Klan velkého medvěda 1

Klan velkého medvěda 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16531/bmid_klan-velkeho-medveda-1-MPe-16531.jpg 5 214 40

Děti země série

Tento nádherný příběh dívky Ajly začal před 30 000 lety, kdy lidé začali chápat a dobývat svět. Ajla ztratila svůj lid při zemětřesení a vyrůstá jako dítě "druhých lidí " v klanu Velkého medvěda. Čím dál víc vypadá Ajla jinak než noví příbuzní, stále zůstává cizinkou... Toto dílo lásky, vášně, dobrodružství a bojů oběhlo již mnoho zemí a našlo miliony čtenářů. Celé dílo nazvané - Děti země - se skládá ze čtyř dílů. Klan Velkého medvěda je dílem prvním.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Clan of the Cave Bear , 1980

hankapimi
08.04.2017 4 z 5

Poutavý příběh Ajly z hluboké minulosti pravěku se příjemně četl. Výborný autorčin nápad a pokus vžít se do té doby , jak mohl tenkrát vypadat život neandrtálců v tlupě či klanu jistě potěšilo mnoho čtenářů po celém světě. Skvěle a napínavě popsané. Příjemná oddechovka, tolerantně jsem přehlédla nějaké mouchy... A najednou jsem si připadala, že mi je 12 let a hltám Lovce mamutů od Štorcha ( což je také už pravěk !) ...

Boženka2
13.03.2017 3 z 5

Hezké oddechové čtení, nevím o čem může být tolik dílů, ale ještě nějaký si určitě přečtu.

hana4834
10.12.2016 5 z 5

tato kniha je prostě strhující nemohla jsem se od ní odthnout a ještě po letech na ni myslím

bb69
26.02.2016 5 z 5

Musím sa priznať, že príbehy zo života našich dávnych predkov priam milujem. Sú to pre mňa skvelé oddychovky. Určite tam môžem zaradiť aj sériu "Děti země". Súžitie dvoch odlišných ľudských druhov už bolo pretriasané zo všetkých možných, aj nemožných strán. Dnes už, na základe genetických dôkazov, vieme, že sa medzi sebou aj krížili a túto skutočnosť využila autorka vo svojich knihách. Za zmienku stoja aj zaujímavé poznatky o liečivých rastlinách a rôznych vynálezoch našich predkov. Autorka miesta, do ktorých zasadila svoje príbehy, osobne navštívila a väčšinu poznatkov konzultovala s odborníkmi.

lenyleny
26.01.2016 5 z 5

První díl knihy si u mne začala z dlouhé chvíle číst moje kamarádka a musela jsem jí půjčit všechny ostatní. A to mne přimělo si po deseti letech přečíst tuto knižní sérii znovu. Je pravdou, že jíž nejsem tak nadšená jak před tím, ale je to velmi čtivé a v člověku to rozvíjí fantazii.Musím přiznat, že málokterá série knih je tak vyrovnaná, nemohla bych říci, že nějaký díl je lepší, nebo horší.

Rup
01.11.2015 4 z 5

Chybný předpoklad, že neandrtálci nemohli artikulovat (dle posledních objevů se zdá, že i zpívali), bych (vzhledem k době, kdy bylo dílo napsáno) autorce odpustil, ale že si nedokázali spojit soulož s oplodněním, tomu nemůže uvěřit ani dítě. To snad chápou i žížaly. Ovšem napsáno je to pěkně, takže doporučuju.

woodward
15.08.2015 1 z 5

Před mnoha lety jsem si tuhle, hm, knihu, koupil tuším ve Štrasburku na nádraží. A později, když už jsem to načal, jsem cítil potřebu opatřit si ještě další dva díly, abych zvěděl - jak by možná řekli cimrmanologové - jestli to pokračování bude stejně slabé jako začátek. Připouštím, že nemám ani tušení, kde ty knihy jsou teď a vůbec se mi po nich nestejská. Neuvěřitelnej, nemožnej americkej blábol.

jirina1744
24.02.2015 5 z 5

Tuto knižní serii jsem četla ve věku cca 13ti let a hned si jí zamilovala. Některé pasáže jsou trochu drsnější (nebo spíše naturalistické:)) ale i tak na tuto serii ráda vzpomínám a po čase se k ní opět vrátím.

Verity
05.01.2015 5 z 5

Nejlepší kniha, jakou jsem v poslední době četla..absolutně mě pohltila

adulik23
09.10.2014 4 z 5

Ani by som neverila, že ma môže aj príbeh z praveku zaujať, veľmi dobre sa to číta, občas mi vadili dlhé opisy rôznych vecí ale ku koncu to bolo vážne napínavé, hor sa do druhej časti :)

Kytiii
24.09.2014 5 z 5

Dle mého nejlepší knižní série ever! Četla jsem ji poprvé někdy ve 14 letech, ve 20 jsem se k ní vrátila a loni - po dalších 10 letech jsem ji přečetla opět celou znovu! To se mi u žádné knihy (natož série) ještě nestalo... pokaždé jsem tam objevila něco nového, znovu jsem s napětím i slzami (asi 2x) prožívala Ajly život... nádherné, nadčasové i poučné... a jestli mě někdy nějaké knihy ovlivnily, byly to tyto... Velké díky autorce!

