Deváté chapadlo chobotnice

Deváté chapadlo chobotnice https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472989/bmid_devate-chapadlo-chobotnice-bDI-472989.jpg 4 11 4

Klimatické změny mohou v nejbližší budoucnosti způsobit přírodní katastrofu netušených rozměrů. Zdá se, že zkáze planety již nelze zabránit. Ale supervelmoci Čína, Rusko a USA se v poslední chvíli rozhodnou k radikálnímu zásahu – vytvoří klimatickou Alianci, která je jedinou možností záchrany Země. Požadavky kladené Aliancí dramaticky zasahují do životů každého jednotlivce. Ne všichni jsou však ochotní se podrobit, smířit se bez boje s novým trendem a obětovat něco ze svého pohodlí nebo dosavadní moci. Protivníci využijí všechny prostředky ke zvrácení vývoje. Situace se vyhrocuje a náhle leží osud lidstva v rukou poněkud ustrašeného kuchaře a nenápadné agentky tajné služby. Kniha se řadu týdnů držela na 1. místě žebříčku bestsellerů časopisu Spiegel.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Kalibr

Der neunte Arm des Oktobus , 2020

whack
05.11.2023 4 z 5

Trefná je bočná línia príbehu – to, ako pseudoekologické riešenia liberálov idú proti reálnym riešeniam klimatickej krízy a dôsledkov preľudnenia – riešeniam, ktoré by síce nevyhnutne obmedzili práva a možností ľudí, ale pomohli zachrániť budúcnosť. Pretože táto línia je vykreslená tragicky trefne: „Velká část obyvatel planety nebude ochotná přijmout omezení, jež jsou na nové ekologické cestě nezbytná. Je to paradox. Dlouhá desetiletí chodily milióny lidí na demonstrace a požadovali přesně to, co je dnes uplatňováno v praxi. Politici dříve váhali a stavěli ochranu přírody na druhou kolej, dnes prosazují ekologickou politiku a široká veřejnost se najednou staví proti.“

Realistickosť hlavnej dejovej línie, naopak, upadá do naivnej roviny, o akej môžeme všetci len snívať. A mimo ideologických spektier: očakával som viac akcie a napätia; je ťažko si obľúbiť (alebo zneľúbiť) nejakú postavu, keďže psychológia postáv takmer absentuje. Ide jednoducho o priamočiarejší eko-politický príbeh bez hlbších vzťahových zápletiek. Ale čítať sa to každopádne dá!

Parwana
03.02.2023 3 z 5

Celkem čtivá kniha, i když jsem se místy ztrácela v postavách a ději. Takto by to v budoucnu klidně mohlo dopadnout...

čef
18.05.2022 3 z 5

Drogista Rossmann seděl takhle jednou v hospodě a po pár paňácích ho napadlo napsat politický thriller a takhle to dopadlo. Neberu miliardářovi jeho alarmistické cítění o klimatických změnách, ani jeho potřebu proti nim něco dělat a zapsat se tak do dějin planety, ale takto napsané naivní stařecké mudrování a dětinské splétání podivných zápletek, mi připadá tak trochu kontraproduktivní. No čtěte a učte se.

Katuska88
10.04.2022 5 z 5

Je to velmi poutavá kniha od nečekaného autora, kterým je zakladatel řetězce drogerie Rossmann.
Knihu považuji za velmi povedený počin, poměrně netypický "katastrofální" thriller, který poukazuje na aktuální problém, kterému se moc nevěnuje pozornost, ale který svou závažností skutečně může způsobit změny takového kalibru, které autor velmi přirozeně a chytře čtenáři servíruje.
Nad dějem se čtenář minimálně musí zamyslet, i vzhledem k událostem nedávné minulosti a současnosti, které taky velmi nečekaně a zásadně změnily současnou společnost. Musím hodnotit pěti.

přírodní katastrofy klimatické změny

Dirk Rossmann
německá, 1946
2022  75%Deváté chapadlo chobotnice
2023  60%Hněv chobotnice

Kniha Deváté chapadlo chobotnice je v