Deti vesmírnej noci

Deti vesmírnej noci https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67455/mid_deti-vesmirnej-noci-5AH-67455.png 4 23 3

Antológia zostavená Dušanom Slobodníkom z rôznych amerických originálov obsahuje poviedky 15 autorov sci-fi zvučných i menej známých mien a je doplnená bibliografickými poznámkami a poznámkami o autoroch.

Ivan F
25.02.2023 4 z 5

Ktovie, aký bol rozpočet vydavateľstva na nákup práv jednotlivých poviedok, pretože v tejto antológii sú zastúpení v podstate všetci velikáni sci.fi žánru a to muselo niečo stáť - hoci za poviedky sa vraj neplatil žiadny astronomický balík. V každom prípade je to dobrá zbierka a prekladatelia mali pravdepodobne voľnú ruku, pretože kvalita tu z ich strany je, a to aj čo sa výrazových prostriedkov týka. Avšak typický neduh antológií je aj tu - kvalitatívna nevyváženosť jednotlivých poviedok. Z môjho pohľadu je tu trojica top poviedok a to Bernie Faust, Smetiar a Stanica cudzincov. Naopak, vyslovene zlé poviedky tu nie sú, hoci viacero je priemerných. Podtrhnuté a zrátané - celková spokojnosť po prečítaní sa dostavila a tak to má byť - čitateľ dostáva to, čo očakáva.

smazenaryba
05.07.2017 4 z 5

Kvalitný, kvalitne zostavený výber. Viac ako mnohé iné antológie poukazuje na fakt, že sci-fi ako žáner bol (hlavne v medzivojnovom a povojnovom období), je, aj bude pre autorov skutočne vhodným a funkčným prostriedkom na nepriame odovzdanie rôznych (často krát nežiadaných či výstražných) ideí a názorov. Samozrejme, sci-fi je aj o čírom potešení a ani tu nechýbajú poviedky, ktoré majú predovšetkým zabaviť či prekvapiť zaujímavou pointou. Zbierka, ktorá môže fanúšika žánru len veľmi ťažko sklamať.

yerry
03.07.2016 4 z 5

Obálka tejto antológie je síce dosť otrasná ale s úrovňou jednotlivýcvh poviedok, ich kvalitou a slovenským prekladom som bol viac ako spokojný. Pár mušiek sa síce našlo, ale nebolo to nič zásadné. Osvetľujúce texty k jednotlivým autorom už boli trochu zastaralé, čo sa vzhľadom na rok vydania antológie aj dalo čakať. Boli zaradené na konci knihy. Uvítal by som, ak by boli súčasťou jednotlivých poviedok. Nechýba ani doslov od Dušana Slobodníka, ktorý sa mi zdá byť na svoju dobu nezvyčajne triezvy.

Suma sumárum veľmi vydarená antológia a obsahovo docela vyvážená. Každý si tu nájde niečo svoje. Odporúčam na prečítanie.