Dětství ve Slezsku

Známý český hudební skladatel a klavírista vzpomíná na své dětství v Porubě a Svinově, jak jej formovali rodiče, učitelé, příbuzní, na své umělecké kompoziční začátky, první úspěchy a zklamání.

https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68051/detstvi-ve-slezsku-68051.jpg 4.19

Kniha Dětství ve Slezsku

Moonca
18.12.2019

Kniha vypráví o dětství a mládí na Ostravsku, a vzhledem k tomu, že je mi tato část země blízká, zaujaly mě především tehdejší realie. Zdá se, že už tehdy platilo, že v Ostravě je "Praha daleko a Bůh vysoko". Bylo milé číst o době, kdy Svinov či Poruba byly vesnicemi vzdálenými od Ostravy a Opava neuvěřitelně daleko (dnes cca 20 minut).

Také musím ocenit autorovy rodiče - jsou důkazem toho, že se správnou podporou a vírou v potomka dokáže dítě mnohé a že žádný sen není nesplnitelný. Kniha je velmi pozitivní a milá, to, co by jiný líčil jako katastrofu je podáno s nadhledem až úsměvem.

V hudbě jako takové se však příliš neorientuji, autora jako skladatele blíže neznám, proto knihu nemůžu hodnotit z životopisného hlediska, věřím však, že ty, co se se tímto zabývají, zaujme.

zdennyrakky
03.06.2019

Prostě Ilja Hurník. Pro mě mnohem větší spisovatel než skladatel. Knížka je plná úžasných vzpomínek a jedinečných reálií zmizelého meziválečného Ostravska. A hlavně plná hurníkovské poezie. Bez přehánění - jedna z nejkrásnějších knížek, které jsem kdy četl. (A pro mě navíc inspirativní, i co se týká hudby, mám k tomuto světu dost blízko...)

vivienna
19.01.2018

Je to vzpomínková kniha od známého skladatele, který v ní popisuje své dětství a rodnou Ostravu. Čeština je pěkná, ale bohužel, kniha mě nezaujala…

bukiet
19.03.2013

Je to kraj i mého dětství, jen prožitého o mnoho mnoho let později. A jako Slezan rodem panu autorovi děkuji nejen za všechny jeho noty, ale i za písmenka, kterými nás potěšil.