Děti nade vše

Děti nade vše https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471533/bmid_deti-nade-vse-qmQ-471533.jpg 5 728 185

V thrillerově laděném románu Delphine de Vigan Děti nade vše nahlédneme do dvou odlišných světů. V prvním kralují hvězdy internetu a mezi nimi hrdinka příběhu Mélanie, kterou vidina slávy a zisku pomalu vzdaluje od jejích nejbližších a reality vůbec. Ve druhém žije její protiklad Clara, dříč kriminalistického týmu, která je znepokojená zneužíváním dětí v digitálním prostoru. Sledujeme poutavý příběh, v němž hrají roli moderní fenomény doby, sociální sítě, virtuální realita, otisky každého z nás, a s jeho postavami s neklidem zjišťujeme, že se za ně platí vysoká cena. Autorka překvapivě zavede čtenáře i do nedaleké budoucnosti po roce 2030. Jaká asi bude?... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Odeon

Les enfants sont rois , 2021

Šárka_D
08.07.2022 4 z 5

De Vigan píše lehce o těžkých tématech, ani tady jsem nebyla zklamaná. Příběh měl slušné tempo, zejména pro své thrillerové zabarvení, a taky téma, které je velmi aktuální, a ne, nepřipadalo mi, že by ho autorka nějak zvlášť přepálila. Hodně jsem se po přečtení zamyslela nad tím, jak využívám sociální sítě...

iveta3689
08.07.2022 5 z 5

Skvěle napsané, čte se samo. Děsivě autentické.

Babkabylinkarka
30.06.2022 5 z 5

Tahle kniha mě absolutně dostala. Dlouho jsem to rozdýchávala...... Fikce, ale ne zas tak úplně....

Adellll
30.06.2022 5 z 5

Má druhá kniha od Delphine. I přes to, že se No a já počítá mezi mé nejoblíbenější knihy, Děti nade vše se mi líbily snad ještě o trošku víc. Výborně napsané, čtivé, ale zároveň alarmující a napínavé. Mě osobně kniha donutila konečně se pořádně zamyslet nad touto problematikou, kterou jsem doposud poměrně přehlížela.

Aprilek
26.06.2022 5 z 5

Zajímavá sonda do rodiny "žijící" online, kvůli které jsem se zapřemýšlela o dnešní společnosti a jejích normách.

Amazonka72
08.06.2022 4 z 5

Knihu jsem si vybrala především kvůli námětu, kterému se věnuje. Asi proto, že patřím mezi generaci, která ještě vyrůstala bez počítačů a mobilů (i když počítače jsme už ve škole měli - takové velké krabice, které věčně nefungovaly), je pro mě současný stav sociálních sítí a sdílení všeho možného tak trochu "nepochopitelný". Rozumím tomu, že jde pokrok vpřed, a že dochází, v mém případě, ke klasickému střetu generací, když se snažím svému skoro dospělému synovi vysvětlit, že povídat si s kamarády je mnohem lepší na živo než přes obrazovku počítače. Je však velmi těžké si to připustit a smířit se s tím... Kniha je vlastně "děsivá". Kam až může zajít touha po tom, být viděn, obdivován a milován. Melanie sama je obětí, obětí svých rodičů, kteří ji nedokázali dát to, co v dětství potřebovala - lásku a pozornost. Je však alarmující, že využívání dětských "protagonistů" na youtubu a dalších sociálních kanálech, je společností tolerováno a dokonce i vyžadováno. Pokud by tomu tak nebylo, tak by se na ta videa nikdo nedíval...
Příběh, při kterém bychom si měli uvědomit, jak nepřirozené je sdílení našich životů s desítkami dalších lidí... o co všechno přicházíme, když dobrovolně svůj život sdílíme...
Určitě je velmi dobrým počinem, že taková kniha vznikla, a že si našla své místo i mezi českými čtenáři. Rozhodně doporučuji.

jiri77
02.06.2022 5 z 5

Tak jsem se pustil do čtení další knihy od mé nejoblíbenější autorky ,a musím opět říci - paráda! Tentokrát se autorka zaměřila na téma sociálních sítí a myslím si , že téma a příběh zvládla skvěle. Kniha mě hodně bavila. Někdy se také podívám na YouTube ,a koukám, co je někdo schopen natočit, jen aby se zviditelnil a vydělal nějaké peníze. Nejhorší asi opravdu bude do toho zatahovat děti.

hannina
08.05.2022 4 z 5

Byznys, který jsem si vůbec neuměla představit.....,naprosto legálně prodávat svoje děti od jejich nejútlejšího věku a zaprodat tak jejich duši.

