Děti nade vše

Děti nade vše https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471533/bmid_deti-nade-vse-qmQ-471533.jpg 5 728 185

V thrillerově laděném románu Delphine de Vigan Děti nade vše nahlédneme do dvou odlišných světů. V prvním kralují hvězdy internetu a mezi nimi hrdinka příběhu Mélanie, kterou vidina slávy a zisku pomalu vzdaluje od jejích nejbližších a reality vůbec. Ve druhém žije její protiklad Clara, dříč kriminalistického týmu, která je znepokojená zneužíváním dětí v digitálním prostoru. Sledujeme poutavý příběh, v němž hrají roli moderní fenomény doby, sociální sítě, virtuální realita, otisky každého z nás, a s jeho postavami s neklidem zjišťujeme, že se za ně platí vysoká cena. Autorka překvapivě zavede čtenáře i do nedaleké budoucnosti po roce 2030. Jaká asi bude?... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Odeon

Les enfants sont rois , 2021

akinomV
25.02.2023 3 z 5

Nebylo to špatné, ale možná jsem díky tomu velkému všeobecnému nadšení čekala větší pecku. Začátek byl pomalý a úplně mě nebavil, později to bylo zajímavější. Každopádně zajímavá sonda do sociálních sítí.

sidonka
21.02.2023 5 z 5

Ke knížce jsem se dostala na doporučení a musím říct, že mě stále ještě mrazí, začátek mě moc nenadchl, ale pak se to rozjelo a opravdu síla, co některé matky pro "slávu" dokáží, jak se to může podepsat na dětech ale i dospělých, jak ze strany účinkujících tak sledujících

sheldon8410
19.02.2023 5 z 5

Na knihu jsem narazila díky čtenářské výzvě a jsem tomu moc ráda. Velmi aktuální téma, precizně popsané všechny postavy. Do všech jsem se díky autorce dokázala vcítit a pochopit, proč jednají, jak jednají. Super.

Penicuik333
17.02.2023 2 z 5

Téma je velice aktuální, mrazive naléhavé a atraktivní. Delphine dokáže vtáhnout do děje a skvěle napsat postavy. Jen pasáž z budoucnosti byla poněkud slabší.

makacek
13.02.2023 5 z 5

Úplně mě mrazilo. Nejen z představy zmizeni dítěte. Doporučuji přečíst každému rodiči, ať už je jakýkoliv.

attila1
26.01.2023 5 z 5

Po tomto románu jsem se zamyslela o době v které žijeme. Vydělávání peněz na malych dětech a ovlivnění jejich celého života. Smutné. Knížka se četla moc dobře.

dagmar7365
15.01.2023 5 z 5

Výborné strhující čtení. Kniha Delphine de Vigan mě okamžitě pohltila a nemohla jsem ji odložit. I když se zde řeší zmizení děvčátka, tak v žádném případě se nejedná o detektivku. Tento případ slouží pouze jako kulisa k vykreslení celé šíře problematiky sharentingu a natáčení a umísťování videí a fotografií vlastních dětí na internetu. Autorka udeřila hřebíček přímo na hlavičku a i konec knihy, který je vlastně z budoucnosti, je naprosto věrohodný.
Velmi aktuální a bolavé téma.

marara
08.01.2023 5 z 5

Tahle kniha mě dostala. Skvěle pojmenovává nástrahy sociálních sítí a digitálních technologií, bez nichž si svůj život dokážeme představit čím dál tím méně. Není to jen o zneužívání dětí rodiči při sdílení svého života na sociálních sítích nebo jen o touze být celebritou, ale i o pocitu životní prázdnoty, kterou zdánlivě může zaplnit život na internetu. Přitom je to past. Stejně tak mě to přivedlo k zamyšlení nad tím, jak velký problém je, že využíváme stále více digitálních technologií a vůbec neuvažujeme nad jejich etickou rovinou. Měli bychom myslet na to, že technologie jsou dobrým sluhou, ale špatným pánem. Měli bychom víc myslet na to, jaký vliv budou mít všechny ty textové editory, hlasoví asistenti, softwary pro rozpoznávání řeči na lidskou inteligenci, pokud si zvykneme na ně spoléhat. Měli bychom víc myslet sami a nezapomenout žít reálný život. Není to zdaleka jen problém matek sdílejících fotky a videa svých dětí na sítích, ale i problém teenagerů trávících velkou část svého času počítačovými hrami nebo sledováním čehokoli na svém chytrém mobilu. Po přečtení téhle knihy mě tyto fenomény děsí zase o trochu víc.

