože některé prvky této literatury to taktéž nese. Hlavní hrdinové jsou ale o několik let starší, vztahy propracovanější a celkově je to o něco drsnější. Společnost, do které nahlédneme, je neotřelá a zajímavá, náboženské téma se v dystopiích obvykle moc neobjevuje a při čtení tohohle díla si uvědomíte, že je to vlastně celkem škoda. Devět dní se vážně povedlo a já rozhodně sáhnu i po druhém dílu.