Děti, které přežily Mengeleho

Děti, které přežily Mengeleho https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245839/bmid_deti-ktere-prezily-mengeleho-dIl-245839.jpg 4 624 172

Evě Mozes bylo deset let, když byla se svou rodinou poslána do Osvětimi. Zatímco její rodiče a dvě starší sestry byli posláni do plynových komor, Evu a její dvojče Miriam si vybral coby pokusné objekty muž, který byl znám jako Anděl smrti – Dr. Josef Mengele. Dívky byly podrobeny sadistickým medicínským experimentům a musely každodenně bojovat o svůj život. V tomto neuvěřitelném příběhu, který sepsala samotná oběť děsivých událostí, jsou čtenáři svědky dětské odolnosti proti mimořádnému zlu. Eva byla například vystavena infekci, u níž Mengele věřil, že bude smrtelná, a bude pak moci provést pitvu i na Miriam, která měla sloužit jako „srovnávací vzorek“. Přežila – a dodnes neví, jaké onemocnění to bylo. Po osvobození tábora sestry založily skupinu, která podporovala bývalé oběti Mengeleho experimentů.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Historie
Vydáno: , Grada

Surviving the Angel of Death , 2009

terysek47
13.07.2017 5 z 5

Neuvěřitelné!
děsivé a překvapující... skvělé, čtivé, rozhodně doporučuji :)

Jessybelle
06.07.2017 5 z 5

Přečteno za dvě hodiny... Dojmy nepopsatelné... Strhující vyprávění o tom, co by nikdo z nás nechtěl nikdy zažít... A kdyby to někdy zažít měl, tak by si jistě přál, aby jeho příběh měl šťastný konec... A jak píše autorka: NIKDY A V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ SE NEVZDÁVEJ TE. VŽDY JE MOŽNÉ PŘEŽÍT A NAPLNIT SVÉ SNY.

Ketrin.TR
25.06.2017 5 z 5

Jednou za čas vždycky zabrousím do těchto témat a pokaždé jenom nechápavě kroutím hlavou jaké hrůzy tenkrát byly páchané. Knížku jsem přečetla v podstatě během pár hodin, trošku jsem čekala podrobnější vyprávění o Mengeleho pokusech a o životě v táboře; vše se událo tak nějak "na pár stránkách". I tak to ale neubírá na kvalitě této knížky/vyprávění. Fotografie na konci jenom dokreslí celý ten hrůzný čas, o kterém příběh Evy podává svědectví.

Veřenka13
12.06.2017 4 z 5

Knihu jsem přečetla za jeden den, velmi silný příběh. Všem bych doporučila si tuto knihu přečíst.

veronika0382
05.06.2017 4 z 5

Jedna z mnoha knih o holocaustu a přesto je jiná. Protože Mengeleho přežilo opravdu jen pár dětí, na kterých dělal pokusy. Přečtěte si tuto knihu od autorky, která byla "Mengeleho dvojčetem"... Více v mojí recenzi zde v záložkách :)

martina2704
03.06.2017 4 z 5

Čekala jsem asi víc Mengeleho, ale i tak se jedná o krutý a smutný příběh dvou holčiček, které si v jedenácti letech musely projít Osvětimí. Co mě nejvíce překvapilo (i proto, že jsem se s tím setkala poprvé), byl závěr, kde Eva vysvětluje, proč a jak byla po letech schopna odpustit a v čem je toto odpuštění důležité. Knížku přečtete za ani ne večer, ale to nic neubírá na její síle a poselství, které by mělo být neustále opakováno a připomínáno.

MeteliceJin
25.05.2017 5 z 5

Tenká knížka o pár stranách, ale její obsah je natolik strhující, natolik silný, že knihu nelze odložit do jejího naprostého přečtení.

VladkaBU
09.05.2017 5 z 5

... velmi čtivý příběh, téměř na jeden zátah přečtený. Nikdo si neumíme představit, co tam ti lidé prožívali. Velmi silný, smutný příběh, který stál za to číst, i když při tom mrazilo.

martunka
03.05.2017 5 z 5

Kniha mě velmi zaujala a vtáhla do děje. Stále je potřeba si připomínat, čeho je člověk schopen.

Souteska
29.04.2017 5 z 5

Tenká a čtivá knížka, která vám udělá obrázek o situaci židů v oné době. Knížka nepřetéká sentimentem, jak to někdy u tohoto tématu knih bývá. Rozhodně doporučuji přečíst.

JajaCZ
15.03.2017 5 z 5

Eva bola síce jedno z tých "šťastnejších" detí, ktoré prežilo holokaust, ale jej rozprávanie neuberá na sile a vykreslení pomerov počas pobytu v Osvietimi.
Oceňujem, že kniha popisuje život dvojičiek aj po skončení vojny, dopad tohto pobytu na ich životy a vťahy s ľuďmi. Útlu knižôčku prečítate behom večera, ale doznievať vo vás bude ešte veľmi veľmi dlho....