"A co když je už soukromí překonaným, zastaralým pojmem, v horším případě iluzí?"

Allla9
08.01.2023 5 z 5

Smutné a děsivé. Rodiče si mnohdy neuvědomují, jak svým chováním ovlivňují život svých dětí. Pro splnění svých snů a tužeb je dokážou dokonale ovládat. V tomto případě se jedná o svět internetu.

zuzulique
02.01.2023 5 z 5

Sociálne siete. Youtube. Internetové svety. Svet neobmedzených možností sa premenil na peklo na zemi.

Posledné dva roky neboli/nie sú len skúškou pre našu krehkú psychiku, ale preverili predovšetkým naše vzťahy. Ak už to neurobila korona doba, tak udalosti posledných týždňov sa postarali o všetko. Nikdy som nebola sklamaná z ľudí tak ako teraz, často z takých, o ktorých som si myslela iba to dobré. Z ľudí sa stali hyeny, čo pľujú okolo seba jedovaté sliny ako frustráciu svojej nespokojnosti s vlastným životom, vyvršujú na druhých. V záujme vlastného psychického zdravia, som si zasa vymazala aplikaciu FB zo svojho mobilu.
Aby som nebola iba negatívna, FB a knižným webom vďačím za vznik úžasnej knižnej komunity, ktorá je prítomná v mojom živote den čo deň. Všetci títo ľudia (oni vedia, ktorí to sú) ma inšpirujú, obohacujú, otváraju mi nové obzory a posúvajú ma vpred, učia ma sebaprijatiu, tolerancii a empatii, vďaka nim nestagnujem a nezatvdrzujem sa.

Odvrátenú tvár tohto sveta nám ukazuje i Delphine de Vigan vo svojej najnovšej knihe. Nestráni sa vyjadriť svoj názor na prítomnosť a ukazovanie detí v nebezpečnom virtuálnom prostredí. Ako vždy trefne, nezveličuje, neprikrášľuje, nehodnotí. Píše o blízkej budúcnosti a veľmi sa ňou nevzďaľuje od súčasnej reality.

Přečti_si
30.12.2022 4 z 5

Moje první Delphine a moc zajímavé! Námět je vskutku aktuální a často i já přemýšlím, kam bude generace dětí dnešních mamablogerek a instagramerek směřovat. Některé skutečně nemají soudnost a zobrazují děti v situacích, které my dříve narození máme maximálně v rodinných albech. Kriminální zápletka zde podle mého není stěžejní, ale umožňuje rozvést právě téma zneužívání dětí k vydělávání peněz na sociálních sítích.

micha-ella
29.12.2022 4 z 5

Nejdřív to vypadalo jako psychologický román, potom jako detektivka (brzy se dal odhadnout pachatel), a nakonec jako vize budoucnosti. Celkově velmi důležité téma. Já sama občas sleduji jednu podobnou matku na YouTube, kam vkládá svá videa o postižené dceři, o své domácnosti a rodinném životě a získává tak sponzory, dárky i peníze na otevřený účet. Ta by si měla tuto knížku přečíst.

tanuki
29.12.2022 4 z 5

Co se stane, když celý svůj život podřídíme všem těm neznámým lidem, kteří nás sledují na sociálních sítích? Co když už budeme žít jen proto, abychom měli co sdílet? Abychom mohli vložit příspěvek na Facebook, fotku na Instagram, komentář na Twitter nebo video na YouTube? A naše štěstí a celý smysl toho, co děláme, se začne odvíjet jen od počtu "lajků" a "palců" a "srdíček" a přestaneme pro nás být důležité, jak se cítí naši nejbližší. Z našeho života se stane prázdná bublina vyslaná po větru do světa. Krásná, blyštivá, dokonalá ve svém tvaru a uvnitř naprosto prázdná. Náchylná k prasknutí. Co když k tomu všemu navíc využijeme své děti, které si nemohou vybrat, jestli něco takového chtějí. Jak je to poznamená, co to s nimi udělá? Vypadá to, že nic hezkého.

Wolfka
28.12.2022 4 z 5

Mrazivé, napínavé ač neobsahuje akční scény ani krev. Děkuji za otevření tématu a snahu poukazovat na přehnané sdílení svých dětí na síti.

kalinkacz
26.12.2022 5 z 5

Delphine je prostě neskutečná a ve své novince to jen potvrdila!
Děti nade vše je autorčinou horkou novinkou, která se věnuje problematice a nástrahám sociálních sítí… Každá hlavní hrdinka má na online svět jiný pohled a to za mě bylo skvělé.
Autorka napsala nesmírně aktuální a důležitý příběh, který měl místy až krimi nádech.
Zkrátka a dobře Děti nade vše opravdu doporučuju.