Babo
13.08.2014 5 z 5

Byl to dobrý nápad , vrátit se tak hluboko do minulosti , pokusit se vžít do té doby a napsat tak skvělý příběh.Snažila jsem se přesvědčit kamarádku, aby se dala do čtení, že i když se to odehrává v "pravěku",tak je ten příběh v mnoha ohledech hodně současný. Vyloučenost kvůli jinakosti , žárlivost, nenávist, ale i schopnost učit se nové věci.I když občas jsem měla pocit, že za veškerý pokrok vlastně vděčíme Ajle.:-))))
Určitě doporučuji , je to skvělý čtení.

belzanka
12.07.2014 5 z 5

Nádherné knihy, letos jsem byla na dovolené ve Francii a po shlédnutí míst, kde se děj odehrává jsem se opět již po několikáté znovu začetla. Je to nádherný zážitek když si to člověk může i představit v krajině.

Roselunda 1928
09.03.2014 4 z 5

Všech 10 knih mi dala babička. Originální nápad, mělo to děj, prostě paráda!

makke
07.04.2013 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, úžasný děj a perfektní zasazení do prostředí.

haWranka
22.02.2013 5 z 5

Poprvé jsem tuhle knihu četla někdy ve dvanácti letech, takže mnohé scény na mě působily, no, řekněme dost děsivě. Od té doby jsem ji ale otevřela ještě mockrát, takže můžu plně docenit to, jak autorka nádherně vykresluje dobu a způsob života. Všechny členy klanu znám tak dobře, že by klidně mohli všichni patřit do mojí rodiny. Osudy Ajly mnou dokázaly vždy pohnout.

kattyV
16.02.2013 5 z 5

Snad bych doplnila anotaci - Ajja nejen jinak vypadá, především jinak myslí. Snaží se přijmout normy společnosti, ale nechápe proč by to měla dělat. Nechápe, proč by se neměla smát, proč by neměla plakat a proč by jako žena měla být podřízena muži. Stává se dospělou ženou daleko dříve než odpovídá jejímu věku - nic jiného jí nezbývá.

quendery
15.12.2012 5 z 5

Když se mi tahle kniha dostala do ruky, nepřestala jsem,dokud jsem nedočetla. Úžasné. A pak jsem dělala vše pro to, abych měla všechny knihy. Povedlo se .

Morgainne
19.08.2012 5 z 5

"Věděla, že je tu něco, co jí uniká, a tak ráda by se domluvila víc než jenom těmi několika málo slovy, které znala. Bylo jí jasné, že lidé v tlupě chápou víc, než mohlo vyjádřit těch několik prostých slov, jenom ale nechápala, jak je to možné. Problém byl v tom, že neviděla signály rukou. Pro ni to bylo nesmyslné rozkládání a mávání rukama a nechápala, že to něco sděluje. Nepochopila, že by se mohlo mluvit rukama, protože to bylo zcela mimo její zkušenost.
Kreb začínal tušit, v čem je problém, ale bylo pro něho těžké pochopit, proč je tomu tak. Muselo to být tak, že Ajla nechápe, že gesta mají schopnost vypovídat, pomyslel si."

"To je divný kámen, pomyslela si. Nikdy jsem takový neviděla. Pak si vzpomněla na něco, co jí říkal Kreb, a najednou cítila, co pro ni nález znamená. Poznání ji osvítilo jako blesk. Cítila zamrazení v zádech. Kolena jí téměř podklesla a roztřásla se tak, že si musela sednout. Sevřela do dlaní zkamenělého šneka a soustředěně na něj hleděla.
...
Ajla šla úplně jinak, když putovala zpátky k jeskyni. Iza byla první, která si toho všimla. Nedokázala by říct, v čem byl ten rozdíl. Ajla nešla méně důstojně a spořádaně, ale bylo tu něco, co na ní působila lehčeji a uvolněněji. A v její tváři se objevil nový výraz, když viděla přicházet Brouda. Ne pokora, ale klidně přijetí toho, co jí bylo souzeno. Kreb si všiml, že její váček s amuletem je víc vyboulený než dřív."

Ale ona přece nepatří k lidem klanu, uvědomil si, a nebylo pochyb o tom, že její strážný duch je silný, protože jinak by dnes už nežila. Jeskynní lev by ji zabil. Ta myšlenka ho přímo udeřila. Jeskynní lev! Napadl ji, ale nezabil ... napadl ji skutečně? Co když ji zkoušel? Tak přišla jiná myšlenka, až mu mráz přejel po zádech, když poznal, jak dobře známá myšlenka to je. Teď už neměl nejmenších pochyb. Byl si jistý. Dokonce ani Brun o tom nebude pochybovat, pomyslel si. Jeskynní lev ji označil čtyřmi souběžnými šrámy na levém stehně. Byla to jizva, kterou ponese po zbytek života. Při přijímání chlapců za muže, když jim mog-ur vyrývá totem do kůže ... jsou právě čtyři souběžné linie na lýtku znamení jeskynního lva!

lajcma
20.02.2012 5 z 5

Tak poutavé vyprávění jsem ještě doposud nikdy nečetla. Děj vás vtrhne s sebou a nemůžete odejít....

pravěk

Jean Marie Auel