Deus Ex: Černé světlo

Deus Ex: Černé světlo https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297417/bmid_deus-ex-cerne-svetlo-ru7-297417.jpg 3 40 12

Zbrusu nový oficiální román ze série Deus Ex, publikovaný současně s novou hrou Deus Ex: Mankind Divided. Kniha Deus Ex – Černé světlo, vydaná v plné spolupráci s vývojářem hry, společností Eidos Montreal, si klade za cíl vytvořit most mezi událostmi ze hry Deus Ex: Human Revolution a novou hrou Deus Ex: Mankind Divided. Píše se rok 2029 a příslib nového věku lidských augmentací se zhroutil v ničivé „augokalypse“, katastrofě, rozpoutané klikou tajemných uzurpátorů moci. Miliony kyberneticky vylepšených lidí prodělaly devastující psychotický záchvat. Když se vylepšený bývalý policista a bývalý pracovník ochranky Adam Jensen po incidentu probudí v naprosto změněném světě, má ve vzpomínkách velké mezery a spoustu podezření vůči všemu a vůči všem. Snaží se proto svůj život kousek po kousku znovu poskládat v nové realitě, v níž se „augové“ stali terčem nenávisti, strachu a diskriminace. Temné síly, které za augokalypsou stojí, se nyní znovu stahují a snaží se prostřednictvím teroru a zastrašování změnit vývoj. Aby Jensen našel odpovědi, jež hledá, a lidi, kteří zničili všechno, co znal, musí se vrátit až k popelu své minulosti, znovu kontaktovat staré spojence a riskovat všechno jen proto, aby odhalil smrtící spiknutí – je ale možné vyjít s pravdou na světlo ve světě, ovládaném tajemstvími?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet

Deus Ex: Black Light , 2016

Mickhesh
23.05.2023 3 z 5

Kniha není špatná, ale těžko říci, pro koho je určena. Vše působí neosobně a tak nějak napůl. Za mě 65%. Jako doplnění universa Deus EX dobré, jako sci-fi moc neobstojí.. pro skalní fanoušky to není, ani pro lidi co se setkají poprvé s tímto světem.

jirijanovotny
09.05.2023 5 z 5

Takhle vypadá naše budoucnost. Řídí ji korporace, lidstvo se zotavuje po katastrofě, policie nefunguje, města řídí gangy a augumentovaní lidé jsou noví černí (jezdí v buse vzadu).

Pro milovníky PC her Deus Ex Human Revolution a Mankind Divided je toto povinná četba na doplnění dějové mezery mezi herními tituly.

Kdybych nebyl tak velkým fandou hry (už i té původní z roku 2000), tak tomu dám méně hvězd. Takto to ale pro mě bylo skvělé čtení na 5 hvězd.

ArkAngel
05.03.2023 3 z 5

Černé světlo je skvělým překlenovacím můstkem mezi Human Revolution a Mankind Divided, který bych ale bohužel možná i nazval nutností, protože hra vás uvrhne do příběhu a pomalu jako by počítala s tím, že budete vědět, jak se Jensen do dané pozice dostal. Příběh je vcelku jednoduchý a objevují se v něm postavy z obou her, kdy všichni fungují, jak je známe. Nemůžu říct, že bych se při čtení nudil, ale pochopitelně nejde ani o nic mistrovského. Atmosféru her to ale rozhodně má a fandové série by knihu vynechat neměli.

Radesan
01.03.2023 3 z 5

Dočteno a jako fanoušek universa jsem rád, že jsem sehnal úplně novou originální knihu v češtině. Jak už pár lidí dříve psalo, kniha je pro fanoušky Deus Ex, pro kohokoliv jiného postrádá význam, protože návaznosti jsou tady důležité ( i když chápu, že fandy cyberpunku by to i přes to lákat mohlo, nevím, jak by bez hry pobraly vztahy postav a situaci v popisovaném světě). Někdy se děj vlekl, ale celkově... s puštěným soundtrackem ze hry se mi to četlo dobře. Čeština na prvních stránkách je peklo, ale od cca 20té strany mi to přišlo více méně v pohodě, nicméně takhle knihu vydat.... Podle mne v rámci daného světa provedl autor dobrou práci. Popis chování postav i reakce okolí s hlavní postavou je skutečně jako z herního prostředí onoho světa. Za mne pro fanoušky určitě ano, pro milovníky cyberpunku bez znalosti souvislostí ze hry.... spíše ne.

semicolon
25.02.2020 4 z 5

Mě jako fanouška série kniha velmi bavila, ale souhlasím s B4LU, že ty, co DE neznají, moc nezaujme, protože spousta jmen a reálií jim bude cizí. Mě však cizí není, toto univerzum mám moc rád a u knihy se náramně bavím. Škoda, že není trochu delší a velmi bych uvítal vložení prvku mysteriózní AI ve stylu Daedaluse z původního Deus Ex. Ale jelikož popis knihy jasně definuje, že příběh je situovaný mezi Human Revolution a Mankind Divided, nejde se její absenci divit.