čika
07.05.2022 3 z 5

Čo je to, moralita? Zvidnutý prst? Sociologická štúdia? ...Ako román pre mňa slabšie, postavy sú rýchlo uvarené a aurorka je s nimi aj rýchlo hotová. Od de Vigan už bolo aj lepšie,hoc uznávam aktuálnosť námetu.

marvarid
06.05.2022 4 z 5

Určitě zajímavé téma. Zpracováním na pomezí detektivky a dystopie. Moc dobře promyšlené postavy, Clara mě okouzlila. Ale pro mě je odpověď na položené otázky naprosto jednoznačná. V životě jsem „nesdílela“ jedinou fotografii ani video sebe ani svých dětí, neumím si představit, že bych jim tohle mohla udělat. Jestli budou jednou chtít někde vystavovat svoje fotografie, je to na nich a já jen doufám, že si to dobře rozmyslí.

EvikU.
04.05.2022 5 z 5

(SPOILER) No pane jo! Je mi z knihy úzko vzhledem k poslednímu dítku, které má 4 roky a na youtube už občas kouká. Koukala na pohádky a teď občas sleduje nějaké rozbalování kinder vajíček nebo o baby Anabel. Vyskočilo to na ni jako upoutávka a baví ji to, tak to chce občas pustit. Říkám si, jestli člověk ji dokáže dostatečně ochránit před sociálními sítěmi. Myslím si, že čím víc to budu zakazovat, tím to bude ještě horší.

No každopádně mě kniha vzala za srdce, od začátku do konce. Z autorčinýho psaní mám husinu. Skvělý zážitek.

Bravurně napsaný, vlastně i matka Melanie byla obětí, obětí toho, že její matka upřednostňovala sestru a ona pak byla šťastná za každý laik a srdíčko. A děti opravdu chudáci, smutné je i to, že si to neuvědomovala, jak jim tím ubližuje. Silná kniha a potřebná v téhle době. Sociální sítě ano, ale s ROZUMEM!!! Doporučuji!!!!

adorjas
29.04.2022 4 z 5

Vigan píše jedna radosť a mne sa už dlho nestalo, aby som knihu prečítala na jeden záťah! Pri tých súčasných knihách ma vždy poteší spôsob, akým autori do deja knihy zakomponujú práve aktuálne udalosti akými sú lockdown či používanie sociálnych médií ako je YT, IG. Vigan sa zamýšľa nad "postihnutím" detí takýchto rodičov a predostiera nám aj možné dôsledky a nedostatky právneho systému, aby takéto deti ochránil.

stesti.s.knihou
25.04.2022 5 z 5

Je dobré sdílet životy dětí na sociálních sítích bez toho, aniž by si samy mohly říct, zda to opravdu chtějí? Jaké následky může mít to, když se malé dítě stane on-line celebritou? Je v pořádku využívat dítě jako prostředek pro výdělek peněz?Nejen nad těmito otázkami budete přemýšlet při čtení knihy Děti nade vše.
Kniha sleduje život jedné rodiny, která si žije v luxusu a blahobytu. A to vše díky tomu, že její děti jsou hvězdami YouTube kanálu, který spravuje jejich matka. Děti jsou pod celodenním dohledem kamer a foťáků, jejich matka sdílí každý okamžik života se svými fanoušky a dokonce i nechává sledující rozhodovat o různých věcech týkajících se života dětí. Jednoho dne toto pozlátko skončí; malá dcerka je unesena a nikdo neví, co se s ní stalo. Rozbíhá se vyšetřování únosu a pátrání po malé celebritě. Policie prověřuje velké množství lidí, kteří mohli mít motiv k unesení dívky, během vyšetřování analyzuje veškerá videa a obsah zveřejňovaný matkou dětí a my jako čtenáři se nestačíme divit, co všechno byla matka dětí schopna sdílet s fanoušky.
Kniha je skvělá. Ač obsahuje trhillerovou zápletku, linka únosu a vyšetřování zde není úplně hlavní. V popředí stojí zejména on-line svět sociálních médií a myšlenka toho, kam daleko jsme schopni zajít, abychom byli úspěšní.
Myslím si, že úplně každý z nás si vzpomene na minimálně jednoho influencera, který hojně sdílí fotky a videa svých dětí a nezdráhá se použít je k propagaci různých výrobků a značek. Otázka zní: je tohle v pořádku?
Pokud vás toto velmi aktuální téma a dopady sociálních sítí zajímají, rozhodně po knížce sáhněte. Za mě velké doporučení!

