Devět bran - Chasidů tajemství

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Příběhy a legendy ze života zbožných chasidů a rabína Jisachara Dov Rokeacha ve výhodní Haliči upoutají prazvláštními figurami věřících i zázračných rabínů z doby před 1. světovou válkou, které Jiří Langer v Belzu poznal. Svým odchodem do Haliče překvapil své přátele i svoji takřka asimilovanou židovskou rodinu z pražských Vinohrad. V roce 1913 se poprvé vydal do východní Haliče do městečka Belz poznat chasidismus zblízka, „aby se vrátil do středověku, kde prostota vřelé víry, život v pokoře a víra v sílu modlitby byly spojeny s nevědomostí, zaostalostí a špínou, pro moderního člověka nemyslitelnou“. Sám Jiří Langer „puzen tajemnou touhou“ svou cestu přiblížil čtenářům v úvodu knihy chasidských vyprávění Devět bran: „Neschůdná je cesta do říše chasidů. Cestovatel prodírající se houštinami pralesů, nezkušený a nedostatečně vyzbrojený, není větším odvážlivcem než ten, kdo se odhodlá vniknouti do světa chasidského, nevzhledného, ba odpuzujícího svým podivínstvím. Jen málo dětí Západu tuto cestu vykonalo.“...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/292271/big_devet-bran-DN5-292271.jpg 4.547
Nahrávám...

Komentáře (12)

Kniha Devět bran - Chasidů tajemství

evask
30.01.2020

Bylo to místy zajímavé, místy trochu náročné až nudné a nejzajímavější pro mě byla asi předmluva.

Juagustin
31.12.2019

Pitoreskní příběhy a "báje" polských židů. Sonda do dnes už nepředstavitelného, zaniklého světa a kultury.


Aeon
24.11.2019

velka podobnost s m. buberom ale pre cloveka ako mna ktory oblubuje zidovsku filozofiu medzi ludovymi vrstvami chasidov ako stvorene. pre hlbsie zamyslenie sa nad zivotom a jeho tragikomikou

zdenaR
31.07.2019

Zajímavé čtení, doporučuji každému, kdo se chce dozvědět něco o historii a životě Chasidů z východní Haliče.
Příběhy vážné, ale také komické a groteskní, k zamyšlení i pousmání.

KURACHJO2018
13.09.2018

Judaismus potažmo Chasidé mě přitahovali již dávno svou zvláštní tajemností, která se časem ukázala jako ne až tak tajemná, jako hluboce moudrá . Děkuji za tuto knihu, která mi hodně otevřela oči a přestal jsem tuto kulturu a lidé v ní žijící brát jako sice nadmíru vzdělané , ale strnulé až nudné patrioty, kteří na svět přišli proto, aby stáli nad knihou a úsměv brali jako prohřešek proti životu samotnému.

belldandy
11.06.2018

Tohle byl můj úvod do kultury, myšlení a cítění chasidů. A je to nádhera! Jsou zde zachyceny příběhy, jež si polští židé vyprávějí o svých učitelích-světcích-rabínech. Je to moudré a mystické, občas i vtipné a ironické. Zároveň z toho sálá velmi silná nostalgie nad světem, který už není. Asi ideální duchovní literatura pro mě.

tool
30.07.2017

Nesmírně milé, poučné, humorné i vážné čtení o chasidech.

Jadla
13.07.2017

Nádherná kniha psaná s láskou, nadhledem, vtipem člověka, který píše o tom, co miluje a čeho si váží. Pelmel příběhů vážných, smutných, ale také komických a groteskních, k zamyšlení i pousmání. Některé jsou vysloveně anekdotické. A kdo si rád neposlechne (nepřečte) židovskou anekdotu!
Domnívám se, že lze tuto knihu označit za zdravou esenci židovské zkušenosti, moudrosti a humoru. Snad je právě taková i díky tomu, že je napsána ještě před hrůzou holokaustu.

1