O mé rodině a jiné zvířeně

O mé rodině a jiné zvířeně https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38489/o-me-rodine-a-jine-zvirene-38489.jpg 4 791 136

Dětství na Korfu série

Vzpomínkové vyprávění na pětiletý pobyt na řeckém ostrově Korfu je laskavé a moudré a patří k tomu nejlepšímu, co autor napsal.

Literatura světová Biografie a memoáry Příroda, zvířata
Vydáno: , BB art

My Family and Other Animals , 1956

pepa4081
03.09.2018 3 z 5

Jsem také milovník přírody a jako kluk jsem domů přinesl kdejakou havěť, proto si některé pasáže z knihy dokážu velmi živě představit.
Kniha má pro mne dvě roviny. Ta dějová mne úžasně bavila a často jsem se smál. Bohužel části popisující přírodu a pozorování živočichů se mi zdály příliš dlouhé, až nudné. Je to pouze můj názor a knihu k přečtení doporučuji.
Uspokojivé.

Lessana
24.08.2018 5 z 5

Nesmierne milá knižka do (nielen) letnej pohody osladená príjemným zmyslom pre humor - v podstate sa pri jej čítaní nezbavíte úsmevu na tvári a u mňa bol častý aj smiech nahlas :). Z textu priam sála láska k zvieratstvu a prírode vôbec (podobne ako z knižiek J. Herriota), čo sa mi veľmi páči. Chválim tiež dokonalý preklad, vďaka ktorému to malo správny šmrnc (Spirosov neodolateľný prejav mi niekedy pripomínal môjho obľúbenca p. Kaplana). Rovnako štýl rozprávania, formu príbehu (striedanie rodinných a prírodných zážitkov) a kúzelné postavičky, s ktorými mi bolo až ľúto sa rozlúčiť (neprekonateľná máti, nadšený zoológ Gerry, Larry, Leslie, Margo, Theodor, Spiros a iní). Ďakujem autorovi i prekladateľovi, že som si mohla takto očarujúco vychutnať Korfu a more. Akoby som tam naozaj bola a strávila idylické leto (bez starostí o zárobok) s hlavnými postavami... Škoda, že Born knihu neilustroval. Ak by boli jeho obrázky podobne vtipné ako tá na obálke, boli by čerešničkou na torte :).

Jana283
17.08.2018 5 z 5

To je tak skvělá rodinka. Hned bych se nechala adoptovat...

roso.mak
13.08.2018 3 z 5

Kniha cenná hlavně asi stylem vyprávění. Můžeme jen závidět. Která vdova se může jen tak zvednout a přestěhovat se s rodinou na Korfu, kde může sobě dopřát pořádání posezení s přáteli, dětem absolutní volnost (a sem tam trochu domácího vzdělávání), aniž by šáhla na práci?

Přes to je to banda sympaťáků, zvláště stoicismus matky mě obzvláště bavil.

Petrush
29.07.2018 4 z 5

Vrátíte se do dětství, jak jste běhali v poli, šťourali se v potůčku, odkrývali kameny, stavěli skrýše v keřích a mazlili se s koťaty. Moc pěkná knížka, která pohladí.

RHorse
19.04.2018 5 z 5

Ke knížce jsem se dostala přes seriál. Opravdu velmi povedená, nemám, co bych vytkla. Krásně napsané, popisné pasáže přírody se krásně střídají s příhodami s rodinou. Mohla bych se dál rozplývat, ale to už za mě tady udělali ostatní. Všem doporučuji a už si v antikvariátu rezervuji další knížku od Gerryho.