LuciMarkova
07.12.2022 5 z 5

Skvělé a děsivé zároveň. Aktuální téma. Zařadila bych do povinné četby nejen dětem, ale i jejich rodičům.

keselylenka
03.12.2022 5 z 5

Cokoli napíšu nevystihne velikost a aktuálnost téhle knihy. Stačí si zapnout Instagram a všechno to tam je. Bohužel. Doporučuji všem, youtuberum zvláště.

Marcela52
29.11.2022 5 z 5

Chránit si vlastní soukromí i svých dětí by mělo být samozřejmé, ale v dnešní době, která díky sociálním sítím přeje zveřejňování všeho možného, si často mnoho lidí neuvědomuje, jak je toto "zviditelňování" nebezpečné. Hlavní postava příběhu je mladá žena, která má jako dítě a pak dospívající málo sebevědomí, a tak se pustí do natáčení svého osobního života. Postupně tím terorizuje své malé děti, které se ocitají na síti v nejrůznějších situacích a prakticky nemohou prožívat nic, aby se to neoctlo ve veřejném prostoru. Příběh graduje únosem jednoho z dětí, kterým je šestiletá dívka. Tady se pak odvíjí druhá rovina téměř thrillerového příběhu.
Mladá policistka, která je zapojena do pátrací akce po ztracené dívce je protikladem této nezodpovědné matky, která se sice prezentuje jako matka milující, ale ve skutečnosti své děti ničí. Ta si dobře uvědomuje nebezpečí takového způsobu života, který sice přináší velké peníze za reklamu, ale ohrožuje tím to nejcennější, bezpečnost vlastních dětí. Kniha je velmi dobře napsaná, takže nejen zaujme výbornou znalostí psychologie i problematiky sociálních sítí, ale především vás donutí k zamyšlení, kde je ta hranice, za kterou bychom při svěřování svého soukromí nikdy neměli zajít.

Anie94
18.11.2022 5 z 5

Autorka se neboji aktualnich a palcivych temat, ktera hybou spolecnosti, coz ocenuji, jelikoz je fakt potreba o tom mluvit.

Postavy byli realne a az desive uveritelne. Melanii budete nenavidet za to, ze ve jmenu zisku a popularity je schopna obetovat cokoliv, i vlastni rodinu.

Knizka vas donuti se zamyslet nad profily, ktere sledujete a nad tim, zda jejich obsah neni prilis toxicky. Super je, ze nam autorka nevnucuje svuk nazor, ale dava nam prostor k zamysleni a vytvoreni naseho vlastniho nazoru. Socialni site tak muzou byt i dobry sluha, ale zly pan.

Katy9192
15.11.2022 5 z 5

Tvorba Delphine de Vigan je stávkou na istotu. Jej vyberaný a sofistikovaný jazyk ma vtiahol do deja, vzápätí vynoril, ponoril a pokračoval v tomto tempe až pokiaľ som sa nezmietala vo víre striedajúcich sa emócií a napätia.

Autorka si tentokrát vybrala znepokojivú tému, ktorú spracovala do podoby románu s črtami thrilleru. Celý príbeh sa pohybuje okolo detských influencerov, sociálnych sietí, reality show, zdieľania našich životov vo virtuálnom svete. Kde končí a začína naše súkromie v digitálnej dobe?

Kniha je rozdelená na dve časti. Tá prvá sa odohráva v roku 2019, Melania vytvorila rodinný kanál na YouTube, na ktorý natáča svoje deti - mladšiu Kimmy a staršieho Sammyho. Zdieľa a zverujňuje ich život minútu po minúte, od momentu kedy sa zobudia po okamih keď idú spať. Jedného dňa Kimmy zmizne. Začne patránie vedené kriminalistickým oddelením, ktorého súčasťou je aj Clara. Clara je pravým opakom Melanie, snaží sa vyhýbať digitálnemu svetu a zanechávať v ňom čo najmenšiu stopu. Podarí sa Clare a tímu nájsť Kimmy? Bude v poriadku?

Druhá časť sa odohráva v roku 2031 a zobrazuje život po únose Kimmy. Ako sa zmenila dynamika v rodine? Čo spôsobila detská sláva jednotlivým členom rodiny?

Najnovšia kniha Děti nade vše od Delphine de Vigan ma nenechala chladnou.

Viac recenzií nájdete na mojom instagrame: knihariumpodcast