Devátá vlna

Devátá vlna

4. vydání. Básnická sbírka autora je rozdělena do tří oddílů dle témat a doby vzniku.

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/263661/devata-vlna-263661.jpeg 4.517
Poezie
Vydáno:, František Lukavský

Lenka4
16.10.2017

První část sbírky je psána srdcem, další pocitem povinnosti. S oslavnými ódami si autor sice dal práci, ale výsledek neuchvátí. Ale už jen pro ty úvodní básně stojí za to sbírku číst. Dluh chce se platit: "Co máme, máme; kdož to jasně cítí, že přijde den, kdy nebudem to míti? Tak mnoho cest je, tolik volá hlasů. Pro matku dítě nemá dosti času. Co činí matka, je tak samozřejmé. Povinnost k díku z nás tak ráda sejme. Vždy říkáme si: Vzpomeneme jednou. A potom v chvíli mrazivou a bědnou zavrou se oči matky, tolik bdělé. Dluh chce se platit. Není věřitele."

Elye
27.07.2017

Smutné básně - o konci života, o smrti...

mcleod
02.03.2016

Výborná sbírka... i když trochu nevyrovnaná, s přibývajícími stránkami mé nevýslovné nadšení postupně opadalo. Nejvíce mě zaujaly básně v první části, které mi v mnohém připomínaly tvorbu mých oblíbených romantiků... Tematicky v rozervanosti a pomíjivosti přírody a lidského života, ale také v básníkově schopnosti přiblížit a gradovat silné rozrušené pocity. Druhá část v největší míře oslavuje autorovy osobní hrdiny... básníky či spisovatele, kteří ho zřejmě v jeho životě a tvorbě hodně ovlivnili. V této části byly některé básně povedené, některé ale už méně. Básně ve třetí části pak už představují spíše nacionální názory autora, často se upíná k národním symbolům, k obraně vlasti a hrdinům války... tato část mě už příliš neoslovila.

Smiragl
13.01.2012

Jedna z mých nejoblíbenějších básnických sbírek. Ať jsem šťastná nebo smutná, s touhle sbírkou nikdy nesáhnu vedle.