Devatero pohádek

Devatero pohádek obálka knihy
Mé hodnocení:

A ještě jedna od Josefa Čapka jako přívažek /

Devatero pohádek patří mezi nejoblíbenější klasické české pohádkové knihy. Kouzlo pohádek o psech, kočkách, ptácích, vodnících, pošťácích, doktorech, loupežnících, tulácích i policistech dotvářejí ilustrace Josefa Čapka.

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/252419/devatero-pohadek-eD7-252419.jpg 4.5938
Literatura česká, Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno, Triáda

Kniha Devatero pohádek

Briv

Prostě klasika. Z dětství si tyto pohádky vybavuji jen velmi matně a tak bylo celkem příjemné se k nim teď, během dlouhých zimních dní, vrátit.

DK197

E-KNIHA: Tyto pohádky se (co do mých pocitů) velice podobají povídkovým knížkám. Něco se vám líbí a něco ne. V tomhle případě je to ovšem spíš o tom, která se vám líbí hodně moc a která trochu míň. Za mě se třeba povedly pohádky o princezně a její kočce (navazují na sebe v mini příběh, což je super nápad), taky pohádka psí, pošťácká a velká doktorská - ta se mi zalíbila hodně. O tom, že se povedly dvě pohádky, které daly vznik "Lotrandovi a Zubejdě" netřeba diskutovat.

Co někomu může vadit, je jazyk. Moderní, dnešní čeština to úplně není. Osobně mi ale víc vadilo používání mnohonásobného podmětu, předmětu apod. Například když někdo někam jde, zpravidla to zabere dva a víc řádků, protože je podrobně popsána cesta přes celou republiku, ne-li celý svět. Podobně to funguje u nadávek od lumpa až bůhvíkam, než se autor vyčerpá, udělá tečku a pokračuje v ději. Poprvé, podruhé to přijde humorné. Později už mě to trochu iritovalo a onen text jsem přeskakovala.

Taky se v jiných komentářích mluví dost o modernosti těchto pohádek. Já vám nevím, i přes modernější ráz NĚKTERÝCH pohádek jsem měla pocit, že jim to neubralo nic z jakési pohádkové poetičnosti (až na tu policejní, ta mi nakonec úplně nesedla).

Za mě dobrý, takový průměr až lehký nadprůměr s ohledem na dobu, kdy byla knížka psaná. Nemusíte ji dětem číst celou, ale věřím, že KAŽDÝ zde najde aspoň jeden příběh, který se mu zalíbí.

Sandik

Pro děti kolem šesti nebo osmi let naprosto skvělá zábava (pro čtoucí rodiče ovšem taky ;o), nesmírně vtipná a zároveň laskavá. Vzpomínám si na to, že když jsem tuhle knihu v dětství poprvé četl, bylo to jako když se vám otevře nový světadíl!

Oxali

1* 100%

ZuzanaK.

Deset (potažmo dvanáct) úžasně rozmanitých pohádek, ale úplně nejlepší je za mne první "O začarovaném tulákovi" (která není v každém vydání, ale v uvedeném ano).

VeruMalfoy

Krásná knížka, plná kouzelných pohádek. Četla jsem ji už v dětství a bylo velice příjemné se k ní zas vrátit.

Bablu
25.12.2020

Krásná vzpomínka na dětství, ale je pravda, že na předčítání dětem je trochu složitější a musela jsem často slova vysvětlovat nebo jsme postě něco přeskočili. Možná až budou starší...

TaLu
09.12.2020

Možná že se budou trochu hůře předčítat, ale pro vzpomínky ji do dětské knihovničky zařadím. Vždyť tato kniha mého dětství obsahuje Pošťáckou pohádku, takový skvost nenapsali ani bratři Grimmové, tu dokázali vymyslet jen naši bratři Čapkové. Takže naše pohádky jsou prostě nejlepší a konec, zvonec.