Děvčátko Momo a ukradený čas

Děvčátko Momo a ukradený čas https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14696/bmid_devcatko-momo-a-ukradeny-cas-9xu-14696.jpg 4 317 67

Podivuhodné vyprávění z pera autora světoznámého Nekonečného příběhu. Nevšední vyprávění o děvčátku Momo, které přemohlo zloděje času. Díky její veliké odvaze tak lidé opět nabyli ztracenou schopnost čas vnímat. Mimořádná kniha, plná poetiky a napětí, je psaná strhujícím jazykem a čtenáře zaujme už od prvních řádků. Stejně jako i u dalších knih Michaela Endeho (Nekonečný příběh) vstoupíme do světa podivuhodné fantazie.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Momo. Die seltsame Geschichte von den Zeit-Dieben und von dem Kind, das den Menschen die gestohlene Zeit zurückbrachte , 1973

Lka
13.03.2024 3 z 5

Audiokniha :
Kniha krásně načtena, ale mě bohužel moc nezaujala. Docela jsem se nudila.

denib
02.02.2024 5 z 5

Výborná kniha, která člověka donutí přemýšlet o tom, co to vlastně znamená "ztráta času" a jestli to je opravdu ztráta. Hodně jsem se u ní napřemýšlela, ale taky jsem si užívala příběh, fantazii i samotné úžasné děvčátko Momo. Ačkoli je kniha určená pro děti, řekla bych, že hlavní myšlenku ocení každý dospělý a za sebe můžu říct, že dospělého člověka bude bavit. Líbilo se mi to víc než Nekonečný příběh. Rozhodně plný počet hvězd a doporučuji.

whale77
19.12.2023 4 z 5

Kouzlu audioknih jsem propadla hlavní díky knížkám pro děti. (I když jak je níže zmiňováno, tohle je pohádka spíš pro dospěláky). A v přednesu mě velice mile překvapil Vladimír Javorský, jak u knížek o Mumincích, tak právě u děvčátka Momo. Knížku máme doma i jako papírovou, ale nějak jsem se do ní stále nemohla začíst. Audioknihu jsem zvládla za pár večerů a i když to není tak úžasně pohádkové jako nepřekonatelný Nekonečný příběh, i tohle vyprávění bylo plné fantazie a lásky ke knihám. Ale bylo temnější, alespoň v porovnání s první, zfilmovanou částí Nekonečného příběhu. Téma zhoršení mezilidských vztahů kvůli nedostatku času a hromadění majetku je poplatné i v dnešní době. Děvčátka Momo, která dokázala lidi stmelovat, mi bylo chvílemi skoro až líto, jak ji každý potřeboval, jako jiskřičku naděje, jako antidepresivum.
Každopádně se chystám do papírové knížky znovu začíst, abych měla jistotu, že mi při poslechu audioverze neunikly nějaké hezké myšlenky.

KnihoMolka-_-
01.10.2023 5 z 5

Momo je za mě lepší než NEKONEČNÝ PŘÍBĚH. Je nádherná, vede k zamyšlení a já ji mám moc ráda.

zuziV
24.08.2023 3 z 5

Knížku jsme původně půjčila pro děti, ale začetla jsem se první. Myslím, že pro děti to nebude příliš záživné čtení, ale pro dospěláky je určitě k zamyšlení. Bezpochyby. Aniž by pan Ende v roce 1973 při vydání knihy tušil, jeho dílo je tak nadčasové! (Při pohledu do dnešních dětských pokojíků by byl asi hodně zklamaný, nemluvě o zaměstnání dětí v dětských depech).

Lamanai
16.08.2023 5 z 5

Poslouchal jsem s dětmi jako audioknihu v okouzlujícím podání mistra Javorského. Čirá nádhera. Jedná se o alegorický a vlastně hluboce smutný příběh, takže někdy jsem si říkal, jestli to na děti není moc. O času a jeho naplnění, o snech, fantazii, hře a o velikém přátelství. Velmi doporučuji, ačkoli při četbě či poslechu budete muset vystrčit hlavu z pohodlí líbivé pohádky.

E_Lan
17.06.2023 5 z 5

Nádherná to kniha! Spíše pro dospělé než děti. Mé druhé setkání s panem Endem a znovu za plný počet. Melancholický a poučný příběh, který předběhl dobu. Děsivé proroctví šedivých mužů mě ještě dlouho bude strašit. A v podání pana Javorského? To je další lahoda.

meluzena
28.05.2023 4 z 5

Hezké podobenství o tom, jak důležité je věnovat čas sobě a svým blízkým a o co všechno se ochuzujeme, když pořád spěcháme, a přesto na nic nemáme čas. Je to vlastně jednoduchý příběh, který se dá číst jako pohádka, ale klidně by se z něj dal udělat sci-fi velkofilm (jakým byl třeba Nekonečný příběh), protože má všechno, co má pořádný příběh mít, včetně poučení a happy endu.

Jen ten jazyk se moc nepovedl. Nevím, jestli je to jen vinou překladu, ale paní překladatelka jako byl často sáhla ne pro ten správný výraz, ale těsně vedle. A tak metař mete s každým vdechem a ne nádechem, Gigi je uřečněný a ne upovídaný, z květu se vůně řine místo line, pán pěstí do stolu práskl a ne bouchl, Momo mu visela na ústech místo na rtech, hodiny tloukly a nikoli bily atd. Když se popisuje něco technického, je to strašně šroubované a z použitých výrazů by nebyl moudrý leckterý dospělý. No, a občas z toho trčí německý slovosled (nemohla jsem si nevzpomenout na "Některé já budu stranou ležet nechat muset" :) Těch jazykových přešlapů je škoda, protože celý příběh je pěkně vymazlený včetně knižních ilustrací. I tak ale doporučuji.