AnnaR.
23.04.2022 5 z 5

Tak to se mi líbilo moc. Člověka jako jsem já, nikdy nenapadlo, když jsem náhodou zahlédla nějaká, tak trochu přitroublá videa na youtube, kde si děti hrají s panenkami či s auty, jaké z toho plynou zisky a jak se asi věčně usměvavé a nadšené děti u toho častého natáčení asi cítí. Teď to vnímám úplně jinak a vlastně jsem docela silně znechucena.

Nikola086
21.04.2022 4 z 5

První kniha od autorky a musím říct, že vůbec nezklamala. Neměla jsem žádná specifická očekávání od knihy. Mélanie jako jedna z hlavních představitelek mi neskutečně lezla na nervy. Každá matka chce pro své děti jen to nejlepší, ale ona byla naprosto dokonalý případ toho, kdy se to zvrtne do hodně špatných rovin.
Příběh až děsivě pravdivý. Příběh, který by se měly přečíst rodiče, kteří mají potřebu neustále sdílet své děti. Příběh, který krásně odkrývá blízkou budoucnost, která podle mě není až tak vedle.
K autorce se rozhodně znovu vrátím a něco mi říká, že nezklame.
Jednu hvězdičku strhávám za nečekaný zvrat :)

Vesper001
20.04.2022 5 z 5

Delphine de Vigan opět zasvěceně a nekompromisně ukazuje na věci, které vidět nechceme, a ukazuje je v přímém světle, takže i když od nich odvrátíme zrak, už je nedokážeme snadno pustit z hlavy. V nejnovější knize se zaměřila na fenomén, který jsem sama vnímala jen okrajově. Při čtení jsem se ztotožňovala s postavou i postojem Clary, která se na problematiku „sdílení“ dívá s nedůvěřivým úžasem, přecházejícím ve zděšení. Věřím, že patřím k méně ohrožené generaci, ale s o to většími obavami jsem při čtení myslela na mladší ročníky, které mám kolem sebe. A na aplikace, které si s vámi povídají před usnutím, na lajky, díky kterým se necítíte sami, na sítě, na nichž závistivě sledujete „dokonalé“ životy, které si na nich vytváří vaši „přátelé“. A uvědomila jsem si, že dokonce znám několik matek, které se Mélanii podobají. Kriminální zápletka funguje jako startovní čára, od níž se rozběhnou příběhy Mélanie a Clary. A ty jsou zas pozadím pro ústřední téma knihy, které má přimět čtenáře k zamyšlení. Touha po lásce, oblíbenosti, společnosti, strach z osamění, zapomnění, to vše je legitimní a pochopitelné, ale kam jsme se jimi nechali dohnat?

dasha0306
20.04.2022 5 z 5

Masterpiece - povinná četba pro všechny ty insta matky a ty family kanály, které nám cpou svůj život a bohužel spoustu lidí to bere jako guilty pleasure, avšak dopad na děti, které nemají šanci se rozhodnout, jestli chtějí mít digitální stopu a být "slavní" nebo ne, to je to, oč tu běží... Geniální příběh a náhled do budoucnosti, který je bohužel až děsivě reálný.

cornetka
18.04.2022 5 z 5

Autorka nám moc pěkně ukazuje, jak díky sociálním sítím, YouTube a Ig ztrácíme soukromí a zanecháváme za sebou nesmazatelnou stopu. Navíc když do toho zatáhneme své děti, které jsou tuto činností poznamenaní celý svůj život. Za mě skvělá kniha.

