Devatero modliteb k Pallas Athéně ekniha

od:


KoupitKoupit eknihu

Historizující burleska s vtipem a ironií nahlížející na mýtus o Daidalovi a Ikarovi jako na současnost, včetně pochybností jak tomu skutečně bylo. Autor promítá na plátno své fantazie a zjitřené imaginace milostný příběh ze starověké Kréty z doby, kdy na tomto mýtotvorném ostrově vládl přitroublý a poživačný Mínós, jenž uplatňoval svou absolutní moc také nad utečencem Daidalem, proslulým vynálezcem a umělcem. Daidalos, deptán královými příkazy, po ničem tak netouží, jako po tvůrčí svobodě a nezávislém bádání… a ovšem také po lásce. Naneštěstí po lásce Mínoovy dcery Ariadny. On, syn athénského prodavače ryb, se zahledí do očí samotné princezny! Nesvědčí to o nezměrné Daidalově pýše, o jeho pohrdání zvyklostmi doby a o jeho neschopnosti přizpůsobit se společenským pravidlům? A Ariadna, praví jedna z variant krétských mýtů, jeho lásku opětuje, poskytujíc mu rozkoš svého těla. Naneštěstí nikoli pouze jemu, nýbrž též jeho synovi Ikarovi, jenž proslul pouze tím, že byl sukničkář, floutek a flákač. A že se utopil v moři. Takto rozehraná milostná partie musí nezbytně narazit do zdi reality; Daidalův život se ocitne v nebezpečí smrti, jež má přijít z ostří dvojité rituální sekery. Mýty všech národů žijí v jakémsi bezčasí. V mýtech odťukává jiný čas, než je ten Einsteinův, jaký tedy div, že starověký čas Kréty se stýká s časem naší současnosti. Daidalos se setkává nejen se svým malířským rivalem Picassem, na něhož ukrutně žárlí, nýbrž také se sličnou slečnou bohyní Pallas Athénou, již obléká Versace, a do krétského přístavu připlouvá Heyerdahlův vor s nákladem amerického tabáku, aby si jak Mínós tak Daidalos mohli vypalovat zobák. Daidalův životní příběh, jenž je v románu Devatero modliteb k Pallas Athéně často nesen vlnou ironie ba posměchu, na nevelké ploše zobrazuje osud génia, jehož vypjatá sebestřednost, ho dovede až k tomu, že v zájmu své slávy obětuje, byť s bolestnými výčitkami, životy svých nejbližších ve víře, že jeho veliké dílo ho ospravedlní. Historie však podtrhne Daidalovi nohy, jak mu to ostatně připomene samotná bohyně Pallas Athéna: slavným a v paměti národů zůstane Ikaros, ten floutek, sukničkář a flákač, jenž nic nevytvořil, kdežto na Daidala si budoucí generace sotva vzpomenou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125743/devatero-modliteb-k-pallas-athene-125743.jpg 31
Žánr:
Literatura česká

Vydáno: (ekniha), En Face
více info...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Devatero modliteb k Pallas Athéně

Jaruš7
21.04.2019

Nedělat si iluze z titulu, bohyně, Daidalos, Ikaros, Mínós, Ariadna známá to jména, ale příběh postrádá vřelejší vztah - lásku autora k postavám.
Citace :"Ariadna odhodila rozemnutý list za rameno. Motýli poplašeně vzlétli a zmateně přelétávali, až se jí usadili na hlavě a seřadili se tak, že vytvořili podobu královské koruny."
"(Daidalos) Mám ještě tolik plánů, například se chystám zasadit do číselné řady nulu, prostě číslo jenž neznamená nic, avšak současně více než kterákoli jiná číslice, bude s tím ještě veliká práce..."
Překvapivé pojetí, škoda, že nezůstal děj v historické rovině.
Zmarněná šance.