PS. Docela by mě zajímalo, jaký příběh by pan Ende napsal dnes, tj. o 50 let později, když už v roce 1973 tak jemně apeloval na to, abychom zvolnili a nenechali se okrádat o svůj čas.
Můžete tam najít i další vysoce aktuální náměty k zamyšlení - třeba jak moc nás ovlivňují různí rádci, poradci a reklama - jak nám vnucují to svoje, aniž bychom si to vůbec uvědomovali, jak nám můžou jejich "báječné" rady škodit nebo že vlastně tihle šedí makléři žijí z toho, co nám "ukradnou" (a není to jen čas).

Andi
19.05.2023 4 z 5

Nejvíce mě zaujal závěr - onen doslov autora o tom, jak k příběhu přišel. To potkal opravdového cestovatele časem, který mu o Momo pověděl jako první. Měla jsem při čtení takový pocit, že jsem knížku už někdy předtím četla. Tedy skvělé osvěžení. Bravo pane Ende.

Lovehorses365
08.03.2023 5 z 5

Nááááádhera!!

Malýmedvěd
30.01.2023 4 z 5

Super kniha pro děti i rodiče. Ideální pro čtení před spaním. Úžasná fantazie a hezké a trefné pozorování naší doby a našeho chování. Přečtení bude přínosem pro všechny.

iLuciferie
10.12.2022 4 z 5

Klobouk dolů před autorovou fantazií. Děvčátko Momo se mi líbilo ještě více než Nekonečný příběh. Krásný pohled na nakládání lidí se svým časem.

nicandra
16.10.2022 5 z 5

Četla jsem jako malá a líbilo se mi to - tu vzpomínku, že se mi to líbilo, jsem udržela, a chtěla jsem se ke knize vrátit v rámci Čtenářské výzvy 2022. Ale jaké překvapení mi to přineslo! Z děje jsem si pamatovala jen málo, ale o to zajímavější knižní svět se přede mnou otevřel, tolik vrstev, tolik úžasných myšlenek, tolik námětů k přemýšlení, tolik potěšení z příběhu i jazyka...

brunettlibrary
17.06.2022 2 z 5

Styl autora se nedá popřít, i v této knize cítím prvky, které jsou použity i v Nekonečném příběhu. Kniha pojednává o důležitém tématu a to je jak člověk nakládá se svým časem a kolik ho promarní. Styl psaní je příjemný, ale velmi táhlý. V knize se dělo něco zajímavého jen na pár místech, jinak to byla docela nuda. Knihu bych znovu do ruky nevzala.

esma
13.04.2022 5 z 5

Pohádkový příběh (nejen pro děti) plný fantazie, napětí a dobrodružství a také plno moudrosti. Po přečtení knížky už nic nebude jako dříve...
Nenechme si krást náš čas, nic cennějšího nemáme!

kosilka
21.01.2022 5 z 5

Kniha naprosto dokonalá. Michael Ende VĚDĚL a to, co napsal, nebyl a není v žádném případě NÁPAD. Ve zdánlivě pohádkovém příběhu nám předestřel CELOU PRAVDU - O VŠEM A O VŠECH. Každý ji pochopí jen do té míry, kolik toho VÍ. Není to jen poselství k našemu uvědomění si, jakým často ubohým způsobem žijeme, trávíme čas a chováme se sami k sobě i k druhým. Jen o tomto to není. Je to kniha, ke které se rozhodně ještě vrátím, čas pro ni si udělám :-) neboť knih s takovou silou, s takovou měrou PRAVDY, citlivosti a Lásky skutečně není až tolik.

SONP
11.11.2021 5 z 5

Na děvčátko Momo, která byla v mém dětství jednou z mých nejoblíbenějších knih, jsem si vzpomněl při jednom nerdovském přemítání o tom, ve které knize si postavy ve světě se zastaveným časem málem rozbily čelo o pírko visící ve vzduchu. A tak jsem se rozhodl si dětskou knížku přečíst v dospělosti a nelitoval jsem. Kromě famózní práce autora s časem a jeho smyčkami, které mne připravilo na mnoho klasických časových paradoxů v dospělejší sci-fi literatuře, je zde poselství i pro dospělost čtenáře - neměli bychom si nechat krást svůj čas věcmi a lidmi, které se o to snaží; ať už je to práce, krysí závod v moderní společnosti nebo zbytečný luxus a nenechat se obrat o čas s blízkými. Já se snažím, mistře Hóro! 100%

Kverulant
07.09.2021 4 z 5

Je to příběh, který trochu dospělejším dětem pomůže pochopit čas, proč na ně jejich rodiče nemají čas a cpou je do škol a koníčků, aby na ně čekala skvělá kariéra a prachy. Michael Ende se svou bohatou představivostí rozjíždí zdánlivě obyčejnou pohádku, aby nám podobně jako v nezapomenutelném Nekonečném příběhu vypověděl o tom, co ho u západní civilizace trápilo v sedmdesátých letech (a je to poplatné i dnes). Vůbec ne špatné vyprávění o souboji nevinnosti a přátelství s kapitalismem a produktivitou, přečteno jedním dechem. Dá se ale vůbec něco dělat se šedými pány s jejich doutníky?

Sudlice
05.07.2021 5 z 5

Nádherný příběh, který dokáže okouzlit snad každého čtenáře. Vřele doporučuji všem, zvláště těm, kdo nemají čas. ;-)

Bětužka
06.06.2021

Tuhle knihu jsem nedočetla ale určitě se k ní někdy vrátím...