B4LU
13.12.2017 4 z 5

Trochu jsem se obával, že budu opět zklamán (jako u dalších knih, které se snaží přepsat herní univerzum) - ukazuje se ale, že svět Deus Ex je natolik komplikovaný, že se i knižní adaptace musí probírat převážně dějem jako takovým namísto rádoby-herními akčními pasážemi. A to je jedině dobře. Nicméně, stranou poctivého vykreslování prostředí jako celku (kde mimochodem potěší odkazy na vznikající reálie prvního Deus Ex) kniha až zas takové terno není. Dějová linka týkající se přímo Jensena sice příjemně ubíhá, ale je vcelku banální. Fanouškům série bych knihu doporučil, ale těm neznalým asi moc smysl dávat nebude.

Ordrin
05.06.2017 4 z 5

Člověka by mohlo napadnout proč zrovna 4 hvězdy !!! Ale z pohledu fanouška a zarytého hráče Deus Ex je to super rozšíření příběhu , světa a ačkoliv se příběh někdy vleče tak mě bavil a myslím že každému fanouškovi tato kniha nesmí uniknout a člověka světa a hry neznalého může nasměrovat tím směrem kterým je potřeba :-) !!! Pro mě / fanoušky lehký nadprůměr a pro nefanoušky průměr

Honzeecheck
14.11.2016 2 z 5

To jsou furt výmluvy herních scénáristů, jakže se nemůžou plně realizovat, protože jim designéři každej nápad zničí... jsou to evidentně kydy, protože když tady má Swallow v podstatě volnej ring, omezenej jen tím co bylo předtím a potom, nedokáže vyplodit víc než unylou akčňárnu. Nemá smysl kritizovat debilní překlad, chatrnou dějovou stavbu ani nesympatický postavy, tohle je dobrý jedině k tomu, abyste si oživili reálie před hraním druhýho dílu. Za mě asi nejhorší herní kniha vůbec a to ani ty ostatní teda nejsou žádný nadčasový díla, řečeno kulantně.

Aug
12.10.2016

Braková literatura pro skalní fanoušky Deus Ex; ostatním nemá vůbec co nabídnout. Příběh je průměrný, ne úplně záživný, takový trochu roztříštěný a hodně o náhodě; dialogy jsou občas velmi umělé a nerealistické (způsobeno překladem?). Knihu jsem četl spíš proto, že jsem si ji koupil a jsem fanda herní série, ale velmi často jsem se přistihl, jak kontroluji, v kolika procentech knihy už jsem spíš, než že bych se těšil na další vývoj děje. Jsem v polovině a nemám dojem, že by se něco mohlo posunout k lepšímu. Zatím dám 2* a v případě potřeby edituji.

jan8470
07.09.2016 4 z 5

Pravdou sice je že, popis zničeného města by mohl být barvitější, a první čtvrtina knihy by mohla mít větší spád. Ale díky bohu alespoň za to, co nám autor nabízí. Proč?
Protože je skvělé, že se románu chopil někdo, kdo spolupracoval na scénáři hry, někdo kdo ví, že Detroit roku 2029 je temné místo a že Adam Jensen bývalý vedoucí ochranky Sarif Industries není žádný nýmad.
Díky tomu se čtenář dočká nejen obstojné detektivní zápletky, ale i spousty akčních scén, při kterých Jensen využije snad všechny augmentace a dovednosti, kterými ho technici Sarif Industries obdařili.
Zároveň musím ocenit autorovu znalost scénáře, protože Černé světlo nabízí spoustu odkazů na to, co se dělo v Deus Ex Human Revolution, což fanoušci hry jistě ocení.
A o humor díky jiskření mezi hlavním hrdinou a jeho parťáky či protivníky také není nouze.
Vlastně celou knihu kazí jen hodně kostrbatý překlad.
Pokud pominu to, že pouliční gangster těžko bude mluvit spisovně, měl by se překladatel vyvarovat vět: „Rozléval se jí pocit chladného uspokojení.“ Kterých je kniha plná. Takže zdatnějším angličtinářům bych směle doporučil originál.
Přesto si myslím, že nakladatelství Beronet vydáním Černého světla udělá radost všem fanouškům série Deus Ex. A nám příznivcům kyberpunku pomůže překlenout čekání na Infico Petra Heteši.
80%

Lukyz
28.08.2016 2 z 5

Český překlad je naprosto otřesný, to jsem opravdu v životě neviděl.

Jako fanoušek Deus Ex universa musím říct, že knížka je přinejlepším průměrná, stejně tak jako její herní pokračování, které na ni navazuje. Nic podstatného se nedozvíte, obě části se tváří jako by ta druhá vlastně neexistovala nebo jen lehce naznačuje, jen aby se neřeklo.

nemer
27.08.2016

Překlad je otřesný a vřele nedoporučuji. Naopak anglická verze je celkem čtivá a zvládnutelná i pro méně zdatné angličtináře.

kyberpunk herní adaptace

James Swallow