Naias
08.04.2018 5 z 5

Moja milovaná kniha, ktorá je taká plná humoru a pohody, že mi zlepší náladu, nech už sa cítim akokoľvek. Gerald Durrell bol nadšeným prírodovedcom, ale ako sám priznáva, jeho vzdelanie v ostatných oboroch nestálo za veľa. Nedávno som sa v životopise od Douglasa Bottinga dočítala, že Durrell poslal túto knihu pred vydaním na kontrolu Theovi Stephanidesovi, ktorý bol na Korfu jeho mentorom. Theo mu opravil zopár chýb a dodal, nech v opise divadelného predstavenia o bitke pri Termopylách preboha prepíše „Turci“ na „Peržania“, pretože pri Termopylách Turci nebojovali.

laydee
02.02.2018 5 z 5

Tuhle knihu jsem dostala od mamky k Vánocům, moc jsem si ji přála. Jako malá jsem totiž dostala na zapůjčení v lete od dědy Ptáci, zvířata a moji příbuzní kterou jsem zhltla a chtěla další díl. Je to můj nejcennější poklad co mám protože mamka uz davno nežije a ja si pokaždé pri jeji četbě vzpomenu jak jsme se některým uryvkum společně smály.

tygřík2
26.12.2017 5 z 5

Milé vyprávění o dětství příštího biologa na řeckém ostrově Korfu.
Na onom ostrově jsem se před lety o prázdninách usalašila pod košatou olivou a měla výhled na moře i na půvabnou vesničku. Asi za hodinu se začali trousit angličtí turisté s útlou knížkou v ruce a pořád si v ní četli. Pak ukazovali na bílý dům a na modrou zátoku a podivovali se, jakoby cosi porovnávali a nadšeně mezi sebou diskutovali. Když jsem zpozorovala už asi desátého, říkala jsem si, co blbnou? To je nějaká epidemie nebo co? A protože jsem příšerně zvědavý tvor, nedalo mi to a šla jsem na výzvědy.
V místní kavárničce jsem si opodál objektů mé detektivní práce dala frapíčko a nenápadně šilhala, až mne oči bolely, po té knize, co jim nedala pokoje. Když jsem odcházela, prokmitl mezi Angličany kousek titulu: ald Durre. Nójo!!! Rozsvítilo se mi a už jsem to chytla taky: tak támhle to je ten dům, kde rodina bydlela, tohle je ta terasa, kde maminka pletla a tady v té zátoce učinil malý Gerry své první biologické výzkumy! A navždy se proměnil můj vztah jak k tomu místu tak ke knize. Dotkla se mne minulost a teď mohu kdykoli knihu nejen přečíst, ale i prožít.

druzickaster
04.12.2017 5 z 5

Krapet bláznivá rodinka v čele se stoicky klidnou matkou. Mladý Gerry je sympaťák, ale za bráchu bych ho asi tak úplně nechtěl. Každopádně, život na Korfu je mi tak nějak velmi blízký a věru přiznám, že jsem jim jej záviděl. Příběhy byly jemné a laskavé a ke všemu se člověk i přiučí nové věci o cizokrajné fauně a flóře a taky o životě místních lidí. Kniha se mi líbila a určitě se k ní vrátím. Můžu jen doporučit.

MidoriHotaru
17.11.2017 5 z 5

Celkově se mi kniha moc líbila. Příběhy o tom co všechno Gery objevil za živočichy a přitáhl je domů bylo fakt úžasné. Jeho rodina byla velice zajímavá. V některých situacích jsem viděla samu sebe. Například když omylem shodil gekona přímo před ropuchu. Všem milovníkům živočichů vřele doporučuji.

Kopretina
12.11.2017 5 z 5

Lehká, úsměvná kniha mě dostala! Líbil se mi její styl, neotřelost a moudrost, která z jednotlivých příhod vyplývá. Doporučuji na dovolenou nebo na odreagování. Souhlasím s komentářem níže, že být matkou této rodiny muselo být fakt dost krušné.

Chesterton
11.11.2017 5 z 5

Laskavá, překypující humorem a rodinnou pohodou přesto, že matka to asi neměla úplně snadné. Nadhled a životní optimismus, nikdy nekončící zážitky se zvířaty, přírodou i řeckými sousedy. Škoda se nepotkat s Durrelovým viděním světa.