Sidonka3
13.04.2022 4 z 5

"Kdokoli si může představit, že jeho život je hodný zájmu ostatních. Sbírat o tom důkazy. Považovat se za osobnost, celebritu a podle toho se chovat. Je to sen všech teenagerů : být milován, sledován, mít fanoušky. A těžit z toho... Big Brother už nepotřebuje autoritářství, totalitní sílu, proti které bude třeba povstat. Byl přivítán s otevřenou náručí a se srdcem lačnících po lajcích, každý bude svým vlastním tyranem. Výměnou za jeden palec vyprávíme svůj životní příběh. Režírujeme vlastní exhibování a to se stalo nepostradatelnou složkou seberealizace..."

S každou stránkou nabíral příběh na síle, zpočátku trochu klišé a napadlo mi, že nic nového pod sluncem. Později mi to ovšem hlouběji zasáhlo, autorka přidávala napětí, sugestivitu a hodnocení jsem musela přehodnotit.
Nevyzrálá Melanie, posedlá tvorbou vlastní rodinné reality show, snem o slávě a bohatství patří mezi hrdinky, kteří nechtějí znát pravdu, nepřiznají si realitu a umí si vše zdůvodnit svéráznou logikou, takže žijí v trvalém bludu, který jim nic nevyvrátí. Děti nade vše je název ironický, byť to je jeden z klamů, kterým Melanie balamutí druhé i samu sebe. Na dětech jí ve skutečnosti nezáleží, skutečných citů není schopná, jde si bezohledně a povrchně za svým a svým jednáním ovlivňuje životy nejbližších. Matka dvou dětí, jak sama o sobě říká taková kvočna, umí přitáhnout velmi početné publikum kýčovitými pozlátky, nejvšednější komercí, neoriginalitou a nanejvýš banálními průpovídkami a příhodami, prezentací svého citově chudého i intelektuálně prostého života. Částečně napsáno podle skutečných postav, respektive projevů a nápadů influencerů na různých sociálních sítích. Postavy jsem si uměla živě představit, snadno se to čte. Je to dobré. A výstižné.

sgjoli
10.04.2022 4 z 5

Z těch knih, které jsem od Delphine de Vigan četla, mne tahle beze sporu zaujala nejvíc. Asi proto, že se kniha věnovala tématu, které mne dost zajímá, a tím jsou sociální sítě, na nichž se i já sama v nějaké míře pohybuju. A nutno říct, že ten obrázek, který tu autorka vykresluje, není nikterak veselý. Kniha se totiž zabývá odvrácenou stránkou.
Autorka tu proti sobě staví dvě zcela odlišné hrdinky. Zatímco jedna z nich se snaží po sobě zanechat digitální stopu co nejmenší a nechce sdílet nikde nic, druhá je zas opačným extrémem, neboť na sítích sdílí takřka vše. O to silnější mi tohle téma připadá, když tu autorka řeší sdílení obsahu zaměřeného na malé děti.
Zásadní mi tu připadá otázka, zda mají rodiče v tomto ohledu právo rozhodovat za děti a sdílet obrázky/videa/... svých dětí, aniž by si to ty děti mohly samy rozhodnout, zda chtějí být takto vidět? A kde je ta hranice, kde je to bezpečné a kdy už je to hazard? A zda a do jaké míry si rodiče uvědomují ta rizika, kterým své děti vystavují? Víme skutečně na jisto, kdo sedí na druhé straně obrazovky? Jsou děti skutečně nade vše, když se sdílením jejich obrázků a videí rodina vydělává na živobytí?
Skvělé mi přijde, že autorka nepřichází s jednoznačným rozhodnutím, jak to teda je. Silně tu poukazuje na nebezpečí a mohlo by se zdát, že kniha moralizuje a odsuzuje. Nicméně jak se uvádí v doslovu, autorka se snažila především pochopit tyto jedince, proč mají tu potřebu tak moc sdílet. A proč mají diváci tak moc potřebu konzumovat obsah zaměřený na životy jiných. A každý čtenář, ať si udělá názor sám.
Přestože mne tímhle tématem autorka pohltila a zaujala mne i svým zapojením prvků detektivky (ač tohle není typická detektivka), nedokážu z nějakého důvodu hodnotit plným počtem. Nevím, čím to je, ale u téhle autorky to tak prostě mám. Každopádně 4,5 hvězdy za mne na místě. Skvělé a dost aktuální téma, pro mne velmi dobře zvládnuté, s řadou silných myšlenek a podnětů k další diskuzi a zamýšlení. Pro mne zatím nejlepší kniha od autorky.