Dětská nevěsta

Antologie šesti povídek od pokrokové čínské spisovatelky Xiao Hong (1911–1942) zahrnuje šest delších i kratších próz, ve kterých autorka se šokující přímočarostí popisuje brutalitu venkovského života na čínském severovýchodě, šikanu v internátní škole nebo prospěchářství sobeckého intelektuála. Zahrnuté povídky patří k jejím nejznámějším a byly vybrány tak, aby postihly autorčin tvůrčí růst a zrání. Pro její „nevyhovující“ postoje dlouho nemohly texty Xiao Hong v Číně vycházet, avšak dnes je řazena k nejvýznamnějším autorům své doby a moderní čínské literatury vůbec. Její dílo bylo přeloženo do mnoha jazyků, česky vychází poprvé....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397805/detska-nevesta-IzH-397805.jpg 3.723
Literatura světová, Povídky
Vydáno, Verzone

Kniha Dětská nevěsta

IvyL
13.09.2020

S některými předchozími komentáři nemůžu souhlasit. Tato tenká knížečka mi stylem psaní nijak složitá nepřišla. Povídky popisují, předpokládám, že věrně, příšerné poměry venkova v Číně 20. a 30. let. Oddychové čtení nečekejte, ale pokud máte o téma zájem, tato kniha by vaší pozornosti ujít neměla.

daza.dt
11.10.2019

Knížka mě dostala. O čínské literatuře 30 let minulého století pravda moc nevím, ale Xiao Hong píše opravdu tak, že vám povídky nepůjdou z hlavy. Hnedka první povídka - Dětská nevěsta vás vysloveně dostane (tedy alespoň u mě se to autorce povedlo). Škoda. že autorka zemřela tak mladá, zajímal by mě její další posun v tvorbě.

lenkaabooks
04.06.2019

Knihy asijských autorů mě míjely, dokud nepřišla Výzva. No a sáhla jsem po zajímavém a hlavně depresivním čtení. Útlá kniha povídek, které se nečtou zrovna lehce a to nejen obsahem, ale i stylem psaní. Čínský venkov, tak tvrdý a nevědomý, obzvláště první povídka se člověku zadře pod kůži.

josefina_silena
05.05.2019

Pro mě to bylo velmi náročné čtení jak obsahově, tak stylisticky. Zároveň to ovšem bylo i zajímavé seznámení s čínskou literaturou a jsem ráda, že jsem se dozvěděla něco o životě na čínském venkově. Myslím, že 6 povídek v knize je akorát, protože víc bych asi ani nezvládla číst. Jde opravdu o drsné a depresivní čtení.

tabaluga
26.02.2019

Kniha obsahuje několik povídek, které popisují život chudých lidí v Číně. Nejobsahlejsi byla právě povídka Dětská nevěsta, kdy bylo 12 leté děvče v podstatě utyrano z důvodu nevědomosti a nevzdelanosti čínské chudiny. Tento svět na mne působí krute...přečetla jsem za odpoledne i když to nebyl úplně můj šálek kávy, jelikož na mne kniha působila spíše depresivne...