HelaF
31.10.2017 4 z 5

Milá kniha, v dnešní době už se nic podobného opakovat nemůže, Gery měl krásné dětství a klobouk dolů před matkou :) , to co ona bych určitě nezvládla

kapr
18.10.2017 5 z 5

Oblíbený autor. Veselé příhody se zvířaty z dětství známého zakladatele zoologické zahrady. Z Korfu jsem bohužel zatím viděl jen jednou z lodi přístav, a ještě to bylo v noci.
2018 08 26 - Naposledy jsem ji četl asi před deseti lety. Neodolal jsem. Hvězdičky jsem tehdy dal hned. Širší komentář, jaký mám rád, napíši, až bude příležitost se vrátit, a znova si ji přečíst. Je to takový, tentokrát již o něco starší "Hýta a Batul," ve fázi objevitelské. Příběhy jej zachycují ve věku kdy mohl své aktuální zájmy poněkud rozšířit a prohloubit, byť, pravda často trošku neočekávaným způsobem. Knížku doporučuji zvířátkomilům, ale i všem rodičům a učitelům, stejně jako sousedům mladých objevitelů. Pro "postižené," je studánkou ze které mohou čerpat energii a trpělivost k životu s nejmladší generací, i její výchově. Aktuálně "nepostižení," se nad ní určitě budou přinejmenším dobře bavit. Pro každého je příležitostí ke vzpomínkám na vlastní dětství, byť tak pestré, jako v případě pana autora třeba nebylo.

Katulik86
13.10.2017 2 z 5

Dostala jsem kdysi od kamarada jako jednu z jeho nejoblibenejsich a nejvtipnejsich knizek... Tak jsem se v ramci vyzvy hecla,ze si ji po x letech konecne prectu dal nez na 20.stranku. Dala jsem to,ale byl to dlouhy boj. Sem tam knizka vykouzlila usmev na tvari,ale nejvtipnejsi a nejrychleji ubihajici mi pripadala asi az predposledni kapitola,coz je,aspon pro mne,fakt pozde. Zachranovala to trosku jmena ochocovanych zvirat,preci jenom Bobek a Blink ci Dracata jsou vybornou inspiraci,kdyby mi nahodou nekdy mel po dome pobihat nejaky tvor. Nekdy pro me byly popisy realne az tak moc,ze jsem se oklepavala... Aspon jsem si ten sychravy podzim trochu prozarila korfskym slunickem,ale znovu se na tuhle vypravu urcite poustet nebudu.

gleti
20.09.2017 5 z 5

výborná kniha sršící humorem, ale ruku na srdce, klobouk dolů před Durellovou matkou,tolik havěti bych doma nesnesla.

Hanifa
26.08.2017 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha od Durrella. Četla jsem ji dvakrát a rozhodně ne naposledy. Nikdy už nezažijeme původní krajinu a lidi z ostrova. Avšak mladíky dychtící po poznání fauny doufám ano.

kralika
25.07.2017 5 z 5

Konečně jsem si to přečetl celé, a ne jen pasáže, které jsem znal z vyprávění. Jako celek to působí ještě více milým dojmem než historka o škorpióní matce v krabičce od sirek nebo o všetečných Dráčatech, která si zasedla na Larryho...

mlsnákoza
10.07.2017 5 z 5

Knihu jsem četla jako malá s velkým nadšením v době, kdy mě "ovládala" posedlost knihami Geralda Durrella. Nevím, jak by se mi líbila dnes, zjistila jsem, že mi ve vzpomínkách poněkud splývá s knihou Ptáci, zvířata a moji příbuzní, kterou jsem četla zřejmě jako první. V té době jsem přečetla téměř všechno, co u nás od autora vyšlo a k většině titulů se už asi vracet nebudu. Nicméně, kdo autora nezná a má rád anglický humor, ať určitě vyzkouší, jak se mu bude líbit.
Dovoluji si jen opravit - originál je mnohem starší, než je uvedeno výše, poprvé kniha zřejmě vyšla již v roce 1956, ne 1989.