Urbana
11.03.2017 5 z 5

Kniha se četla velice dobře, nedala se odložit, silný, smutný, příběh dvou malých sester dvojčat, obdivuhodná síla Evy, .......krásně napsáno, určitě stojí za přečtení.

mysteriouslukas
26.02.2017 5 z 5

Perfektně popsaná situace jak se Němci chovali k židům a jakou situaci odstartovali od koncentračních táborů, izolace židů, nenávist k židům. Pro ty, kteří o té době vědí málo (třeba od prarodičů) a chtějí si představit, jak takové věci fungovali a co všechno se na lidech zkoušelo, pak je tato kniha ta pravá. Opravdu strhující příběh jedné rodiny. A to takových příběhů je spousta, jen nebyly zveřejněny nebo se o nich nemluví. Fotografie a poznámky na konci knihy jsou také strhující. Doporučuji všem i "adolescentům" aby si udělali obrázek o historii nám velice blízké.

Cusco
25.02.2017

"V roce 2015 stanul před soudem v Německu 93letý bývalý nacista Oskar Gröning, známý jako osvětimský účetní, kvůli obvinění ze spoluúčasti na vraždě 300 000 maďarských Židů během druhé světové války. Ti, kdo přežili, byli předvoláni, aby vypověděli své příběhy. Holokaust je pronásleduje dodnes a tohle byla jejich poslední šance dosáhnout spravedlnosti.
Jedna žena, která přežila Osvětim, však všechny šokovala. Eva Korová u soudu Gröninga objala a činy, které spáchal, mu odpustila. V dubnu loňského roku jejich fotografie v objetí zaplavily média.
Dokument "Dívka, která odpustila nacistům" vypráví příběh o pozoruhodné skupině lidí, kteří přežili Osvětim a které rozdělil historický soudní proces, a také o pozoruhodné cestě, jež umožnila této dívence odpustit nacistům." (National Geographic)

(Dívka, která odpustila nacistům, TV dokumentární film, The Girl Who Forgave the Nazis, rok 2016, 48 min.)

DariDerek
21.02.2017 5 z 5

Když dočtete na konec, projdete si fotografie, kouknete na mapku a pak zavřete knihu, tak si řeknete, co to do pr.. bylo za lidi, kteří mohli takto fungovat? Říkám si to po každé knize o holocaustu, o Židech, o koncentrácích, ale tentokrát to platí dvojsánob. Ty holky byly malé a přitom se musely chovat ještě lépe a drze a přezíravě, než dospělí... skvělá kniha, naprosto dechberoucí popis toho, jak to fungovalo. více v recenzi v záložkách

Hadrna
25.01.2017 5 z 5

Knížka je smutná, ale také napínavá a plná nekončícího boje o přežití a síly vůle. Nakonec se vše stane tak jak se stát má. Kdyby na konci nebyl epilog Evy, byl by to samozřejmě také příběh, ale chyběl by tam ten duch člověka a ta lidskost, poslední stránky mě pohladili na mé duši. Věty, kteté bych chtěla zarýt do své paměti a paměti každého kdo si je přečte : "Hněv a nenávist jsouu emoce, které vyklíčí ve válku. Odpuštění je mír. Je konečným aktem sebeuzdravení. Odpuštění vidím jako vrchol vysokánské hory. Jedna její strana je temná, bezútěšná, mokrá a je velmi nesnadné po ní vylézt. Jakmile se však člověk dostane na vrchol, spatříte druhou stranu pokrytou květy, motýly, býlími holubicemi a sluneční září. " doporučuji, krasné počteníčko NH :)

zeja
23.01.2017 5 z 5

Strhující knížka, nemohla jsem se odtrhnout, i když je k nevíře, co všechno si děvčata musela prožít.

Mája01
08.01.2017 5 z 5

Neskutečně silná kniha, ačkoliv je vlastně dost tenká. Mám pocit, že víc bolesti a utrpení by stránky už neunesly, kdyby jich bylo víc. Konec mi vyrazil dech silou autorky vyprávění. Rozhodně stojí za přečtení.

Hann8
06.01.2017 5 z 5

Kniha byla moc krásná a dojemná. Četla se skoro sama a bylo v ní spoustu momentů, které pohladily po duši. Velmi silné bylo Evino dopracování se k odpuštění, bylo i moc pěkně připodobněno. Také se mi moc líbilo, že kniha nekončí osvobozením tábora, ale že dál vypráví hrdinčin návrat do normálního života. Škoda jen, že se to všechno opravdu i stalo...

michaelapond
29.12.2016 5 z 5

Tuto knihu jsem přečetla za 3 hodiny jedním dechem. Je to neuvěřitelný, nepředstavitelný a silný příběh, který se bez pochyby zaryje do paměti. Člověk si po přečtení uvědomí, co je v životě opravdu to důležité a hlavní poselství pro mě plyne: Nikdy se nevzdávat. Nemohu jinak než udělit plný počet hvězdiček.